BYZNYS NA JESENICKU

Je to hraniční, předložit vám tady text dost přímočaře propagující pití piva, ale podívejte se na to, Češi vloni vypili nejméně piva od šedesátých let minulého století, a to my si tedy vykládáme jako negativní ekonomický ukazatel. A i když tušíme, že 135 litrů na hlavu jde dost významně na vrub pandemie, musíme trochu bít na poplach, protože...

Kdybychom vám chtěli poradit, ať se nenecháte válcovat negativními ekonomickými zprávami, podle kterých poroste nezaměstnanost a určitě na tom něco je, poslali bychom vás na našem webu do sekce KARIÉRA, kde najdete nabídku více než 40 volných pracovních pozic.

Jako když jste společnost pohybující se v takto sofistikovaném strojírenství, jako to má Ondřejovická strojírna, a.s., potřebujete kvůli zakázkám splňovat hromady kritérií a požadavků, Třeba kvůli potenciálním zákazníkům.

Když voláme po transformaci zdejšího hospodářství, máme na mysli vedle zbrusu nových sektorů taky proměnu tradičních oborů, jejich posun k inovacím, výzkumu a tak. Majitelé a managementy firem to samozřejmě ví, my jim fandíme.

Vlna, která do českých domácností vrací přírodu a přírodní věci, jede už pár let, ale ani v tuhle chvíli nedosáhla síly svých možností. Tsunami, které by se z ní mohlo vyklubat, může zákazníkům přinést ještě více dobrého, ať jde o potraviny a nápoje, léčení se, oblékání..., až po celý životní styl stavící na propojení s přírodou.

Náš obdiv mají všichni drobní živnostníci, co se k podnikání dostali přes svoje hobby, nějaké to háčkování, malování, vaření paštik, chov včel a tak. Manažerskou mluvou 'bod zvratu', kdy po nezbytných vstupních investicích do vybavení, pronajmutí prostor a předzásobení materiálem, začnou konečně trochu vydělávat, se totiž často dostaví až po...

Pokaždé nám udělá radost, když místní firma vyhraje zakázku u nějaké státní-krajské-městské-obecní instituce nebo její příspěvkové organizace, protože to zpravidla nejsou jednoduchá vítězství. Je tam spousta zákonných povinností, papírování, často je hlavním kritériem cean...

Demografický vývoj není dobrý, absolventi středních škol Jesenicko opouští až příliš ochotně, za častý důvod uvádí nemožnost najít adekvátní profesní uplatnění a/nebo finanční ohodnocení nesplňující jejich očekávání. Necháváme stranou, kde je ten zakopaný pes, pracujeme s faktem, že se to děje.

Můžeme vás pozvat na zítřejší slavnostní vyhlášení nejlepších podnikatelů Olomouckého kraje za rok 2020? Máme tipy, kdo z Jesenicka by si zasloužil uspět, ale zůstáváme napjatí, jak to dopadne. Titul EY Podnikatel roku je prestižní cena, kterou přibírají fakt výjimečné podnikatelky a podnikatelé. Od nás se to na krajské úrovní povedlo pouze...

Nešlo včera dostat z hlavy šokující zprávu, že Česká republika ztratila nejbohatšího, největšího, nejúspěšnější, nejdůležitějšího podnikatele své země.

Známé ekonomické poučky dávají Jesenicku docela jasný recept na hospodářský posun. Ten je podmíněn tím, jak složitou výrobu tady budeme mít, chápeme-li se jako region, v němž důležitou úlohu zastává sekundární (výrobní) sektor. Kompletace finálních produktů, ideálně přímo tady vyvinutých, je vždycky lépe placená, než když podnik stojí někde na...

Už jsme na positivJE zmiňovali, že zde pro Jesenicko zastupujeme Inovační centrum Olomouckého kraje. Jeho rolí je podpora podnikatelů, děje se tak třeba prostřednictvím sítě byznysových expertů sdružených do platformy PLATINN.

