VZDĚLÁVÁNÍ NA JESENICKU

Tohle je přesně aktivita, jakou od místních středních škol potřebujeme, připravovat studenty na profese budoucnosti, aby byli konkurenceschopní. A když je to navede na obory s vysokou přidanou hodnotou, tím zajímavější to bude.

Na prvním místě je nabídka studijních oborů, na druhém místě jejich kvalita. Pokud to tady deváťáci nenacházejí, pak se nedivme, že jdou na střední školy za hranice regionu, čímž je v mnoha případech pro Jesenicko definitivně ztrácíme.

Asi je to kruté, ale ne všichni lidé stojí na stejné startovní čáře, ne všichni lidé mají v životě stejnou porci štěstí. Od toho ale ve zdravé společnosti fungují mechanismy zmenšující tyhle rozdíly.

Víme, že ředitelky a ředitelé se svými týmy se snaží, víme, že lidé z Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání se snaží, vidíme, že i ministerstvo školství se snaží a positivJE se chce taky snažit, protože vnímáme, jak se proměňuje pracovní trh, absolventi jesenických základních a středních škol na to potřebují být připraveni.

Včera byly na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary vyhlášeny výsledky studentské technologické soutěže 'Vodafone AR Challenge', do níž se za Jeseník zapojily tři týmy gymnázia, dva týmy průmyslovky a jedno společné družstvo za obchodku s hotelovkou.

Nový školní rok bude pro studenty na Střední průmyslové škole Jeseník zase trochu jiný. Právě v těchto dnech si za budovou školy staví novou venkovní učebnu. Co učebnu, rovnou zahradu, kde bude zmíněná open air třída pro environmentální výchovu, ale taky relaxační kout. Původní plán zněl: učebna, záhony bylin pro jídelnu, ohniště s posezením pro...

Je fakt, že hromady absolventů středních škol po vyučení či maturitě nenastupují do zaměstnání, pro něž je škola připravila. Asi tím nejlepším, co pro ně může škola udělat je, že je pustí už během studií k opravdovým zakázkám. Jen tak se děcka potkají se světem, do kterého po škole beztak zamíří.

Na konci školního roku se positivJE potkalo se zástupci několika základních škol (Jeseník, Česká Ves, Žulová, Zlaté Hory a Javorník), které doplnili starostové Zlatých Hor, Supíkovic a Jeseníku, plus se do panelové diskuse 'moderní vzdělávání' přidalo i všech pět středních škol (SPŠ Jeseník, Gymnázium Jeseník, Střední škola gastronomie, farmářství...

Informace jsou cennou komoditou, kdo je má, má náskok. Náskok budou mít studenti Gymnázia Jeseník, protože školní televize GymJes TV posílila redakci, vybudovala studio a od nového školního roku chystá pořádnou zpravodajskou ofenzivu.

Úkolem školy a rodičů je dětem vedle tvrdých znalostí vštěpovat i něco jako hodnoty a zásady. Právě tohle se potkalo v rodině Wormových, kde nejprve Ráchel, kterou později doplnil mladší brácha Jáchym, vznikla spontánní myšlenka zapojit se do aktivity světové organizace Mary's Meals. Ta zajišťuje jídlo a vzdělání dětem v chudých zemích.

Učebnicový příklad, jak může vypadat příprava středoškoláků na dospělácký život. Mirek Juhaňák a Viktor Pecina, studenti strojírenského oboru na SPŠ Jeseník, vyrobili dřevěné turistické ukazatele pro obec Česká Ves.

Jako v technologickém akcelerátoru Google se mohou cítit studenti připravující své projekty do soutěže Vodafone AR Challenge, kterou mobilní operátor pořádá pro Jeseník, Karlovy Vary a Ústí nad Labem, tedy města zapojená do projektu 5G pro 5 měst.

Podle nás klidně sledujeme kladení základů nového Jesenicka. Jesenicka kreativního, podnikavého a vzdělaného, a taky sebevědomého. Měli jsme možnost nahlédnout pod pokličku týdenního kempu nadaných dětí, který tento týden probíhá v Jeseníku. Na T-Expedici se sem sjeli žáci z celé republiky, aby v pěti skupinách řešili pět různých úkolů.

My máme bujnou fantazii, a taky se snažíme sledovat trendy. Tušíme tedy, že naše děti budou za pár let vstupovat na zcela jiný pracovní trh. Je maximálně žádoucí, aby na to zdejší školství reagovalo.

Jízda na kole je ekologická, zdraví prospěšná, musí být i bezpečná. Městská cyklistika má potenciál, kéž ji Jesenicko přijme jako první volbu dopravy do školy a do práce, pokud jim politici připraví infrastrukturu.

Symbolicky v prostorách CoworkJes, tedy místa, které je hubem IT komunity Jeseníku, byla včera oficiálně zahájena soutěž 'Vodafone AR Challenge'. Jejím cílem je zapojit studenty zdejších středních škol do vymýšlení aplikací, jež by na Jesenicku využily zapojení města do projektu '5G pro 5 měst'.

Líbí - nelibí, je to jedno, stejně to nejde zastavit, jde jenom dělat něco s tím, aby se nás to taky týkalo. Bavíme se o technologické revoluci (no dobrá - evoluci), která se světem šíří a postupně nahrazuje (skoro) všechno to ruční a analogové a nasazuje místo toho (polo)automaty, techniku a počítače, aby výsledné produkty byly přesnější,...

Za ty roky, co Hnutí Brontosaurus má své regionální centrum v Jeseníku, udělali jeho členové - dobrovolníci, velký kus práce v oblasti péče o kulturní a přírodní dědictví. Stěžejním programem je Cesta ke kořenům, která zahrnuje správcovství drobných památek na Jesenicku, ale Brontíci stojí třeba za folklórním kosením luk, úklidem zdejší přírody,...

Kantorské kolektivy stárnou, v některých školách se rýsují potíže s doplňováním sboroven mladými učitelkami a učiteli. Je žádoucí vracet učitelské profesi prestiž, aby se deváťáci hlásili na pedagogické střední školy a maturanti na pedagogické fakulty. Nás by to mělo zajímat, vždyť učitelé jsou spolu s lékaři asi nejpočetnější vysokoškolsky...

Dospěláci, nikdy nepodceňujte děti, zvláště ne v jejich znalostech, pokud jde o zodpovědné ekologické chování. Podívejte, kde všude na Jesenicku jsou zapojeni do vzdělávacího programu Recyklohraní. ZŠ a MŠ J.Schrotha Lipová-lázně, ZŠ a MŠ Kobylá nad Vidnávkou, ZŠ a MŠ Písečná, ZŠ a MŠ Stará Červená Voda, ZŠ a MŠ Supíkovice, ZŠ Česká Ves, ZŠ Zlaté...