OKRES JESENÍK

Máme rádi data a baví nás srovnávat jakékoli naměřené hodnoty okresu Jeseník a poměřovat je s českým průměrem. Ideálně pak, když ta lokální čísla ukazují něco ve prospěch Jesenicka :-)

Není na Jesenicku asi nikdo, kdo by ještě nepocítil zhoršení vlastní ekonomické situace. Nebojíme se to označit zchudnutím. On je to oficiální slovník makroekonomů a popisuje moment, kdy si za svoje vydělané peníze pořídíte méně zboží.

Víme, jsme hrozní. Ještě nemáte vypuštěné bazény a my už na vás se sněhem. Jenomže zpráva z lyžařského areálu na Červenohorském sedle je žhavá. Sice měla být žhavá vloni, jenže postavit novou lanovku není jen tak, potřebujete posbírat takový štos lejster a nejmíň 38 razítek. To se vedení resortu nepovedlo, takže se zprovoznění nové kryté...

Přepište dějiny! Jestli jste si doposud mysleli, že Jesenicko nebylo seismicky aktivní, tak vás z omylu musí vyvést nejnovější zjištění vědců. Ti z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd, vedení RNDr. Petrou Štěpančíkovou, Ph.D. to u nás zkoumali od roku 2008 a nyní přišli s výsledky. Napsal o tom i prestižní časopis Earth and Planetary...

Už víme, že osmáci z Jesenicka chtějí pracovat v IT (psali jsme na positivJE 29.8. zde). Teď zjišťujeme, jaký by byl zájem o digitální svět mezi ženami. Těm se snaží svět IT už dlouho otevírat nezisková organizace Czechitas, která věří, že technologické dovednosti jsou v dnešní době důležité a brzo se bez nich neobejde téměř nikdo.

V dnešní době by mělo být naprostým standardem chtít po lidech, aby jejich domy a byty uměly ekologicky likvidovat odpadní vody. Je legitimní to vyžadovat i po majitelích rekreačních objektů, kterých je na Jesenicku nezanedbatelné množství. Ona i ta splašková voda je voda.

Ono by se snadno řeklo, že kultura není pro region to podstatné. Jakmile na stůl vyložíme vše, co moderní kulturu zahrnuje, přestane být tahle věc jen pomyslnou třešinkou na dortu. Už prostý výčet institucí, které kulturu na Jesenicku tvoří, je argumentem. Divadlo, muzea, koncertní sál, knihovny, základní umělecké školy, kina, kulturní domy,...

Možná nesledujete večerní zprávy na veřejnoprávní televizi, možná zprávy nesledujete vůbec. Škoda, pokud je ve zprávách Jesenicko, jako naposledy v pondělí ;-) Ony ale byly v hlavních Událostech ČT i Jeseníky, a to reportáž z Velké kotliny, kam se poprvé po 200 letech vydali botanici.

Prázdniny v půlce, v půlce tedy i strasti a slasti dovolených, na kterých možná využíváte služeb informačních center. Buďte úplně v klidu, ani přes stěhování turistických informací do interaktivních webových map a mobilních aplikací není odzvoněno starým dobrým tištěným mapám. Turistická 'Íčka' mají v informačním mixu stále svoje místo, i když musí...

V pondělí hrálo Jesenicko hlavní roli ve vysílání zpravodajské ČT24. Díky pěti živým vstupům pořadu SeČTeno, který se věnoval problematice vylidňování okresu Jeseník, k divákům po celé zemi promluvilo několik lídrů regionu.

Klimatickou změnu už dnes popírá málokdo a pouze záleží, nakolik si její dopady připouštíme na Jesenicku. Chceme vás ubezpečit, že už i podle základních dat se nás to týká, stačí se podívat na výstupy integrovaného systému pro sledování sucha Intersucho.

Veřejnoprávní Česká televize míří v rámci plnění svojí zpravodajské role do Jeseníku! V pondělí 25. července se část jejího denního vysílání nastěhuje před budovu Priessnitzova sanatoria, odkud bude v živých vstupech informovat celé Česko o tom, před jakými výzvami Jesenicko stojí.

Když se na spolupráci dohodnou dva lokální subjekty, vždycky to v nás vyvolá hrdost na Jesenicko, které si v ledasčem umí pomoci samo. Dobrá, tady nejde o žádný veliký byznys, ale o velmi milé a oboustranně výhodné partnerství, možná spíše přátelství. A na obou stranách jsou naši oblíbenci - žulovská výtvarnice Kateřina Preisová a provozovatelka...

Odpověď je dopředu jasná. Nejen na Jesenicku, ale v celé republice, je absolutně nejrozšířenějším typem vlastnictví domu ten v držení fyzické osoby. Z čerstvých dat Českého statistického úřadu (Sčítání lidu, domů a bytů 2021) vyplývá, že tohle platí pro 85,6 % domů (v ČR dokonce 88,3 %).

Proto je Praděd národní přírodní rezervací, protože jde o jednu z botanicky nejcennějších lokalit celé České republiky. Do skalních míst Velké kotliny se přírodovědci dostávají tak sporadicky, že ani nemáme dokonale zmapovány některé vzácné rostliny, jejichž výskyt je zde velmi pravděpodobný.

Když je drahý benzin a nafta, blbě se jede autem do Chorvatska. Když je na letištích chaos s kufry a odbavením, nechce se letět do Španělska. Když inflace drtí rodinný rozpočet, není rozumné utrácet za drahou dovolenou v Česku. Pak je ideální moment podívat se, co nabízí Jesenicko na portále bezKempu.cz.

Jsme fanoušky na (dobrá/kvalitní) data o Jesenicku, protože mají poměrně jasnou vypovídací hodnotu, ukazují realitu bez příkras a mohou být dobrým podkladem pro změny, chcete-li je dělat. Z každoročního krajského srovnání 'Místo pro život' už jsme v minulosti citovali a víme, že Olomoucký kraj na tom v mnoha důležitých parametrech není optimálně. A...

Obtížné dnes hledat něco pozitivního na životních nákladech, platí to i o nákladech na pořízení bydlení. Chcete postavit dům s dnešními cenami stavebních materiálů? Chcete koupit byt, ale vyberete si z té slabé nabídky? Navíc, když vám úspory požírá inflace? Chcete snad vaše bydlení financovat hypotékou? Popis této neideální situace by do budoucna...

Sobotní dobrá zpráva se vztahuje k první kamenné rozhledně v Jeseníkách, kterou na počest císaře Františka Josefa vybudoval sudetský turistický spolek v roce 1898. Dnes je Biskupská kupa neodmítnutelným magnetem pro turisty mířící na Zlatohorsko, kraj pokladů.

Made in Jesenicko © 2022 positivJE. Všechna práva vyhrazena.