OKRES JESENÍK

Jsme hluboce přesvědčeni, že se lidstvo, světe div se, včetně Jesenicka, posouvá kupředu. Navzdory nekončícímu přívalu komplikací, jsou všechny dlouhodobé trendy a klíčové ukazatele pozitivní, křivky grafů jdou prakticky neustále nahoru.

Možná ani nevíte, kolik různých subjektů má ve svých kompetencích podporu rozvoje okresu. Jedním z nich je Místní akční skupina V. Priessnitze pro Jesenicko (MAS), jejíž pomoc se zaměřuje zejména na menší podnikatele, nejčastěji řemeslníky a zemědělce. A protože aktivity MASky jdou na mikroúroveň (komunitu), došla se na tvorbu strategie pro léta...

Myslíme, že každý z nás potřebuje občas udělat dobrý skutek, aby ze sebe měl lepší pocit. Takovým dobrem je třeba vynesení cizích odpadků z lesa, dobrem je poslání stokoruny neziskovce... dobrem je zapojení se do Potravinové sbírky ČR.

Kotlíkové dotace znáte, že ano? Slouží jako finanční podpora domácností na cestě za ekologičtějším vytápěním. Probíhá jejich už třetí kolo, peníze jsou alokovány z Operačního programu Životní prostředí. Za tu dobu to činí už desítky milionů korun, které na Jesenicku pomohly stovkám šetrnějších topenišť.

Za soutěží stojí Vak - Vodovody a kanalizace Jesenicka, a. s., chce od vás jakékoli fotky, na nichž bude hrát hlavní roli voda. Nechte mluvit svoji představivost a pořizujte mobilem recesistické obrázky, seriózní snímky..., a ty až do 12. dubna posílejte na info@vakjes.cz.

Pohledem silničářů byla letošní zima vcelku náročná a je to poznat i na stavu některých silničních úseků. Asfalt dostal zabrat hlavně u vozovek nižších tříd, proto vedení Olomouckého kraje musí reagovat - chystá na to peníze.

Neví se, kdy bude moci Pavel Horník pustit na Rychlebské stezky cyklisty, ale rozhodně se ví, že do té doby jeho chlapy čeká hodně práce. Píchli mu s tím i lesníci Arcibiskupských lesů a statků Olomouc, v jejichž lesích se legendární traily vinou.

Dnešním dnem si připomínáme Světový den vody a jak jinak si tento pro nás vodaře významný den připomenout než pozitivní bilancí vody. Šetřit vodou je úkol i pro VAK Jesenicka, dokonce aspirujeme na lídrovství změn náhledu společnosti na vodu jako surovinu. Proto máme web Jesenickavoda.cz, proto se každý rok snažíme i u sebe hledat prostor ke...

Dneska přinášíme více otázek než odpovědí, řeč bude o trendu, který někomu přináší radost, někomu dělá vrásky, cesta z deprese je však nasnadě - akcelerovat pozitiva, odstraňovat negativa.

Zítra si připomeneme Světový den vody, dobrý důvod vzdát H2O hold. Jdete s námi do výzvy - vypít během pondělí tři litry kohoutkové vody, ať se to ve VAKu točí :-)

Odpady, konkrétně jeho skládkování, se do budoucna pořádně prodraží, může se vyplatit určitý koordinovaný postup všech měst a obcí kraje, Jesenicko nevyjímaje. Aspoň takhle nějak vypadala úvaha minulé reprezentace hejtmanství.

Dospěláci, pozor, potřebujeme od vás dvě minuty času, abyste se seriózně zamysleli, jestli ve věkových kategoriích dítě na základní škole, dítě na střední škole a "dítě" do třiceti let, neznáte někoho (klidně jednotlivce, klidně skupinu), kdo dělá cokoli nezištného pro společnost.

a víkend možná těžké téma, ale když jde řeč o jedné z nejdůležitějších věcí tohoto regionu, ani sobota nemůže být překážkou ;-) Tíha tématu spočívá v tom, že Jeseníky a Rychlebské hory v posledních letech čelí nevybíravému útoku kůrovce a soudě podle rozsahu holin ani nejde říci, jestli boj s broukem vyhráváme. Tak nezbývá než se radovat z dílčích...

Neptejte se nás proč, ale jedním z dost důležitých důkazů o tom, je-li vědec dobrý vědec, hovoří ve vědeckých kruzích to, jak moc je jeho bádání citováno ve vědeckých, tak zvaně impaktovaných časopisech. Divný? Neřešte, tak to prostě je, kterýkoli vědec by vám to určitě vysvětlil.

Budeme upřímní, tenhle region si každoročně připisuje úbytek, pokud jde o celkový počet obyvatel, ale my jsme positivJE, my se snažíme hledat i pozitiva, ve všem vidět příležitost. Vidíme ji i teď.

Zajímavou perspektivu přinesl portál Jesenickávoda.cz, když proti sobě postavil cenu zdejší kohoutkové pitné vody a porovnal ji s neperlivou balenou vodou, kterou si domů nakupuje pořád nezanedbatelné množství lidí. Tušíte, o jakém rozdílu tady mluvíme?

Olomoucký kraj spustil novou službu informačního a poradenského centra OK linka. Ta nasměruje obce, neziskovky, firmy a další organizace v kraji k dotacím z programů a fondů řízených přímo Evropskou komisí, ale také k dalším nadnárodním programům, iniciativám a fondům, ve kterých mohou o finanční podporu soutěžit české subjekty.

Ptačí hodinka je krásný projekt, který se třetí rok po sobě zajímá o počty ptáků navštěvujících v zimních měsících krmítka s potravou. I letos byla nejčastějším návštěvníkem sýkora koňadra - v měřeném období se objevila u 85 % krmítek. Cíl pořádající České společnosti ornitologické je jasný, zmapovat, jaké druhy ptáků se v Česku vyskytují a...

Tak jo, dneska vás ponoukneme k diskuzi, a to přímo nad návrhem (možná) nového loga Jeseníků. Jak jsme vás již informovali, Euroregion Praděd a Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu, kteří mají za úkol sjednotit marketingovou komunikaci krajů moravskoslezského a olomouckého, pokud jde o naše hory - Jeseníky, vypsali veřejnou soutěž o nové logo....

Ne, ne, ne, žádná technologie nenahradí fyzické zážitky, ale když ty už nějakou dobu nemůžete mít, mohou i moderní zařízení něco málo vykompenzovat. Lockdowny pomohly akcelerovat projekty, jež nějakým způsobem nahrazují volný pohyb osob, krize nakopla i technologický startup Kaleido. Ten se zabývá přípravou virtuálních zážitků tvořených přesně na...

Hasiči jsou největší klaďasové, neznáme nikoho, kdo by k nim nechoval respekt. Dobrá, možná se na ně ušklíbne člověk bydlící v přízemí činžáku, jemuž prolili byt vodou při hašení požáru ve 4. patře, ale to je tak všechno ;-)

Svět se sune k zelenější ekonomice, tlak na vlády, aby odstavovaly tepelné elektrárny, se bude už jenom zvyšovat, nepochybně se tento trend začne propisovat i do regionů.

Před rokem a půl nás oslovila Univerzita Tomáš Bati ve Zlíně, že s Technologickou agenturou ČR připravuje výzkumnou studii týkající se odlivu lidí z venkova a malých měst, a jestli bychom se s positivJE nechtěli zapojit. Hm, odchody mladých se týkají i Jesenicka, nebylo těžké kývnout na projekt, který v Karlovarském kraji, metropolitním městě Zlíně...