Budeme o tom mluvit ve čtvrtek na positivJE FESTIVALU, každopádně při pondělku vám chceme vlít trochu toho optimismu, když zase musíte do práce.
Bez malování na růžovo, Jesenicko se pořád zmenšuje. Ale chytáme určité signály o trendech, jež by měly vést k částečnému odklonu od života ve velkém městě jako "jediné" alternativě. COVID-19 tyhle nálady...

Když jsme na 31. výročí Sametové revoluce vybídli ke smířlivějšímu postoji k politikům, mysleli jsme i ty lokální. Nebo možná hlavně ty lokální. Máme dojem, že někdy všichni přeceňujeme skutečný vliv politiků na kvalitu našich životů, máme to víc ve své moci. Nemyslíme teď anticovid opatření, to je "jiná liga", myslíme rutinu všedních dní.
Heleďme...

Blíží se doba, kdy podzim prostě skončí a stane se minulostí. A že ten v Jeseníkách umí být parádně barevný. Ale ještě ne, ještě se dá venku být. Na koho už je zima a sychravo, může se po Jeseníkách projít s kamerou České televize.
Tým Toulavé kamery se vypravil do Bělé pod Pradědem, kde si za už tradičního doprovodu...

Sotva utichl ruch spojený s výsadbou prvního komunitního ovocného sadu nad Jeseníkem, čehož byl spolustrůjcem, máme ho tu znovu, a to v jeho nejsilnější disciplíně - vodě.
Juraj Grňo, který se na Jesenicku stává jakýmsi vodním démonem, má za sebou další velkou akci. Vymyslel si a vybudoval soustavu pěti tůní u Farského lesa ve Vidnavě (pozemky města...

Prozradíme vám jedno naše tajné přání. Podle nás by optickou internetovou síť měl v Česku na svoje náklady vybudovat stát. Je to strategická infrastruktura, jako plyn, ropa, koleje či elektřina (spolu)určující vyspělost země.
Jenže realita je jiná, internet kopou a kladou lokální provideři, v jejichž ekonomických silách logicky není dostat optiku do...

Chceme udržitelné Mikulovice a vyřešené odpady jsou toho základním kamenem. Bereme každý jeden důkaz o tom, že obec na tomhle maká.
Renomovaná nezisková organizace Arnika hledá a každoročně vyhlašuje města a obce, které jsou dost dobré ve třídění odpadu, respektive vynikají nižší než obvyklou produkcí směsných odpadů. Čím méně kilogramů skončí ve...

Podle odhadů OSN bude svět za 30 let potřebovat o 70 % vyšší zemědělskou produkci, aby uživil těch očekávaných 10 miliard lidí. Zajímavá zpráva hlavně pro farmáře a zemědělce, jejich podnikání by na Jesenicku mohlo v následujících dekádách docela růst.
I touhle optikou jde nahlídnout na aktuální počin Města Jeseník, spolku Sudetikus a spolku...

Tak jo, covid sice zpomaluje jeho rozjezd, ale jinak je to další malý krůček k tomu, aby šlo město Jeseník v očích středoškoláků nahoru. Potvrzuje praxe z univerzitních měst, jak důležití jsou pro život města vysokoškoláci, positivJE vítá cokoli, co tuhle atmosféru alespoň trochu přiblíží i v Jeseníku.
Jak známo, budova bývalé knihovny je momentálně...

Vylidňování regionu je problém (pro někoho ne), do jehož řešení by se měli zapojit všichni relevantní hráči, kteří k tomu mají co říct, nebo spíše mají možnost s tím něco dělat.
Za správný konec to táhnou už dlouho Mikulovice, které pochopily, že jejich přínos k tolik skloňované kvalitě života může jít mimo jiné přes občanskou vybavenost a vzhled...

Jak rádi dnes přinášíme příspěvek z Bílé Vody a není to žádná klasika typu chodník nebo asfalt :-) Starosta Miroslav Kocian se vytasil s originálním nápadem. Dávno se ví, že tenhle kout Jesenicka má čilé vztahy s příhraničním Polskem, teď s městy Zloty Stok a Kamieniec Zabkowicky doslova upekli pěkný komunitní projekt.
Bílá Voda je se svými asi 320...

