OBCE A MĚSTA JESENICKA

To je to nelehké, balancovat ve vedení obce či města, do čeho mají jít peníze. Máte asfaltky a chodníky, zřizujete školu, podporujete fotbalisty a místní spolky, rozpočet vylepšujete seniorům, opravujete veřejnou budovu...

Kdo chcete ovlivňovat budoucnost Jeseníku, tohle je vlastně určitý vrchol, máte před sebou 17 nápadů na vylepšení ve městě v němž žijete nebo do kterého přijíždíte studovat a pracovat, pojďte rozhodnout, do čeho Jeseník investuje milion korun. Hlasovat může kdokoli, nejen Jeseníčáci!

Kvalita života je každým měřena různě, v zásadě se ale nejvíce hraje o kritéria typu práce, bydlení, vzdělávání, zdravotnictví apod. Když v nich daný jedinec dosáhne rovnováhy, začíná si všímat i malých detailů majících vliv na jeho celkovou spokojenost.

Považujete-li výrok 'Peněz není nikdo dost.' za pravdivý, pak asi chápete, že obce a města nemají neomezené zdroje na podporu všech skupin obyvatelstva (děti, mladé rodiny, senioři). A pro politiky může být dilema, jestli dát víc peněz mladým, aby se nestárlo, ale rodilo anebo dát více peněz starým, ať se stárne na úrovni.

Kryjí záda profíkům, ač dobrovolníci, tak vlastně taky nasazují životy a zdraví, aby ochránili nás a naše majetky. Právě teď slaví 150 od svého založení. A od historika Květoslava Growky mají i svoji knížku!

Už nějakou dobu na positivJE tvrdíme, že současná míra třídění odpadu přestává stačit. Domácnosti, firmy i státní instituce čeká hodně práce, abychom společně dokázali snižovat vůbec množství vyprodukovaného odpadu a z toho, co nakonec naházíme do popelnic, aby na skládce skončilo co nejméně. Protože i to nejméně je zatím hodně.

Nic nám není do toho, jak kdo žije, zároveň se ale nemůžeme zbavit pokušení, ukázat vám jednu podařenou přestavbu stodoly na krásný, a hlavně funkční rodinný dům ve Staré Červené Vodě, protože věříme, že podobné projekty mohou inspirovat budoucí stavebníky k větší architektonické odvaze. Architektuře na Jesenicku by to slušelo.

Jistě, strategie Smart Česko jde daleko za tyhle drobnosti, ale dokud nebudou automatickou součástí mobiliářů a technologické infrastruktury obcí a měst, budeme se z těchto chytrých maličkostí radovat.

Jako město je pro lidi, jejich potřebám se má podřizovat. A nad tím se musí trochu dumat. Snad si nemyslíte, že tady všemu rozumíme, ačkoli máme tu chytré lidi, a to i na úřadech majících vliv na rozvoj Jeseníku. Který je navíc centrem celého okresu, to město má sloužit asi 38 tisícům lidí. A ztěžuje se to o to, že...

Nemyslíme to nikterak bojovně, ale ono v té politice to tak někdy je, že kdo nejvíce křičí, ten nejvíce získá. Proto my bychom si od místních politiků přáli co nejvíce "křičících" výjezdů do Prahy, do Bruselu, do Olomouce... Olomoucké hejtmanství tam totiž pořádá konferenci místních samospráv, a na ní se obvykle řeší témata důležitá pro Jesenicko.

Množství zeleně je to, co město Jeseník dostává vysoko v hodnocení kvality života a o tyto zelené plochy je potřeba pečovat. Pak je fajn, že v hledáčku jsou Smetanovy sady, park na náměstí Hrdinů, a teď se malého zkrášlení dočkalo prostranství před ptačí voliérou na náměstí Svobody.

Nekamenujte nás, sami novinový papír milujeme, ale sledujte teenagery, jestli někdo z nich hledá informace v tištěných médiích. Úplně je slyšíme, jak říkají "... vždyť je to den staré, na internetu je to milionkrát rychleji ...". A co teprve týdeníky a měsíčníky a občasníky a třeba městské zpravodaje?

Zachytili jsme pochybovačné komentáře k tomu, že by snad nad Jesenickem mohly prolétnout dvě stíhačky Czech Air Force speciálně objednané jako součást víkendového Priessnitzova poháru parašutistů a ono se tak vážně stalo.

