OBCE A MĚSTA JESENICKA

Když dáte aktivním lidem patřičný nástroj, můžete se jako starosta dočkat nebývalé pomoci. Narážíme na chytrou platformu ZmapujTo, s jejíž funkcionalitou se ví o rozbité lavičce, nelegální skládce či přeplněných kontejnerech rychleji, než na to narazí obecní úklidová četa.

Zákazník je pán a pán si chce rozhodovat o tom, kdy si převezme svůj balíček z e-shopu. A tak se k pobočkové síti České počty, výdejních míst a dodávek balíkových firem přidávají také samoobslužné výdejní boxy.

Dobrá zpráva pro milovníky bruslení a hokeje, všechno nasvědčuje tomu, že hřiště s ledovou plochou bude v Jeseníku už na tuhle zimní sezónu. Město vybralo dodavatele stavby - odborníky právě na zimní stadiony a multifunkční plochy, společnost H + H TECHNIK. Ti se do stavby tzv. nulté etapy pustí už v srpnu, vybudují samotné hřiště o rozměrech 22 x...

Taky si myslíme, že veřejný sektor je v digitálních projektech o parník za soukromou sférou, vlastně by bylo divné, kdyby to bylo naopak. Ale radost udělá, že některé obce si vedou lépe, dejme tomu nadprůměrně. Soudíme tak podle výsledků soutěže 'Zlatý erb', která tohle počínání sleduje a vyhodnocuje. Včera byly vyhlášeny krajské výsledky.

Znát dobře svoji rodnou obec, je nepsané krédo prázdninové soutěže, kterou pro všechny Mikulovičáky připravila a 1. července spustila Tělovýchovná jednota Sport Mikulovice. Jde v ní o představení zajímavých i méně známých míst obce, na něž místňáky akce přivede.

Osada Chebzí je jedno z těch kouzelných míst, kde žijete blíže přírodě, kde na vás intenzivněji doléhá minulost, a kde to možná i s tím pokrytím mobilním signálem bude horší. Chebzí holt není pro každého ;-)

Jeseník je zase jednou originální. Centra měst otevřená ekologičtějším způsobům dopravy se plní sdílenými koly, koloběžkami a elektrickým skútry, kde jistou bariérou bývá potřeba stáhnout si mobilní aplikaci. Tuhle logiku v Jeseníku stavíme na hlavu.

Aktuální třetí etapa regenerace sídliště 9. května zahrnující rekonstrukci chodníků, cest, zeleně, veřejného osvětlení a pořízení nového mobiliáře, jde do finále. Rozsáhlé stavební práce, jimž předcházely rekonstrukce inženýrských sítí (kanalizace, plynovod, elektřina), byly zahájeny na konci loňského září. Tato část regenerace je vymezena ulicemi...

Snad nemusíte být světci, abyste dokázali přijmout fakt, že ne každý bezdomovec je bezdomovcem dobrovolně, a že si za situaci může bezvýhradně sám. Chceme se podělit o dobrý pocit z toho, že se Jeseník dostal mezi 13 měst v republice, v nichž běží projekt snažící se ukončovat bezdomovectví Housing First (Bydlení především). Být bez domova je přece...

Kdo má tu čest být někdy řidičem auta ve velkém městě, ten se může občasným zácpám v Jeseníku smát. K těm tady dochází ve všední dny v odpolední špičce v okolí Lipovské ulice, náměstí Svobody a ulice Dukelské. Co auta, posádka si holt počká, až na ní v provozu dojde řada, chodcům ale nevoní, se v těch místech pohybovat.

Rádi připomínáme téma zodpovědnosti obyvatel Jesenicka o životní prostředí, které - co si budeme povídat, je jedním z hlavních benefitů regionu. A jak je nás tady těch necelých 38 tisíc, začít můžeme u sebe. Ale třeba pokud jde o odpady - jejich sběr (svoz) a jejich následné využití, to už může vylepšit každá jedna obec, jedno město. Tím, jak moc...

Být blíže k 'závadovým osobám' (to je prosím oficiální termín z policejního žargonu) je to, co si od Městské policie (MP) určitě přejeme, vždyť pořádek a bezpečnost v Jeseníku jsou prioritním cílem strážníků.

