KULTURA NA JESENICKU

Píší nám šumperští O5 a Radeček, že nazpívali hymnu pro všechny fanoušky hor. Jak se pěje o horách, ke všemu v podání tak trochu místní kapely, musíme si to poslechnout. A je pravda, že v rádiovém éteru se tóny hitu také linou.

Ředitel Vlastivědného muzea Jesenicka Pavel Rušar moc dobře ví, že jednou z úloh jeho instituce je bádání. Jako progresivní muzejník se ale nechce při zaznamenávání minulosti spolehnout pouze na obligátní obrázkový a textový materiál. Nemuselo by to totiž budoucím generacím stačit.

V létě je více času na výlety i na čtení knih. Spojení obojího, navíc v lokálním hávu, přináší nová publikace historika Pavla Macháčka. Pražský rodák, který už ale 40 let kope za Jesenicko, naťuknul téma epického pohoří svým příspěvkem v literárním počinu Lukáše Abta Čti Rychleby. Tentokrát na knižní trh posílá sólo věc nazvanou Fenomén Rychlebské...

Po dlouhé snaze muzejních pracovníků získat obraz Pohled na Praděd (1944) od Richarda Assmanna do sbírek Vlastivědného muzea Jesenicka je nyní možné ohlásit úspěch. Velké poděkování patří majitelům, zejména panu Tomáši Herajtovi a paní Ivaně Herajtové, kteří souhlasili s prodejem obrazu do muzea za nižší než tržní cenu, a také Olomouckému kraji,...

Pracovití zlatohorští "nádražáci" dělají na tom, aby vlaků mezi Mikulovicemi a Zlatými Horami (lokálka č. 297) přibylo a aby se zatraktivnila jízda. O jejich elánu při vylepšování okolí budovy nádraží jsme už informovali. Nezpomalující přísun dobrých zpráv od Okrašlovacího spolku zlatohorského nás utvrzuje v tom, že jejich činnost není jenom...

10 dnů v Chorvatsku, prodloužený víkend u babičky, děti na táboře, turistika na českých horách, na nákupy a do ZOO do Prahy, víkend u přátel. Tak by mohl vypadat prázdninový itinerář průměrné jesenické rodiny. Odpočinek tam jednoznačně je, ale co nějaké kulturní pohlazení?

Kdo chcete stylově zahájit letní prázdniny, máte dnes fajn příležitost na tradičním podniku, který svým už osmým ročníkem zahajuje hudební festivalovou sezónu na Jesenicku. Řeč je o SOS FESTIVALU, za jehož realizací stojí Standa Orel, jedna z dobrých duší Wooxu. Ostatně v areálu firmy (bývalý Moravolen) se pestrá kulturní akce koná.

Kdybyste si vedle sebe poskládali programy všech tří ročníků festivalu Blacksphere, který pořádá tým Marie Krajplové, uvědomili byste si, jak jiný každý ročník je. Inu, multimediální umělkyně nechce ustrnout a snaží se jen obtížně zaškatulkovatelnou akci neustále posouvat.

V březnu jsme se na vás obrátili s prosbou, abyste pomohli splnění snu jesenické Základní umělecké školy, pořídit si koncertní křídlo světové značky Petrof. O něj začal garant hudební výchovy na Jesenicku usilovat v rámci projektu 'Piana do škol'. V něm se na prvotřídní hudební nástroj v hodnotě 1,1 milionu korun skládá nadace Karla Komárka (500...

Chceme-li, aby se rodáci identifikovali s Jesenickem, musíme jim servírovat jeho historii a čím poutavěji, tím líp. Jedním z plničů poslání jsou pochopitelně místní muzea a dovedeme si představit, jakou výzvou je pro tyhle instituce přilákat například mladou generaci. Pro ni to musí být barevné a zábavné ;-)

Hudba je už po léta nedílnou součástí života na Jesenicku. Významnou úlohu v jejím dalším a dalším prosazování se, sehrávají zdejší základní umělecké školy. Jejich učebnami prochází stovky nových hudebníků a významná část z nich během studia ovládne hru na klavír.

