OBCE A MĚSTA JESENICKA

Bílá Voda byla minulý rok poměrně citovaná, dost díky stejnojmennému románu Kateřiny Tučkové, který vyšel a po příznivých kritikách se stal i dobře prodávaným knižním titulem. Ale nejsevernější obec okresu Jeseník není jen o internovaných sestrách. Bílá Voda byla vloni vyhlášena obcí s absolutně nejnižším množstvím komunálního odpadu...

Je to takové nevděčné. Lidé budou mít neustále pocit, že kvalita silnic je otřesná, protože vždycky se najdou úseky vyžadující zásah silničářů. Co se týče hlavních tahů, tedy silnic I. třídy, tak o ně se na Jesenicku stará Ředitelství silnic a dálnic ČR - Správa Olomouc.

OKRES JESENÍK

Ačkoli český prezident nemá až takovou možnost fakticky ovlivňovat ekonomickou kvalitu života občanů, v některých regionech s vyšší nezaměstnaností a nižšími mzdami nový český prezident Petr Pavel nevyhrál. A nevyhrál ani tady. Jeho návštěva Jesenicka, má-li plnit roli sjednotitele, by proto měla přijít co nejdříve.

Českem po pěti letech hýbou prezidentské volby. Většina národa je právem natěšena na nové jméno, které na Hradě vystřídá dosluhujícího Miloše Zemana. Po víkendu víme, že natěšení mohou zůstat hlavně voliči Petra Pavla a Andreje Babiše.

Deset kilometrů je průměrná vzdálenost člověka od přírody, tvrdí vědci z německého Centra pro výzkum biodiverzity. Ale v takovém Japonsku či Německu je to klidně přes 20 kilometrů, než vkročíte do něčeho, jako je les nebo louka.

BYZNYS NA JESENICKU

Jsme neochvějní příznivci všeho malého a místního, v čem je to příslovečné srdíčko. Zároveň ale umíme zafandit velkému a nadnárodnímu, když z toho kouká přínos pro Jesenicko. Tušíme, že v osvojování prvků udržitelné ekonomiky se regionální subjekty budou moci inspirovat od těch velkých s celorepublikovou působností.

Green deal v praxi, tak se dá s jistou dávkou nadsázky nazvat podnikatelský příběh Zbyňka Stehlíka ze Žulové. Ten už přes 10 let přispívá k zelenějšímu Jesenicku, když je jeho byznysem výměna starých zdrojů tepla za ekologičtější vytápění. Tedy pomáhá domácnostem přecházet od čoudících kotlů k tepelným čerpadlům nebo k automatickým kotlům např. na...

Perfektně to zapadá do přístupu, jaký vůči napadené Ukrajině Česká republika zaujala. Zatímco ekonomové hovoří o tom, jakými posilami pro pracovní trh Ukrajinci jsou, ve skutečnosti už se objevují i příběhy, kdy sami ukrajinští podnikatelé zaměstnávají Čechy.

VZDĚLÁVÁNÍ NA JESENICKU

Možná víme, odkud se bere ta spousta dobrosrdečnosti, jíž jsme každoročně svědky v (před)vánočnímu období. Hodné lidi vychovává jesenická základní škola, pomáhá si přitom zapojením v projektu Hrdá škola. V něm se do školy dostávají netradiční aktivity zpestřující žákům každodenní rutinu.

Povzbuzeni úspěchy, jež dosahují jesenický gympl i průmyslovka, oslovili jsme naše české přátele v Izraeli s vidinou - dostat tyhle dvě střední školy k nim. V jakémkoli "skupenství" ;-)

Zachytit vzpomínky žijících pamětníků na klíčové momenty 20. století se už od roku 2001 snaží nezisková organizace Post Bellum. Přišla i s projektem 'Příběhy našich sousedů', aby díky nadšencům v regionech posbírala další opravdové příběhy z období války nebo totality.

