INOVAČNÍ MAPA - JESENICKO 

INOVAČNÍ CENTRUM OLOMOUCKÉHO KRAJE

Svět se mění, v poslední době poněkud rychleji, vyhrává ten, kdo se na měnící se podmínky dokáže adaptovat nejrychleji. Taky Jesenicko coby region čelí globální konkurenci.
Firmy to pociťují třeba tak, že se sice mohou se svými produkty ucházet o zákazníky odkudkoli, ale zároveň se odkudkoli může zjevit jejich konkurence. Ostatně pracovní trh, na němž každý jednotlivec nabízí svoje kompetence a dovednosti, je dnes rovněž mnohem dynamičtější. Školy na to musí reagovat obsahem vzdělávání a žáci a studenti to musí zohledňovat při volbě povolání. Přičtěme k tomu pro jesenická města a obce aktuálně nepříznivá demografická data, rázem stojíme před velkým úkolem - dostat tenhle kraj nahoru.
Jedním z důležitých partnerů pro tohle zadání jednoznačně je Inovační centrum Olomouckého kraje (ICOK), platforma hrající v Olomouckém kraji dvě stěžejní role - podporovat podnikavost a rozvíjet inovace. Klíčové oblasti, na nichž mohou na Jesenicku růst úspěšné firmy, působit progresívní školy, existovat chytrá města a obce... to vše pro vyšší kvalitu života na tomto jinak skvělém místě.
V positivJE jsme nesmírně pyšní na to, že právě pro Jesenicko si inovační agentura vybrala nás jako partnera, který jí pomůže  řešit výše zmíněné úkoly. Máme radost, jaké nástroje a know-how nám ICOK nabízí a moc se těšíme na spolupráci.

Více o ICOK zde.

SLUŽBY INOVAČNÍHO CENTRA OLOMOUCKÉHO KRAJE

FIRMY A PODNIKATELÉ
1. Platforma PLATINN - síť expertů připravených radit malým a středním firmám na Jesenicku ve specifických oblastech, jako jsou finance, obchodní strategie, vnitřní procesy, personální politika apod.
2. Vědeckotechnický park při Univerzitě Palackého - transfer technologií z vědeckého sektoru do byznysu.
3. Workshopy - oborová setkání s odborníky na vybrané problematiky, jako je HR, obchod, provoz, marketing apod. 

MĚSTA/OBCE
1. Inovace pro obce Olomouckého kraje - pomoc se vzděláváním, ekologickými a energetickými projekty, podporou podnikání v regionu, a taky pomoc s dotacemi.

ŠKOLY
1. Soutěž & Podnikej - studentská soutěž nápadů, z nichž ty nejlepší projdou tříměsíčním kurzem, na jehož konci každý student bude mít podnikatelským záměrem.
2. IT Komunita - podpora rozvoje vzdělávání v oblasti moderních technologií, zejména u mladé generace.
3. Kariérové poradenství - se žáky základních škol mluvíme o volbě povolání, debatujeme s nimi o kompetencích, které budou potřebovat, aby uspěli na pracovním trhu.
4. Přednášky - nejlepší motivace je přes příběhy úspěšných rodáků z Jesenicka, s nimiž obcházíme jesenické střední školy.

KONTAKT JESENÍK

Inovační centrum Olomouckého kraje (ICOK)

Kamil KAVKA
externí konzultant

M:  +420 737 941 163
E:   kavka.kamil@gmail.com
W:  www.inovaceok.cz

AKTUALITY

4.4.2022 Pět jesenických firem na vyhlášení NEJ Inovátor - Ve středu 30. března byly na Ministerstvu průmyslu a obchodu vyhlášeny výsledky soutěže NEJ Inovátor 5G, ve které mělo město Jeseník symbolicky 5 zástupců - Birki, Promstal Engineering, Klaner Systems, Fenix a Naturfyt Bio. (více)

