OBCE A MĚSTA JESENICKA

To, co se před devíti lety zdálo jako příliš velké sousto, se nakonec může dočkat realizace. Mění se motivace, když před tím šlo hlavně o turistickou atrakci, dnes spíše o ekologický projekt. Jiná bude pochopitelně cena.

Tohle není pro obec jednoduchá disciplína, provozovat web, který bude dobře vypadat, hladce fungovat, a ještě obsahovat vše, co návštěvník stránek hledá. Zázrak, když se to povede. A tyhle zázraky vyhledají pořadatelé soutěže Zlatý erb.

Zodpovědnost je to, čím musí radní Jeseníku disponovat, hospodaří-li s ročními příjmy ve výši nějakých 340 milionů korun. Při pohledu na výdajovou stránku rozpočtu, kde se nachází položky jako výkon státní správy a územní samosprávy, doprava, komunální služby, územní rozvoj, ochrana životního prostředí, rozvoj bydlení, vzdělávání, sport, sociální...

Dvojitá radost je pohled na letošní investiční plány České Vsi. O proaktivitě vedení svědčí množství běžících a chystaných záměrů. Hojné zapojení dotací pro změnu poukazuje na chytrost radních, kteří tak šetří obecní rozpočet. Faktickým vítězem je modernizující se Česká Ves.

Zlaté Hory letos slaví 800 let. To je pořádně kulaté výročí a velká událost, proto město chystá předávat Ceny města. Slavnostní vyhlášení proběhne 28. března v sále Sanatoria Edel a vy můžete ovlivnit, kdo půjde na pódium. Je ale potřeba nejpozději dnes poslat nominaci na osobnost města.

Kdo máte co do činění s Písečnou, zpozorněte, přinášíme zajímavý přehled toho, na čem hodlají v obci během letošního roku pracovat. Pro starostu Jana Konečného nebyl žádný problém vychrlit na nás klíčové záměry, které by šlo rozdělit do čtyř kategorií – bydlení, vzdělávání, energetika a obecní infrastruktura.

Je to zdánlivě podobné sestavování rodinného rozpočtu. Zhruba víte, kolik protopíte, kolik vás bude stát jídlo, kolik odložíte na dovolenou… Jenže do toho odchází televize, děti vyrůstají z oblečení, vy ťuknete auto a chtělo by to ty soláry na střechu. Takhle si může připadat vedení obce, když sedí nad rozpočtem a speciálně u kolonky 'investice'...

Kdyby si lokální politici začali myslet, že ví všechno nejlíp, šlo by o nezodpovědné poškozování jimi spravované obce – regionu. Každá ze 24 obcí, a i Jesenicko jako celek, čelí řadě výzev. A to výzev, na něž dost možná existují řešení anebo minimálně existuje někdo, kdo se už podobným problémem zabýval. Je užitečné se síťovat, sdílet zkušenosti a...

Už šestým rokem přináší positivJE dobré zprávy z Jesenicka, v sekci OBCE se věnujeme hlavně tomu, co se daří starostům a zastupitelům 24 obcí a měst. Nejčastěji jsou to zdařilé investiční akce, všímáme si hlavně těch, které přispívají k rozvoji dané obce, a ještě raději těch s potenciálem pohnout s rozvojem celého regionu.

Přičinlivé vedení obce toho Ježíška rozprostřelo do celého roku, každopádně nejčerstvější investice Písečné souvisí i se zimou. Pro kvalitní údržbu chodníků a veřejných prostranství pořídili nový technický vůz české značky Zebra. Ten vyniká svojí multifunkčností, takže pro obec bude skvělým pomocníkem celý rok.

Společnost Obce v datech zveřejnila čerstvý žebříček srovnávající 206 obcí České republiky, kam tradičně zahrnuje i město Jeseník. Z výsledků je patrné, že v něčem si vedeme slušně, v něčem dokonce velmi dobře, ale pak je tu seznam oblastí, kde Jeseník zaostává.

