SPORT NA JESENICKU

Jak jde o hledání nejlepších z Jesenicka, tak jsme s positivJE u toho, ať jde o recitační soutěž nebo přehlídku drobného zvířectva. Přinášíme vám poněkud zákulisní seznam nominovaných sportovkyň a sportovců, z nichž vzejdou vítězky a vítězové v anketě Nejlepší sportovec okresu Jeseník za rok 2022. Při pohledu na nominace si jednak připomenete, že...

Snad za to můžou i dlouhodobě kvalitní výsledky jesenického Fenix Ski Teamu, že se organizátoři celorepublikového seriálu dětských (ne)závodů v běhu na lyžích 'Lyžuj lesy', rozhodli do něj zařadit i Jeseník/y. Mezi pouhou šestici zastávek.

Když zjišťujete, jaké asociace lidem naskakují v souvislosti s Jesenickem, kromě přírody a lázní často zaznívá sport. Právě přes něj je okres Jeseník docela známý. Důkaz o popularitě zimních disciplín tento týden potvrzují naši lyžaři na Olympiádě dětí a mládeže 2023. Ty pod hlavičkou Českého olympijského výboru probíhají na sportovištích...

Dnes pokračuje Olympiáda dětí a mládeže, po včerejším bronzu dnes přidal starší žák Fenix ski teamu Jeseník Matěj Gajdoš nádherné stříbro v závodě na 3 kilometry klasicky.

Konec roku je kromě Vánoc a Silvestra tradičně vylepšován o vyhlašování nejrůznějších anket a žebříčků. Máme tu jeden sportovní, kam máme tu čest navrhnout jména. Redakce positivJE se po celý rok s mnoha sportovci potkává, máme své kandidáty, ale stejně... Chceme poprosit i vás, jestli byste nepopřemýšleli, komu by slušel titul 'Nejlepší sportovec...

Asi kdybychom si mezi vámi udělali průzkum, jestli máte raději léto nebo zimu, červenec a srpen by prosinec s lednem převálcovali. Ovšem je tu nemalá skupina těch, kteří by čtvrté roční období zakroužkovali jako oblíbenější. A nejen kvůli Vánocům :-)

Na domácí půdě v Jeseníku se konalo Krajské finále v přespolním běhu, za jehož organizací stálo jesenické gymnázium. Možná právě to vhánělo speciálně okysličenou krev do svalů jeho studentů, protože ti ve své kategorii obsadili kompletní stupně vítězů a zajistili si tak postup do národního kola.

Patnáct koní na startu včerejšího hlavního dostihu Velké pardubické a mezi nimi žádný zahraniční kůň, zato dva vyslanci stáje Nýznerov. V nedělním odpoledni to byli právě Stretton a Player, kdo první polovinu závodu tvořili tempo.

Šťastná ruka trenéra se tomu říká. Měl ji včera kouč Mladé Boleslavi, když v 67. minutě za nepříznivého stavu poslal na trávník Ladislava Krobota. Odchovance FK Jeseník, který v mládežnických kategoriích bojoval taky v kádru Slavie Praha. Teď reprezentuje automobilové město Mladou Boleslav. Té se na začátku sezóny moc nedaří, Krobot včera v...

Víme, kdo to tady nemá rád. Profesionální silniční cyklisté právě jedoucí největší v Česku pořádaný závod Sazka Tour. Ten ve čtyřech etapách provede peloton Moravskoslezským a Olomouckým krajem a cyklistům naservíruje porci 700 kilometrů. Velký otazník, jestli to vryje do hlav sportovců super vzpomínky ;-)

Doslova na hlavu postavili všechny papírové předpoklady o víkendu malí fotbalisté z Jesenicka. Mikulovický trenér Tomáš Mrlina poskládal "jednorázový" fotbalový výběr okresu (kategorie U9), který odvážně přihlásil na velký fotbalový turnaj (28 týmů) v Hradci Králové a udělal tam s ním příslovečnou 'díru do světa'. Dal na papír jména kluků, pak si...

Ještě se vracíme k víkendovému boji jesenického cyklisty Filipa Řehy na prestižním Závodě Míru, kde ve světové konkurenci obsadil 76. místo. Celkové pořadí nebylo to hlavní, jeho úkolem bylo pracovat pro týmovou jedničku Mathiase Vacka a sbírat zkušenosti. Obojí se povedlo, Mathias obsadil 3. příčku a Filip si užil tvrdou porci kilometrů i vřelé...