Myslíme si, že pokud se máme snažit o nějaké zpomalení odlivu lidí z Jesenicka anebo zvýšení počtu návratů na Jesenicko, musíme se kromě dalších asi 38 důvodů snažit o to, aby to tu místní měli rádi neboli věděli o všem dobrém a zajímavém, co tu máme.
Paní starostka Blišťanová si sezvala ředitele ZŠ Jeseník Dominika Liberdu, šéfa jesenického...

Hádáme, že vás nepřekvapuje, že s blížícím se začátkem školního roku na stránkách positivJE poněkud posiluje téma týkající se vzdělávání na Jesenicku. Libujeme si v tom, když ze škol chodí dobré zprávy, tak se pojďte podívat, co se chystá u Filipa Worma, ředitele ZŠ Česká Ves. Jeho tým o prázdninách nezahálel a mocně plánoval.
Začínají se hýbat...

V lednu jsme informovali o prozíravé spolupráci města Jeseník se studenty architektury a urbanistiky z polské Nysy. V rámci česko-polského projektu 'Za dědictvím Vincenze Priessnitze' dostali budoucí architekti za úkol nezávazně navrhnou, co zajímavého by jednou mohlo vzniknout nahoře v lázních okolo Ripperovy promenády, Muzikantské stezky,...

Je to běžné, že velké a bohaté korporace mají své nadační fondy nebo posílají peníze neziskovkám, jejichž prostřednictvím podporují různé sociální projekty, vzdělávací aktivity, rozvoj technologií, řeší ekologická témata či něco podobného.
Do Jeseníku se připravují peníze Nadace ČEZ, ale nebude to zadarmo, někdo pro to musí něco udělat ;-) Znáte...

Sledujeme, jak se jesenické Smetanovy sady postupně daří víc a víc zapojovat do každodenního života Jeseníčáků, ale i návštěvníků města. K letitým tenistům se přidali ti nejmenší díky dětskému hřišti a pohybové školičce ;-) Nejcitelněji roste význam parku díky oživení letního divadla, vyčištění náplavky, opravě některých pramenů... svůj podíl na...

Tohle je nejlepší odpověď těm, kteří okres Jeseník nepovažují za nejvhodnější místo pro život. Rádi na konkrétních příkladech ukazujeme, jak se o svůj rozvoj starají města a obce. Teď vás stručně seznámíme s plánem investic druhého největšího města okresu - Zlatými Horami.
Na náměstí Svobody a v Krnovské ulice právě v těchto dnech probíhají rozsáhle...

Tipujeme, že letní divadlo ve Smetanových sadech se vrývá víc a víc do srdcí Jeseníčáků, protože je až dojemné, jak se rodí jeho restart, na němž mají místní nemalý podíl.
Nejprve se do toho pustil spolek Sudetikus Martiny Seidlerové, který se nenechal odradit z počátku vlažným zájmem města, a pořádal v parku kulturní a společenské akce, jako by se...

Zpravidla je v tom více symboliky než hlubokých kooperací a mnoho lidí nad tím možná mávne rukou, my bychom to i tak rádi vyzdvihli.
Dvě města, které z centra do centra dělí asi 9 kilometrů a jedna státní hranice, si formálně plácla, že spolu chtějí spolupracovat. Stalo se tak ve společném projektu 'Dvě města jedna historie". Když to vezmeme...

Nemusíte být fandou elektromobility, nemusíte sdílet obavy ze soumraku dieselových motorů, nemusíte tleskat všem ekologickým novinkám, ale i pro vás máme jednu malou radost.
Dopravní společnost Arriva Morava, která na Jesenicku zajišťuje autobusovou dopravu objednávanou Olomouckým krajem, vyslala na Jesenicko historicky první elektrobus. Po bílých...

Víte, jak to mají managementy akciových společností za úkol - postupovat s péčí řádného hospodáře. Úplně stejně se mají chovat vedení měst a obcí, máme pro vás ukázkový příklad, jak to umí Písečná, Zlaté Hory, Mikulovice, Supíkovice a Hradec - Nová Ves, kteří si společně říkají Mikroregion Zlatohorsko.
Tohle uskupení mělo dobrý nápad, jít si...

