OKRES JESENÍK

Tak jo, posouváme o kousek vpřed naše snažení v propojování Jesenicka. Prakticky nemine den, kdy by nás něco místního nepřivedlo k úžasu anebo kdy bychom nepřivedli někoho k úžasu my. Až příliš často se ale setkáváme s tím, že zdejší lidé neví, kolik tady máme šikovných řemeslníků, kdo všechno vyrábí skvělé zákusky, jaké firmy se příkladně starají...

Platí to na všech úrovních, jak není vize, kam se směřuje, lídrovství drhne a spíše se přešlapuje. Třikrát zdar každé obcí fakticky se řídící strategickými dokumenty. Automaticky tohle očekáváme od státu i kraje, ale víme, že čím vyšší článek struktury, tím komplikovanější to všechno je.

Kdy jindy než na prahu letní sezóny se podívat na výkonnost zdejšího turistického průmyslu. Ten má vliv na image regionu, vždyť stovky tisíc Čechů a cizinců každý rok vidí a fotí zdejší krásy. Přináší ale i tržby podnikatelům operujícím v cestovním ruchu a navázaných oborech. Podíl cestovního ruchu na HDP (hrubý domácí produkt) Česka činil za rok...

Když jsme se na positivJE věnovali tématu rodiny naposledy, končili jsme slovy "… že být rodičem bude dávat stále větší smysl …". Podle nás to stále platí, v těchto dnech ještě o něco víc, neboť v Jeseníku právě probíhá 'Týden pro rodinu'. Oslava základní společenské jednotky - rodiny - je oslavou všech rodičů a prarodičů, dětí a vnoučat, manželů,...

Jistě by bylo zajímavé povypínat všechny mobily. Ta představa, co by se na Jesenicku začalo dít, je zajímavá. Ve skutečnosti se jedná o mobily už vypnuté, vybité, vysloužilé. Těch je potřeba se zbavit, a to líp než vyhozením na skládku, kde by se z nich začaly uvolňovat toxické látky.

Představte si sebe v parném létě na rozpálené betonové dlažbě náměstí anebo na sluncem sežehnutém trávníku městského parku. Rtuť teploměr směřuje ke 30 °C a přilehlý potok je spíše potůček, pramínek se tak tak dere mezi kameny. Pak přijde mrak a vylije všechnu svoji vodu na malém kousku, že se proud hnědé vody valí i po cestě i přes pole....

Nemáme problém s diskusí o nevyhnutelnosti zvyšovat věkovou hranici odchodu do důchodu. Máme problém s přístupem státu, který se zaštíťuje růstem věku dožití, což sedí, ovšem už se nezabývá tím, jestli a jak roste i věk dožití ve zdraví. Neboli, zda se s rozvojem medicíny a zlepšující se kvalitou života snižuje počet let, v nichž člověk žije v...

Dneska mi tu svítí dvoutisícovka, to je 5 let a 104 dnů s positivJE, to je 2000 pokusů napsat pro vás pozitivní zprávu týkající se Jesenicka. Neumím se moc ohlížet dozadu a bilancovat, mám rád cestu dopředu, tak jen možná zrekapituluji, o co s positivJE vlastně usiluji.

Všeobecně se ví, že dostupnost bydlení je jedním z pár důležitých ukazatelů přitažlivosti regionu pro jeho především mladé obyvatele. Jakmile se chcete osamostatnit nebo si pořídit rodinu, potřebujete sehnat slušný podnájem za slušnou cenu. Při zběžné prohlídce na realitních serverech jsme v okrese Jeseník napočítali sotva tři desítky volných bytů....

Dobrá zpráva pro Českou republiku, a ještě lepší pro Jeseník. Na začátku května (4.-6.5.) v Praze poprvé proběhne národní kolo nejprestižnější kuchařské soutěže Bocuse d'Or. Ta je přirovnávána k mistrovství světa nebo právě k americkým Oscarům. Do hlavního města se sjedou nejnadějnější profesionální kuchaři, aby si to rozdali o jedno postupové...

Je úplně jedno, jestli je bicykl vaším dopravním prostředkem, sportovním náčiním nebo se mu obloukem vyhýbáte. Video od Bike Destinations doporučujeme povinně ke shlédnutí každému, kdo se považujete aspoň trochu za patriota. Je reklamou na tenhle kraj, byť ano, v tomto případě vyhrazený horským kolům.

Záměrně v titulku vypouštíme slovo internet, a tak trochu si testujeme váš názor na to, co je v případě Jesenicka onou 'moderní dálnicí'. Jestli je to ve vašich představách dvouproudovka se svodidly anebo už si dálnici představujete jako území dokonale pokryté vysokorychlostním internetem?

Nežijeme v ideálním světě, v němž by popelnici našel každý odpadek. Znáte to - PET lahve v příkopech, pneumatiky v lese, rozbité boby v řece, stavební suť v křoví… Dokud mezi námi budou takoví "vepři" (sorry prase), budeme potřebovat projekty typu Ukliďme Česko/Ukliďme Jesenicko.

Po středečním zasedání vlády musí každý ministr vědět, kde leží ten skvělý Jeseník, do kterého je to z Prahy, sakra, tři a půl hodiny :-) Tipujeme, že většina z nich dobře navnímala, jak se nám tu daří.

