BYZNYS NA JESENICKU

To naše Jesenicko je podnikatelsky obtížnější. Jsme malý trh a na ten za kopec je to prostě dál, trpíme odchodem kvalifikovaných lidí i o něco nižší kupní silou. Má to ale jednu nespornou výhodu, kdo uspěje tady, uspěje už kdekoli ;-)

Nezakládáte si IČ kvůli tomu, abyste pak sbírali ceny. Zpravidla nejvíc jde o tu svobodu podnikání, ale určitě každého potěší, když jeho snažení přináší kromě kýžených zisků taky nějaké to uznání a respekt okolí, jako to třeba dělá celostátní soutěž Živnostník roku. Ta před několika desítkami minut vyhlásila výsledky v Olomouckém kraji, kde...

Dobrých ekonomických zpráv teď nechodí tolik, můžeme posloužit alespoň výčtem volných pracovních pozic na Jesenicku, které snad signalizují, že někdo roste a rozšiřuje pracovní kolektiv.

Vlastně je to sympatické, že mnoho podnikatelů nemá potřebu veřejně komunikovat své aktivity týkající se společenské odpovědnosti. Prostě ji dělají a tečka. Jenže my jsme positivJE, my chceme pozitivními příklady inspirovat další, protože prostor pro zapojení se do podobných věcí je nekonečný.

Tlak spotřebitelů na to, aby obchodní řetězce nebyly jen obyčejnými prodejními místy v poslední době sílí. Pozornost zákazníků je upírána například na zastoupení českých, a ještě lépe lokálních produktů v regálech, řeší se uhlíková stopa prodávaného zboží, baví se o plýtvání s potravinami, sleduje ekologické chování prodejce a tak.

Můžete za tím vidět posilování značky a chytrý marketing, můžete to chápat jako jistého druhu srovnání s konkurencí, můžete od toho čekat nová partnerství, koneckonců můžete to brát jako pouhou soutěž a tohle všechno to je - IBM Firma roku 2021 Olomouckého kraje, v jejímž finálovém výběru je také jesenická kosmetická společnost Naturfyt - Bio.

Už od roku 1984 se v Hanušovicích vaří pivo pojmenované po jednom z vrcholů Jeseníků - Šerák. Doby, kdy tohle pivo bylo prakticky ve všech zdejších hospodách je pryč, dávno musí hanušovický pivovar soutěžit s českou i světovou konkurencí, a ono to vždycky přispívá k růstu kvality.

Už 10 let se město Jeseník může pochlubit svým vlastním minipivovarem, jehož založení se datuje na svatého Václava (28.9.2011). A od té doby, rok co rok, Orlovi zvou do své pivnice i na nádvoří pivovaru příznivce jejich lokálního piva (Muzikant, Julius...), aby spolu s nimi oslavili narozeniny Minipivovaru Jeseník.

135 je hodnota ukazující roční průměrnou spotřebu piva v litrech za rok, na kterou Češi spadli v pandemickém roce 2020. Za poslední léta jde nahoru popularita řemeslně vařených piv z různě malých pivovarů, na což reagovali i větší pivovary.

V pozitivních žlutých barvách vyvedená budova společnosti Naturfyt BIO se stala průmyslovou stavbou Olomouckého kraje za rok 2020. Tuhle sobotu máte příležitost se v rámci dne otevřených dveří podívat do moderní výrobní haly Naturfytu, abyste si udělali představu, jak vypadá provoz společnosti vyrábějící kosmetiku, doplňky stravy a veterinární...

Snad se více méně shodneme, že příjmy z cestovního ruchu jsou pro Jesenicko významnou položkou, rádi se s vámi podíváme na data agentury CzechTourism, která popisují chování turistů v posledních předcovidových letech.

Pomáháme na Jesenicku etablovat Inovační centrum Olomouckého kraje a jde to dobře, když máme k ruce nástroje na míru šité zdejším podnikatelům. Je to například platforma Platinn, co sdružuje opravdové odborníky z byznysu, kteří pomáhají malým a středním firmám řešit jejich podnikatelské výzvy.