Jesenické střední školy mají nějakou kapacitu a v ní určitou nabídku oborů. Okres Jeseník naproti tomu každoročně vychová určitý počet deváťáků. A ona se ta čísla jaksi nepotkávají. Protože Olomoucký kraj je ten, kdo pod sebou má střední školy, nese spoluzodpovědnost za nabídku studijních oborů i za jejich naplněnost.

SPORT NA JESENICKU

Snad za to můžou i dlouhodobě kvalitní výsledky jesenického Fenix Ski Teamu, že se organizátoři celorepublikového seriálu dětských (ne)závodů v běhu na lyžích 'Lyžuj lesy', rozhodli do něj zařadit i Jeseník/y. Mezi pouhou šestici zastávek.

Když zjišťujete, jaké asociace lidem naskakují v souvislosti s Jesenickem, kromě přírody a lázní často zaznívá sport. Právě přes něj je okres Jeseník docela známý. Důkaz o popularitě zimních disciplín tento týden potvrzují naši lyžaři na Olympiádě dětí a mládeže 2023. Ty pod hlavičkou Českého olympijského výboru probíhají na sportovištích...

Dnes pokračuje Olympiáda dětí a mládeže, po včerejším bronzu dnes přidal starší žák Fenix ski teamu Jeseník Matěj Gajdoš nádherné stříbro v závodě na 3 kilometry klasicky.

Konec roku je kromě Vánoc a Silvestra tradičně vylepšován o vyhlašování nejrůznějších anket a žebříčků. Máme tu jeden sportovní, kam máme tu čest navrhnout jména. Redakce positivJE se po celý rok s mnoha sportovci potkává, máme své kandidáty, ale stejně... Chceme poprosit i vás, jestli byste nepopřemýšleli, komu by slušel titul 'Nejlepší sportovec...

KULTURA NA JESENICKU

Jako z jiného světa působí nová regionální publikace Čti Rychleby a Králický Sněžník, volné pokračování prvního titulu Čti Jeseníky. Někdo unikátní knížku našel pod vánočním stromkem, ale fůra z vás má knihovnu prozatím ochuzenu. Radíme dobře, napravte to.

Lahůdka letní festivalové sezóny na Jesenicku je Chřástalfest - unikátní přehlídka kapel majících ve svém "rodném listě" místo narození 'okres Jeseník'. Od roku 2014 stojí za line-upem Apostolos Tolin Joanidis, neúnavný patriot, který s fesťákem začínal na Rejvíze, ale později ho přesunul na letňák do Smetanových sadů.

Neúspěšný spisovatel Karel Bukovský (Norbert Lichý) se pokouší napsat sbírku povídek, kterou by pro něj někdo po mnoha letech konečně vydal. Celý život však žil ve stínu jednoho muže, slavného Charlese Bukowského. Mají téměř stejné jméno, ale také stejný styl psaní. Pak se ale Karel setká se záhadným Robertem (Jan Dolanský), který mu vypráví svůj...

ZDRAVOTNICTVÍ NA JESENICKU

Netvrdíme, že jsme tady za vodou, ale nepatříme k zástupu kritiků nenechávajících na Jesenicku nit suchou. A s velkým gustem využíváme každou příležitost, kdy vám můžeme prezentovat čísly podložená pozitivní fakta.

Nejde přehlédnout progres, jaký pod novým vlastníkem činí Jesenická poliklinika, po nemocnici druhý nejvýznamnější poskytovatel zdravotní péče v regionu. Poliklinika na Dukelské ulici není pouhou "střechou" pro doktory, kteří tady buď jsou anebo nejsou. Poliklinika se velmi hlásí ke spoluzodpovědnosti za dostupnost zdravotních služeb, jaké tady...

V kontextu celého zdejšího zdravotnictví, kterému tady jako politice a fotbalu rozumíme všichni :-) je to pochopitelně maličkost, ale i z těch se dá radovat. Zvláště když jde o péči o ty nejmenší, sotva narozené občánky Jesenicka.

Made in Jesenicko © 2023 positivJE. Všechna práva vyhrazena.