KULTURA NA JESENICKU

Kdybychom hledali způsob, jak vám jednou pro vždy z hlavy vyhnat názor, že Jesenicko je "zatraceným místem k životu", doporučili bychom vám přečíst nový román Konec frývaldovského kata. Dílo zachycuje nejhorší období našeho regionu v čase třicetileté války, kdy se k všudypřítomným vojákům přidávali loupeživí lapkové, kdy nebyla nouze o ničivé...

Tak jako pozor, v ruce držíme něco, co by se mohlo ucházet o titul 'Kniha roku 2021'. positivJE sledovalo přípravu unikátní publikace Čti Jeseníky od začátku, ovšem její fyzické ztvárnění nám vyrazilo dech.

Autorský kolektiv hlásí: "Úspěšně jsme dokončili publikaci o Jeseníkách a předali tisková data do tiskárny. Po náročných týdnech příprav, konzultací a korektur jsme docílili finální podoby knihy, z níž máme opravdu radost! Je nadupaná mnohem víc, než se očekávalo a mnoho informací bylo objevných i pro nás. Můžete se tak těšit nejen na komplexní...

Právě přijela z tiskány a spisovatel Karel Jedonek se hned v úvodním věnování dušuje, že čtvrtý díl Pohádek a pověstí z Rychlebských hor je z jeho psacího stroje definitivně posledním. Naději fanouškům regionální literatury dává jen tím, že je snad otázkou času, kdy se objeví nové pověsti z rychlebského kraje. Říkejme tomu tedy poslední díl, který...

I sebemenší knihovna je vážená instituce, protože v knihách se nachází tolik moudra. Moudra, které potřebujeme v Jeseníku i Zlatých Horách, stejně jako v Adolfovicích či třeba osadě Chebzí. Zdá se, že ani nástup internetu a elektronických knih nás nezbavil chuti navštěvovat knihovny. Těch má Jesenicko 24 a speciálně tři z nich si teď připsaly...

Kadence vydavatelství Hnutí Brontosaurus připomíná Albatros v dobách největší slávy :-) aktuálně jde do tisku třetí díl vlastivědné publikace Zmizelé Jesenicko. Do vašich patriotských knihovniček přibude zajímavé dílo, pište Ježíškovi nebo si knížku předplaťte*.

Když si obyvatelé Jeseníku a okolí řeknou, že vyberou 62 tisíc korun na biblioschránku, aby se jejich knihovna mohla pyšnit označením 'non stop', tak je prostě vyberou. Částku mezi sebou vybrali prostřednictvím aplikace 'Pomáhej pohybem', a od pondělí je bibliobox naistalován a zprovozněn.

Češi už od stavby Národního divadla ví, že v kultuře je málo peněz, a že se jí musí sem tam pomoci. Češi totiž ví, že po práci je třeba legraci, někdy v podobě umění.

Máme rádi věci, které na Jesenicko přinášejí závan velkoměst, do kterých nám utíkají mladí lidé. Spolek Sudetikus přesně tohle už několik let dělá. Všichni známe jejich farmářské trhy, Restaurant Day, oživování letního divadla, English Café Jeseník..., a teď rovnou třídenní festival Je/snění!

Cokoli se děje v Tančírně Račí údolí přitahuje pozornost. V redakci positivJE nejsme úplnou cílovkou, ale vy z vás, kdo hltáte každoroční dávku elegance a etikety v pořadu StarDance, vás to bude zajímat.

Tohle by se vám mohlo líbit, je v tom pivo, je v tom setkání s přáteli, ta kombinace funguje. Navíc, a to už je důvod s tím být na positivJE, je to pivo z velké části lokální, jak už jsme si u zásadní kulturní akce 'Jeseník se baví' zvykli.

Sedněte na pivko, otevřete knížku, ustelte si pod širákem, pusťte si film, navštivte přátele... Ale neděláte tohle každý pátek? Kdybyste chtěli změnu, máme zajímavý tip, co si počít s vašim odpoledním až večerním časem.