21.3.2022 Jesenická průmyslovka spolupracuje s největším zaměstnavatelem, zlatohorským CS-CONTem - Zlatohorský výrobce kontejnerů CS-CONT má oddělení 'industrial engineering', kde pracují na transformaci společnosti na ten tolik skloňovaný průmysl 4.0. To z firmy dělá atraktivnějšího zaměstnavatele, protože ubývá stereotypní práce, ale zvyšuje to nároky na technologické dovednosti pracovníků... (více)

18.2.2022 Zlatohorský CS-CONT mocně automatizuje, mluvili jsme o tom s obsluhou robotického ramene i s personalistkou - Zajímáme se o 4. průmyslovou revoluci, sledujeme, jak do toho šlapou místní firmy. Zašli jsme se na hospodářskou transformaci podívat k největšímu zaměstnavateli okresu Jeseník, do zlatohorského CS-CONTU, který automatizuje a digitalizuje... (více)

20.1.2022 Zkušení jeseničtí podnikatelé budou radit začínajícím jesenickým podnikatelům - S platformou NašlápnuTO jsme pro budoucí živnostníky připravili sérii pěti workshopů, o jejichž obsah se postarají výlučně místní podnikatelé. To je přece skvělé, když začínajícím předají zkušenosti ti, co už několik let podnikají. (více)

18.1.2022 Víme, jaké nové využití se plánuje v budově bývalé jesenické knihovny - Vedení města Jeseník si tuhle úlohu uvědomuje, a tak ve spolupráci s Inovačním centrem Olomouckého kraje (ICOK) připravuje otevření menšího městského inovačního centra. To by se mělo stát zastřešujícím hubem pro všechny aktivity týkající se podpory podnikavosti zejména mladých lidí, ale nejen jich. (více)

28.12.2021 Rodinná firma Gastro Mach slaví na trhu už 30 let - Je to spíše unikát, když soukromník dokáže podnikat v jednom oboru tři dekády. Stačí být malý pamětník, aby si člověk dokázal představit transformaci, jakou si Česká republika od roku '89 prošla a na jaké změny musela reagovat i jesenická rodinná firma Gastro Mach. (více)

14.12.2021 Jesenický AERS mezi nejinvenčnějšími firmami Česka - Referujeme o zajímavém úspěchu jesenického technologického startupu AERS, který patří do skupiny Fenix Group. Firma se zabývá vývojem a výrobou velkokapacitních bateriových uložišť. Ta nacházejí uplatnění v domácnostech i v průmyslu a velmi pravděpodobně budou hrát důležitou roli v brzké budoucnosti... (více)

9.12.2021 Tzv. nová ekonomika je pro Jesenicko velkou příležitostí - Povedlo se nám do Jeseníku přilákat čtyři velmi kvalitní jména pro panel 'inovativní byznys'. Na pódiu se sešli Jana Polášek Filová ze Škoda Auto, Petr Houzar z Google, Tomáš Dostál z Inovačního centra Olomouckého kraje a doplnil je velezkušený investor Jiří Hlavenka. (více)

14.10.2022 Jeseničtí podnikatelé, chystáme pro vás tunu inspirace na positivJE FESTIVALU - Se vší pokorou si troufáme tvrdit, že takhle našlapaná konference tu ještě nebyla a slibujeme každému, kdo ve čtvrtek 25. listopadu přijde do sálu jesenického kina, že všech třináct spíkrů ve třech důležitých oblastech (vzdělávání, byznys a města/obce) bude řešit to, s čím se tady potýkáme. (více)

13.10.2021 Marcel Šos druhý na Živnostníkovi roku Olomouckého kraje 2021 - Nezakládáte si IČ kvůli tomu, abyste pak sbírali ceny. Zpravidla nejvíc jde o tu svobodu podnikání, ale určitě každého potěší, když jeho snažení přináší kromě kýžených zisků taky nějaké to uznání a respekt okolí, jako to třeba dělá celostátní soutěž Živnostník roku... (více)