Posílení vztahu obyvatel města k jesenickým lázním, snížení objemu osobní automobilové dopravy nahoru na kopec, a naopak nárůst aktivního pěšího pohybu včetně zvýšení bezpečnosti chodců, to jsou základní benefity chodníku do lázní, jehož dlouho plánovaná výstavba se posouvá do další fáze před prvním kopnutím.

Třetí ročník participativního rozpočtu Tvoříme Jeseník zná své vítěze. Ve velkém hlasování občanů města si to rozdalo devět zajímavých nápadů, které město vyhodnotilo jako proveditelné. Revoluční systém hlasování, kdy každý účastník ankety disponuje třemi hlasy pro a jedním proti, přináší velmi spravedlivé výsledky. Radnice se tak může v příštím...

Každoročně touhle dobou experti z EKO-KOMu zveřejňují výsledky krajského kola soutěže o Křišťálovou popelnici, v níž jde o třídění odpadu (vytříděná kila odpadu na obyvatele). Pravidelně na stupně vítězů pronikají obce a města Jesenicka. V podstatě je pouze otázkou, kolik z nich se umístí na bedně. Je to zásluha obyvatel, kteří vynášení plastů,...

Ačkoli jde modernizace veřejné správy hlavně za státem, který například v digitalizaci trestuhodně zaspal, mají místní samosprávy i tak prostor se uvnitř vylepšovat a zvyšovat komfort pro ty, pro které tu jsou - pro občany. Víme, dobrý úředník je víc než elektronický formulář, ale stejně chcete minimalizovat fyzické chození po úřadech. Tím spíš,...

Dobrý hospodář neprojí všechen výnos, dobrý hospodář peníze utratí za další svůj rozvoj. Od nepaměti funkční poučka pasuje na jakékoli lidské snažení. Sedí i na turistický byznys, velkého hybatele lidí po jesenickém regionu, kde významným subjektem je Zlatokopecký skanzen.

Městský projekt Tvoříme Jeseník, v němž se co dva roky rozděluje milion korun na vybudování nápadů veřejnosti, se už dostal do všeobecného povědomí občanů Jeseníku. Svědčí o tom množství podaných návrhů a potvrdí to určitě i zájem o říjnové hlasování o ty nejlepší.

Českoveský kostel svatého Josefa je poměrně mladou stavbou (dokončena v roce 1925), co v tehdejších cenách vyšla na nějakých 950 tisíc korun. I když dominanta obce v roce 2008 prošla revitalizací včetně prostranství před chrámem, vyžaduje pravidelnou údržbu.

Prostě Češi. Ještě pár let budeme lamentovat nad 'Zelenou dohodou pro Evropu', až nám stejně nezbyde nic jiného než potřebné změny zavést, jen to bude dražší a Česko si pohorší v žebříčku zemí EU. Anebo? Anebo se, třeba po vzoru Žulové, tématem snižování CO2 začneme seriózně zabývat a podnikat konkrétní kroky.

Významně ztížený přístup k vlastnímu bydlení ve velkých městech je příležitostí pro Jesenicko, lákat sem mladé rodiny, jež se v Praze a Brně budou mít problém dostat k hypotéce nebo nebudou ochotny nakupovat za takhle vysoké ceny. Aktivní prorodinná politika obcí s tím může pomáhat, byť od nich nelze čekat finanční servis srovnatelný s bankovními...

Jesenicko je plné výletníků toulajících se po barevných turistických značkách. Často jsou mezi nimi i rodiny s dětmi, na které ale mohou být některé trasy příliš náročné nebo málo vzrušující. Chytrým způsobem, jak jim vyhovět a jak je navíc podržet u sebe v obci, je připravit jim zábavný výlet v okolí.

První písemná zmínka o Velké Kraši je někdy z konce třináctého století. Podle kronik to v minulosti obec neměla lehké. Vypálení husity, třicetiletá válka, morová epidemie, 2. světová válka… My ale máme Velkou Kraš zapsánu jako jedno z prvních v zemi, na kterém byla postavena větrná elektrárna, to se psal rok 1994.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.