Jeseník by do konce roku měl mít mamograf

03.05.2023

Nebude se vám to líbit, ale je to podpořenou zprávou Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) - české zdravotnictví si vzdor omezeným finančním prostředkům vede velmi úspěšně v boji s rakovinou, ještě lepší výsledky kazí nezodpovědný přístup pacientů. Rádi bychom použili slovo 'klientů', ale česká mentalita má blíž k roli pasivního pacienta než aktivního klienta, že ano? Lékař nás přece lečí, nemá nám co mluvit do toho, jak nemoci předcházet, jako bychom slyšeli argument průměrného pacienta.

Přispět k příklonu na stranu prevence a převzetí zodpovědnosti za vlastní zdraví by mělo i vybudování specializovaného pracoviště provádějícího důležitá mamografická vyšetření ženského prsu. O jeho potřebnosti pro region se mluví spoustu let, teď Jesenická poliklinika hlásí zásadní posun v hledání způsobu, jak mamograf do Jeseníku dostat! Dost nasvědčuje tomu, že ještě tento rok by na RTG ambulanci mohla přibýt ordinace s mamografem.

Jako s každou rakovinou, úspěšnost léčby nádoru prsu je zásadně závislá na momentu odhalení. U toho včasného se bavíme o devadesátiprocentní šanci na úplné uzdravení. To stojí za úsilí, které dlouhodobě vyvíjí starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová, a jíž v aktivitě podpořil majitel polikliniky Milan Plesar. V okrese žije několik tisíc žen ve věku 45 let a výše, odkdy se prevence doporučuje a je hrazena zdravotními pojišťovnami.

Pokud se projekt podaří dotáhnout, bude to další kvalitativní posun zdravotní péče na Jesenicku, byť největší prostor ke zlepšení leží stále na straně pacientů/klientů, změní-li svoji životosprávu a vůbec přístup k vlastnímu tělu.

Text (námět): Jesenická poliklinika

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.