OKRES JESENÍK

Dobrá reklama na Jeseníky se vždycky hodí, na prahu letní sezóny o to víc. Je vhodná chvíle vám představit již 7. ročník magazínu 'Jeseníky, Rychlebské hory a Králický Sněžník', který v edici Look at it! vydala agentura m-ARK.

Jesenická vodohospodářská společnost obsluhuje pitnou vodou asi 15 tisíc obyvatel v Bělé, České Vsi, Hradci-Nové Vsi, Jeseníku a Písečné. Tři zajímavá čísla vypadla z výsledků práce Vak Jesenicka za minulý rok.

Pestrý a pozitivní obsah vám musíme míchat z celé škály témat, proto i na positivJE občas dojde na zvířátka :-) Ale když už, tak to musí být cosi speciálního. Vlky tu zatím usazené nemáme, na medvědy to nevypadá a rysa ještě nikdo nikdy neviděl. Musíme se spokojit s opeřeným dravcem.

Namátkou Krkonoše, Český Krumlov, Lednicko-valtický areál, Lipno, Karlovy Vary, Rožnov pod Radhoštěm, Adršpach, Praha... to všechno jsou konkurenti Jeseníků v boji o české i zahraniční turisty. Při pohledu na výsledky přehlídky propagačních materiálů TURISTPROPAG se dmeme pýchou, že naše hory velmi uspěly.

Na našich whiteboardech a v našich myšlenkových mapách existuje mnoho hesel, diagramů a bublin naplněných tím, jaké další aktivity by positivJE chtělo dělat. Jenže obava, abychom vám uživatelům doručovali dostatečnou kvalitu vede k tomu, že přísun novinek je pomalejší, nežli bychom si přáli. Ale teď se musíme s jednou docela velikou pochlubit. Nebo...

Žádné věštění z křišťálové koule, máme docela dobře změřeno, jak studenti čtyřech jesenických středních škol přemýšlí o své budoucnosti na Jesenicku. Máme informaci od 1/3 děcek, a to je dostatečně reprezentativní vzorek.

To načasování nemohlo být při pohledu na padající sníh lepší. Náš olympijský výbor na dnešní tiskové konferenci odprezentoval smělý plán, dostat do dvaceti let zimní olympijské hry do České republiky, přičemž se dosti vážně uvažuje o Jeseníkách, jako vhodných horách.

Finanční podpora venkova je velké téma, jemuž se tady věnuje Místní akční skupina V. Priessnitze (MAS Jesenicko). Tahle obecně prospěšná společnost pomáhá živnostníkům, farmářům, malým firmám, obcím, školám aj. získávat peníze z evropských fondů. Z Bruselu se podpora malých těší upřímné pozornosti.

Cestovní ruch v České republice si to s lockdowny pěkně schytal, od nejmenší chatky k pronájmu, až po velké zimní středisko, všech se to nějak dotklo a všichni hledají cestu nahoru. Že se Jeseníky v těchto snahách spojují napříč třemi kraji (obrazně řečeno od Bruntálu přes Jeseník po Králíky), už víme. Ale že se Jeseníky spojí se "zbytkem...

Potřebujeme, aby byl okres Jeseník chytrým okresem snažícím se v některých ohledech konkurovat větším městům, jež jako magnet přitahují hlavně zástupce mladé generace. Ta nám tu pak chybí v rolích zaměstnanců, podnikatelů, rodičů, zákazníků... Jsou způsoby, jak Jesenicko coby místo pro život vylepšovat, čistá příroda jako motiv přestává stačit.

Lidi baví hlasovat v anketách a nás baví ankety zviditelňující dobré věci. Dobrou věcí bezesporu je vyhlašování Aleje roku, kdy se každý rok, už 11 let, hledá nejkrásnější stromořadí Česka. Výsledky za rok 2021 jsou venku, o přízeň se za Jesenicko ucházela alej v zámeckém parku Janský Vrch a alej na Ripperově promenádě v jesenických lázních.

Patříme do Olomouckého kraje, pro který můžete až do konce února hlasovat v soutěži 'Kraj mého srdce', kde od vás možná máme právo očekávat něco jako "automatický hlas", ale my věříme, že Olomoucký kraj má šanci na váš hlas i z objektivních důvodů. Prostě proto, že je krajem vašeho srdce ;-)

Ono se to bere jako samozřejmost, leč ve skutečnosti je to jedna z největších devíz tohoto okresu - bezpečnost. Pocit bezpečí, jaké tady každý z nás může pociťovat, ať je po setmění v centru města nebo v odlehlé osadě, ať nezamyká auto, nosí peněženku v přední kapse batohu nebo parkuje kočárek před obchodem.

Někoho z novoročních sportovců :-) by to mohlo zaujmout a rozhodně by měli zpozornět všichni milovníci Jeseníků a chození po nich. Parta tří Ostraváků Mirka, Denisa a Luboš v roce 2017 spustili turistickou výzvu - 32 vrcholů Beskyd, no a od loňska jsou v projektu zapojeny i Jeseníky a jejich 32 vrcholů.

Vždy na začátku roku čekáme na zprávu z jesenické porodnice, ze které se dovíme počet narozených dětí v minulém roce. Je to nezpochybnitelný sociodemografický indikátor směrem do regionu. Laik by asi čekal, že se lockdown postará o vyšší porodnost (chápete proč), jenže lidstvo v krizové době funguje trochu jinak. Jak lidé necítí jistotu - třeba z...

Neziskový sektor je důležitým hybatelem života na Jesenicku. Sdružuje lidi se společnými zájmy, poskytuje služby obecně prospěšných aktivit anebo těmto aktivitám poskytuje podporu či peníze.

Pokusili jsme se zjistit, kolik projektů financovaných z evropských peněz bylo v loňském roce zahájeno na Jesenicku. Nepodařilo se nám ověřit, jestli je oficiální statistika úplná, každopádně i kdyby nebyla, můžeme spolehlivě tvrdit, že náš region z Evropské unie získal 28 milionů korun na akce zahájené ve 2021. Fakticky těch peněz bylo více, neboť...

Čím dříve pochopíme, že závazek Evropy snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 55 % je hotová věc, tím více peněz pro nevyhnutelnou "zelenou transformaci" z EU můžeme získat. Teď je to na politicích, ale hned po nich se o naplňování cílů budou muset starat představitelé samospráv a zástupci byznysu, jak do toho Jesenicko naskočí.

positivJE není jenom 'každý den jedna dobrá zpráva z Jesenicka'. Tím to začalo, ale za čtyři roky aktivit přibylo. Jdeme po tom, co má šanci přispět k o trochu lepšímu Jesenicku.

Je pravda, že Praha je od zbytku republiky prakticky ve všech ekonomických ukazatelích odskočená, i proto každoročně přivábí desítky lidí z Jesenicka. Napojení na hlavní město pro nás skýtá taky nějaké výhody, alespoň potenciální. Import znalostí, expanze firem, inspirace v kvalitě služeb apod. A propo, pohyb (stěhování) lidí z Prahy na Jesenicko...

Kdybyste se chtěli do roku 2022 pustit s novým předsevzetím z kategorie společenská zodpovědnost jedince, mohly by se vám hodit informace o tom, jak snadné je na Jesenicku dělat věci prospěšné pro Zemi.

Made in Jesenicko © 2022 positivJE. Všechna práva vyhrazena.