Nikoho asi neminula zpráva, že Jeseník dnes hostí vládu České republiky. Ta do našeho města přijíždí na svoje vlastní zasedání, v jehož programu je i agenda týkající se našeho regionu, vč. setkání s místními starosty. Tam by se měli pražští politici napřímo dovědět, jak se nám tu žije. Aby bylo navnímání Jesenicka ministry autentické, mají před...

Velké investici Vodovodů a kanalizací Jesenicka v Adolfovicích jsme se už věnovali. Rozsáhlá rekonstrukce úpravny vody spolkla 86 milionů korun, nové moderní technologie odběratelům zajišťují stabilní dodávku pitné vody v prvotřídní jakosti.

Mohlo by se zdát, že ježdění místních politiků do Prahy na ministerstva k ničemu není, protože to Jesenicku nepřináší kýžené výsledky. Dovolili bychom si drobně nesouhlasit. Výsledky to dává nebo bude dávat, jen to jde pomalu a možná ještě pomaleji.

Politice rozumíte všichni, že jo? ;-) Tak by vás mohlo zajímat, že příští týden do Jeseníku přijede jednat Vláda České republiky. Nemusíte mít na nočním stolku fotku premiéra, abyste dokázali docenit, že dostat do našeho města komplet vrcholný orgán země, je majstrštyk a může se to hodit.

Cestovní ruch Jesenicku zajišťuje dost dobrou reklamu a čím větší, tím víc peněz pro podnikatele v turismu podnikající to může být. Je proto důležité, aby Jeseníky jako destinace chytaly moderní trendy, neboť očekávání a potřeby zákazníků se různě mění. A konkurence v podobě okolních hor pochopitelně nespí ;-)

Naším revírem je jednoznačně Jesenicko a územní příslušnost k bývalému okresu si poměrně úzkostlivě střežíme. Pro potřeby prezentace positivJE na konferenci Ministerstva pro místní rozvoj, jsme si sáhli pro data o našich čtenářích, fanoušcích a sledujících a vlastně jsme trochu zaváhali, jsme-li ještě to "regionální médium".

Tak ale jako pozor! Obvykle se při vyhlašování krajských cen prakticky v "čemkoli" ve startovní listině objeví jedna až dvě věci z Jesenicka. Příjemně překvapení zjišťujeme, jak početnou účast máme v soutěži Stavba roku 2022 Olomouckého kraje, ve které můžete ještě několik dnů hlasovat.

Poprvé v dějinách se ptáme umělé inteligence, proč podle ní žít na Jesenicku. Ptáme se, jestli zná Rychlebské stezky, Vincenze Priessnitze a Rejvíz. Zajímáme se, co ví o positivJE ;-) Je v tom kus zvědavosti i kus naděje, že třeba v umělé inteligenci získáme nového chatredaktora :-)

V Inovačním centru Olomouckého kraje (ICOK) pokračujeme v přípravách projektu městského inovačního hubu Jeseník. Zatímco jesenická radnice hledá vhodné prostory, my v ICOK přemýšlíme o ideálním poslání a náplni pro takové místo.

Éterem aktuálně hýbe hlavně téma penzí a reformy důchodového systému, jenže Jesenicko potřebuje hodně vysoko držet (pro)rodinnou politiku, která podpoří porodnost a pomůže rodinám s dětmi. Je bez debat, že největší triumfy bude vždycky držet vláda. S politikou zaměřenou na rodiny se může vytasit i kraj a nepochybně i obec či město.

Ve sjezdovém lyžování Jeseníky nejsou Alpy, ale v tom klasickém úplně v pohodě konkurují vyhlášeným zimním střediskům. Přes 300 kilometrů udržovaných běžkařských tras dělá z našich hor atraktivní lokalitu pro rekreační i výkonnostní běžkaře.

Tak by mohl znít slogan zvoucí mladé páry plánující miminko k přistěhování na Jesenicko. A taky je to prostě a jednoduše dobrá zpráva pro budoucí mamky, které tady už žijí. Kdo jiný, než finští vědci mohli přijít s tvrzením, že bydlení v blízkosti zeleně ovlivňuje obsah oligosacharidů v mateřském mléce.

Téma témat - Zelená dohoda - které Evropě nastolil neodkladný boj s klimatickou změnou, nás přivádí k obavám, abychom na Jesenicku něco nezaspali. Není totiž pravdou, že by se nás to nemělo týkat, protože jsme super zelený region.

Jestliže jsou peníze "až" na prvním místě, tak hned na druhém je komunikace. Myslíme mezi těmi, kteří mají peníze pro ty, kteří je potřebují. Protože tak nějak se dá zjednodušeně vyjádřit vztah mezi Olomouckým krajem (má peníze) a obcemi Jesenicka (potřebují peníze).

Co by kdo měl dělat, kdyby na Jesenicku havarovala cisterna s nebezpečnou látkou, bylo námětem včerejšího cvičení česko-polského Integrovaného záchranného systému. Zasáhli do něj profesionální i dobrovolní hasiči, zdravotníci, záchranáři i policisté z jesenické strany i z Polska.

Made in Jesenicko © 2023 positivJE. Všechna práva vyhrazena.