SPORT NA JESENICKU

Sport je jedna z nejlepších prevencí proti nástrahám číhajícím na naše děti. Ani tam nejde o množství medailí, stačí organizovanost v podobě tréninků, zápasů a závodů. A čím víc dětí v oddílech, tím líp.

Nikomu z vás zřejmě nemusíme legendární Velkou pardubickou představovat, je to suverénně nejprestižnější dostih každoročně běhaný na východočeském závodišti v Pardubicích. Včera se uskutečnil jeho 133. ročník a Jesenicko v tomhle neoficiálním dostihovém mistrovství republiky mělo dva zástupce.

Trochu vrásek nám jesenické mažoretky přidělávají. Svými úspěchy, o kterých není možné nepsat. "Rozumíme" fotbalu a politice, ale dívkám skvěle ovládajícím třásně nebo hůlkou, těm vůbec. Je ale evidentní, že natrénovat sestavy je obrovská dřina, že vypravit se do ciziny na soutěž je sympatická odvaha a že zvládnout vystoupení bez chyb je naprostá...

Dalo se čekat, že velká lezecká stěna ve sportovní hale v kombinaci s podporou lezení na jesenickém sportovním gymplu, dříve či později pomohou Jesenicku na české lezecké výsluní, a to ne že by do té doby oddíl Horolezci Jeseník dělal málo. Jen ty dva výše zmíněné faktory akcelerovaly dosažení úspěchů.

Před nedávným Závodem míru, který se jel na Jesenicku, si nám postěžoval, že forma vinou nedávných pádů není optimální (na ZM obsadil 52. příčku, pozn. autora). Zdá se ale, že na český šampionát formu poladil Filip Řeha skvěle.

S koncem fotbalových soutěží přišlo i vyvrcholení republikové soutěže okresních výběrů. Ve věkové kategorii 12 let (U12) se týkalo také výběru okresu Jeseník. Po překvapivém vítězství moravského finále se oranžový tým mladých fotbalistů Jesenicka vydal na finále velké - národní. To bylo sehráno na stadionu FC Nasavrky.

Pro někoho je to 22 chlapů honících se za kulatým nesmyslem, pro někoho je to hra plná bojovnosti a kreativity. I kdybyste patřili k té první skupině, fotbalu neodpářete, že je to nejsledovanější sport na světě. A pokud s prokazováním jeho významu sestoupíme na okresní úroveň, pak je to i sport sdružující největší počet registrovaných sportovců.

Zdejší kluci mají v každé dědině fotbal, holky už roky mažoretky. Úspěchy děvčat jsou stejnou jistotou, jakou je východ slunce, hraje se pouze o to, na jakých závodech a kolik medailí to bude.

Jak se asi nadře profesionální sportovec na medaili z republikového nebo dokonce z evropského šampionátu, že? A jak se na obdobnou medaili nadře sportovec amatérský, co? Tak přesně to se povedlo zdejšímu malému oddílu sebeobrany, když se jeho sportovci vypravili na Mistrovství ČR a Mistrovství Evropy. Tím malým oddílem je Jiu-Jitsu Jeseník a těch...

Fenix Ski Team Jeseník si dneska sice užívá legraci na 19. ročníku Memoriálu Štěpána Jašky ve skoku na běžkách, ale sezóna pro ně byla náročná. Od suché přípravy po poslední závody. Těmi pro ty nejlepší z nejlepších bylo Mistrovství republiky dospělých a juniorů na Horních Mísečkách. I tam závoďáci z FeJe prokázali, že jesenický klub patří k české...

Jak jde o hledání nejlepších z Jesenicka, tak jsme s positivJE u toho, ať jde o recitační soutěž nebo přehlídku drobného zvířectva. Přinášíme vám poněkud zákulisní seznam nominovaných sportovkyň a sportovců, z nichž vzejdou vítězky a vítězové v anketě Nejlepší sportovec okresu Jeseník za rok 2022. Při pohledu na nominace si jednak připomenete, že...

