ZDRAVOTNICTVÍ NA JESENICKU

Samozřejmě máme rádi byznys a peníze, které to na Jesenicku roztáčí, jenže to není všechno, co tady potřebujeme. Mezi méně nápadné, avšak nepostradatelné oblasti patří sociální sektor. Tedy ten, v němž těch peněz víc chybí, než přebývá. Většinou se v něm pohybují srdcaři pomáhající ostatním. Peníze nejsou jejich hnacím motorem.

Jeseník se dočká dalšího zlepšení nabídky zdravotní péče. V budově bývalé kotelny na Seifertově ulici vznikne moderní zdravotnické zařízení, kde pacienti z celého okresu najdou ordinaci neurologa. Jde o jednu ze základních lékařských specializací, jíž se sem zdravotním pojišťovnám dlouhodobě nedařilo přitáhnout.

Sekcí 'Data' přinášíme lídrům Jesenicka tvrdý podklad pro jejich strategické rozhodování. Oblast zdravotnictví je jedna z těch nejhůře ovlivnitelných. Bez dobré státní politiky tady s dostupností a kvalitou zdravotní péče uděláme pramálo. Je to věcí Ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven. I tak považujeme za potřebné se na dostupná...

Nebude se vám to líbit, ale je to podpořenou zprávou Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) - české zdravotnictví si vzdor omezeným finančním prostředkům vede velmi úspěšně v boji s rakovinou, ještě lepší výsledky kazí nezodpovědný přístup pacientů. Rádi bychom použili slovo 'klientů', ale česká mentalita má blíž k roli pasivního...

Jejich každodenním chlebem je péče o zdraví lidí, často samotná záchrana životů. Zdravotníci Nemocnice AGEL Jeseník tak zřejmě nemají na konci směny pocit nenaplnění. V jejich případě je každý pracovní den synonymem dobrého skutku.

Netvrdíme, že jsme tady za vodou, ale nepatříme k zástupu kritiků nenechávajících na Jesenicku nit suchou. A s velkým gustem využíváme každou příležitost, kdy vám můžeme prezentovat čísly podložená pozitivní fakta.

Nejde přehlédnout progres, jaký pod novým vlastníkem činí Jesenická poliklinika, po nemocnici druhý nejvýznamnější poskytovatel zdravotní péče v regionu. Poliklinika na Dukelské ulici není pouhou "střechou" pro doktory, kteří tady buď jsou anebo nejsou. Poliklinika se velmi hlásí ke spoluzodpovědnosti za dostupnost zdravotních služeb, jaké tady...

V kontextu celého zdejšího zdravotnictví, kterému tady jako politice a fotbalu rozumíme všichni :-) je to pochopitelně maličkost, ale i z těch se dá radovat. Zvláště když jde o péči o ty nejmenší, sotva narozené občánky Jesenicka.

Co nemocnice, jeseničtí pacienti mají nové CT za 20 milionů korun. Z hlediska kvality jde o tak výrazný posun, jako byste přesedli ze Škodovky do Mercedesu. Aspoň to tak komentovala ředitelka Nemocnie AGEL Jeseník MUDr. Jana Chrastinová.

Zřejmě nikomu z vás neunikl rodící se průšvih způsobený uzavřením ordinace MUDr. Ireny Grabovské, který zkomplikoval stovkám pacientů přístup k základní zdravotní péči. Člověk alespoň trochu znalý poměrů v českém zdravotnictví ví, že nedostatek zdravotního personálu je tak nějak národní problém. Byly tedy spousty otazníků, jak rychle se podaří...

Zdravotnictví nutně potřebuje technologickou evoluci, nesmí se zastavit na e-receptu, který obor přijal až díky covidu. Speciálně v naší malé okresní nemocnici vyhlížíme rozvoj telemedicíny, zřejmě jediné možnosti, jak do Jeseníku dostat špičkovou medicínu.

