OBCE A MĚSTA JESENICKA

Příklady táhnou, a tak se je snažíme cpát všude, kde to dává smysl. Naše posluchače kariérového poradenství na základních školách více než teorií, zaujmeme praktickými demonstracemi, jako může být rozhovor s konkrétní profesí. Jasně, žádný příklad není pro všechny, ale pozorný divák si na každém něco najde ;-)

Jeseník není velké město trpící extrémně hustým dopravním provozem. Na druhou stranu i v jeho ulicích aut přibývá. Ruku v ruce s trendem větší podpory pěších a cyklistů, se musí posilovat bezpečnost jejich pohybu.

Každý tuší, jak významným místem jsou pro město Jeseník Smetanovy sady. Park založený na počátku 19. století Josefem Raymannem se z hlediska potenciálního rozvoje rozkládá na velkém území od řeky Bělé až po Křížový vrch. Letní divadlo, odpočinková místa s pomníky a prameny, dětské hřiště, tenisové kurty, Křížová cesta... Rozprostřeno poněkud...

OKRES JESENÍK

Někoho z novoročních sportovců :-) by to mohlo zaujmout a rozhodně by měli zpozornět všichni milovníci Jeseníků a chození po nich. Parta tří Ostraváků Mirka, Denisa a Luboš v roce 2017 spustili turistickou výzvu - 32 vrcholů Beskyd, no a od loňska jsou v projektu zapojeny i Jeseníky a jejich 32 vrcholů.

Vždy na začátku roku čekáme na zprávu z jesenické porodnice, ze které se dovíme počet narozených dětí v minulém roce. Je to nezpochybnitelný sociodemografický indikátor směrem do regionu. Laik by asi čekal, že se lockdown postará o vyšší porodnost (chápete proč), jenže lidstvo v krizové době funguje trochu jinak. Jak lidé necítí jistotu - třeba z...

Neziskový sektor je důležitým hybatelem života na Jesenicku. Sdružuje lidi se společnými zájmy, poskytuje služby obecně prospěšných aktivit anebo těmto aktivitám poskytuje podporu či peníze.

BYZNYS NA JESENICKU

Kdo už něco pamatuje, musí žasnout, jaký posun Jesenicko udělalo v kavárenské kultuře. To, co tady začala prošlapávat jesenická Ennea a další, se ujalo a dneska není vzácností skvělá kavárna i na vesnici. Potkávání se u šálku kávy, zdá se, nahrazuje potkávání se u piva a ač je důležité obojí (nepodceňujeme efekt sociálního kontaktu), dnes volíme...

Zlaté české ruce, traduje se a kupa zručných řemeslníků na Jesenicku je toho důkazem. Ovšem o tuhle šikovnost je potřeba pečovat. Jistý Adam Kolář, student Univerzity Palackého, přišel s nápadem jako podle startupové příručky - co chybí na trhu tobě, dost možná chybí tisícům dalších. A jemu chyběla možnost rozvíjet svoji zručnost. Je to fakt, vyjma...

Je to spíše unikát, když soukromník dokáže podnikat v jednom oboru tři dekády. Stačí být malý pamětník, aby si člověk dokázal představit transformaci, jakou si Česká republika od roku '89 prošla a na jaké změny musela reagovat i jesenická rodinná firma Gastro Mach.

VZDĚLÁVÁNÍ NA JESENICKU

Nejen v panelu Moderní vzdělávání (na positivJE FESTIVALU 2021) zaznívalo, že školy musí reagovat na změny ve světě. Je extrémně důležité, aby vzdělávací instituce na Jesenicku chápaly, jaké dovednosti mají své žáky a studenty učit a není to jenom o obsahu vyučovacích hodin.

Když jsme zvali ředitele a pedagogy zdejších škol na panel 'Moderní vzdělávání', do kterého na positivJE FESTIVAL 2021 přijeli super experti, nemohli jsme si u některých z nich nevšimnout jisté rezervovanosti ke klíčovým slovům panelu - inovativní a alternativní prvky vzdělávání. Sami panelisté přišli s lepším názvoslovím :-) Tomáš Jízdný...

