OBCE A MĚSTA JESENICKA

Každoročně touhle dobou experti z EKO-KOMu zveřejňují výsledky krajského kola soutěže o Křišťálovou popelnici, v níž jde o třídění odpadu (vytříděná kila odpadu na obyvatele). Pravidelně na stupně vítězů pronikají obce a města Jesenicka. V podstatě je pouze otázkou, kolik z nich se umístí na bedně. Je to zásluha obyvatel, kteří vynášení plastů,...

Ačkoli jde modernizace veřejné správy hlavně za státem, který například v digitalizaci trestuhodně zaspal, mají místní samosprávy i tak prostor se uvnitř vylepšovat a zvyšovat komfort pro ty, pro které tu jsou - pro občany. Víme, dobrý úředník je víc než elektronický formulář, ale stejně chcete minimalizovat fyzické chození po úřadech. Tím spíš,...

Dobrý hospodář neprojí všechen výnos, dobrý hospodář peníze utratí za další svůj rozvoj. Od nepaměti funkční poučka pasuje na jakékoli lidské snažení. Sedí i na turistický byznys, velkého hybatele lidí po jesenickém regionu, kde významným subjektem je Zlatokopecký skanzen.

Městský projekt Tvoříme Jeseník, v němž se co dva roky rozděluje milion korun na vybudování nápadů veřejnosti, se už dostal do všeobecného povědomí občanů Jeseníku. Svědčí o tom množství podaných návrhů a potvrdí to určitě i zájem o říjnové hlasování o ty nejlepší.

Českoveský kostel svatého Josefa je poměrně mladou stavbou (dokončena v roce 1925), co v tehdejších cenách vyšla na nějakých 950 tisíc korun. I když dominanta obce v roce 2008 prošla revitalizací včetně prostranství před chrámem, vyžaduje pravidelnou údržbu.

Prostě Češi. Ještě pár let budeme lamentovat nad 'Zelenou dohodou pro Evropu', až nám stejně nezbyde nic jiného než potřebné změny zavést, jen to bude dražší a Česko si pohorší v žebříčku zemí EU. Anebo? Anebo se, třeba po vzoru Žulové, tématem snižování CO2 začneme seriózně zabývat a podnikat konkrétní kroky.

Významně ztížený přístup k vlastnímu bydlení ve velkých městech je příležitostí pro Jesenicko, lákat sem mladé rodiny, jež se v Praze a Brně budou mít problém dostat k hypotéce nebo nebudou ochotny nakupovat za takhle vysoké ceny. Aktivní prorodinná politika obcí s tím může pomáhat, byť od nich nelze čekat finanční servis srovnatelný s bankovními...

Jesenicko je plné výletníků toulajících se po barevných turistických značkách. Často jsou mezi nimi i rodiny s dětmi, na které ale mohou být některé trasy příliš náročné nebo málo vzrušující. Chytrým způsobem, jak jim vyhovět a jak je navíc podržet u sebe v obci, je připravit jim zábavný výlet v okolí.

První písemná zmínka o Velké Kraši je někdy z konce třináctého století. Podle kronik to v minulosti obec neměla lehké. Vypálení husity, třicetiletá válka, morová epidemie, 2. světová válka… My ale máme Velkou Kraš zapsánu jako jedno z prvních v zemi, na kterém byla postavena větrná elektrárna, to se psal rok 1994.

Už třetí milion korun utrácejí z městského rozpočtu občané města Jeseník prostřednictvím participativního projektu 'Tvoříme Jeseník'. Sběr nápadů, do čeho peníze půjdou, byl ukončen v pátek 30. června. Během prázdnin se bude na radnici vyhodnocovat, které náměty splňují kritéria proveditelnosti a budou vpuštěny do říjnového hlasování metodou D21. V...

Třetí víkend v červnu patřil v Mikulovicích už tradičně obecním oslavám. Ty letošní měly název "Mikulovické dny 2023" a i přes nejistou předpověď počasí nakonec dopadly naprosto skvěle a navštívila je početná veřejnost, která si užívala bohatý program i širokou nabídku občerstvení.

Léto je ze zvyku zasvěceno obecním slavnostem, poutím a open airům. Pro obyvatele té které vesnice je to vždycky příležitost provětrat sváteční šat, omrknout, jak se daří sousedům a třeba se i něčím pochlubit.

Řízení obce není jenom asfaltování, péče o zeleň a řešení odpadů, byť je to jaksi to hlavní. Aby v těch obcích s novými silnicemi, zelenými trávníky a vyvezenými popelnicemi chtěl někdo žít, musí ves nabídnout něco navíc.

Vláda přišla s konsolidačním balíčkem státního rozpočtu, plánované škrty a změny daní se v určité formě propíší i do hospodaření obcí. Podívejme se, v jaké kondici do složitějšího období 24 měst a obcí okresu Jeseník vstupuje.

Dobra není nikdy dost, a to jsou Češi národ s velkými srdci, jak si všemožně potvrzujeme při tornádech, povodních nebo válkách. Na mikulovickém obecním úřadě si to dneska znovu ověří, protože se zapojují do celonárodní humanitární sbírky pořádané Diakonií Broumov.

Seriál povídání se starosty o jejich nejbližších investičních plánech pokračuje v České Vsi. Obci, o které by se na první pohled chtělo říct, že je komplet zrekonstruovaná. Pak vám ale Petr Mudra vysype na stůl soupis projektů jenom na nejbližší rok až dva. A rázem je vám jasné, že koloběh oprav a budování není ani náhodou u konce. Jako obvykle...

Jako začínající podnikatel/ka asi od města, ve kterém to rozjíždíte, nic moc nečekáte. Jako zavedená firma už od města pro změnu nic moc nepotřebujete. A přesto jsou věci, jimiž mohou vedení měst podporovat podnikatele. A na tahle kritéria se zaměřuje srovnávací výzkum 'Město pro byznys'. V něm se poměřuje 205 měst a 22 pražských městských částí,...

Z pohodlí vaší splachovací toalety napojené na kanalizaci to nemusí znít jako téma, jenže v okrese Jeseník je stále nějakých 0,7 % domácností (data ČSÚ za rok 2021) bez takové přípojky. A vyřešené nakládání s odpadními vodami rozhodně patři k normálnosti 21. století.

V údolí říčky Vidnávky leží malá víska Kobylá nad Vidnávku, o které by lidé ze všech koutů Jesenicka měli vědět alespoň dvě věci. Tamní zámeček (kulturní památka) našemu regionu slouží jako domov pro seniory. A nad obcí, na kopci Smolný, leží jedinečný výtvor přírody - skalní útvar Venušiny misky. Kdo je ze Žulovska či přímo v Kobylé bydlí,...

Prvky cirkulární ekonomiky si osvojují zejména zástupci mladé generace. Společné rozhodnutí jesenické radnice a technických služeb chápeme jako další snahu vedení města být pro mladé o kousek atraktivnějším místem k žití. V areálu sběrného dvora na Lipovské ulici (naproti nemocnici) bude zřízeno tzv. reuse centrum kam lidé budou moci odkládat...

Made in Jesenicko © 2023 positivJE. Všechna práva vyhrazena.