Přehlídka podnikatelského sebevědomí s visačkou 'made in Jesenik', to je 30 let soustavné a tvrdé práce každého jednoho zaměstnance, který za tu dobu firmou prošel. Je příjemné listovat v seznamu referencí společnosti Fenix, je to skoro stejně vzrušující, jako točit glóbusem.

Korporace jsou pod veřejným tlakem, aby dělaly víc pro ochranu životního prostředí. Zpravidla mohou, neboť mají přístup ke know-how a mají finanční prostředky na to, aby zelenaly. Koneckonců často plní funkci inovátorů svého oboru, od něhož se inspirují ti menší.

O nutnosti většího prolínání středoškolského vzdělávání do byznysu mluví všichni, málo kdo to opravdu dělá. Tady ale vzorový přístup největšího zaměstnavatele v okrese - Česko-slezská výrobní, a. s., která se dohodla na podpoře učebních oborů na Střední průmyslová škola Jeseník.

Vy víte, že my se umíme radovat i z maličkostí, protože jsou důležité. Jistě i pro firmu Fenix je další 'certifikace kvality' maličkostí v tom velkém byznyse, ale na druhou stranu, pochvaly se nepřejíte ;-)

Poslední dobou k nám přichází zajímavé příležitosti, které reflektují to naše kapku složitější Jesenicko a svou náplní nám nabízí pomoc s dohnáním náskoku, který na nás mají vyspělejší regiony.

Kategorie 'rodinná firma' je pro národní ekonomiku jednou z nejdůležitějších. Rodinné firmy jsou málokdy na prodej, od rodinných firem nečekejte rychlou honbu za zisky, většinou jdou cestou pozvolného, leč dlouhodobě udržitelného růstu. Proto jsou tak cenné.

Ono se ví, že smysluplný rozvoj tohoto regionu stojí a padá na lidech, na jejich nápadech a následné realizaci. K té realizaci jsou zpravidla potřeba peníze. A my víme, že mezi čtenáři positivJE je mnoho těch, co v hlavě nosí nějaké záměry, a tak nás napadlo, nabídnout vám určitou příležitost je zhmotnit.

Když se ve vnitrozemí řekne Jeseník (okres, město), většině naskočí slovo lázně. A není divu, obě lázeňská zařízení se dost významně podílejí na pozitivním image Jesenicka v očích prakticky celé republiky. Stačí se podívat na facebookové profily dolnolipovských i jesenických lázní, kde najdete desítky děkovných vzkazů a pochvalných komentářů od...

Nemyslíme si, že větší spotřebu lokálních, potažmo českých potravin, jde zákazníkům nadiktovat zákonem, mnohem více věříme sice v pomalé, ale o to pevnější budování vztahů mezi spotřebiteli a producenty prostřednictvím kvality a férovosti.

Milé Jesenicko, pokud se nám nepodaří uspokojivě vyřešit probíhající brain drain (pro čtenáře o něco vlídněji odliv lidského kapitálu) z Jesenicka, stane se velmi brzy našim hlavním tématem stárnutí populace (světově znějící aging).

Moc fandíme všem místním výrobcům, kteří si tolik zakládají na tom, že jejich produkty vznikají tady na Jesenicku, že mají na prvním místě kvalitu a lokálnost surovin, a že se při tom všem snaží být ještě co nejohleduplnější k životnímu prostředí. Koneckonců právě splnění těchto atributů je vstupenkou do katalogu regionálních výrobků, služeb a...

Do klasické ekonomie dostal slovo inovace americký ekonom českého původu Josef Alois Schumpeter. Inovace znamená vylepšení, modernizaci, zdokonalení..., to je pro každou firmu klíčová dovednost, chce-li fungovat dlouhodobě. Možná právě proto nám tolik záleží na mapování toho, jak moc inovativní je okres Jeseník, lépe řečeno soukromé podniky v něm.