Covid nám opět připomněl zásadní roli zdravotnictví a míříme tím na první linii zdravotníků, kam patřily i záchranky. Ostatně on ten covid se podepsal na rychlejším morálním zastarání jejich sanitek. Protože třeba mobilní plicní ventilátory byly nasazovány násobně častěji při převozu covid pozitivních pacientů, anebo protože velká spotřeba...

Středobodem investic každého zdravotnického zařízení mají nepochybně být přístroje, to si přeje snad každý pacient. Přejeme si to i v případě jesenické nemocnice, kde ale kromě zdravotní výbavy uvítáme i peníze směřující do vnějšího a vnitřního vzhledu areálu.

Je nám líto, že je i jesenická společnost rozdělena na zastánce a odpůrce očkování. Málo se vzájemně posloucháme, málo o názorech druhé strany přemýšlíme, možná že i málo pracujeme s fakty. Tím zřejmě naznačujeme, na kterou stranu tábora patříme, ale to teď není důležité. Důležitější je, že máme dobrou zprávu pro vás všechny ;-)

V sektoru sociálních služeb si to ty poslední skoro dva covidové roky opravdu "užívají". Dennodenní péče o nejzranitelnější skupinu obyvatel přinesla do Centra sociálních služeb Jeseník stres a fyzické vypětí, jeho klienti i všichni jeho zaměstnanci si zaslouží pěkného Ježíška.

Nastávající maminka je možná tou nejvystresovanější pacientkou, jakou nemocnice přijímá. Je extrémně důležité, aby toho stresu bylo co nejméně. Porodnice v Jeseníku má statut 'Baby friendly hospital', takže by se v nich ženy připravující se na porod měly cítit spíše jako klientky než pacientky.

Máme radost, když lidé mají radost. I pouhým okem zachytitelnou radost mívají klienti obou zdejších lázní, což je pro personál vlastně tou největší pochvalou. Nemůžeme jmenovat všechny ty zdravotní sestry, masérky, recepční, pokojské, kuchaře, servírky, lékaře..., tak aspoň na dálku klobouk dolů.

Kdyby se okres Jeseník chtěl vyšvihnout nad republikový průměr, pokud jde o proočkovanost proti nemoci COVID-19, musel by na sobě zapracovat. Česká republika je přes 54 %, okres Jeseník je na hodnotě asi 47 %.

Znervózňuje nás, když lidé příliš řeší neziskové organizace. Je tam problém v tom slově 'neziskový', evokuje to u nich představu něčeho, co nepotřebuje peníze nebo je dokonce marnivě projídá. A je nám z toho i trochu smutno, když pak vidíme třeba neziskovou organizaci typu ZAHRADA 2000, která se věnuje poskytování sociálních služeb od roku 1998.

Region stárne a čeká ho spousta práce, aby dobře pokryl budoucí potřeby starých lidí. Zapadá do nich i dotažení rekonstrukce v Centru sociálních služeb, kde v podkrovním patře vznikl Domov se zvláštním režimem, v němž najde místo až 12 lidí trpících duševními onemocněními typu Alzheimer či stařecká demence.

Vidíme to všichni, kvůli mimořádným výdajům na boj s covidem putuje od státu do krajů, měst a obcí méně peněz, a tak se škrtá. Nadějí, jak kompenzovat výpadek příjmů, je speciální program REACT-EU, kterým chce Brusel v členských zemích pomocí chytrých investic oživit hospodářství. Je v tom i snaha dopřát zdravotnictví, aby se po boji s covidem...

Asi záleží, v jaké bublině kdo z nás žije, v té naší, kde roste proočkovanost, a kde přibývá náznaků uvolnění, sílí i dojem, že koronavir je na ústupu.

Když si přes počty otevřených výběrových řízení uděláte představu o tom, kolik doktorů a zdravotnického personálu na Jesenicku aktuálně chybí, nebude to určitě o třech, ani o sedmi lidech. Proto nás může hřát, že okres Jeseník je Ministerstvem zdravotnictví určen jako okres, v němž si Česko bude ověřovat a nastavovat telemedicínské aplikace, což je...

Made in Jesenicko © 2023 positivJE. Všechna práva vyhrazena.