Jak je řeč o produkci odpadu, záleží dosti na interpretaci dat, jestli jsme na tom dobře nebo špatně. My jsme si vypůjčili informace od Deník.cz, který přišel se zprávou, že Olomoucký kraj je nejpilnější v třídění odpadu. Skvělá zpráva, jenže.

Bravo! Bravo! Bravo! Druhý díl knihy Zmizelé Jesenicko z pera vyhlášeného lokálního spisovatele a historika Pavla Macháčka, je unikátní svým obsahem - tahle kniha mapuje slovem i obrazem téměř zaniklé osady Jesenicka. To je sám o sobě skvělý počin a knížku by si měl pořídit každý, kdo tenhle kraj žije.

Kdo si myslíte, že školy teď jedou na nějakého autopilota, protože covid, tak to tedy ne. A rozhodně ne na Střední průmyslové škole Jeseník. On je pan ředitel Viterna takový malý buldozer, co slovo 'nejde' nemá ve slovníku.

Pojďte se chvíli dívat na koronavirus jako vědci, jako lékaři, jako epidemiologové, imunologové, vakcinologové..., jako odborníci, kteří když mluví o nebezpečnosti současné pandemie, se nemusí ohlížet na to zbylé, co se vám vedle plnících se nemocnic ve státě děje, od zavřených škol, obchodů a restaurací, přes kolabující sociální služby, až po...

Pomyslnou třešinkou na dortu ve sjednocování komunikace by se mělo stát nové logo Jeseníků, o jehož grafický návrh se právě rozběhla soutěž. A protože víme, že mezi fanoušky positivJE je nemálo kreativních lidí, dovolujeme si vás do výběrka pozvat.

Jak je tu s námi koronavirus, mnoho lidí řeší o dost víc své zdraví. Je to bezva, my co žijeme v jednom z nejzelenějších okresů České republiky, máme výhodu oproti lidem z velkých měst, typicky ze sídlišť. Přesněji řečeno tu výhodu mají děti.

I kdybychom sebevíc chtěli, nemůžeme vám přinést pozitivnější zprávu než tu, že v minulém roce se v porodnici Nemocnice AGEL Jeseník narodilo 323 dětí. To je 323 nových životů, které budou (snad) ve většině případů psát budoucnost tohoto regionu.

Úplně v klidu zůstaňte v relaxačním módu, positivJE vás dnes nebude nutit k žádným mentálním výkonům, stále žhavíme motory na ostrý start v pondělí 4. ledna ;-)

Není to pokus o výčet novoročních předsevzetí, na ty už nehrajeme, tohle jsou plány, kam se v tomhle roce chceme s positivJE posunout.

Na konci roku je to vždycky trochu o bilancování, možná by bylo skvělé se ve vzpomínkách na rok 2020 nenechat převálcovat jenom koronou. Možná by bylo vůbec nejlepší se dívat dopředu, čeká nás nový rok, který má myslíme dost předpokladů stát se lepším. No a třeba se může stát lepším i díky tomu, že změníte zaměstnání.
Pokusili jsme...

Na jedné straně top český běžkařský tým, na druhé významný výrobce (nejen) běžkařských holí, oba mají společnou jednu věc - adresu - Jeseník. To spojení zní naprosto logicky, leč FENIX SKI TEAM a Birki se nespokojili s klasickým sponzoringem na bázi materiálního plnění, oba subjekty chtěly najít udržitelnější model spolupráce. A tak Petr Kubíček...

Nejen firemní i státní, krajské a obecní finance schytávají ránu za ránou, jak nejede česká ekonomika na plný výkon, stát vybírá méně peněz na daních, a tím méně peněz posílá do regionů. A Olomoucký kraj je pro Jesenicko významný přerozdělovač.
Hejtmanství sestavilo rozpočet, v němž se muselo popasovat s propadem daňových příjmů asi o 800 milionů...

Dobře, dva dny po Vánocích dávat tip na knihu je trochu mimo, ale na druhou stranu vám nic a nikdo nebrání, naběhnout do knihkupectví... až to půjde :-(
Rychlebské hory a podhůří v proměnách staletí je dílo, které dost možná zboří jeden velký mýtus, že Rychlebské hory jsou nejopuštěnější hory v zemi. Nebo jinak, dneska to tak možná je,...

Nikdy bychom od sebe nečekali, že vám budeme dávat takové doporučení, ale když ona se podstatná část roku odehrála v dosti podivném režimu, jemuž kromě obav o zdraví, o práci a o příjmy, dominovalo slovo ONLINE.
Tipujeme, že nákup dárků u vás proběhl hodně online, což je škoda vůči místním kamenným obchodům, nicméně doufáme, že to bylo to poslední...

Už nás znáte, v našem světě nic není jenom špatně, a platí to i pro ten nepříjemný koronavir. Seznam dobrých věcí, které pandemie přinesla, by taky nebyl krátký. Nepřekvapivě hodně pozitiv je spojeno s mladou generací, což je s ohledem na všudypřítomnou digitalizaci světa veskrze příznivá zpráva. Poměrně často za těmi povedenými věcmi stojí...

