OKRES JESENÍK

Možná bychom si mohli notovat, jak nás česká politická scéna zdvihá ze židle a sami žasneme, jaké politické dno umí našlápnout třeba náš hradní pán, jenže ony se holt některé věci bez volených zástupců neobejdou. A my to přijímáme.

Dneska vám ukážeme, jak snadné je udělat dobrý skutek, když máte chuť, jako jí o covidových Vánocích projevili provozovatelé ikonické Chaty Jiřího na Šeráku. Veronika Mlejnková a Martin Bořuta dali dětem z Dětského domova Černá Voda pod stromeček poukaz na víkend v jejich chatě. Dohodlo se dvoukolové vyčerpání voucheru, v sobotu 5. června na Šerák...

Ruku na srdce, kolik vyřazených mobilů sušíte doma po skříních a šuplících? ;-) Víte, že když je všichni posuneme k recyklaci, tak z nich dostaneme zpět poměrně zajímavé množství vzácných kovů, o něž se sníží jejich těžba? Chápeme, na tenhle pohled na svět se snadno zapomíná, ale ono je to fakt takhle jednoduché.

Statistiky společnosti Valuo, která se zabývá analýzou českého realitního trhu sice za okres Jeseník neobsahují tisíce obchodních transakcí, z pohledu počtu nákupů a prodejů je to tu trochu nuda, lépe řečeno malý trh. I tak se ve srovnání 77 okresů dají objevit zajímavé informace hovořící třeba ve prospěch tohoto kraje. Jinak, kdo je tam chce...

Není žádným tajemstvím, že okres Jeseník patří k nejzelenějším okresům v zemi, je důležité sledovat, jak se k tomuhle bohatství staví zdejší největší vlastníci, tedy Lesy ČR, Arcibiskupské lesy a statky Olomouc a koneckonců některé obce a města spravují mnoho hektarů lesů.

Přinášíme krátkou zprávu od CHKO Jeseníky, že minulý víkend strážci jesenické přírody uklízeli turistické trasy od Červenohorského sedla přes Keprník a Šerák až na Ramzovou. Podle očekávání to byly plechovky, plastové lahve a obaly, ubrousky... celých 5 pytlů. Jde to na vrub lyžařům a zimním turistům, marná věc.

Titulek možná trochu zaskočí, ve skutečnosti tohle může být cesta, jak snížit počet individuálních žádostí o povolení vjezdu osobním autem na Ovčárnu, potažmo na Praděd. Fakt. A navíc je v tom "sociální rozměr".

Jako psát při 25°C o studené vodě, co s ní tady začal léčit Priessnitz, je vcelku v pohodě. To by se člověk vrhnul i do otužování, jak o něm mluví Tomáš Rak z Jeseníky - sdružení cestovního ruchu v reportáži Toulavé kamery, s níž republiku obráží Česká televize.

To se asi zakladateli prvního vodoléčebného ústavu na světě před nějakými 200 lety nesnilo, že by jeho osoba mohla někoho zajímat i v roce 2021. On to neřešil, on prostě léčil, výsledkem čehož jsou proslulé lázně, díky kterým zná Jeseník suverénně nejvíce lidí.

Jako den na podporu cestovního ruchu vyhlašujeme sobotu 29. května, každý pro to můžete udělat nějakou aspoň drobnost. Objednat si vstupenku na turistickou atrakci, zarezervovat si stůl v restauraci, koupit lokální výrobek..., a pak se podívat na pořad České televize 'Českem nejen za sportem'. V něm snowboardkrosařka Eva Samková a skikrosař Tomáš...

Těžko říct, lze-li úklid přírody považovat za úspěšný, když úspěchem by spíše bylo, kdyby ten nepořádek vůbec nevzniknul. Tak ale nejsme všichni tak bezvadně vychovaní, někdo by zasloužil... ehm flákanec ;-)

Nezastavitelný proces oprav asfaltových povrchů doputoval do Mikulovic. Konkrétně se silničáři pustili do silnice I/44 v úseku od obce směrem k polským hranicím. To třeba i proto, až se sobě obě země zase plně otevřou, bude to k hranicím po lepší cestě.

Tunel pod Červenohorským sedlem je spolehlivý spouštěč hádek mezi jeho příznivci a odpůrci, pojďme si dnes pohrát s ideou, zda by tu jistou či domnělou odlehlost Jesenicka vedle železnice mohlo kompenzovat letectví. Jako nevíme teď jak, ale furt se mluví o rozvoji aerotaxi, potenciálu dopravy drony (létání s nimi učí na eMku)... Jen nechte pracovat...

Dobrovolní hasiči hrají v každé obci minimálně dvoj, často spíše trojroli, k tomu všechny role hrají dobrovolně, to je pozoruhodné. Za prvé, a to hlavně, vyrážejí do akce, když se kolem něco děje - hoří, padají stromy, vylévá se potok, bourá auto... Za druhé dost často jsou s fotbalisty hlavními aktéry kulturně-společenského života obce. Za třetí...

Lesy ČR jsou správcem asi třetiny drobných vodních toků v ČR, týká se to i rybníků, nádrží, bystřin a potoků v lesích na Jesenicku. Státní podnik připravil obří projekt 'Vracíme vodu lesu', v jehož rámci opravuje vodní nádrže, revitalizuje toky a mokřady, upravuje tůně a tak, vše proto, aby se v přírodě akumulovalo více vody a zpomalil se její...

Pokud bychom nakoukli do nákupního košíku průměrného zákazníka potravin, tak ať to bude nadnárodní řetězec v Jeseníku nebo malý koloniál v Hradci-Nové Vsi, ty položky budou vesměs podobné. Najdete tam základní ovoce a zeleninu, čerstvé pečivo, něco mléčných výrobků, a pak asi olej, možná cukr či mouku... skoro jistě pivko :-o a na víkend uzeniny a...

Potvrdí možná každý, kdo má turistickou zkušenost de facto z jakékoli jiné země, že systém značení, který v ČR provozuje Klub českých turistů (KČT) je svým rozsahem, kvalitou, přesností a srozumitelností zřejmě nejlepší na světě. Je skoro nemožné v českých horách zabloudit ;-)

Od včerejška se okolím černovodských bikových trailů linou pozitivní vibrace, protože se po zimní přestávce opět probudily Rychlebské stezky. Kopáči Pavla Horníka si pořádně mákli, protože dodělávali nový trail, upravovali ty stávající a hodně uklízeli po těžbě. Výsledkem sehraného týmu jsou jako vždy perfektně připravené lajny plné kamenů, kořenů,...

Za nás je voda rozdílovou věcí, která okres Jeseník může vyšvihnout na špici České republiky, kam budou lidé migrovat z velkých měst, když ta jim přestanou vyhovovat. Vděčíme za to i společnosti VAK Jesenicka, která zodpovídá za značnou část vodního hospodaření regionu.

Máme pro vás tip, jak zatraktivnit dovolenou vašich přátel, když za vámi do Jeseníku/Jeseníků přijedou. Třeba na lehko, třeba za túrou, za lázněmi, za památkami..., ale bez kol. České dráhy totiž v sobotu otvírají novou půjčovnu bicyklů na jesenickém vlakovém nádraží.

Jaro se klube, čísla o počtech nakažených jdou dolů, země se vymaňuje ze sevření vládních opatření, snad přibývá důvodů k optimismu.

Dneska se positivJE vypravilo do města, které je pro mnohé z nás symbolem podnikání, kreativity, designu. Jeden by čekal, že Baťův Zlín nemá ani náhodou podobné trable s vylidňováním, jako Jeseník, ale ouha, má. Ne stejné, podobné.