30.9.2021 Naturfyt - Bio je v krajském finále soutěže Firma roku 2021 - Můžete za tím vidět posilování značky a chytrý marketing, můžete to chápat jako jistého druhu srovnání s konkurencí, můžete od toho čekat nová partnerství, koneckonců můžete to brát jako pouhou soutěž a tohle všechno to je - IBM Firma roku 2021 Olomouckého kraje... (více)

26.8.2021 Woox si prošel nachytřovačkou experta na marketing - Pomáháme na Jesenicku etablovat Inovační centrum Olomouckého kraje a jde to dobře, když máme k ruce nástroje na míru šité zdejším podnikatelům. Je to například platforma Platinn, co sdružuje opravdové odborníky z byznysu... (více)

25.8.2021 Jeseník nominoval pět nejinovativnějších firem - Čím více bude v regionu firem, jejichž produkty za sebou budou mít nějakou sofistikovanou vývojovou fází, tím bude jasnější, že Jesenicko je inovativní a snaží se držet krok se světem. (více)

20.8.2021 Kreativní průmysly jako šance pro Jesenicko - Včera jsme byli s Inovačním centrem Olomouckého kraje a Městem Jeseník u kolegů ve Zlíně (Technologické inovační centrum a Univerzita Tomáše Bati), v podnikatelském inkubátoru v Kunovicích a coworku HUB123 v Uherském Hradišti... (více)

26.7.2021 Jesenický AERS ohlašuje spolupráci se Škoda Auto - Asi každý odpůrce elektromobility vám vpálí argument, že problémem je životnost a recyklace akumulátorů. Dá se ale předpokládat, že tohle vyřeší nějaké inovace. Možná za ní bude stát jesenická továrna technologické firmy AERS (dcera Fenix Group a.s.), která pracuje hned na dvou pilotních projektech se Škoda Auto. (více)

13.7.2021 Fenix reprezentuje Česko (i Jeseník) v Dubaji na EXPO - O firmě Fenix píšeme nejčastěji kvůli jejím byznysovým záležitostem, možná vůbec poprvé si teď můžete přečíst o uměleckém projektu, za nímž místní výrobce elektrického vytápění stojí. (více)

9.7.2021 Průzkum ukázal, že jesenické děti chtějí podnikat, podpořte je v tom - Přinášíme vám exkluzivně výsledky průzkumu, který si positivJE udělalo mezi jesenickými středoškolskými studenty. Pro potřeby nedávného setkání s aktéry vzdělávání v regionu, a taky pro potřeby Inovačního centra Olomouckého kraje, jsme si k děckám došli pro pár odpovědí. (více)

29.6.2021 Soutěž 'Vodafone AR Challenge' zná 3 finalisty, dva jsou z GymJes - Sláva, porota studentské soutěže 'Vodafone AR Challenge' vyhlásila tři finalisty, kteří se svými projekty na využití chytrých brýlí Nreal se sítí 5G postupují na srpnovou prezentaci v rámci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. (více)

28.6.2021 Svářeč je pro Jesenicko nepostradatelná profese, o jejich kvalitu se stará SPŠ Jeseník - Od dob RD Jeseník platí, že vlastník svářečského průkazu se tady o práci bát nemusí. Dneska už možná tolik ne, ale bývala to elitní profese. Každopádně ti nejšikovnější svářeči jsou zlatem placení fachmani, na jejichž zručnosti a zkušenostech skoro stojí budoucnost firem. (více)

18.6.2021 Zapojení studentů eMka do reálné zakázky - Učebnicový příklad, jak může vypadat příprava středoškoláků na dospělácký život. Mirek Juhaňák a Viktor Pecina, studenti strojírenského oboru na SPŠ Jeseník, vyrobili dřevěné turistické ukazatele pro obec Česká Ves. (více)

15.6.2021 Budoucí profese vyzkoušíte v kamionu za eMkem - My máme bujnou fantazii, a taky se snažíme sledovat trendy. Tušíme tedy, že naše děti budou za pár let vstupovat na zcela jiný pracovní trh. Je maximálně žádoucí, aby na to zdejší školství reagovalo. (více)