Snad za to můžou i dlouhodobě kvalitní výsledky jesenického Fenix Ski Teamu, že se organizátoři celorepublikového seriálu dětských (ne)závodů v běhu na lyžích 'Lyžuj lesy', rozhodli do něj zařadit i Jeseník/y. Mezi pouhou šestici zastávek.

Když zjišťujete, jaké asociace lidem naskakují v souvislosti s Jesenickem, kromě přírody a lázní často zaznívá sport. Právě přes něj je okres Jeseník docela známý. Důkaz o popularitě zimních disciplín tento týden potvrzují naši lyžaři na Olympiádě dětí a mládeže 2023. Ty pod hlavičkou Českého olympijského výboru probíhají na sportovištích...

Dnes pokračuje Olympiáda dětí a mládeže, po včerejším bronzu dnes přidal starší žák Fenix ski teamu Jeseník Matěj Gajdoš nádherné stříbro v závodě na 3 kilometry klasicky.

Konec roku je kromě Vánoc a Silvestra tradičně vylepšován o vyhlašování nejrůznějších anket a žebříčků. Máme tu jeden sportovní, kam máme tu čest navrhnout jména. Redakce positivJE se po celý rok s mnoha sportovci potkává, máme své kandidáty, ale stejně... Chceme poprosit i vás, jestli byste nepopřemýšleli, komu by slušel titul 'Nejlepší sportovec...

Asi kdybychom si mezi vámi udělali průzkum, jestli máte raději léto nebo zimu, červenec a srpen by prosinec s lednem převálcovali. Ovšem je tu nemalá skupina těch, kteří by čtvrté roční období zakroužkovali jako oblíbenější. A nejen kvůli Vánocům :-)

Na domácí půdě v Jeseníku se konalo Krajské finále v přespolním běhu, za jehož organizací stálo jesenické gymnázium. Možná právě to vhánělo speciálně okysličenou krev do svalů jeho studentů, protože ti ve své kategorii obsadili kompletní stupně vítězů a zajistili si tak postup do národního kola.

Patnáct koní na startu včerejšího hlavního dostihu Velké pardubické a mezi nimi žádný zahraniční kůň, zato dva vyslanci stáje Nýznerov. V nedělním odpoledni to byli právě Stretton a Player, kdo první polovinu závodu tvořili tempo.

Šťastná ruka trenéra se tomu říká. Měl ji včera kouč Mladé Boleslavi, když v 67. minutě za nepříznivého stavu poslal na trávník Ladislava Krobota. Odchovance FK Jeseník, který v mládežnických kategoriích bojoval taky v kádru Slavie Praha. Teď reprezentuje automobilové město Mladou Boleslav. Té se na začátku sezóny moc nedaří, Krobot včera v...

Víme, kdo to tady nemá rád. Profesionální silniční cyklisté právě jedoucí největší v Česku pořádaný závod Sazka Tour. Ten ve čtyřech etapách provede peloton Moravskoslezským a Olomouckým krajem a cyklistům naservíruje porci 700 kilometrů. Velký otazník, jestli to vryje do hlav sportovců super vzpomínky ;-)

Doslova na hlavu postavili všechny papírové předpoklady o víkendu malí fotbalisté z Jesenicka. Mikulovický trenér Tomáš Mrlina poskládal "jednorázový" fotbalový výběr okresu (kategorie U9), který odvážně přihlásil na velký fotbalový turnaj (28 týmů) v Hradci Králové a udělal tam s ním příslovečnou 'díru do světa'. Dal na papír jména kluků, pak si...

Ještě se vracíme k víkendovému boji jesenického cyklisty Filipa Řehy na prestižním Závodě Míru, kde ve světové konkurenci obsadil 76. místo. Celkové pořadí nebylo to hlavní, jeho úkolem bylo pracovat pro týmovou jedničku Mathiase Vacka a sbírat zkušenosti. Obojí se povedlo, Mathias obsadil 3. příčku a Filip si užil tvrdou porci kilometrů i vřelé...

Fanoušci horolezectví mají na Jesenicku o zábavu postaráno díky množství skal a lezeckých stěn, jimiž region disponuje. Fajn je jejich rekreační i sportovní výkony tu a tam zpestřit, třeba se i zviditelnit, pobavit se, něco si dokázat.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.