OKRES JESENÍK

Je to daň za to, že žijete v turisticky atraktivní lokalitě. Jezdí sem lidi, hodně lidí, jako domorodci možná chvílemi ani nemáte chuť se s nimi na těch turisticky nejnavštěvovanějších místech potkávat. Kdo i tak toužíte zajít na Mechové jezírko, projet Rychlebské stezky nebo si vyšlápnout na Praděd, musíte to zvládnout ideálně v mezisezóně. Anebo....

Poděkování a povzbuzení do další práce bylo leitmotivem akce, na kterou se na pozvání prezidenta České republiky Petra Pavla do zámku v Lánech sjelo na 150 zástupců regionů. Takových těch hybatelů, s nimiž se prezident potkával na svých výjezdech do krajů, jako tomu bylo i vloni v říjnu v hornolipovské Magacíně, kde se prezidentský pár viděl s...

Co mají společného MKZ Jeseník, Plastkon a positivJE? Jejich zástupci se postarali o obsah článku v sobotním Magazínu Práva z pera redaktora Jiřího Sotony. Zapomenutý kraj zápasí o budoucnost, zní titulek pětistránkového textu, který se zabývá současností a perspektivou Jesenicka a Šumperska.

1. listopadu se Jesenicko ocitne na suchu. Ten den totiž po dlouhých 53 letech neotevře stařičký krytý bazén v České Vsi. Na pomyslném suchu tak budou všichni plavci i neplavci, které to v chlorované vodě baví.

"Budeme dlouho vzpomínat na naše mladé přátele, kteří nám svou přítomností připomněli naše mladá léta.", "Srdečně děkuji, že jsem po dlouhých letech mohla navštívit Šerák.", "Budu dlouho vzpomínat na tento krásný a nezapomenutelný výlet.", "Byl jsem na Šeráku naposledy v roce 1963 na školním výletě… Jsem rád, že jsem se mohl po tolika letech...

Ve čtvrtek byl slavnostně otevřen zrekonstruovaný kostel svatého Kříže, který je němým svědkem rozvoje města Javorník od 13. století, kdy byl ve vsi postaven. Obnova památky započala už v roce 2005. Stavebníci a restauratéři postupně opravili krovy a střechu, vyměnili podlahu, udělali novou fasádu a zrekonstruovali interiéry kostela.

Stát a jeho CzechTourism, kraj a jeho Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje, region a jeho Jeseníky – sdružení cestovního ruchu, město a jeho oddělení cestovního ruchu, ti všichni dělají na tom, aby náš region z turismu v Jeseníkách prosperoval.

Ač cestovní ruch z hlediska návštěvnosti Jesenicka stále není na předcovidových číslech, i tak se jeho přínos odhaduje na stovky milionů korun v tržbách a rozhodně stovky vytvořených pracovních míst. Ostatně i proto město Jeseník aktuálně pracuje na nové strategii cestovního ruchu, i proto Olomoucký kraj každý rok oceňuje zajímavé subjekty působící...

Minulý víkend se do Jeseníků vrátil populární cyklobus. Zpřístupňuje naše hory náruživým cyklistům a pěším, kterým jsou blízké ekologičtější varianty dopravy do hor. Dopravce Arriva ráno o víkendech a státních svátcích vypravuje speciální autobus s přívěsem pro 20 bicyklů z Přerova do Jeseníku, přičemž vystoupit lze například na Ovčárně, v Karlově...

V positivJE se potkáváme s desítkami zajímavých lidí, jejichž životní příběhy stojí na různých hodnotách. Jak se říká, ty nerostou na stromě, k těm se člověk dopracovává. Mnohé z oněch správných hodnot si může opatřit chozením do skautského oddílu. Tam se respekt, pokora a spolupráce trénují už od benjamínků.

Je to jedna z našich letošních VÝZEV pro lepší Jesenicko, uspořádat dvě akce připomínající význam dvacet roků trvající přítomnosti Česka v Evropské unii. Jsme v polovině závazku, máme za sebou první veřejnou debatu.

