OBCE A MĚSTA JESENICKA

Když dáte aktivním lidem patřičný nástroj, můžete se jako starosta dočkat nebývalé pomoci. Narážíme na chytrou platformu ZmapujTo, s jejíž funkcionalitou se ví o rozbité lavičce, nelegální skládce či přeplněných kontejnerech rychleji, než na to narazí obecní úklidová četa.

Zákazník je pán a pán si chce rozhodovat o tom, kdy si převezme svůj balíček z e-shopu. A tak se k pobočkové síti České pošty, výdejních míst a dodávek balíkových firem přidávají také samoobslužné výdejní boxy.

Dobrá zpráva pro milovníky bruslení a hokeje, všechno nasvědčuje tomu, že hřiště s ledovou plochou bude v Jeseníku už na tuhle zimní sezónu. Město vybralo dodavatele stavby - odborníky právě na zimní stadiony a multifunkční plochy, společnost H + H TECHNIK. Ti se do stavby tzv. nulté etapy pustí už v srpnu, vybudují samotné hřiště o rozměrech 22 x...

Taky si myslíme, že veřejný sektor je v digitálních projektech o parník za soukromou sférou, vlastně by bylo divné, kdyby to bylo naopak. Ale radost udělá, že některé obce si vedou lépe, dejme tomu nadprůměrně. Soudíme tak podle výsledků soutěže 'Zlatý erb', která tohle počínání sleduje a vyhodnocuje. Včera byly vyhlášeny krajské výsledky.

OKRES JESENÍK

Cena Designblok a Dřevěná stavba roku v Česku, Green Product Award na světě a "Nejlepší útulna Vlčice", to je unikátní koncept od Hideandseek, kteří vás neuvěřitelně snadno přesvědčí o tom, že minimalismus jde velice dobře skloubit s komfortem, designem a přírodou.

Technologický pokrok, změny zákaznických preferencí a druhou sezónu po sobě taky korona, kladou před podnikatele v oblasti pohostinství, hotelnictví a turismu nové výzvy, jak k sobě v rostoucí konkurenci přilákat co největší počet zákazníků. Marketing nabývá na významu, přestává stačit sólo propagace, pokud nejste Rychlebské stezky nebo třeba...

Víte, jak to je s věcmi, které má člověk denně okolo sebe - zevšední a přestanou být vzácné. V případě přírodního bohatství, jímž jsme na Jesenicku obklopeni, nám kůrovec ukázal, že nic není definitivní.

Nám se trochu rozchází informace o tom, jak rychle se zotavuje místní cestovní ruch. Někde už jsou na původních číslech, někde stále pociťují vlažnější restart. Chce vytrvat, dál jít po zkvalitňování služeb a koneckonců dávat o sobě vědět, takže trochu toho marketingu. S ním může mimo jiné pomoci soutěž vyhlášená Olomouckým krajem, kde má Jesenicko...

BYZNYS NA JESENICKU

O firmě Fenix píšeme nejčastěji kvůli jejím byznysovým záležitostem, možná vůbec poprvé si teď můžete přečíst o uměleckém projektu, za nímž místní výrobce elektrického vytápění stojí. A stejně to vlastně zase souvisí s jejich podnikatelskou misí - být světovým hráčem.

Přinášíme vám exkluzivně výsledky průzkumu, který si positivJE udělalo mezi jesenickými středoškolskými studenty. Pro potřeby nedávného setkání s aktéry vzdělávání v regionu, a taky pro potřeby Inovačního centra Olomouckého kraje, jsme si k děckám došli pro pár odpovědí.

VZDĚLÁVÁNÍ NA JESENICKU

Na konci školního roku se positivJE potkalo se zástupci několika základních škol (Jeseník, Česká Ves, Žulová, Zlaté Hory a Javorník), které doplnili starostové Zlatých Hor, Supíkovic a Jeseníku, plus se do panelové diskuse 'moderní vzdělávání' přidalo i všech pět středních škol (SPŠ Jeseník, Gymnázium Jeseník, Střední škola gastronomie, farmářství...

Informace jsou cennou komoditou, kdo je má, má náskok. Náskok budou mít studenti Gymnázia Jeseník, protože školní televize GymJes TV posílila redakci, vybudovala studio a od nového školního roku chystá pořádnou zpravodajskou ofenzivu.

SPORT NA JESENICKU

Tohle bude zpráva hlavně pro chlapy - tento víkend se ve Zlatých Horách jede Mistrovství České republiky jednotlivců a družstev v enduro sprintu. V Bohemalandu, kde má závod zázemí, se pohybuje na 270 závodníků. Pro nás asi nejzásadnější bude sobota po obědě a neděle ráno, kdy pojedou hobby kategorie, v nichž bude mít Jesenicko nejvíc závodníků.

Ono se to nezdá, ale Horolezci Jeseník k sobě přitahují (už od roku 1962) pozornost sportovně založených dětí z celého Jesenicka, ostatně podmínky jsou tady skvělé. Skály, lezecké stěny, obor sportovního lezectví na Gymnáziu Jeseník, lezení jako olympijský sport... to je dobrý koktejl. Kromě toho lezení je pro pohybový rozvoj dětí velmi prospěšné.

KULTURA NA JESENICKU

Sedněte na pivko, otevřete knížku, ustelte si pod širákem, pusťte si film, navštivte přátele... Ale neděláte tohle každý pátek? Kdybyste chtěli změnu, máme zajímavý tip, co si počít s vašim odpoledním až večerním časem.

Knihovna Vincenze Priessnitze Jeseník dělá v nových prostorech hodně pro to, aby nebyla pouhým půjčovatelem knížek, což by v dnešní době stejně nestačilo. Pro případ, že by na vině nějakého menšího zájmu o služby byla otevírací doba, si chce jesenická knihovna pořídit biblioschránku, do níž už lze vracet vypůjčené knihy de facto kdykoli 24 hodin...

Jsme svědky proměny filmového průmyslu, jehož návštěvnost v kině přestává být jediným měřítkem úspěchu. Díky streamovacím službám typu Netflix, díky sociální síti Youtube, se dostává k divákům zajímavý/kvalitní obsah i jinak než jen z plátna.

ZDRAVOTNICTVÍ NA JESENICKU

Znervózňuje nás, když lidé příliš řeší neziskové organizace. Je tam problém v tom slově 'neziskový', evokuje to u nich představu něčeho, co nepotřebuje peníze nebo je dokonce marnivě projídá. A je nám z toho i trochu smutno, když pak vidíme třeba neziskovou organizaci typu ZAHRADA 2000, která se věnuje poskytování sociálních služeb od roku 1998.