OKRES JESENÍK

Byl by to začátek konce, kdybychom si na Jesenicku řekli, že všechno víme, a že nepotřebujeme žádné rady zvenčí. Pro ty, kteří se neuzavírají inspiraci, jsme ve čtvrtek 25. listopadu pořádali positivJE FESTIVAL. Prvním blokem konference byl diskusní panel Smart region, tak se pojďte dovědět více o tom, co jsme na něm probírali.

Je to pozitivní zpráva tak trochu naruby. Snad už ale i největší liberálové a fanoušci kapitalismu uznají, že na Jesenicku do exekucí spadlo mnoho lidí spíše pro nedostatek finančních prostředků než z důvodu nějakého zlého úmyslu. Finanční gramotnost se říká tomu, na čem musíme v rodinách i ve školách zapracovat.

Dokud na Jesenicku nevyroste nějaká architektonicky odvážná stavba, musíme mít radost i z malých designových věcí. V téhle souvislosti jsme už psali, že pod starým lesem ve Vlčicích parkuje obytný přívěs Aranka. Neřekli byste do něj, že je domovem na kolech.

Jasně, že snahou internetového Seznamu je vás hlavně co nejdéle udržet na jeho webu či aplikaci, nicméně hodnocení turistických cílů na Mapy.cz může být pro cestující Čechy opravdu užitečné. Když jedete na dovolenou do Jeseníků, nechcete se jako návštěvník spálit, respektive chcete vidět a zažít to nejlepší. Možná se vám budou hodit recenze těch,...

Dnešní den je pro positivJE možná nejdůležitější den v roce. Do Jeseníku (o Jeseníku) přijíždí diskutovat velmi moudré hlavy, které své myšlenky zkoncentrují na výzvy stojící před Jesenickem. A je na Jesenicku, jak si tyhle výzvy vezme k srdci.

Myslíme, že hlavní lákadla čtvrteční konference positvJE FESTIVAL jsou vám dostatečně známa - tři debaty se špičkovými odborníky o tom, jak se tady můžeme zlepšit v řízení měst a obcí, jak můžeme zvýšit konkurenceschopnost firem a jak můžeme ve školách "vyrobit" lepší absolventy.

Kdyby letošní zimní sezóna na Červenohorském sedle proběhla stejně dobře, jako proběhla ta podzimní, jistě by se provozovatel ČHS nezlobil. Vtip je v tom, že podzimní sezónou myslíme tradiční odchyt migrujících ptáků.

Náhoda, že se s tímhle tématem trefujeme na dva dny po volbách, jen to možná potvrzuje fakt, že politici do našich životů vstupují, ať jde o ty celostátní, lokální či krajské. Aktuálně se o vstup do životů, byť nepřímo, pokouší politici krajští a pokouší se o to jedním ze svých tří vlajkových projektů strategie rozvoje Olomouckého kraje, jež si...

Nebudeme vám vymlouvat, když řeknete, že positivJE je posedlé zájmem o budoucnost Jesenicka. Děláme to, co děláme, protože naší cílovkou je mladá generace a ta, zdá se, nevidí dnešní Jesenicko jako tu nejlepší adresu pro svoji budoucnost. Proto se snažíme být u věcí, které mohou jejich perspektivu nějak vylepšit.

Cyklistika je to, co poslední léta dělá Jeseníky jednou z nejatraktivnějších destinací Česka. Co nastartovaly Rychlebské stezky, pokračovalo rozvojem dalších bike center třeba v Koutech, Karlově, na Dolní Moravě, ve Vrbně, v Lipové... Pak přišel boom elektrokol a i zde Jeseníky reagovaly mezi prvními a dnes nabízejí možná nejkvalitnější pokrytí...

Politici nám před každými volbami tvrdí, že právě tyhle jsou důležité, politici nám dokonce tvrdí, že to oni zařídí naše blaho. Spousty populistických slibů, které Jesenicko neposouvají ani o píď vpřed. Ale ano, tyhle volby jsou důležité, protože hledáme lídry, kteří udělají z Česka (a Jesenicka) opravdovou zemi budoucnosti.