SPORT NA JESENICKU

Tělocvikáři by vám řekli něco o tom, jak se zhoršují pohybové dovednosti dětí, ale my se nemusíme strašit, můžeme jenom mluvit o prospěšnosti sportu. A pokud jste aktuálně rodiče menších dětí, máte zítra luxusní možnost vidět během jednoho dne a na jednom místě asi 20 sportů, jimž se na Jesenicku mohou věnovat vaše děti.

Zase jedna sportovní specialitka a zase je za tím všem známý sporťák Emil Vodák. V sobotu odpoledne startuje na fotbalovém hřišti FK Jeseník už 15. Mistrovství světa v hodu sněhovou koulí! To každoročně naše město hostí a rozdává v něm medaile.

KULTURA NA JESENICKU

Kdybychom hledali způsob, jak vám jednou pro vždy z hlavy vyhnat názor, že Jesenicko je "zatraceným místem k životu", doporučili bychom vám přečíst nový román Konec frývaldovského kata. Dílo zachycuje nejhorší období našeho regionu v čase třicetileté války, kdy se k všudypřítomným vojákům přidávali loupeživí lapkové, kdy nebyla nouze o ničivé...

Tak jako pozor, v ruce držíme něco, co by se mohlo ucházet o titul 'Kniha roku 2021'. positivJE sledovalo přípravu unikátní publikace Čti Jeseníky od začátku, ovšem její fyzické ztvárnění nám vyrazilo dech.

Autorský kolektiv hlásí: "Úspěšně jsme dokončili publikaci o Jeseníkách a předali tisková data do tiskárny. Po náročných týdnech příprav, konzultací a korektur jsme docílili finální podoby knihy, z níž máme opravdu radost! Je nadupaná mnohem víc, než se očekávalo a mnoho informací bylo objevných i pro nás. Můžete se tak těšit nejen na komplexní...

Právě přijela z tiskány a spisovatel Karel Jedonek se hned v úvodním věnování dušuje, že čtvrtý díl Pohádek a pověstí z Rychlebských hor je z jeho psacího stroje definitivně posledním. Naději fanouškům regionální literatury dává jen tím, že je snad otázkou času, kdy se objeví nové pověsti z rychlebského kraje. Říkejme tomu tedy poslední díl, který...

ZDRAVOTNICTVÍ NA JESENICKU

Je nám líto, že je i jesenická společnost rozdělena na zastánce a odpůrce očkování. Málo se vzájemně posloucháme, málo o názorech druhé strany přemýšlíme, možná že i málo pracujeme s fakty. Tím zřejmě naznačujeme, na kterou stranu tábora patříme, ale to teď není důležité. Důležitější je, že máme dobrou zprávu pro vás všechny ;-)

V sektoru sociálních služeb si to ty poslední skoro dva covidové roky opravdu "užívají". Dennodenní péče o nejzranitelnější skupinu obyvatel přinesla do Centra sociálních služeb Jeseník stres a fyzické vypětí, jeho klienti i všichni jeho zaměstnanci si zaslouží pěkného Ježíška.

Nastávající maminka je možná tou nejvystresovanější pacientkou, jakou nemocnice přijímá. Je extrémně důležité, aby toho stresu bylo co nejméně. Porodnice v Jeseníku má statut 'Baby friendly hospital', takže by se v nich ženy připravující se na porod měly cítit spíše jako klientky než pacientky.

Máme radost, když lidé mají radost. I pouhým okem zachytitelnou radost mívají klienti obou zdejších lázní, což je pro personál vlastně tou největší pochvalou. Nemůžeme jmenovat všechny ty zdravotní sestry, masérky, recepční, pokojské, kuchaře, servírky, lékaře..., tak aspoň na dálku klobouk dolů.

Made in Jesenicko © 2021 positivJE. Všechna práva vyhrazena.