OBCE A MĚSTA JESENICKA

Příklady táhnou, a tak se je snažíme cpát všude, kde to dává smysl. Naše posluchače kariérového poradenství na základních školách více než teorií, zaujmeme praktickými demonstracemi, jako může být rozhovor s konkrétní profesí. Jasně, žádný příklad není pro všechny, ale pozorný divák si na každém něco najde ;-)

Jeseník není velké město trpící extrémně hustým dopravním provozem. Na druhou stranu i v jeho ulicích aut přibývá. Ruku v ruce s trendem větší podpory pěších a cyklistů, se musí posilovat bezpečnost jejich pohybu.

Každý tuší, jak významným místem jsou pro město Jeseník Smetanovy sady. Park založený na počátku 19. století Josefem Raymannem se z hlediska potenciálního rozvoje rozkládá na velkém území od řeky Bělé až po Křížový vrch. Letní divadlo, odpočinková místa s pomníky a prameny, dětské hřiště, tenisové kurty, Křížová cesta... Rozprostřeno poněkud...

Kdo zná portál 'Obce v datech', nám možná dá za pravdu, že tohle je přesně ten žebříček, který můžete interpretovat jako propadák pro město Jeseník, neboť v některých parametrech je to vážně slabé. Stejně tak si z něj můžete vytáhnout to dobré, protože ono je toho tady nemálo pozitivního.

Sportovní hala (fajfka), skate park (fajfka), umělá ledová plocha (fajfka)..., k tomu se mluví o aréně individuálních sportů v bývalých kasárnách. To vypadá, že město Jeseník naplňuje jednu ze svých komunikačních linek - Jeseník město sportu.

Je logické, že starostky a starostové malých vesniček to mají složitější než jejich kolegové z větších obcí a měst. Jejich obecní úřady nemají tolik personálu, takže většinu času zabijí denní operativou a nezbude jim dost času na strategičtější věci. Přitom nároční občané své lídry často hodnotí právě podle toho, co udělají navíc, nad rámec řekněme...

Jsme pro bezbřehé povzbuzování Jesenicka v jeho snažení stát se lepším místem pro život, ale nezaškodí si občas obstarat zpětnou vazbu od někoho nezaujatého, kdo tady nežije, nevydělává, neutrácí, nezaměstnává a tak.

To je to nelehké, balancovat ve vedení obce či města, do čeho mají jít peníze. Máte asfaltky a chodníky, zřizujete školu, podporujete fotbalisty a místní spolky, rozpočet vylepšujete seniorům, opravujete veřejnou budovu...

Kdo chcete ovlivňovat budoucnost Jeseníku, tohle je vlastně určitý vrchol, máte před sebou 17 nápadů na vylepšení ve městě v němž žijete nebo do kterého přijíždíte studovat a pracovat, pojďte rozhodnout, do čeho Jeseník investuje milion korun. Hlasovat může kdokoli, nejen Jeseníčáci!

Kvalita života je každým měřena různě, v zásadě se ale nejvíce hraje o kritéria typu práce, bydlení, vzdělávání, zdravotnictví apod. Když v nich daný jedinec dosáhne rovnováhy, začíná si všímat i malých detailů majících vliv na jeho celkovou spokojenost.

Považujete-li výrok 'Peněz není nikdo dost.' za pravdivý, pak asi chápete, že obce a města nemají neomezené zdroje na podporu všech skupin obyvatelstva (děti, mladé rodiny, senioři). A pro politiky může být dilema, jestli dát víc peněz mladým, aby se nestárlo, ale rodilo anebo dát více peněz starým, ať se stárne na úrovni.

Kryjí záda profíkům, ač dobrovolníci, tak vlastně taky nasazují životy a zdraví, aby ochránili nás a naše majetky. Právě teď slaví 150 od svého založení. A od historika Květoslava Growky mají i svoji knížku!

Už nějakou dobu na positivJE tvrdíme, že současná míra třídění odpadu přestává stačit. Domácnosti, firmy i státní instituce čeká hodně práce, abychom společně dokázali snižovat vůbec množství vyprodukovaného odpadu a z toho, co nakonec naházíme do popelnic, aby na skládce skončilo co nejméně. Protože i to nejméně je zatím hodně.

Nic nám není do toho, jak kdo žije, zároveň se ale nemůžeme zbavit pokušení, ukázat vám jednu podařenou přestavbu stodoly na krásný, a hlavně funkční rodinný dům ve Staré Červené Vodě, protože věříme, že podobné projekty mohou inspirovat budoucí stavebníky k větší architektonické odvaze. Architektuře na Jesenicku by to slušelo.

Jistě, strategie Smart Česko jde daleko za tyhle drobnosti, ale dokud nebudou automatickou součástí mobiliářů a technologické infrastruktury obcí a měst, budeme se z těchto chytrých maličkostí radovat.

Jako město je pro lidi, jejich potřebám se má podřizovat. A nad tím se musí trochu dumat. Snad si nemyslíte, že tady všemu rozumíme, ačkoli máme tu chytré lidi, a to i na úřadech majících vliv na rozvoj Jeseníku. Který je navíc centrem celého okresu, to město má sloužit asi 38 tisícům lidí. A ztěžuje se to o to, že...

Nemyslíme to nikterak bojovně, ale ono v té politice to tak někdy je, že kdo nejvíce křičí, ten nejvíce získá. Proto my bychom si od místních politiků přáli co nejvíce "křičících" výjezdů do Prahy, do Bruselu, do Olomouce... Olomoucké hejtmanství tam totiž pořádá konferenci místních samospráv, a na ní se obvykle řeší témata důležitá pro Jesenicko.

Množství zeleně je to, co město Jeseník dostává vysoko v hodnocení kvality života a o tyto zelené plochy je potřeba pečovat. Pak je fajn, že v hledáčku jsou Smetanovy sady, park na náměstí Hrdinů, a teď se malého zkrášlení dočkalo prostranství před ptačí voliérou na náměstí Svobody.

Nekamenujte nás, sami novinový papír milujeme, ale sledujte teenagery, jestli někdo z nich hledá informace v tištěných médiích. Úplně je slyšíme, jak říkají "... vždyť je to den staré, na internetu je to milionkrát rychleji ...". A co teprve týdeníky a měsíčníky a občasníky a třeba městské zpravodaje?

Zachytili jsme pochybovačné komentáře k tomu, že by snad nad Jesenickem mohly prolétnout dvě stíhačky Czech Air Force speciálně objednané jako součást víkendového Priessnitzova poháru parašutistů a ono se tak vážně stalo.

Obnova venkova - zní krajský dotační program, do něhož si aktuálně sáhli pro půl milionu korun v Hradci-Nové Vsi. Právě tyto dny (9.-16.8.) jsou v obci zasvěceny opravě asi třistametrového úseku silnice 'K Obchodu' v části Hradec, kde se silničáři pustili do (cestářským žargonem) frézování, šířkových úprav, doplnění krajnice a položení nové...

Rada města Jeseník včera zahájením výběrového řízení na realizátora stavby odstartovala menší investiční akci na Lipovské ulici. Ta by se měla odehrát v období říjen 2021 až jaro 2022 a většího komfortu se v ní dočkají ti, co se na Lipovské pohybují pěšky mezi zastávkou u nemocnice a prodejnou COOP. Takže zámková dlažba, lavičky, koše a nějaká...

Made in Jesenicko © 2021 positivJE. Všechna práva vyhrazena.