OKRES JESENÍK

Víkend na positivJE opanují Zlaté Hory, byť dnes za notného přispění magazínu Mašinfíra od vydavatelství Mafra. Redaktor Jakub Vrána vzal fanoušky železnice na lokálku z Mikulovic do Zlatých Hor.

Rubrika DATA nemá za úkol přinášet nutně jen pozitivní zprávy z Jesenicka. Když ale data nabídnou příznivou interpretaci, jdeme s tím ven o poznání raději. Jednou z důležitých statistik je rovnou ta základní – vývoj počtu obyvatel. Ten jde už druhý rok po sobě prezentovat jak dobrý, se zajímavým trendem, byť je "dobrý s výstrahou". Za meziročně jen...

Slyšeli jste už o stezkách Via Czechia? Jde o ucelený systém turistických a poutních dálkových tras po České republice. Na šesti trasách nabízí přes 10 tisíc kilometrů, tři trasy procházejí Jeseníky vč. Rychlebských hor a Králického Sněžníku.

Čtyři desítky vyškolených stopovačů a technika v podobě fotopastí, byly základním stavebním kamenem průzkumu jesenické přírody, který se tu o jednom únorovém víkendu odehrál. Společná práce Správy CHKO Jeseníky a Hnutí Duha byla motivována jasným cílem – potvrdit anebo vyvrátit přítomnost vlků a rysů ve zdejší přírodě. Množící se svědectví dávala...

Ekonomické definice hospodářský růst neustále podmiňují kvalitou dopravní infrastruktury neboli blízkostí dálnice či železnice. Sedí, ovšem jen částečně. Jednak na Jesenicku vyrostlo a prosperuje mnoho firem i při absenci rychlostních silnic. Jednak existují byznysy nezávislé na hustotě asfaltek, které popohání internet.

Už 17 let se Velké ceny cestovního ruchu snaží zviditelňovat zajímavé projekty odehrávající se v českém turismu. I díky tomu odvětví roste kvalita a návštěvnost, pozorujeme to i na Jesenicku. Pozorujeme také to, že náš region v soutěži už několikrát uspěl a cenu si odnesl i letos.

Rychlebské stezky svou popularitou přispěly ke zrodu černovodského ekosystému, který vyrostl na bikerské komunitě přijíždějící za unikátní sítí přírodních trailů. Ubytování a gastro podniky těží z letní turistické sezóny, kdy se Černá Voda a její okolí plní vyznavači horských kol. Udržitelný cestovní ruch jako vyšitý.

Není všechno zalité sluncem. Okolo nás žijí lidé v různě složitých životních situacích a těm se vždycky nějaká forma pomoci hodí. Propracovaný systém adresné nefinanční podpory v České republice provozuje Potravinová banka, kterou asi znáte z akce Potravinová sbírka.

Jak to je s těmi vlky na Jesenicku? Někteří chovatelé ovcí jsou si návratem šelem jisti, oficiální místa mluví spíše o nahodilých záchytech. Rozsoudit to může tenhle víkend, kdy v Jeseníkách probíhá plošný monitoring výskytu vlků a rysů.

Lokální patriot Tomáš Hradil je frajer, co se nebojí jít do věcí, o jejichž smysluplnosti je přesvědčen. Pak už se nedá zastavit. Obnova drobných památek, vydávání knih s regionální tématikou, pěší pouť po Jesenicku anebo prodej ovocných stromků. Posledně jmenovaný projekt okořenil naprosto unikátním způsobem.

Odborníci na online marketing vám potvrdí, že když chcete zaujmout publikum videem, máte na to maximálně 10, spíše ale jenom 5 vteřin. Jakmile jejich pozornost nestihnete upoutat, odcházejí jinam. Leda že by pro ně byl váš obsah mimořádně zajímavý. To by pak video mohlo trvat i minutu.

Vždy, když v zimě není zima, vzhlížíme s nadějí k nebi, že sešle pořádnou sněhovou nadílku. Kvůli turistům, kteří sem za ní přijeli, kvůli lidem, pro které je cestovní ruch obživou. V takových situacích Jeseníky potřebují funkční systém podpory turismu.

Cítit se bezpečně je zatraceně důležitý benefit. Možná ho berete jako samozřejmost, ale on pro ni musí někdo něco dělat (anebo nedělat). Při pohledu na dlouhodobé statistiky kriminality podle dat Policie ČR s detailem zaměřeným na Jesenicko je patrné, že dělat gaunera v našem okrese není moc dobrá volba. Policistky a policisté sloužící v Jeseníku,...

