OKRES JESENÍK

Zatímco mediální pozornost během a těsně po povodních Jesenicku pomohla s množstvím dobrovolníků, přísunem materiální pomoci i peněz na sbírkových účtech, měsíc po velké vodě to části lokální ekonomiky škodí.

Sedm roků hodně zblízka pozoruji Jesenicko a moc dobře vidím, jak se region díky investicím neomylně sune kupředu. Ostatně o mnoha z těch utracených stovek milionů korun jsem psal. Pokud je společným jmenovatelem těchto peněz rozvoj území, tak povodně nás vrátily o x let dozadu, protože je budeme muset vydat znova.

Nepotřebujeme katastrofu, abychom věděli, jak důležité je v území mít neziskovou organizaci Charita Česko. Jestli o ní někdo neslyšel, tak od povodní by ji měl znát naprosto každý. Přitom jejím hlavním posláním na Jesenicku je poskytování sociálních služeb, humanitární pomoc je jaksi "vedlejší činnost".

Od covidových lockdownů už člověka jen tak něco nepřekvapí, radost z návratu linkových autobusů na Jesenicko rozhodně neskrýváme. Nefunkční hromadná doprava je to poslední, co chcete na geograficky odlehlém území řešit.

To se nebojte, až budou na stole analýzy letošních povodní, na každé druhé straně se objeví heslo 'klimatická změna'. Ta podle odborníků až ztrojnásobuje riziko opravdu velkých povodní. Ochrana životního prostředí se začne ještě více propisovat do lidské činnosti. K tomuhle uvědomění společnost evidentně dorůstá.

Šumperský okrašlovací spolek uspořádal v sobotu v Kině Oko už 22. pokračovaní zábavného pořadu Pecha Kucha Night. V tomhle originálním formátu jde o krátké úderné prezentace zajímavých lidí z kreativních a uměleckých odvětví, jimiž se představují publiku.

Bez fanfár byly vyhlášeny Ceny Olomouckého kraje v oblasti cestovního ruchu. Stalo se tak proto, že se hlavně Jesenicko a část Šumperska vypořádávají s následky ničivých povodní. Zhusta se to týká i podnikatelů v cestovním ruchu, kteří v těchto dnech mají hodně jiné priority než přebírat ceny. My ale víme, kdo za Jesenicko v některé z pěti...

Charita Jeseník je neziskovka hrající v regionu první housle v poskytování pomoci lidem, kteří se bez ní neobejdou. Na Jesenicku provozuje domovy pokojného staří, denní stacionář a nabízí zde pečovatelskou službu a domácí zdravotní péči.

Když se v neděli 15. září přihnala povodeň, dokázal z videí a fotek plnících sociální sítě majitel Jesenické polikliniky Milan Plesar dovodit, jaká hrůza se na region žene. Okamžitě spunktoval své přátele a obchodní partnery na domovském Zlínsku a začal organizovat materiální pomoc.

Přes 23 procent voličů si na Jesenicku našlo cestu k volebním urnám, to je o zhruba třetinu míň než před čtyřmi lety. Za nízkou účastí vidíme dvě věci - naprosto jiné priority voličů, protože se uklízelo po povodních a neschopnost politiků voličům dobře vysvětlit důležitost kraje.

Diskuse o optimálním termínu krajských a senátních voleb jsou za námi, volby se zkrátka konají. Ironií osudu je, že v nich kandiduje i několik starostů z nejpostiženějších obcí. Právě oni do značné míry "odskáčou" rozhodnutí vlády o uskutečnění voleb v původním termínu, protože je musí zajistit. O nějaké předvolební kampani z jejich strany nemůže...

Bylo příjemné včera pozorovat ten čilý úklidový ruch v zabahněných ulicích. Víme všichni, že příčinou tohoto hemžení lopat, smetáků, bagrů a náklaďáků jsou zdrcující povodně. Z těch zničených bytů, domů, obchodů, barů a firem vynášeli nábytek a koberce lidé. Ale nejen ti, jimž zničené věci patří, vynášeli je i stovky dobrovolníků. Tahle soudržnost...

Katastrofa! Netřeba dalších slov na hrůzu, která se prohnala Jesenickem. V myšlenkách jsme se všemi, koho ničivé povodně zasáhly. Bojujte.

Vincenz Priessnitz byl velký podnikatel svojí doby, takový náš Tomáš Baťa. Bez podnikavého ducha by své léčitelství těžko přetavil ve vybudování vodoléčebného ústavu. Dokonce prvního na světě.

Mít tak k dispozici časosběr Černé Vody a přilehlých rychlebských lesů a stačilo by posledních 15 let. Bychom koukali, kolik se toho od roku 2009 v obci a okolí změnilo.

Není překvapením, jak spolu souvisí vzdělanost, struktura hospodářství a zadlužení obyvatelstva v regionu. Jesenicko by se mělo mít na pozoru, protože v počtech exekucí nad českým průměrem vyčnívá. A i když jsou exekuce vrcholnou fází lidí ve finančních trablech, dá se podle nich dovozovat reálná míra zadlužení.

Přemýšlíte, když projíždíte mezi vesnicemi po cestě lemované ovocnými stromy, čí ty plody jsou a proč je nikdo nesbírá? A když zastavíte u krajnice, vylezete na třešeň, začnete trhat s výčitkami, jestli to vlastně není krádež?

Turistické rozhledny v posledních letech trochu devalvovaly, protože jich vyrostlo jako hub po dešti a vyhlídky z nich ne vždy odpovídaly tomu, co je pro rozhledny to typické – fyzický výkon k jejich zdolání a následná odměna v podobě výhledů.

V Jeseníkách probíhá zajímavý projekt sledující, jak se mění zdejší příroda v důsledku klimatické změny. Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví tu nainstaloval chytré meteostanice českého startupu Agdata Smart, které sbírají data o počasí na hlavním hřebeni Hrubého Jeseníku.

Úroky na hypotékách pozvolna klesají, stabilizovaly se ceny stavebních materiálů, zklidnila se inflace. Optimální konstelace pro realizaci odložené poptávky po nemovitostech. Vlastnické bydlení jako mantra většiny domácností je české specifikum přiživované nedostatečnou nabídkou nájemního bydlení.

Vždycky v sezóně se na několika místech Jeseníků můžete na vlastní kůži přesvědčit o tom, co je to ten často skloňovaný overturismus. Fenomén nadměrného počtu turistů na jednom místě je problém i našich hor. Experti na cestovní ruch tuhle výzvu řeší.

Je to daň za to, že žijete v turisticky atraktivní lokalitě. Jezdí sem lidi, hodně lidí, jako domorodci možná chvílemi ani nemáte chuť se s nimi na těch turisticky nejnavštěvovanějších místech potkávat. Kdo i tak toužíte zajít na Mechové jezírko, projet Rychlebské stezky nebo si vyšlápnout na Praděd, musíte to zvládnout ideálně v mezisezóně. Anebo....

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.