Knihovna Vincenze Priessnitze Jeseník dělá v nových prostorech hodně pro to, aby nebyla pouhým půjčovatelem knížek, což by v dnešní době stejně nestačilo. Pro případ, že by na vině nějakého menšího zájmu o služby byla otevírací doba, si chce jesenická knihovna pořídit biblioschránku, do níž už lze vracet vypůjčené knihy de facto kdykoli 24 hodin...

Jsme svědky proměny filmového průmyslu, jehož návštěvnost v kině přestává být jediným měřítkem úspěchu. Díky streamovacím službám typu Netflix, díky sociální síti Youtube, se dostává k divákům zajímavý/kvalitní obsah i jinak než jen z plátna.

Respekt všem z kultury, které nezlomil lockdown a oni pro nás ihned po uvolnění protipandemických opatření mají nachystány skvělé akce. V případě česko-německého festivalu V centru/Im Zentrum je to o to záslužnější, neboť přípravy programu pátého ročníku s podtitulem ReStART probíhaly, aniž bylo jisté, že bude moci být veřejnosti představeny.

Přibývá pozitivních zpráv ze společenského života, dochází ke zotavování kultury, sportu..., je potřeba začít chodit do kin, knihoven, na sportoviště, trhy apod. Určitý signál k tomu vysílá i Jeseník, třeba finanční podporou některých konkrétních akcí.

Okres Jeseník je malý region, kde ještě pořád platí, že si instalatéra či právníka seženete u stolu v hospodě. Síla slova je ta největší reference. Určitá jména jsou na Jesenicku tak známá, že aniž byste věděli detail o tom, co chystají, víte, že to bude dobré, ať je to co je to.

Jsou jedním ze symbolů vzdělanosti venkova, jsou rozhodně jeho kulturním středobodem, jsou vedeny srdcaři, bez nichž by zanikly nebo minimálně strádaly a neplnily svou roli. Řeč je o malých obecních knihovnách, které půjčují knihy, vedou děti ke čtení, pořádají besedy a veřejné akce, spolupracují se školami... V čase digitalizace a onlajnizace jsou...

Přesně před půl stoletím poprvé veřejně vystoupilo dnes nejslavnější jesenické hudební těleso Dechový orchestr mladých, který při ZUŠ Jeseník založil, a pak dlouho vedle pan Vladimír Vraňovský.

Rodinná nadace Renaty a Petra Kellnerových 'The Kellner Family Foundation' podpořila v roce 2011 uskutečnění nápadu Jardy Knotka a Hnutí Brontosaurus Jeseníky, a sice obnovení pomníku 'Beeckmanův kříž'. Ten se nachází na Březinově ulici na místě, kde v řece utonul baron Fredéric Baron De Beeckman, který se roku 1845 léčil na Gräfenberku.

Úroveň kultury do jisté míry ukazuje kulturu regionu. Ten Jesenický si podle nás nevede špatně. Potvrzuje to i chystaná venkovní instalace 'Přání', kterou budete moci od zítřka do konce května obhlédnout a vyzkoušet na Masarykově náměstí v Jeseníku, jde totiž o interaktivní sochařské dílo Dušana Zahoranského.

Zase si Jesenicko připisuje malý unikát, to když městské Kino Pohoda vrací do provozu 35 milimetrovou promítačku. Asi 40 let na české Meoptě promítali všechny kultovní snímky, aby se do kabiny promítače nakonec nastěhovaly technologie, co si poradí dokonce s filmem staženým z internetu. Ehm, samozřejmě legálně, to je dnes běžný způsob distribuce.

Z toho by už jednomu hráblo, lockdown nás připravil o kupu interakce s okolím a bohužel návrat do normálního života je spíše v nedohlednu. Hotovou renesanci za korony prožívají podcasty, dělá je kde kdo. Podcast je audio obsah, co si můžete brát s sebou na sport, na výlet, do auta, na záchod..., kdy dokonce i chlap zvládne poslouchat zajímavý...

Made in Jesenicko © 2021 positivJE. Všechna práva vyhrazena.