Obnova venkova - zní krajský dotační program, do něhož si aktuálně sáhli pro půl milionu korun v Hradci-Nové Vsi. Právě tyto dny (9.-16.8.) jsou v obci zasvěceny opravě asi třistametrového úseku silnice 'K Obchodu' v části Hradec, kde se silničáři pustili do (cestářským žargonem) frézování, šířkových úprav, doplnění krajnice a položení nové...

Rada města Jeseník včera zahájením výběrového řízení na realizátora stavby odstartovala menší investiční akci na Lipovské ulici. Ta by se měla odehrát v období říjen 2021 až jaro 2022 a většího komfortu se v ní dočkají ti, co se na Lipovské pohybují pěšky mezi zastávkou u nemocnice a prodejnou COOP. Takže zámková dlažba, lavičky, koše a nějaká...

Radovali jsme se, když bylo město Jeseník vybráno jako jedno z pěti, v nichž se budou testovat aplikace využívající mobilní síť páté generace (5G). Za nás třeba proto, že nasazování technologií závislých na vysokorychlostním internetu může Jesenicku přihrát nové ekonomické příležitosti.

Když dáte aktivním lidem patřičný nástroj, můžete se jako starosta dočkat nebývalé pomoci. Narážíme na chytrou platformu ZmapujTo, s jejíž funkcionalitou se ví o rozbité lavičce, nelegální skládce či přeplněných kontejnerech rychleji, než na to narazí obecní úklidová četa.

Zákazník je pán a pán si chce rozhodovat o tom, kdy si převezme svůj balíček z e-shopu. A tak se k pobočkové síti České pošty, výdejních míst a dodávek balíkových firem přidávají také samoobslužné výdejní boxy.

Dobrá zpráva pro milovníky bruslení a hokeje, všechno nasvědčuje tomu, že hřiště s ledovou plochou bude v Jeseníku už na tuhle zimní sezónu. Město vybralo dodavatele stavby - odborníky právě na zimní stadiony a multifunkční plochy, společnost H + H TECHNIK. Ti se do stavby tzv. nulté etapy pustí už v srpnu, vybudují samotné hřiště o rozměrech 22 x...

Taky si myslíme, že veřejný sektor je v digitálních projektech o parník za soukromou sférou, vlastně by bylo divné, kdyby to bylo naopak. Ale radost udělá, že některé obce si vedou lépe, dejme tomu nadprůměrně. Soudíme tak podle výsledků soutěže 'Zlatý erb', která tohle počínání sleduje a vyhodnocuje. Včera byly vyhlášeny krajské výsledky.

Znát dobře svoji rodnou obec, je nepsané krédo prázdninové soutěže, kterou pro všechny Mikulovičáky připravila a 1. července spustila Tělovýchovná jednota Sport Mikulovice. Jde v ní o představení zajímavých i méně známých míst obce, na něž místňáky akce přivede.

Osada Chebzí je jedno z těch kouzelných míst, kde žijete blíže přírodě, kde na vás intenzivněji doléhá minulost, a kde to možná i s tím pokrytím mobilním signálem bude horší. Chebzí holt není pro každého ;-)

Jeseník je zase jednou originální. Centra měst otevřená ekologičtějším způsobům dopravy se plní sdílenými koly, koloběžkami a elektrickým skútry, kde jistou bariérou bývá potřeba stáhnout si mobilní aplikaci. Tuhle logiku v Jeseníku stavíme na hlavu.

Aktuální třetí etapa regenerace sídliště 9. května zahrnující rekonstrukci chodníků, cest, zeleně, veřejného osvětlení a pořízení nového mobiliáře, jde do finále. Rozsáhlé stavební práce, jimž předcházely rekonstrukce inženýrských sítí (kanalizace, plynovod, elektřina), byly zahájeny na konci loňského září. Tato část regenerace je vymezena ulicemi...

Snad nemusíte být světci, abyste dokázali přijmout fakt, že ne každý bezdomovec je bezdomovcem dobrovolně, a že si za situaci může bezvýhradně sám. Chceme se podělit o dobrý pocit z toho, že se Jeseník dostal mezi 13 měst v republice, v nichž běží projekt snažící se ukončovat bezdomovectví Housing First (Bydlení především). Být bez domova je přece...

Kdo má tu čest být někdy řidičem auta ve velkém městě, ten se může občasným zácpám v Jeseníku smát. K těm tady dochází ve všední dny v odpolední špičce v okolí Lipovské ulice, náměstí Svobody a ulice Dukelské. Co auta, posádka si holt počká, až na ní v provozu dojde řada, chodcům ale nevoní, se v těch místech pohybovat.