Jesenicko bylo úspěšné ve vyhlašování Cen kraje v cestovních ruchu, které ve středu oznámil Olomoucký kraj. Protože kvůli epidemii covidu nešlo uspořádat loňský ročník, předávala se ocenění za roky 2020 a 2021.

Čas od času si na Jesenicku uděláme radost nějakou dopravní investicí mající význam tak říkajíc pro celý region. A protože to (asi) nikdy nebude dálnice, musíme se těšit z nového asfaltu i na silnicích II. kategorie, které jsou pomyslnými tepnami okresu Jeseník.

Tak už pomalu máme Jeseníky zase jenom pro sebe, co? :-) Správný čas vás pozvat na výlet na Rejvíz, kde Správa CHKO Jeseníky převzala nově vybudovaný povalový chodník v úseku mezi lesní cestou Okružní a pokladnou na Velké mechové jezírko, tak to pojďte prubnout, než nám ho příští sezónu pošlapou přespolní návštěvníci našich hor.

Pokud černé scénáře varují před suchem a růstem průměrných teplot, pak voda je to, čeho si musíme o to více hledět. Zvláště proto, že současný stav zdrojů vody je na Jesenicku příznivý. Potvrzují to i data Národního registru pramenů a studánek.

Vždycky jak se blíží volby a čeští politici začnou slibovat své recepty na neduhy této země (za mnohé z nichž jsou ve skutečnosti zodpovědní), zpozorníme, protože často jsou to nereálné nebo populistické návrhy. Chvílemi máme dokonce o pevnost naší demokracie obavy. Uklidňuje nás, že Česko jako člen Evropské unie má garantována jistá práva a...

Na Jesenicko přijíždí desítky tisíc návštěvníků a jezdí sem za aktivním odpočinkem, památkami, sportem i regenerací. I přes rostoucí počty těch, kteří si itinerář dovolené poskládají díky internetu, případně v mobilních aplikacích, je pořád velká skupina turistů, která si chodí pro mapy, tipy a rady do turistických informačních center. Vlastně vy...

I třetí ročník positivJE FESTIVALU pro nás bude vyvrcholením našeho úsilí povzbuzovat Jesenicko k lepším výkonům, a i letos chceme laťku akce posunout o kousek výše, připraveni vás fyzicky přivítat v jesenickém kině nebo online, pokud si covid vyžádá. Poznačte si do svých diářů čtvrtek 25. listopadu.

Neodvratný přesun nákupních transakcí z kamenných obchodů do onlinu je smrtící pro ty prvně jmenované, a kdo z nich přežije, tomu zasadí další rány nákupní centra a nadnárodní řetězce. Místní prodejci mohou buď nabízet něco unikátního, poskytovat nadstandardní zákaznický servis nebo se svým sortimentem přejít do e-shopu (nebo všechno dohromady).

Taky ještě na kole šlapeme za své, ale rozvoj elektrokol máme za hotovou věc. Pro cestovní ruch se to stává, vlastně už se to stalo podobně nezbytnou věcí, jako wi-fi na pokoji hotelu. Jeseníky jsou dnes asi nejlíp pokryté hory nabíjecími stanicemi elektrokol v zemi, a to je důstojný důkaz toho, že se profilují jako hory ideální pro aktivní lidi...

Když chcete hrát nejvyšší ligu, musíte se bavit s velkými hráči, dal by se volně parafrázovat úkol pro lokální politiky, aby nezůstali jen lokálními. A ono to jde, ne že ne.

Když se řekne dobrovolničení, hned nám naskočí Hnutí Brontosaurus Jeseníky, které stojí za zachraňováním zanikajících osad. Na péči o osadu Zastávka (nachází se nad Uhelnou), si Brontíci přizvali na pomoc organizaci INEX - Sdružení dobrovolných aktivit. To je pro změnu mezinárodní neziskovka zabývající se organizováním dobrovolníku po celém světě.