VZDĚLÁVÁNÍ NA JESENICKU

Dospěláci, nikdy nepodceňujte děti, zvláště ne v jejich znalostech, pokud jde o zodpovědné ekologické chování. Podívejte, kde všude na Jesenicku jsou zapojeni do vzdělávacího programu Recyklohraní. ZŠ a MŠ J.Schrotha Lipová-lázně, ZŠ a MŠ Kobylá nad Vidnávkou, ZŠ a MŠ Písečná, ZŠ a MŠ Stará Červená Voda, ZŠ a MŠ Supíkovice, ZŠ Česká Ves, ZŠ Zlaté...

Kosmické středisko Gymnázia Jeseník hlásí, že právě dorazily první komponenty potřebné pro zkonstruování sondy Watapa. Tu v projektu 'Dotkni se vesmíru' staví 10 "astronautů" R.U.R. teamu. Let stratosférickým balónem do výšky 30 kilometrů je naplánován na září letošního roku.

Je jedině dobře, pokud na Jesenicku máme firmy, které jsou schopné absolventům středních a vysokých škol nabídnout perspektivní kariéru. Máme signály o tom, že mladá generace nemá úplně dokonalý přehled o příležitostech, jaké se jí po zisku výučního listu či maturitního vysvědčení nabízejí, zdejší firmy o sobě musí dávat vědět. Třeba přes positivJE...

Jestli je něco společné pro většinu úspěšných lidí, pak je to fakt, že už během školy dělali něco navíc. Kroužek, školní olympiádu, stáž, sport, Erasmus... anebo teď se 20 jesenických středoškoláku zapojilo do unikátního projektu 'Dotkni se vesmíru'.

Jasně, že úplně všechno nejde převést do digitálu a stopro ještě před rokem bychom to tvrdili o něčem takovém, jako je den otevřených dveří školy. Přece to nejde, nepozvat budoucí prvňáčky do budovy, přece nebude žádný rodič číst letáček nebo pročítat webovky! To je možná pravda, ale co když mu naservírujete informace o vaší vzdělávací instituci...

Sotva před pár dny jsme zde psali o vědeckém dostaveníčku, které v Jeseníku pod názvem T-Expedice připravuje Vlastivědné muzeum Jesenicka a Národní pedagogický institut. Do Jeseníku se sjedou talentovaní žáci základních a středních škol z celé republiky, sekundovat jim budou i místní děti, aby zde bádali v chemii, botanice, architektuře, fyzice a...

Technologickou gramotnost považujeme za zásadní kompetenci. Je skvělé vidět, že v jesenickém Středisku volného času DUHA, kterým za normálních okolností protékají stovky dětí, jsou technologiím otevření. Nově si užívají 3D tiskárnu Prusa Research, kterou dostali od stejnojmenné české firmy - světové dvojky ve výrobě 3D tiskáren. Jistou pikantérií...

Od školního roku 2021/2022 otevře ZŠ Jeseník v případě naplnění přípravnou třídu. Tato třída bude určena dětem s odkladem povinné školní docházky, u nichž bude mít za cíl vyrovnat jejich vývoj a vybavit je pro školu potřebnými dovednostmi a návyky (zaměří se na cílený a systematický rozvoj řeči, grafomotoriky, zrakového a sluchového vnímání,...

Skvělá zpráva všem studentům jesenického gymnázia, v novém školním roce jim bude výuku cizího jazyka angličtiny zpestřovat rodilý mluvčí. To je pro děcka příležitost a nádherná zkratka k ovládnutí klíčového cizího jazyka.

Tohle jsou ty fajn případy, kdy někdo dělá něco nad rámec svých povinností, a je to o to důležitější, když jde o vzdělávací instituci, protože do ní posíláme své děti, které tento 'nadstandard' vidí, zažívají a odnáší si tenhle přístup do svých životů.

Zapomeňte na to, že když na positivJE mluvíme o potřebě pracovat s talentovanými dětmi, máme na mysli nějaké elitářství. Nemůžeme v tom ale nechat školy osamoceně.

Konkrétně teď se na školách bohužel nic neděje, ale když v nich jsou žáci, ve většině těch z okresu Jeseník lze zaregistrovat nápadnou vstřícnost vůči ekologické výchově dětí, protože to jejich zodpovědnost ovlivní, jak čistou Zemi tady budeme mít za 10 20 let.

Jak se občas žehrá na to, že se vytrácí chuť mladých živit se poctivým řemeslem, tak něco málo proti tomuto stavu udělala javornická mateřská škola Polská, která vzala třídu včeliček do terénu - do lesa, kde se špunti pěkně interaktivně seznámili s prací dřevorubce. To je řemeslo jak hrom a platí, že nejvíce se děti naučí, právě když si na...

Pochopí ten, komu na srdci leží budoucnost Jesenicka, je důležité naše děti připravovat na současný svět, a ještě více na ten, co tu bude za 10 20 30 let, pokud to sami aspoň trochu tušíme.

O 5G už snad v Jeseníku budeme mluvit jen v neutrálním/pozitivním tónu, jako o něm píší Učitelské noviny. V článku řeší, jak síť 5G může zkvalitnit metody vzdělávání na jesenickém gymplu.

Tohle může být recept na ekonomické napojení Jesenicka na polský trh a přes cestovní ruch to navíc dává smysl. Pro část Poláků jsme první zahraniční hory na cestě do Alp, určitě se o ně Jeseníky a Jesenicko mají ucházet.

Dnes navštívil město Jeseník RNDr. Aleš Jakubec, Ph.D., člen Rady Olomouckého kraje, který má ve své gesci oblast školství. Hlavním tématem diskuze se starostkou města, vedoucí odboru školství, kultury a sportu a garantem komise pro výchovu vzdělávání a komunitní plánování byla kvalita středních škol v regionu a možnosti jejich dalšího rozvoje.

Pakliže si přiznáme, že Jesenicko je v některých ohledech oproti zbytku země znevýhodněno a určitě v něčem specifické, pomůže nám to zabrat ve věcech, které mohou ty naše deficity a hendikepy snížit. Jednou z klíčových oblastí je úroveň vzdělávání.

Deváťáci právě prožívají hodně zásadní období, zbývá jim posledních pár dnů do podání přihlášek na střední školy. V hlavách jim běží klasická dilemata typu nebude mi na internátu smutno, mám na maturitní obor, bude mě studium bavit, chtěl bych se tímhle živit...?

Kdo si myslíte, že školy teď jedou na nějakého autopilota, protože covid, tak to tedy ne. A rozhodně ne na Střední průmyslové škole Jeseník. On je pan ředitel Viterna takový malý buldozer, co slovo 'nejde' nemá ve slovníku.

Už nás znáte, v našem světě nic není jenom špatně, a platí to i pro ten nepříjemný koronavir. Seznam dobrých věcí, které pandemie přinesla, by taky nebyl krátký. Nepřekvapivě hodně pozitiv je spojeno s mladou generací, což je s ohledem na všudypřítomnou digitalizaci světa veskrze příznivá zpráva. Poměrně často za těmi povedenými věcmi stojí...

Naprosto bezprecedentním způsobem na sobě pracuje Střední průmyslová škola Jeseník, na které se pořád něco děje. Pořád něco, co zvedá její kvalitu a zvyšuje její prestiž. Umíme si představit, že pro teenagery je už teď sexy (promiňte to slovo) studovat na eMku.
Ředitel školy Jiří Viterna má spousty plánů, jak jemu svěřený vzdělávací ústav táhnout...