… a zrovna letos by se mohlo stát, že lidé na Jesenicku budou mít hlouběji do kapsy a každý by to pochopil … Jenže je i tentokrát za srdce chytla největší charitativní akce svého druhu Tříkrálová sbírka 2024. V akci při ní bylo 153 pokladniček Kašpara, Melichara a Baltazara chodících od domu k domu ve všech dvaceti čtyřech obcích.

Jesenicko se dostává na všelijaké mapy. Je i na mapě pochodů, které se inspirovaly u toho nejlegendárnějšího – do Santiaga de Compostela. Znáte? Ostatně za vznikem Velké pěší pouti za Jesenicko stojí Tomáš Hradil, sám vícenásobný účastník vyhlášené španělské předlohy.

Že by? Železniční tunel pod Červenohorským sedlem je ústy hejtmana Josefa Suchánka vize, teď by mohla být na řadě rozumná investiční akce. I když, jak jde o záměr státu a státní firmu, je dobré nemít přehnaná očekávání. Peněz je málo, zájemců hodně…

S ředitelem vědecko-výzkumného centra Accendo Luborem Hruškou jsme se potkali na Ministerstvu pro místní rozvoj, kde se debatovala podpora pohraničních regionů. Pan docent upozornil na zajímavé výsledky, které naměřili na Jesenicku v letech 2018-19, když pracovali na Velkém historickém atlasu českého Slezska (zahrnuje Těšínsko, Ostravsko, Opavsko,...

Tříkrálová sbírka je každoročně největší charitativní sbírkovou akcí u nás. Zapojuje se do ní suverénně nejvíce dobrovolníků. Navíc, koledníky jsou většinou děti, což ze sbírky dělá, kromě vítaného zdroje peněz do sociálních služeb, také užitečnou "výukovou pomůcku" finanční gramotnosti ;-)

Jedna z nejblbějších zpráv zkraje roku, jakou může Jesenicko dostat – snižující se počet dětí narozených na Jesenicku. Ten už třetí rok po sobě klesá.
V roce 2023 se v jesenické porodnici narodilo 243 novorozenců. Varovná je zejména dynamika, s jakou se úbytek nových občánků odehrává. Mezi lety '21 a '23 je meziroční pokles o 92 miminek! Čekáme, jak...

Čím víc turistů Jeseníky lákají, tím důležitější je připravenost celé infrastruktury cestovního ruchu. S ohledem na to, že naše hory navštěvují i tisíce aktivních lidí a sportovců, započítáváme mezi aktéry turismu i horskou službu (HS).

Už šest let se potkávám se zajímavými lidmi z Jesenicka. Jsou mezi nimi sportovci, podnikatelé, umělci, zaměstnanci, studenti, politici…, ale i obyčejní lidé s pozoruhodnými příběhy. Od nikoho jsem neslyšel, že by za jejich úspěchem byla nějaká známost, dotace, protekce, sociální dávka, úplatek… Ve všech případech jde o jejich tvrdě odpracované...

Běžky jsou v rekreačním podání skvělou zimní alternativou vůči letnímu chození po horách a Jeseníky mají infrastrukturu na takové úrovni, že na sněhu turistům nabízejí skoro stejně velké množství variant, kam se vydat, jako v létě.

Rovnováha v počtech a druhová pestrost zvířat jsou důležité pro jesenickou přírodu. Jestli jsou na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky optimální počty drobných savců, se pokoušeli v letošním roce zmonitorovat pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR – Správy CHKO Jeseník.

Chobotnice z II. patra a u toho vánočka s kakaem.
Tajemství staré bambitky a během toho příprava bramborového salátu a obalování kapra a řízků.
Srdcovka S čerty nejsou žerty a po nich návštěva krmelce.
Byl jednou jeden král a pak štědrovečerní večeře.
Rozbalování dárků.
Tři oříšky pro popelku a Pelíšky.
To je 24. prosinec mojí rodiny....

Než vás naplno pohltí vánoční atmosféra a zasloužené vysedávání u pohádek, budeme si nárokovat pár minut vaší pozornosti. Ne kvůli nám, ale kvůli těm, o kterých je dokument 'Jeseníky díky', za jehož vznikem stojí Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.

Vinou brutální inflace oslabená kupní síla, vyšponované ceny stavebních materiálů i dražší stavební práce, pořád vysoké úroky hypoték a k tomu nejistota kolem ekonomického vývoje Česka, to jsou spolehliví zabijáci apetitu běžných lidí pořizovat si vlastní bydlení.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.