Vodohospodářská společnost Vak - Vodovody a kanalizace Jesenicka (VAK) buď vzala dobrého proutkaře nebo, a to spíše, použila technologie, díky kterým pro Jesenicko našla nový zdroj vody. To je v době, kdy se mluví hlavně o suchu, podstavu podzemních vod apod. zcela jistě pozitivní zpráva.
Minulý rok VAK udělal v Horní Lipové hydrogeologický...

To je paráda, když se občané zajímají o dění ve svém městě, a hlavně když se jej snaží aktivně vylepšovat. Přesně tak činí občanská iniciativa zlatohorských patriotů, která si vytkla smělý cíl - zachránit před demolici a zchátráním nádražní budovu Zlaté Hory.
Tedy uchránit ji před zbouráním je teprve fáze 1, město se od prosince 2019 uchází o odkup...

Uplynulý pátek možná bude jednou považován za důležitý den pro technologickou budoucnost Jesenicka. Do města přijelo několik odborníků majících co říct k projektu 5G, jehož spuštění se připravuje. V posledních dnech se mohlo zdát, že "celý Jeseník" je proti, dokonce se o tom tak trochu šuškalo v celostátních médiích ;-)
Inovační centrum Olomouckého...

Vy víte, že positivJE má daleko ke skeptickým pohledům na jesenický region, který ano, trpí odchody hlavně mladých lidí, ale z druhé strany se dělá něco proto, aby se ten odliv zmírnil, potažmo aby se dařilo lákat sem k přistěhování lidi ze zbytku republiky. Nástrojů a motivací je více, jedním z nich je živý nemovitostní trh. Obce a města na...

Jako není to sobotní vzlet Crew Dragon, ale malý technologický krůček ano. Město Jeseník v létě chystá výměnu stařičkých parkovacích automatů, kterým už se někdy nechtělo vydávat lístek, nebo spíše někdy se jim ho vydávat chtělo ;-)
Nyní je po městě rozmístěno 7 strojů, což se nezmění, jen dojde k jejich drobnému přeskupení. Po instalaci budou dva...

To vždycky zahřeje u srdíčka, když se člověk projde po nově opraveném chodníku, projede po černočerné asfaltce, anebo na něho zazáří budova s čerstvou fasádou. Funguje to a děje se tu toho hrozně moc - staví se a opravuje...
Zlaté Hory, druhé největší město okresu, teď proinvestovávají lehce přes 1,5 milionů korun, aby zvýšily komfort chodců mezi...

Písečná poutala pozornost positivJE v poslední době dvakrát. To když dostala zbrusu nový asfaltový povrch silnice procházející obcí ve směru na Supíkovice. Slabým místem tak už zůstává pouze železniční přejezd stejným směrem. To jde ale, tipujeme, na vrub Správy železničních a dopravních cest. Druhým významným počinem byla společná investice...

Větší firmy ještě v mnoha případech jedou, výpadek objednávek je asi dostihne později. Tak doufejme, že jim vláda nabídne širokou paletu pomoci. Ti, co teď stojí nad opravdovou propastí, jsou zranitelnější drobní živnostníci a malé firmy, jejichž byznys se prakticky úplně zastavil.
Město Jeseník přichází s aspoň nějakou náplastí na problém zvaný...

Nepřestává nás překvapovat, jak se věci, které se ještě minulý měsíc odehrávaly výlučně fyzicky - 'face to face', dokázaly adaptovat na novou situaci, v níž internet je král. Chcete do muzea teď? Fajn, pojďme na to.
Kde je totiž psané, že muzeum je pouze o výstavách a prezentacích historických předmětů? Třeba Vlastivědné muzeum Jesenicka toho ví tak...

Všimli jste si někdy, že když má někdo hezky upravenou zahrádku, tak velmi často je na tom podobně i ta sousední? A pak i ta vedlejší, a další... Je to nakažlivé ;-) Jestli tohle zafunguje i na veřejné prostory, můžeme společně vyzkoušet.
Město Jeseník bylo osloveno společností Unilever, jejíž značka Cif má jeden sympatický projekt 'Ahoj krásné...