11.6.2021 V Jeseníku odstartovala platforma Našlápnu.TO - Tak jo, odšpuntováno, v Jeseníku byla fakticky spuštěna aktivita zvaná Našlápnu.TO, s níž Inovační centrum Olomouckého kraje a positivJE zahajují ofenzivní tažení na počty nových podnikatelů na Jesenicku. Cíl je jasný, pochytat studenty, kteří mají nápady nebo chuť je vymýšlet a pomoci jim je rozjet. (více)

7.6.2021 Budova Naturfyt BIO oceněna titulem Stavba roku Olomouckého kraje 2020 - Jeseník je místem, kde lidé odjakživa hledají zdraví a inspiraci v přírodě. Když v něm zakladatel firmy Rodan Hojgr jako mladý farmaceut vyrobil v kuchyni takříkajíc na koleně první várku kostivalového gelu nevěděl, jaký plamen tato jiskřička zažehne. (více)

4.6.2021 WooX nám ukázal, jak inovativní je. Bude o kousek více díky spolupráci s Univerzitou Palackého? - Pod hlavičkou Inovačního centra Olomouckého kraje jsme se dostali na zajímavou schůzku mezi jesenickou oděvní značkou WooX a Univerzitou Palackého a koukali jsme, kolik zajímavého se dá probrat v něčem pro nás tak běžném, jako je oblečení. (více)

3.6.2021 Podnikavá hlava neklapla, ale na Jesenicku se klubou podnikatelské nápady - Pro mladé z Olomouckého kraje byly minulý týden vyhlášeny výsledky soutěže Podnikavá hlava. V ní Univerzita Palackého a Inovační centrum Olomouckého kraje každoročně hledají zajímavé podnikatelské nápady, jež hodlají realizovat studenti. (více)

2.6.2021 Kladou studenti jesenického gymnázia základy nové ekonomiky regionu? - Líbí - nelibí, je to jedno, stejně to nejde zastavit, jde jenom dělat něco s tím, aby se nás to taky týkalo. Bavíme se o technologické revoluci (no dobrá - evoluci), která se světem šíří a postupně nahrazuje (skoro) všechno to ruční a analogové a nasazuje místo toho (polo)automaty, techniku a počítače... (více)

28.05.2021 Katalog designu - Kreativní Jeseník vydáme už brzy - V úterý jsme se zúčastnili křtu druhého dílu kreativního katalogu hanácké metropole Olomouc, na který nás pozvala vydávající Univerzita Palackého (UPOL), ale smysl naší účasti byl o něco významnější než pouhý přípitek. (více)

20.05.2021 Největší zaměstnavatel Jesenicka - Česko-slezská výrobní - plánuje investice a růst - Když ve Zlatých Horách vyráběli 40 kontejnerů denně, vypadalo to jako procesně logisticky nepřekonatelná operace. Nyní je denní produkce 70 kusů a nevypadá to na konečné číslo. (více)

11.05.2021 400 zaměstnanců ve Forbesem oceněných firmách - Rádi bychom sledovali rozšiřující se počet firem z Jesenicka figurujících v nejrůznějších žebříčcích, ale jsme realisté, proniknout mezi top rodinné podniky Česka vyžaduje roční tržby přes 200 milionů korun, to už není úplná legrace. (více)

06.05.2021 V Jeseníku otevírá kancelář platformy 'našlápnu.to', bude podporovat podnikavé studenty a začínající podnikatele - Inovační centrum Olomouckého kraje to s podporou začínajících podnikatelů na Jesenicku myslí vážně, nově je to spuštění tematického webu naslapnu.to, které má navodit entuziasmus, s jakým se do podnikání vrháte, když máte nápad a tah na branku. (více)

26.04.2021 Představujeme další inovativní firmu Jesenicka - Promstal engineering - Aby šel region nahoru, musí v něm být co nejvíce firem opírajících svůj byznys o výzkum a vývoj. To je zpravidla to, co dělá podnik konkurenceschopnější a méně zranitelný v době, kdy vašimi trhy může být příslovečný celý svět, kde ale zároveň konkurentem může být kdokoli odkudkoli. (více)

