OBCE A MĚSTA JESENICKA

To je to nelehké, balancovat ve vedení obce či města, do čeho mají jít peníze. Máte asfaltky a chodníky, zřizujete školu, podporujete fotbalisty a místní spolky, rozpočet vylepšujete seniorům, opravujete veřejnou budovu...

Kdo chcete ovlivňovat budoucnost Jeseníku, tohle je vlastně určitý vrchol, máte před sebou 17 nápadů na vylepšení ve městě v němž žijete nebo do kterého přijíždíte studovat a pracovat, pojďte rozhodnout, do čeho Jeseník investuje milion korun. Hlasovat může kdokoli, nejen Jeseníčáci!

Kvalita života je každým měřena různě, v zásadě se ale nejvíce hraje o kritéria typu práce, bydlení, vzdělávání, zdravotnictví apod. Když v nich daný jedinec dosáhne rovnováhy, začíná si všímat i malých detailů majících vliv na jeho celkovou spokojenost.

OKRES JESENÍK

Náhoda, že se s tímhle tématem trefujeme na dva dny po volbách, jen to možná potvrzuje fakt, že politici do našich životů vstupují, ať jde o ty celostátní, lokální či krajské. Aktuálně se o vstup do životů, byť nepřímo, pokouší politici krajští a pokouší se o to jedním ze svých tří vlajkových projektů strategie rozvoje Olomouckého kraje, jež si...

Nebudeme vám vymlouvat, když řeknete, že positivJE je posedlé zájmem o budoucnost Jesenicka. Děláme to, co děláme, protože naší cílovkou je mladá generace a ta, zdá se, nevidí dnešní Jesenicko jako tu nejlepší adresu pro svoji budoucnost. Proto se snažíme být u věcí, které mohou jejich perspektivu nějak vylepšit.

Cyklistika je to, co poslední léta dělá Jeseníky jednou z nejatraktivnějších destinací Česka. Co nastartovaly Rychlebské stezky, pokračovalo rozvojem dalších bike center třeba v Koutech, Karlově, na Dolní Moravě, ve Vrbně, v Lipové... Pak přišel boom elektrokol a i zde Jeseníky reagovaly mezi prvními a dnes nabízejí možná nejkvalitnější pokrytí...

BYZNYS NA JESENICKU

To naše Jesenicko je podnikatelsky obtížnější. Jsme malý trh a na ten za kopec je to prostě dál, trpíme odchodem kvalifikovaných lidí i o něco nižší kupní silou. Má to ale jednu nespornou výhodu, kdo uspěje tady, uspěje už kdekoli ;-)

Nezakládáte si IČ kvůli tomu, abyste pak sbírali ceny. Zpravidla nejvíc jde o tu svobodu podnikání, ale určitě každého potěší, když jeho snažení přináší kromě kýžených zisků taky nějaké to uznání a respekt okolí, jako to třeba dělá celostátní soutěž Živnostník roku. Ta před několika desítkami minut vyhlásila výsledky v Olomouckém kraji, kde...

Dobrých ekonomických zpráv teď nechodí tolik, můžeme posloužit alespoň výčtem volných pracovních pozic na Jesenicku, které snad signalizují, že někdo roste a rozšiřuje pracovní kolektiv.

VZDĚLÁVÁNÍ NA JESENICKU

Tohle je přesně aktivita, jakou od místních středních škol potřebujeme, připravovat studenty na profese budoucnosti, aby byli konkurenceschopní. A když je to navede na obory s vysokou přidanou hodnotou, tím zajímavější to bude.

Na prvním místě je nabídka studijních oborů, na druhém místě jejich kvalita. Pokud to tady deváťáci nenacházejí, pak se nedivme, že jdou na střední školy za hranice regionu, čímž je v mnoha případech pro Jesenicko definitivně ztrácíme.

Asi je to kruté, ale ne všichni lidé stojí na stejné startovní čáře, ne všichni lidé mají v životě stejnou porci štěstí. Od toho ale ve zdravé společnosti fungují mechanismy zmenšující tyhle rozdíly.

SPORT NA JESENICKU

Tělocvikáři by vám řekli něco o tom, jak se zhoršují pohybové dovednosti dětí, ale my se nemusíme strašit, můžeme jenom mluvit o prospěšnosti sportu. A pokud jste aktuálně rodiče menších dětí, máte zítra luxusní možnost vidět během jednoho dne a na jednom místě asi 20 sportů, jimž se na Jesenicku mohou věnovat vaše děti.

Zase jedna sportovní specialitka a zase je za tím všem známý sporťák Emil Vodák. V sobotu odpoledne startuje na fotbalovém hřišti FK Jeseník už 15. Mistrovství světa v hodu sněhovou koulí! To každoročně naše město hostí a rozdává v něm medaile.

Tohle bude zpráva hlavně pro chlapy - tento víkend se ve Zlatých Horách jede Mistrovství České republiky jednotlivců a družstev v enduro sprintu. V Bohemalandu, kde má závod zázemí, se pohybuje na 270 závodníků. Pro nás asi nejzásadnější bude sobota po obědě a neděle ráno, kdy pojedou hobby kategorie, v nichž bude mít Jesenicko nejvíc závodníků.

KULTURA NA JESENICKU

Když si obyvatelé Jeseníku a okolí řeknou, že vyberou 62 tisíc korun na biblioschránku, aby se jejich knihovna mohla pyšnit označením 'non stop', tak je prostě vyberou. Částku mezi sebou vybrali prostřednictvím aplikace 'Pomáhej pohybem', a od pondělí je bibliobox naistalován a zprovozněn.

Češi už od stavby Národního divadla ví, že v kultuře je málo peněz, a že se jí musí sem tam pomoci. Češi totiž ví, že po práci je třeba legraci, někdy v podobě umění.

Máme rádi věci, které na Jesenicko přinášejí závan velkoměst, do kterých nám utíkají mladí lidé. Spolek Sudetikus přesně tohle už několik let dělá. Všichni známe jejich farmářské trhy, Restaurant Day, oživování letního divadla, English Café Jeseník..., a teď rovnou třídenní festival Je/snění!

ZDRAVOTNICTVÍ NA JESENICKU

Kdyby se okres Jeseník chtěl vyšvihnout nad republikový průměr, pokud jde o proočkovanost proti nemoci COVID-19, musel by na sobě zapracovat. Česká republika je přes 54 %, okres Jeseník je na hodnotě asi 47 %.