Čím více bude v regionu firem, jejichž produkty za sebou budou mít nějakou sofistikovanou vývojovou fází, tím bude jasnější, že Jesenicko je inovativní a snaží se držet krok se světem. Není to totiž samozřejmost - ten vývoj, a přitom je to nezbytnost kvůli rostoucí náročnosti zákazníků a kvůli rostoucímu tlaku konkurentů, aby tady ty podniky byly i...

Jako puzzle to do sebe začíná zapadat, lidé mající kompetence, know-how a chuť se živit tvůrčími profesemi, to tady budou mít dobré. Oněmi kreativci se myslí grafici, brašnáři, vývojáři počítačových her, architekti, švadlenky i designéři, tatéři či řezbáři, 3D tiskaři, ale také kováři, kameramani...

Mnoho velikých úspěchů Jesenicka pochází z období Sudet, přicházíme s jedním, který je sice dnešní, ale hrdě se hlásí k odkazu Rakousko-uherské monarchie, kdy v Bukové u Bernartic působil úspěšný podnikatel Albert Michler. Ten tu roku 1863 založil manufakturu na výrobu likérů a lihovin, které pak s velkým úspěchem dodával císařskému dvoru i...

O firmě Fenix píšeme nejčastěji kvůli jejím byznysovým záležitostem, možná vůbec poprvé si teď můžete přečíst o uměleckém projektu, za nímž místní výrobce elektrického vytápění stojí. A stejně to vlastně zase souvisí s jejich podnikatelskou misí - být světovým hráčem.

Přinášíme vám exkluzivně výsledky průzkumu, který si positivJE udělalo mezi jesenickými středoškolskými studenty. Pro potřeby nedávného setkání s aktéry vzdělávání v regionu, a taky pro potřeby Inovačního centra Olomouckého kraje, jsme si k děckám došli pro pár odpovědí.

Nejde říct nic nového k přírodní katastrofě, která zasáhla Hodonínsko a Břeclavsko. Jde jen zkusit pomoci. Ostatně vlnu české solidarity je úžasné pozorovat. Víme, že i z Jesenicka odchází spoustu peněz na vyhlášené sbírky.

Máme rádi žebříčky, statistiky, grafy..., prostě čísla, protože vždycky mají nějakou vypovídací hodnotu. Také ubytovací zařízení České republiky mají svoji soutěž a třeba podle hodnocení na Booking.com či Tripadvisoru se jako zákazníci můžete vcelku slušně orientovat, když hledáte ubytování.

K tomu, aby byl někdo považován za dobrého zaměstnavatele, už dneska nestačí jen výplata v termínu a stravenky zaměstnancům, podnikatelé 21. století musí předvádět o dost víc. Určitým vrcholem je společenská zodpovědnost firmy, tedy nejen honba za EBITou (zisk před zdaněním a odečtením úroků), musí tam být něco navíc.

Zavřené obchody v plné nahotě ukázaly, co pod povrchem bublalo už dávno, korona jen všemu dala jinou dynamiku. Lidé své nákupy přesouvají z kamenných prodejen do virtuálních e-shopů, nejde to zastavit, obchodníci musí reagovat.

Snad podobně jako my rádi vidíte plnící se zahrádky restaurací a vůbec návrat lidí do gastro provozů všeho typu, byť je asi pozvolnější, než by se kuchařům a číšníkům líbilo. Chováme velký respekt ke všem majitelům a provozovatelům hospod, barů, bufetů a vlastně i ubytovacích zařízení, kde ustáli vypnutou ekonomiku, a teď se nadechují.

Jeseník je místem, kde lidé odjakživa hledají zdraví a inspiraci v přírodě. Když v něm zakladatel firmy Rodan Hojgr jako mladý farmaceut vyrobil v kuchyni takříkajíc na koleně první várku kostivalového gelu nevěděl, jaký plamen tato jiskřička zažehne. Tolik citace z historie společnosti Naturfyt BIO na jejím webu.