20.04.2021 Nabídka pro podnikavé studenty jesenických středních škol - Platforma positivJE se na Jesenicku snaží vytvářet podmínky pro to, aby tady mladí lidé měli lepší podmínky a perspektivu pro život. (více)

19.04.2021 Ondrstroj s důležitým certifikátem - Jako když jste společnost pohybující se v takto sofistikovaném strojírenství, jako to má Ondřejovická strojírna, a.s., potřebujete kvůli zakázkám splňovat hromady kritérií a požadavků, Třeba kvůli potenciálním zákazníkům. (více)

13.04.2021 Velobel ve Zlatých Horách investuje do modernizace - Když voláme po transformaci zdejšího hospodářství, máme na mysli vedle zbrusu nových sektorů taky proměnu tradičních oborů, jejich posun k inovacím, výzkumu a tak. Majitelé a managementy firem to samozřejmě ví, my jim fandíme. (více)

31.03.2021 Zkoušíme k podnikání přitáhnout studenty jesenických středních škol - Demografický vývoj není dobrý, absolventi středních škol Jesenicko opouští až příliš ochotně, za častý důvod uvádí nemožnost najít adekvátní profesní uplatnění a/nebo finanční ohodnocení nesplňující jejich očekávání. (více)

24.03.2021 Výrobce nádobí Kolimax inspiruje, jak dává peníze do výzkumu a vývoje - Známé ekonomické poučky dávají Jesenicku docela jasný recept na hospodářský posun. Ten je podmíněn tím, jak složitou výrobu tady budeme mít, chápeme-li se jako region, v němž důležitou úlohu zastává sekundární (výrobní) sektor. (více)

16.03.2021 Jak jesenické BIRKI posunul expert platformy PLATINN - Už jsme na positivJE zmiňovali, že zde pro Jesenicko zastupujeme Inovační centrum Olomouckého kraje. Jeho rolí je podpora podnikatelů, děje se tak třeba prostřednictvím sítě byznysových expertů sdružených do platformy PLATINN. (více)

12.03.2021 S prací Fenixu se potkáte po celém světě - Přehlídka podnikatelského sebevědomí s visačkou 'made in Jesenik', to je 30 let soustavné a tvrdé práce každého jednoho zaměstnance, který za tu dobu firmou prošel. Je příjemné listovat v seznamu referencí společnosti Fenix, je to skoro stejně vzrušující, jako točit glóbusem. (více)

02.03.2021 Česko-slezská výrobní spolupracuje s jesenickou průmyslovkou - O nutnosti většího prolínání středoškolského vzdělávání do byznysu mluví všichni, málo kdo to opravdu dělá. Tady ale vzorový přístup největšího zaměstnavatele v okrese - Česko-slezská výrobní, a. s., která se dohodla na podpoře učebních oborů na Střední průmyslová škola Jeseník. (více)

19.02.2021 Chcete originální urnu, stůl, sklenici? Na to je tu Roman Kvita - produktový designér, kterého zviditelnilo sklo - je autorem úspěšné řady Sphere. Té se po světě prodaly už miliony kusů.
Roman by možná mohl s inovativním přístupem pomoci i zdejším firmám, napadají nás Plastkon, Birki... (více)

27.01.2021 Počet nových firem na Jesenicku převyšuju počet zaniklých - Ach jo, většina tradičních ekonomických parametrů vykazuje nižší čísla, signalizuje meziroční poklesy a varuje před negativními trendy. To všechno může v budoucnu přinést trable.
My jsme se přesto pokusili na datech CRIF - Czech Credit Bureau najít něco pozitivního, co by směrem k podnikatelům, i těm budoucím, vyslalo pozitivní signál. A máme! (více)