Vždycky v polovině prosince se mění (spíše aktualizují) jízdní řády a Jesenicko každoročně trne, jestli zůstane zachován rozsah spojů. Blbý, na to že vlak je doprava budoucnosti, nefandíte-li Muskovu hyperloopu ;-)
Nestojí to samozřejmě jenom na Českých drahách, dopravu v našem okrese si u nich objednává Olomoucký kraj (Koordinátor Integrovaného...

Zpravodajství z Krajského úřadu Olomouc už bychom klidně mohli nazvat 'hlášení pro starosty Jesenicka'. Dnes doporučujeme nastražit uši těm z venkova, což je vlastně většina okresu ;-)
Olomoucký kraj rýsuje rozpočet na rok '21, do Programu obnovy venkova nalil 40 milionů korun. O ty se budou ucházet obce z celého kraje, starostky a starostové...

Naprosto bezprecedentním způsobem na sobě pracuje Střední průmyslová škola Jeseník, na které se pořád něco děje. Pořád něco, co zvedá její kvalitu a zvyšuje její prestiž. Umíme si představit, že pro teenagery je už teď sexy (promiňte to slovo) studovat na eMku.
Ředitel školy Jiří Viterna má spousty plánů, jak jemu svěřený vzdělávací ústav táhnout...

10 dnů před Štědrým dnem je dobrý čas i pro positivJE, začít trochu více mluvit o Vánocích. Pro většinu z nás jsou to nejkrásnější dny v roce. Mimo jiné proto, že náměstí a návsi jsou vyzdobeny, nasvíceny a na jeden měsíc v roce jim dominuje vánoční strom.
Hledá se ten nejhezčí. Vždycky to bude subjektivní, vždyť krásné jsou...

Tip na zábavu, na dárek a na dobrý skutek v jednom pro vás dneska máme. O první jesenické únikové hře jsme na positivJE psali 17. ledna 2018. Za jejím spuštěním stáli manželé Bára a Filip Wormovi, toho času oba dost aktivní v jesenickém vzdělávacím systému. Už před časem tuhle tzv. 'exit game' předali do správy zdejším skautům, aby ji provozovali....

Překvapilo nás, kolik peněz stojí nová sněžná rolba, na druhou stranu jde o stroj pracující v extrémních podmínkách, tak co se divíme. Mikroregion Jesenicko, co má spolu s 'Jeseníky - sdružení cestovního ruchu' v gesci výrobu běžkařských stop, si udělal radost. Co sobě, hlavně návštěvníkům Jeseníků.
Naše hory dostávají na zimu novou rolbu značky...

Viděli jsme výsledky průzkumu, podle kterého okolo 40 % studentů středních škol uvedlo, že si směrem ke svému budoucímu preferovanému povolání zvolili střední školu správně. To znamená, že celých 60 % se netrefilo.
Proto - kdo jste na druhém stupni některé ze základních škol na Jesenicku nebo kdo máte doma dítě/děti chodící do osmé deváté třídy,...

Následující řádky nejsou o bouchání šampaňského a ohňostroji, tak dobře na tom dle Protiepidemického systému PES nejsme, dopřát si však můžeme dílčí restarty některých byznysů. A protože zlepšení je křehké, není to na velké juchání.
Víme ale, koho lze považovat za vítěze tohoto týdne. Určitě jsou to hospody a restaurace, do kterých se vrátili hosté....

Jakmile je vám 40 a více let, může se vás týkat jeden blížící se fenomén, kdy dospívající mladší generace narozená už do věku internetu vás bude doma či v práci školit, minimálně v onlinu. Prostě bude v něčem lepší než vy, tak to kousněte.
A pojďme si to vyzkoušet, chcete? Na maličkosti, ale milé.
Studentská rada Gymnázia Jeseník...

Pokud jde o státní, krajské a městské/obecní peníze, měli bychom se připravit na poněkud hubenější léta, sekeru do rozpočtů zatnul koronavirus. I tak je potřeba vyhlížet dobré zprávy, jedna přišla z krajského úřadu starostkám a starostům Jesenicka.
Rada Olomouckého kraje schválila investice do dopravy a do projektů zlepšujících bezpečnost silničního...

Čím více věcí budeme dělat normálně, tím dříve se vrátíme do normálu. Ačkoli zrovna anketu Sportovec okresu Jeseník za rok 2020 půjde objektivně vyhlásit sotva stěží. Vždyť hromada sportovců neměla možnost závodit a bojovat o medaile a body. Soutěžní sezóna většiny z nich byla brutálně poznamenána jarní pandemií a tenhle nenormál platí i teď. Ale...

O kvalitě vzdělávání v našem okrese jsme mluvili na positivJE FESTIVALU. Mimo mnoho důležitých podnětů v diskusi často zaznívalo, že tím zásadním, co školství na Jesenicku může posouvat, je kvalita učitelů. Pokud máte motivované kantory, ti se vám rozkrájí, aby to děti ve škole bavilo a bude úplně jedno, jaký ministr právě vládne.
V Jeseníku se daří...

Tyjo, byla to včera jízda. Trochu fofry a starosti s dodržením časového harmonogramu, dva kolapsy živého přenosu, ale konečný výsledek snad dobrý. I když, to hodnocení je hlavně na vás.
Konference jsou o to těžší, čím těžší témata a zajímavější lidi vám o něm ve studiu mluví. Nás velmi potěšila paní Bízková, že za FESTIVALEM do Jeseníku přijela,...