Jako z jiného světa působí nová regionální publikace Čti Rychleby a Králický Sněžník, volné pokračování prvního titulu Čti Jeseníky. Někdo unikátní knížku našel pod vánočním stromkem, ale fůra z vás má knihovnu prozatím ochuzenu. Radíme dobře, napravte to.

Lahůdka letní festivalové sezóny na Jesenicku je Chřástalfest - unikátní přehlídka kapel majících ve svém "rodném listě" místo narození 'okres Jeseník'. Od roku 2014 stojí za line-upem Apostolos Tolin Joanidis, neúnavný patriot, který s fesťákem začínal na Rejvíze, ale později ho přesunul na letňák do Smetanových sadů.

Neúspěšný spisovatel Karel Bukovský (Norbert Lichý) se pokouší napsat sbírku povídek, kterou by pro něj někdo po mnoha letech konečně vydal. Celý život však žil ve stínu jednoho muže, slavného Charlese Bukowského. Mají téměř stejné jméno, ale také stejný styl psaní. Pak se ale Karel setká se záhadným Robertem (Jan Dolanský), který mu vypráví svůj...

Něco na slovech supíkovického starosty Romana Bicana v úvodníku festivalu Karla Ditterse je. "Přesto, že je současný svět neviditelně propojen či přímo obalen komunikační sítí elektronických médií, člověk potřebuje komunikovat přímo - tváří v tvář,", a pak mluví pan starosta o tom, že hudbě v živém, právě tváří v tvář provedení, se nedostává...

Uf, to jsme se zase jednou tetelili pýchou. Nemůžeme si uzurpovat ani notičku z prvního alba Letní kapely, jež je pokračovatelkou hudební dráhy Jaromíra Švejdíka, jenže v kritikách tolikrát zaznívá Jesenicko a Rychleby a Sudety, že komu to tu není ukradený, toho nemůže hodnocení nechat lhostejným. Pánové (Jaromíre, Lukáši, Toline, Wazy, Zdeňku,...

Velmi chytrou konsolidaci ohlásily dva kulturně-komunitní festivaly, které zdobí letní společenský život na Jesenicku. Česko-německá přehlídka umění a kultury V Centru/Im Zentrum je s pěti uskutečněnými ročníky tím starším z dvojice, za vloni premiérovým Jesněním na druhou stranu stojí ostřílení Lukáš Bobčík a Martina Seidlerová.

Po dvou zpackaných sezónách se můžeme těšit na konečně normální léto, ve kterém se o naši pozornost budou ucházet stovky malých i velkých akcí. Už teď vycházejí všelijaké žebříčky zaručených tipů, do výčtu 14 letních festivalů pro rok 2022 podle portálu Kudyznudy.cz pronikl i Blacksphere - filmový festival konající se v Račím údolí.

Když byla k ledu uložena kapela Priessnitz, její charismatický frontman Jaromír Švejdík neměl důvod uzavřít svoji hudební dráhu. Pořád měl (a má) světu muzikou co říct. Klidně se mohl obklopit zkušenými pražskými hudebníky, ale on sáhnul po regionálních muzikantech.

Jako místním by se vám mohlo podařit přehlédnout kvalitní úroveň zdejší kultury. Člověk otupí a zvítězí v něm obligátní vnitřní hlas "za kopcem je všechno lepší". Nezaškodí si občas připomenout, že Jesenicko je v kultuře konkurenceschopné. Rádi tak činíme přes zprávu o ocenění, jež ve čtvrtek posbíraly rovnou tři subjekty ze Severu na krajském...

Takový spíše fotbalový titulek, když vás tým soupeře irituje svým ochotným padáním na zem. V našem případě je to slovní hříčka, neboť řádky níže pojednávají o studentském ochotnickém spolku Nezakopneš, v němž se od jeho založení v roce 2010 protočila už pěkná řádka studentů jesenického gymnázia.

Made in Jesenicko © 2023 positivJE. Všechna práva vyhrazena.