OBCE A MĚSTA JESENICKA

Vláda přišla s konsolidačním balíčkem státního rozpočtu, plánované škrty a změny daní se v určité formě propíší i do hospodaření obcí. Podívejme se, v jaké kondici do složitějšího období 24 měst a obcí okresu Jeseník vstupuje.

Dobra není nikdy dost, a to jsou Češi národ s velkými srdci, jak si všemožně potvrzujeme při tornádech, povodních nebo válkách. Na mikulovickém obecním úřadě si to dneska znovu ověří, protože se zapojují do celonárodní humanitární sbírky pořádané Diakonií Broumov.

Seriál povídání se starosty o jejich nejbližších investičních plánech pokračuje v České Vsi. Obci, o které by se na první pohled chtělo říct, že je komplet zrekonstruovaná. Pak vám ale Petr Mudra vysype na stůl soupis projektů jenom na nejbližší rok až dva. A rázem je vám jasné, že koloběh oprav a budování není ani náhodou u konce. Jako obvykle...

OKRES JESENÍK

Platí to na všech úrovních, jak není vize, kam se směřuje, lídrovství drhne a spíše se přešlapuje. Třikrát zdar každé obcí fakticky se řídící strategickými dokumenty. Automaticky tohle očekáváme od státu i kraje, ale víme, že čím vyšší článek struktury, tím komplikovanější to všechno je.

Kdy jindy než na prahu letní sezóny se podívat na výkonnost zdejšího turistického průmyslu. Ten má vliv na image regionu, vždyť stovky tisíc Čechů a cizinců každý rok vidí a fotí zdejší krásy. Přináší ale i tržby podnikatelům operujícím v cestovním ruchu a navázaných oborech. Podíl cestovního ruchu na HDP (hrubý domácí produkt) Česka činil za rok...

Když jsme se na positivJE věnovali tématu rodiny naposledy, končili jsme slovy "… že být rodičem bude dávat stále větší smysl …". Podle nás to stále platí, v těchto dnech ještě o něco víc, neboť v Jeseníku právě probíhá 'Týden pro rodinu'. Oslava základní společenské jednotky - rodiny - je oslavou všech rodičů a prarodičů, dětí a vnoučat, manželů,...

Jistě by bylo zajímavé povypínat všechny mobily. Ta představa, co by se na Jesenicku začalo dít, je zajímavá. Ve skutečnosti se jedná o mobily už vypnuté, vybité, vysloužilé. Těch je potřeba se zbavit, a to líp než vyhozením na skládku, kde by se z nich začaly uvolňovat toxické látky.

BYZNYS NA JESENICKU

Všichni, kteří se živíte prodejem zboží a služeb koncovým zákazníkům všeho nechte a pojďte si přečíst, jak může vypadat moderně pojatý prozákaznický přístup. Ukazuje to jesenický Doke, unikátní 'coworkingová dílna' žen, které na Jesenicku ročně uháčkují, uštrikují nebo ušijí přes 100 tisíc čepic, čelenek, nákrčníků a rukavic.

Jak jsme relativně blízko ke zdejší komunitě středoškoláků, těch z eMka počínaje, nemohli jsme přeslechnout jejich ódy na školní bufet. Ano, jde o vědomý střet zájmu, leč rodinné vazby jdou i v positivJE stranou, když je tématem pozitivní věc ;-)

Po vodě druhá nejdůležitější tekutina, pro Čechy tedy rozhodně, proto přinášíme dobré zprávy z nedalekého pivovaru v Hanušovicích. Získal ocenění na nejprestižnější české soutěži lahvových piv O Zlatý pohár PIVEX 2023. K tomu letos přichází s environmentálními tématy a novinkou týkající se všech zdejších štamgastů.

VZDĚLÁVÁNÍ NA JESENICKU

Demokracie není automatická věc, o její hodnoty se musí pečovat. Ono ani Jesenicko není imunní vůči občasným voláním po minulých pořádcích. Považujeme proto za důležité speciálně mladé generaci připomínat tu dobu nesvobody - nedemokracie. Pro ně totiž nejsou 2. světová válka a komunistická totalita hmatatelnými hrůzami našich novodobých dějin.

Dejte si do vyhledávače klíčová slova typu 'budoucnost trhu práce' nebo 'kompetence budoucnosti'. Dovíte se, že dynamika a rychlost změn bude nebývalá a vlastně úplně vždycky u toho v nějaké míře budou technologie. Tuze záleží na tom, jak na potřebnou flexibilitu a ochotu učit se novým věcem připravíme naše děti.

Zřejmě po vzoru amerických univerzit, na kterých je budování vztahu studentů se školou naprosto běžné, snaží se i javornická základní škola posílit vazbu svých žáků k domovské vzdělávací instituci. Jasně, v kontextu klíčového poslání školy - vzdělávat, je tenhle marketing více méně třešinkou, každopádně má to potenciál.

SPORT NA JESENICKU

Zdejší kluci mají v každé dědině fotbal, holky už roky mažoretky. Úspěchy děvčat jsou stejnou jistotou, jakou je východ slunce, hraje se pouze o to, na jakých závodech a kolik medailí to bude.

Jak se asi nadře profesionální sportovec na medaili z republikového nebo dokonce z evropského šampionátu, že? A jak se na obdobnou medaili nadře sportovec amatérský, co? Tak přesně to se povedlo zdejšímu malému oddílu sebeobrany, když se jeho sportovci vypravili na Mistrovství ČR a Mistrovství Evropy. Tím malým oddílem je Jiu-Jitsu Jeseník a těch...

Fenix Ski Team Jeseník si dneska sice užívá legraci na 19. ročníku Memoriálu Štěpána Jašky ve skoku na běžkách, ale sezóna pro ně byla náročná. Od suché přípravy po poslední závody. Těmi pro ty nejlepší z nejlepších bylo Mistrovství republiky dospělých a juniorů na Horních Mísečkách. I tam závoďáci z FeJe prokázali, že jesenický klub patří k české...

KULTURA NA JESENICKU

Chceme-li, aby se rodáci identifikovali s Jesenickem, musíme jim servírovat jeho historii a čím poutavěji, tím líp. Jedním z plničů poslání jsou pochopitelně místní muzea a dovedeme si představit, jakou výzvou je pro tyhle instituce přilákat například mladou generaci. Pro ni to musí být barevné a zábavné ;-)

Hudba je už po léta nedílnou součástí života na Jesenicku. Významnou úlohu v jejím dalším a dalším prosazování se, sehrávají zdejší základní umělecké školy. Jejich učebnami prochází stovky nových hudebníků a významná část z nich během studia ovládne hru na klavír.

ZDRAVOTNICTVÍ NA JESENICKU

Nebude se vám to líbit, ale je to podpořenou zprávou Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) - české zdravotnictví si vzdor omezeným finančním prostředkům vede velmi úspěšně v boji s rakovinou, ještě lepší výsledky kazí nezodpovědný přístup pacientů. Rádi bychom použili slovo 'klientů', ale česká mentalita má blíž k roli pasivního...

Jejich každodenním chlebem je péče o zdraví lidí, často samotná záchrana životů. Zdravotníci Nemocnice AGEL Jeseník tak zřejmě nemají na konci směny pocit nenaplnění. V jejich případě je každý pracovní den synonymem dobrého skutku.

Netvrdíme, že jsme tady za vodou, ale nepatříme k zástupu kritiků nenechávajících na Jesenicku nit suchou. A s velkým gustem využíváme každou příležitost, kdy vám můžeme prezentovat čísly podložená pozitivní fakta.

Made in Jesenicko © 2023 positivJE. Všechna práva vyhrazena.