To je sen každého komunálního politika, mít aktivní občany, kteří mu do toho chtějí v dobrém slova smyslu kecat. Jako nemyslíme nenávistné komentáře na sociálních sítích, myslíme konstruktivní kritiky a oponenty. A přibývá způsobů, jak se můžeme vyjadřovat k životu ve městě, v obci.

Kritický rok českého zdravotnictví zamíchal nejen s plánovanými operacemi, ale citelně snížil zásoby krve. Dotklo se to také Nemocnice AGEL Jeseník. Ta prakticky neustále hledá nové dárce, může s tím pomoci i "kampaň", jaká se rozjela uvnitř jesenického městského úřadu.

Čím to asi tak je, že kdykoli zaměří redakce positivJE pozornost směr Zlaté Hory, vyvalí se na ni tolik dobrých zpráv? Jestli to ono nebude tím, že je to holt druhé největší město, ve kterém se logicky musí něco dít. Nám ale přijde, že ta investiční ofenziva je nadprůměrná.

Ani nemusíte být (bývalým) skejťákem, provozovatelem kola BMX nebo hltačem energetického nápoje se dvěma býky v logu, abyste jako rodič, prarodič nebo jako teenager dokázali docenit přínos včera otevřeného skate parku v Jeseníku Bukovicích.

Dobře si všímáme dobrovolných hasičů na Jesenicku. Možná jsme fascinováni tím stíráním rozdílů mezi profesionály a právě dobrovolníky, kde to tedy rozhodně není rozdíl typu Petr Ševčík ze Slavie Praha versus Franta Vomáčka z Horního Fořtu B ;-) Když přijede k zásahu třeba Sbor dobrovolných hasičů Česká Ves, chlapi jsou připraveni u požáru, u...

Jeseník - to je 11 000 sousedů. Zkusili jste se takhle někdy podívat na svoje město? ;-) Je to trefné, protože to možná shodí všechny naše žabomyší války, z komárů velbloudy a maloměstské manýry. Vždyť my jsme v kontextu světa malé městečko. Tady když většina z oněch jedenácti tisícovek bude správně naladěna, tak nám se tady může náramně dařit.

S malinko větším gustem na positivJE zveřejňujeme záměry anebo hotové projekty, které jdou ve prospěch jesenické mládeže. Jsou ve věku, kdy je tady na přírodu a vzduch prostě neudržíme, oni chtějí život, zábavu, nakupování, online, pařby a tak :-)

Právě proto, že se toho v Jeseníku v poslední době vůbec neděje málo, ostatně o většině toho dobrého čtete i na webu positivJE, rozhodl se na ten 'jesenický zázrak' přijet podívat předseda Senátu Parlamentu České republiky pan Miloš Vystrčil.

Nejdříve jsme se zdráhali to nazvat investicemi, protože to nejsou investice v pravém slova smyslu, ale ve své podstatě zajišťují určité budoucí zhodnocení, byť je dnes třeba obtížně měřitelné. A ještě jednu věc výčet schválených dotací ukazuje - že řídit obec dává radním příležitost, jak život v ní ovlivňovat.

Jakkoli vám to může nahánět husí kůži, tak vězte, že boj s hlodavci je v podstatě samozřejmostí pro každého vodohospodáře. Možná jde jen o to, jak tuhý boj s potkany a krysami ve stokách svádí.

Jestliže bylo chybou, že se město Jeseník v minulosti zbavilo svých bytů, pak se teď snaží o určitou nápravu. Ta spočívá v plánování výstavby, plus v investování do stávajícího bytového fondu.

Naštěstí nemůžeme/nechceme všichni bydlet ve městech, pro mnoho z nás je život na vesnici lepší variantou. Ostatně v okrese Jeseník je to vlastně velmi častý způsob života.

Jsme experti na malé pozitivní zprávy z Jesenicka, v té dnešní hraje epizodní roli Javorník, lépe řečeno železniční stanice Javorník ve Slezsku.

Zní to ze všech stran jako problém pro ty, co tu chtějí žít, jako důvod k odchodu pro ty, co to na Jesenicku balí, koneckonců to může být překážkou i pro ty, co by se sem chtěli vrátit či přistěhovat. Bydlení.