Fanoušci horolezectví mají na Jesenicku o zábavu postaráno díky množství skal a lezeckých stěn, jimiž region disponuje. Fajn je jejich rekreační i sportovní výkony tu a tam zpestřit, třeba se i zviditelnit, pobavit se, něco si dokázat.

Pořád platí, že fotbal má na Jesenicku nejsilnější sportovní základnu, holt fotbalové hřiště ve skoro každé dědině je povinný základ. I proto mohla být v roce 1994 Romanem Mroskem založena tradice na fotbalový turnaj pro žáky prvního stupně základních škol z Jesenicka - Formela Cup.

Starší žačky a starší žáci jesenického FENIX SKI TEAMU o víkendu bojovali na Mistrovství České republiky. Našim běžkařům se povedlo vybojovat 4 medaile a kupu dobrých výsledků, které potvrzují, že FEJE patří k české běžkařské špičce.

Ve zdravém těle se nachází zdravý duch, vyřkl kdysi známý irský dramatik. Nevědomky nám nabil na dnešní text, protože okres Jeseník je nejstarší v ČR a má největší úmrtnost v Olomouckém kraji, se životním stylem tady máme sakra co dělat. Daří se tady sportování, hobby rekreačnímu i organizovanému výkonnostnímu, svoji zásluhu na tom má taky město...

Pohyb je nedílnou součástí plnohodnotného života. Pro jednoho je pohybem 10 tisíc kroků za den, pro druhého 10 bodů v basketbalovém zápase. Někdo ke spokojenosti potřebuje usilovat o medaile, někomu bohatě stačí, že je v přírodě. Náš potlesk patří každému, kdo má sport ve svém repertoáru.

Tělocvikáři by vám řekli něco o tom, jak se zhoršují pohybové dovednosti dětí, ale my se nemusíme strašit, můžeme jenom mluvit o prospěšnosti sportu. A pokud jste aktuálně rodiče menších dětí, máte zítra luxusní možnost vidět během jednoho dne a na jednom místě asi 20 sportů, jimž se na Jesenicku mohou věnovat vaše děti.

Zase jedna sportovní specialitka a zase je za tím všem známý sporťák Emil Vodák. V sobotu odpoledne startuje na fotbalovém hřišti FK Jeseník už 15. Mistrovství světa v hodu sněhovou koulí! To každoročně naše město hostí a rozdává v něm medaile.

Tohle bude zpráva hlavně pro chlapy - tento víkend se ve Zlatých Horách jede Mistrovství České republiky jednotlivců a družstev v enduro sprintu. V Bohemalandu, kde má závod zázemí, se pohybuje na 270 závodníků. Pro nás asi nejzásadnější bude sobota po obědě a neděle ráno, kdy pojedou hobby kategorie, v nichž bude mít Jesenicko nejvíc závodníků.

Ono se to nezdá, ale Horolezci Jeseník k sobě přitahují (už od roku 1962) pozornost sportovně založených dětí z celého Jesenicka, ostatně podmínky jsou tady skvělé. Skály, lezecké stěny, obor sportovního lezectví na Gymnáziu Jeseník, lezení jako olympijský sport... to je dobrý koktejl. Kromě toho lezení je pro pohybový rozvoj dětí velmi prospěšné.

Při pohledu z okna se asi můžeme krátce pověnovat jednomu zimnímu sportu a sice lednímu hokeji. Ten tu vinou absence klasického zimního stadionu vlastně nemá extra tradici, nicméně nadšených hokejistů tu není málo.

Přinášíme žhavou novinku! Nejúspěšnějším sportovcem okresu Jeseník za rok 2020 byl před pár minutami vyhlášen lyžař Adam Fellner z FENIX SKI TEAM Jeseník. Chlapík, který za sebou má vydařené mistrovství světa prokazuje velkou vytrvalost, pokud jde o boj mezi běžkařskou špičkou o body ve světovém poháru.
Pro nás je ztělesněním toho, jak těžký je...

Závodní sportování bylo vloni dosti poznamenáno zákazy a omezeními, ale i přesto se mnohým jesenickým sportovcům povedlo dosáhnout zajímavých výsledků. Ty nejlepší zasluhují naši pozornost a ocenění.

Made in Jesenicko © 2023 positivJE. Všechna práva vyhrazena.