20.01.2021 Tereza Koukalová je další posilou textilního průmyslu - Víme, že skvělými ambasadory Jesenicka jsou vysokoškolští studenti, jimž maturitní vysvědčení vystavila některá ze zdejších škol. Dojde vám to i u příběhu talentované naděje, která nám aktuálně roste v Baťově Zlíně na stejnojmenné univerzitě.
V českém prostředí se slovo 'podnikavost' mezi mladými lidmi pořád ne a ne usadit, proto se nám chce "na rukou nosit" každého studenta, co z úst vypustí větu: "Jednou bych chtěl být podnikatel.". I proto jsme rádi za přítomnost Inovačního centra Olomouckého kraje v Jeseníku, to má budoucí podnikatele hledat a pomáhat jim. Možná se tak stane i u Terezy Koukalové, která už na svém snu pár let pracuje. (více)

05.01.2021 Jesenicko má inovativní firmy - Do klasické ekonomie dostal slovo inovace americký ekonom českého původu Josef Alois Schumpeter. Inovace znamená vylepšení, modernizaci, zdokonalení..., to je pro každou firmu klíčová dovednost, chce-li fungovat dlouhodobě.
Pro Inovační centrum Olomouckého kraje jsme si udělali takovou malou revizi společností splňujících definici pojmu inovativní, se jmény firem vás rozhodně chceme seznámit. (více)

30.12.2020 Není rok 2021 tím správným pro novou kariéru - Inovační centrum Olomouckého kraje hledá do svého týmu novou posilu, který mu pomůže s podporou podnikání studentů a startupů. Líbí?  (více)

27.11.2020 positivJE FESTIVAL je minulostí, pojďme s Jesenickem hýbat - platforma positivJE uspořádala ve spolupráci s Inovačním centrem Olomouckého kraje pozitivní konferenci, na níž se řešila budoucnost okresu Jeseník. (více)

28.10.2020 Jesenicko má novou krajskou vládu a hejtmana - Věřte nám, že v Olomouci sídlí pár institucí, jež toho mohou pro okres Jeseník nemálo vykonat. (více)

28.09.2020 Jeseničtí středoškoláci, začněte podnikat - To až v dospělosti, až máte vlastní rodinu, tlaky v práci, složenky na krku, furt málo času..., no prostě kupu starostí, pochopíte... (více)

21.09.2020 Peníze pro firmy okresu Jeseník "leží na zemi" - Jak to říct, aby to nevyznělo blbě. Jsme samozřejmě vyznavači otevřené hospodářské soutěže, v níž jde o klasický střet nabídky a poptávky. (více)

19.08.2020 Síť odborníků 'Platinn' dostupná i pro jesenické firmy - Jak již z positivJE víte, jsme zapojeni do aktivit Inovačního centra Olomouckého kraje (ICOK), s nímž chceme na Jesenicku podporovat... (více)

15.06.2020 Jeseník vykopnul 5G - Uplynulý pátek možná bude jednou považován za důležitý den pro technologickou budoucnost Jesenicka. Do města přijelo několik odborníků... (více)

12.05.2020 Olomoucká univerzita má kvalitní výzkum, profitovat z toho může i Jesenicko - považujeme Univerzitu Palackého (ÚP) za skvělou instituci, jejíž vliv by v regionu měl být ještě silnější. (více)

16.04.2020 Inovační centrum Olomouckého kraje a positivJE spolu pro Jesenicko - Soukromý sektor teď schytává pořádné facky. Až budou zažehnuty motory ekonomiky na plné obrátky a podnikatelé Jesenicka... (více)

25.02.2020 eMko začalo s výukou s micro:bity - Inovační centrum Olomouckého kraje 'OK4Inovace' začíná na Jesenicku naplňovat jedno ze svých poslání - podporovat v regionu inovace ve vzdělávání. (více)

08.02.2020 Jesenický IT meeting #1 - Čtvrtek 6. února 2020 se doufáme zapíše jako den, kdy byl položen základní kámen ke vzniku opravdového IT ekosystému na Jesenicku. (více

Made in Jesenicko © 2022 positivJE. Všechna práva vyhrazena.