OBCE A MĚSTA JESENICKA

Nejdříve jsme se zdráhali to nazvat investicemi, protože to nejsou investice v pravém slova smyslu, ale ve své podstatě zajišťují určité budoucí zhodnocení, byť je dnes třeba obtížně měřitelné. A ještě jednu věc výčet schválených dotací ukazuje - že řídit obec dává radním příležitost, jak život v ní ovlivňovat.

Jakkoli vám to může nahánět husí kůži, tak vězte, že boj s hlodavci je v podstatě samozřejmostí pro každého vodohospodáře. Možná jde jen o to, jak tuhý boj s potkany a krysami ve stokách svádí.

Jestliže bylo chybou, že se město Jeseník v minulosti zbavilo svých bytů, pak se teď snaží o určitou nápravu. Ta spočívá v plánování výstavby, plus v investování do stávajícího bytového fondu.

OKRES JESENÍK

Tunel pod Červenohorským sedlem je spolehlivý spouštěč hádek mezi jeho příznivci a odpůrci, pojďme si dnes pohrát s ideou, zda by tu jistou či domnělou odlehlost Jesenicka vedle železnice mohlo kompenzovat letectví. Jako nevíme teď jak, ale furt se mluví o rozvoji aerotaxi, potenciálu dopravy drony (létání s nimi učí na eMku)... Jen nechte pracovat...

Dobrovolní hasiči hrají v každé obci minimálně dvoj, často spíše trojroli, k tomu všechny role hrají dobrovolně, to je pozoruhodné. Za prvé, a to hlavně, vyrážejí do akce, když se kolem něco děje - hoří, padají stromy, vylévá se potok, bourá auto... Za druhé dost často jsou s fotbalisty hlavními aktéry kulturně-společenského života obce. Za třetí...

BYZNYS NA JESENICKU

Pakliže je vaše automobilová značka zosobněním vozidel s perfektními jízdními vlastnostmi zejména v zimních podmínkách, není divu, že si pro pořízení produktových fotografií vyberete naše hory.

Rádi bychom sledovali rozšiřující se počet firem z Jesenicka figurujících v nejrůznějších žebříčcích, ale jsme realisté, proniknout mezi top rodinné podniky Česka vyžaduje roční tržby přes 200 milionů korun, to už není úplná legrace.

VZDĚLÁVÁNÍ NA JESENICKU

Dospěláci, nikdy nepodceňujte děti, zvláště ne v jejich znalostech, pokud jde o zodpovědné ekologické chování. Podívejte, kde všude na Jesenicku jsou zapojeni do vzdělávacího programu Recyklohraní. ZŠ a MŠ J.Schrotha Lipová-lázně, ZŠ a MŠ Kobylá nad Vidnávkou, ZŠ a MŠ Písečná, ZŠ a MŠ Stará Červená Voda, ZŠ a MŠ Supíkovice, ZŠ Česká Ves, ZŠ Zlaté...

Kosmické středisko Gymnázia Jeseník hlásí, že právě dorazily první komponenty potřebné pro zkonstruování sondy Watapa. Tu v projektu 'Dotkni se vesmíru' staví 10 "astronautů" R.U.R. teamu. Let stratosférickým balónem do výšky 30 kilometrů je naplánován na září letošního roku.

Je jedině dobře, pokud na Jesenicku máme firmy, které jsou schopné absolventům středních a vysokých škol nabídnout perspektivní kariéru. Máme signály o tom, že mladá generace nemá úplně dokonalý přehled o příležitostech, jaké se jí po zisku výučního listu či maturitního vysvědčení nabízejí, zdejší firmy o sobě musí dávat vědět. Třeba přes positivJE...

SPORT NA JESENICKU

Při pohledu z okna se asi můžeme krátce pověnovat jednomu zimnímu sportu a sice lednímu hokeji. Ten tu vinou absence klasického zimního stadionu vlastně nemá extra tradici, nicméně nadšených hokejistů tu není málo.

Přinášíme žhavou novinku! Nejúspěšnějším sportovcem okresu Jeseník za rok 2020 byl před pár minutami vyhlášen lyžař Adam Fellner z FENIX SKI TEAM Jeseník. Chlapík, který za sebou má vydařené mistrovství světa prokazuje velkou vytrvalost, pokud jde o boj mezi běžkařskou špičkou o body ve světovém poháru.
Pro nás je ztělesněním toho, jak těžký je...

Závodní sportování bylo vloni dosti poznamenáno zákazy a omezeními, ale i přesto se mnohým jesenickým sportovcům povedlo dosáhnout zajímavých výsledků. Ty nejlepší zasluhují naši pozornost a ocenění.

KULTURA NA JESENICKU

Okres Jeseník je malý region, kde ještě pořád platí, že si instalatéra či právníka seženete u stolu v hospodě. Síla slova je ta největší reference. Určitá jména jsou na Jesenicku tak známá, že aniž byste věděli detail o tom, co chystají, víte, že to bude dobré, ať je to co je to.

Jsou jedním ze symbolů vzdělanosti venkova, jsou rozhodně jeho kulturním středobodem, jsou vedeny srdcaři, bez nichž by zanikly nebo minimálně strádaly a neplnily svou roli. Řeč je o malých obecních knihovnách, které půjčují knihy, vedou děti ke čtení, pořádají besedy a veřejné akce, spolupracují se školami... V čase digitalizace a onlajnizace jsou...

Přesně před půl stoletím poprvé veřejně vystoupilo dnes nejslavnější jesenické hudební těleso Dechový orchestr mladých, který při ZUŠ Jeseník založil, a pak dlouho vedle pan Vladimír Vraňovský.

Rodinná nadace Renaty a Petra Kellnerových 'The Kellner Family Foundation' podpořila v roce 2011 uskutečnění nápadu Jardy Knotka a Hnutí Brontosaurus Jeseníky, a sice obnovení pomníku 'Beeckmanův kříž'. Ten se nachází na Březinově ulici na místě, kde v řece utonul baron Fredéric Baron De Beeckman, který se roku 1845 léčil na Gräfenberku.

ZDRAVOTNICTVÍ NA JESENICKU

Vidíme to všichni, kvůli mimořádným výdajům na boj s covidem putuje od státu do krajů, měst a obcí méně peněz, a tak se škrtá. Nadějí, jak kompenzovat výpadek příjmů, je speciální program REACT-EU, kterým chce Brusel v členských zemích pomocí chytrých investic oživit hospodářství. Je v tom i snaha dopřát zdravotnictví, aby se po boji s covidem...

Asi záleží, v jaké bublině kdo z nás žije, v té naší, kde roste proočkovanost, a kde přibývá náznaků uvolnění, sílí i dojem, že koronavir je na ústupu.

Když si přes počty otevřených výběrových řízení uděláte představu o tom, kolik doktorů a zdravotnického personálu na Jesenicku aktuálně chybí, nebude to určitě o třech, ani o sedmi lidech. Proto nás může hřát, že okres Jeseník je Ministerstvem zdravotnictví určen jako okres, v němž si Česko bude ověřovat a nastavovat telemedicínské aplikace, což je...

O sbírce, která před časem probíhala pod hlavičkou Nadace ČEZ jsme psali vloni v srpnu, tehdy se vybíraly peníze na speciální rehabilitační přístroj do Centra sociálních služeb Jeseník. Jde o takový sofistikovaný rotoped, který pomáhá lidem se zhoršenou pohyblivostí udržovat se v kondici.