Jesenicko 20 let těží z toho, že je naše země součástí Evropské unie. Chceme u kulatého výročí připomenout 20 významných investice, které by se tady v letech 2004-2024 buď neodehrály anebo odehrály za mnohem masivnějšího zapojení místních peněz.

Abychom byli féroví, od roku 1989 škrtí spotřebu vody celé Česko. Krásná ilustrace zvyšující se zodpovědnosti lidí vůči přírodním zdrojům. Těsně po Sametové revoluci průměrný Čech denně potřeboval 171 litrů! Od té doby se Česko dostalo na denní průměr okolo 90 litrů pitné vody.

Neomezená možnost cestovat a pracovat, otevřené hranice pro zboží a služby, miliardy do rozvoje země, jako hlavní benefity našeho vstupu do rodiny zvané Evropa. Tohle je pro nás členství Česka v Evropské unii a přínosy spolehlivě převažují nad potížemi, jaké jsou s EU občas spojeny.

Roman Timothy Velc stál u zrodu mládežnické organizace EraYouth, se kterou chce spolu s přáteli Honzou Macečkem, Petrem Velcem, Annou Koriťákovou a Kryštofem Horníkem inspirovat jesenickou mládež k lásce k přírodě a ke sportu. Hned jejich první projekt 'Společně pro stromy' se stal Timovou VÝZVOU pro Jesenicko.

Víkend na positivJE opanují Zlaté Hory, byť dnes za notného přispění magazínu Mašinfíra od vydavatelství Mafra. Redaktor Jakub Vrána vzal fanoušky železnice na lokálku z Mikulovic do Zlatých Hor.

Rubrika DATA nemá za úkol přinášet nutně jen pozitivní zprávy z Jesenicka. Když ale data nabídnou příznivou interpretaci, jdeme s tím ven o poznání raději. Jednou z důležitých statistik je rovnou ta základní – vývoj počtu obyvatel. Ten jde už druhý rok po sobě prezentovat jak dobrý, se zajímavým trendem, byť je "dobrý s výstrahou". Za meziročně jen...

Slyšeli jste už o stezkách Via Czechia? Jde o ucelený systém turistických a poutních dálkových tras po České republice. Na šesti trasách nabízí přes 10 tisíc kilometrů, tři trasy procházejí Jeseníky vč. Rychlebských hor a Králického Sněžníku.

Čtyři desítky vyškolených stopovačů a technika v podobě fotopastí, byly základním stavebním kamenem průzkumu jesenické přírody, který se tu o jednom únorovém víkendu odehrál. Společná práce Správy CHKO Jeseníky a Hnutí Duha byla motivována jasným cílem – potvrdit anebo vyvrátit přítomnost vlků a rysů ve zdejší přírodě. Množící se svědectví dávala...

Ekonomické definice hospodářský růst neustále podmiňují kvalitou dopravní infrastruktury neboli blízkostí dálnice či železnice. Sedí, ovšem jen částečně. Jednak na Jesenicku vyrostlo a prosperuje mnoho firem i při absenci rychlostních silnic. Jednak existují byznysy nezávislé na hustotě asfaltek, které popohání internet.

Už 17 let se Velké ceny cestovního ruchu snaží zviditelňovat zajímavé projekty odehrávající se v českém turismu. I díky tomu odvětví roste kvalita a návštěvnost, pozorujeme to i na Jesenicku. Pozorujeme také to, že náš region v soutěži už několikrát uspěl a cenu si odnesl i letos.

Rychlebské stezky svou popularitou přispěly ke zrodu černovodského ekosystému, který vyrostl na bikerské komunitě přijíždějící za unikátní sítí přírodních trailů. Ubytování a gastro podniky těží z letní turistické sezóny, kdy se Černá Voda a její okolí plní vyznavači horských kol. Udržitelný cestovní ruch jako vyšitý.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.