DATA: Na co se na Jesenicku umírá

15.04.2024

Jak se říká, nikdo neví dne ani hodiny. Což však neznamená, že s tím člověk nemůže nic dělat. Genetiku sice nezmění, ale může ji přechytračit řádnou prevencí. Zásadní je životní styl, a ten má každý ve svých rukou. Je to ta známá trojkombinace – spánek, pohyb, strava.

V naší datové sekci jsme se podívali blíže na nejčastější příčiny úmrtí na Jesenicku, kterých v roce 2023 bylo 450. Přehled vám může napovědět, jaké lékaře si máte předcházet a jak ladit životosprávu, aby se od vás zubatá držela co nejdál.

Dlouhodobě největším strašákem, a to se ví, jsou nemoci spojené s oběhovou soustavou. Infarkty a spol. berou na Jesenicku život 45 % lidí. S odstupem následují zhoubné nádory (23 % úmrtí), kde jsou to nejčastěji rakoviny tlustého střeva a plic. Další příčiny úmrtí už pak z pohledu statistik nedosahují významných čísel. Tabulka níže nabízí větší detail.

Vybrané příčiny úmrtí v okrese Jeseník v letech 2011 až 2022

Zdroj: Český statistický úřad, 14.4.2024

Vývoj počtu zemřelých v okrese Jeseník v letech 2011 až 2023

Zdroj: Český statistický úřad, 14.4.2024

Jasný úkol pro zdravotní pojišťovny je udržet na Jesenicku dostupnou síť praktických lékařů a specialistů. Dále je potřeba, aby šlapala nemocnice, to ostatní je na vás.

Kamil Kavka
Foto (zdroj): Unsplash
Data (zdroj): Český statistický úřad

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.