OBCE A MĚSTA JESENICKA

Optikou geografa či demografa je Jesenicko vlastně jedna velká vesnice ;-) Přísně tabulkově řečeno tady ale máme 19 obcí a 5 měst a jenom jedna obec měla chuť a odvahu přihlásit se do soutěže Vesnice roku 2022.

Je to trochu s podivem, že ani rostoucí ceny stavebních materiálů, ani výše inflace, ani všeobecná ekonomická stagnace, stále nevedou k ochlazení realitního trhu. Lidí schopných ufinancovat stavbu rodinného dobu je pořád dostatek.

OKRES JESENÍK

Dobrá reklama na Jeseníky se vždycky hodí, na prahu letní sezóny o to víc. Je vhodná chvíle vám představit již 7. ročník magazínu 'Jeseníky, Rychlebské hory a Králický Sněžník', který v edici Look at it! vydala agentura m-ARK.

Jesenická vodohospodářská společnost obsluhuje pitnou vodou asi 15 tisíc obyvatel v Bělé, České Vsi, Hradci-Nové Vsi, Jeseníku a Písečné. Tři zajímavá čísla vypadla z výsledků práce Vak Jesenicka za minulý rok.

Pestrý a pozitivní obsah vám musíme míchat z celé škály témat, proto i na positivJE občas dojde na zvířátka :-) Ale když už, tak to musí být cosi speciálního. Vlky tu zatím usazené nemáme, na medvědy to nevypadá a rysa ještě nikdo nikdy neviděl. Musíme se spokojit s opeřeným dravcem.

BYZNYS NA JESENICKU

Jeseník připisuje #52, Mikulovice berou #129. Přinášíme výsledky prestižního žebříčku 175 největších rodinných firem Česka pro rok 2022, jak jej sestavila česká redakce Forbesu. Díky pandemii byl pro většinu z nich loňský rok jedním z nejnáročnějších, svoje tržby si musely odmakat více než kdy jindy.

Jak dokonale vytěžit potenciál Jesenicka, si dneska ukážeme na příkladné spolupráci tří lidí, kde každý z nich v příběhu hraje úplně jinou roli, byť to spojení nakonec dá ten úplný smysl. Prvním aktérem je hlava rodinné firmy Birki (jesenický výrobce holí), Marek Schromm. Druhým je designér původem z Jeseníku, dnes na Slovensku žijící Pavel...

VZDĚLÁVÁNÍ NA JESENICKU

Od Hanušovicka je nejznámější český výrobce koloběžek nesoucích jméno po svém zakladateli Kostka. A právě tahle značka a adolfovický Petr Neugebauer stojí za projektem 'Tělák nás baví'. Společnost Kostka si myslí, a opírá se o názory odborníků, že zařazení koloběžení do hodin tělesné výchovy na základních i středních školách má prokazatelně...

Za nic na světě bychom nevyměnili naši práci. Tu energii, kterou můžeme vkládat do mladých. Třeba: úterý ráno Rada studentů Jesenicka, pak kariérové poradenství ve dvou třídách na ZŠ Javorník, odpoledne debata nad podnikatelským nápadem studenta gymplu.

V mezinárodních průzkumech čeští žáci a studenti vyjadřují jednu z nejmenších radostí z chození do školy. Obliba školy na základce činí 68 % (mezinárodní průměr 86 %), obliba školy na střední činí dokonce jen něco k 55 % (uvádí analýza Nadačního fondu Eduzměna). I proto se školám může vyplatit sestavení žákovských/studentských parlamentů, aby si...

Potřebujeme tu dobré školství, aby pomáhalo s přípravou budoucích zaměstnanců i zaměstnavatelů, potřebujeme školství reagující na stále se zrychlující změny na pracovním trhu. Dobrá zpráva pro Jesenicko přišla od České školní inspekce, která uvolnila unikátní data o kvalitě základního školství. Výsledky studie šly na úroveň okresu, Jeseník z toho...

SPORT NA JESENICKU

Fanoušci horolezectví mají na Jesenicku o zábavu postaráno díky množství skal a lezeckých stěn, jimiž region disponuje. Fajn je jejich rekreační i sportovní výkony tu a tam zpestřit, třeba se i zviditelnit, pobavit se, něco si dokázat.

Pořád platí, že fotbal má na Jesenicku nejsilnější sportovní základnu, holt fotbalové hřiště ve skoro každé dědině je povinný základ. I proto mohla být v roce 1994 Romanem Mroskem založena tradice na fotbalový turnaj pro žáky prvního stupně základních škol z Jesenicka - Formela Cup.

Starší žačky a starší žáci jesenického FENIX SKI TEAMU o víkendu bojovali na Mistrovství České republiky. Našim běžkařům se povedlo vybojovat 4 medaile a kupu dobrých výsledků, které potvrzují, že FEJE patří k české běžkařské špičce.

KULTURA NA JESENICKU

Po dvou zpackaných sezónách se můžeme těšit na konečně normální léto, ve kterém se o naši pozornost budou ucházet stovky malých i velkých akcí. Už teď vycházejí všelijaké žebříčky zaručených tipů, do výčtu 14 letních festivalů pro rok 2022 podle portálu Kudyznudy.cz pronikl i Blacksphere - filmový festival konající se v Račím údolí.

Když byla k ledu uložena kapela Priessnitz, její charismatický frontman Jaromír Švejdík neměl důvod uzavřít svoji hudební dráhu. Pořád měl (a má) světu muzikou co říct. Klidně se mohl obklopit zkušenými pražskými hudebníky, ale on sáhnul po regionálních muzikantech.

Jako místním by se vám mohlo podařit přehlédnout kvalitní úroveň zdejší kultury. Člověk otupí a zvítězí v něm obligátní vnitřní hlas "za kopcem je všechno lepší". Nezaškodí si občas připomenout, že Jesenicko je v kultuře konkurenceschopné. Rádi tak činíme přes zprávu o ocenění, jež ve čtvrtek posbíraly rovnou tři subjekty ze Severu na krajském...

ZDRAVOTNICTVÍ NA JESENICKU

Covid nám opět připomněl zásadní roli zdravotnictví a míříme tím na první linii zdravotníků, kam patřily i záchranky. Ostatně on ten covid se podepsal na rychlejším morálním zastarání jejich sanitek. Protože třeba mobilní plicní ventilátory byly nasazovány násobně častěji při převozu covid pozitivních pacientů, anebo protože velká spotřeba...

Středobodem investic každého zdravotnického zařízení mají nepochybně být přístroje, to si přeje snad každý pacient. Přejeme si to i v případě jesenické nemocnice, kde ale kromě zdravotní výbavy uvítáme i peníze směřující do vnějšího a vnitřního vzhledu areálu.

Je nám líto, že je i jesenická společnost rozdělena na zastánce a odpůrce očkování. Málo se vzájemně posloucháme, málo o názorech druhé strany přemýšlíme, možná že i málo pracujeme s fakty. Tím zřejmě naznačujeme, na kterou stranu tábora patříme, ale to teď není důležité. Důležitější je, že máme dobrou zprávu pro vás všechny ;-)

V sektoru sociálních služeb si to ty poslední skoro dva covidové roky opravdu "užívají". Dennodenní péče o nejzranitelnější skupinu obyvatel přinesla do Centra sociálních služeb Jeseník stres a fyzické vypětí, jeho klienti i všichni jeho zaměstnanci si zaslouží pěkného Ježíška.

Made in Jesenicko © 2022 positivJE. Všechna práva vyhrazena.