BYZNYS NA JESENICKU

Posledních pár let je pro podnikatele ze známých důvodů složitějších. K všeobecným potížím s nedostatkem zaměstnanců se přidaly covidové lockdowny, vysoké ceny energií, nepříjemná inflace a na to navázaný pokles poptávky. Podnikatelé byli zasaženi různou intenzitou, těžko hledat někoho, kdo zůstal nepoškozen.

O pivu se aktuálně mluví hlavně kvůli DPH, my bychom ale povídání s dovolením vrátili k pivu jako národnímu nápoji, který v ležákovém provedení umíme možná nejlíp na světě. Anebo jsme aspoň v TOP3, že jo?

Těžba a zpracování kamene tady má obrovskou tradici. V Rychlebských horách se už roky těží čistý vápenec, který pak nachází uplatnění v možná až překvapivých odvětvích. Jistě tipujete, a tipujete správně, stavebnictví nebo výrobu papíru či plastů. Ale vápenec zpracovaný ve výrobním závodě na Pomezí, jež se pyšní titulem Stavba roku 2000, nachází...

Co je primárním motorem robotizace firem? Nahrazení lidí na postech, kde jde o těžkou, nepohodlnou, škodlivou či z jiných důvodů nevyhledávanou práci. To jsou přesně ty pozice, které se zaměstnavatelům nedaří obsadit a většinou to nesouvisí s penězi. Jde prostě o málo atraktivní a často nekvalifikovanou práci. Myslíme, že předsedkyně Zemědělského...

Není pravda, že vzdělávání dětí je věc pouze škol. Naopak, napadají nás praktické znalosti, které se žáci a studenti lépe naučí jinde a jinak, třeba ve firmách. Je žádoucí, aby se soukromý sektor zajímal o mladé lidi dříve, než je má na pohovoru coby uchazeče o zaměstnání. Věříme, že každá firma má děckám co předat.

S koncem prázdnin se sice změní režim letní sezóny, cestovní ruch na Jesenicku se ale ani náhodou nezastaví. Možná sem začne jezdit trochu jiná sorta lidí. Taková ta hledající kouzelná místa, kvalitní služby, nádherné prostředí, tradici, styl, dobrý design i výborné jídlo. Taková, která si ubytování vybírá na portále Amazing Places. Za ním stojí...

Během letní sezóny se opět krásně ukazuje, jak pro turisty utrácející v Jeseníkách potřebujeme mít co nejvíc míst, kde za své peníze dostanou potřebnou kvalitu. Aby sem jezdili opakovaně. Dost v tomto směru může odpracovat gastronomická branže (kavárny, restaurace, bary…). V našem Katalogu Jesenicka máme podnik, který k dobré reputaci regionu...

Provozujete-li nejsilnější značku regionu, bylo by trestuhodným mrháním potenciálu toho nevyužít. Tím spíš, že jako vlastník brandu pracujete s koncovými zákazníky. Určitě i bez nápovědy víte, že na mysli máme Priessnitz, potažmo stejnojmenné léčebné lázně. Jejich zakladatel za svého života rozjel něco, z čeho se dá profitovat i víc než 170 let po...

V souvislosti s rostoucí popularitou Jesenicka coby turistické destinace, je pro region důležité nabízet služby ve všech cenových a kvalitativních hladinách. Jak se říká od stanu po pětihvězdičkový hotel. Potřebujeme, aby sem jezdili zástupci všech ekonomických skupin. Nechceme Jeseníky jen pro nízkorozpočtové batůžkáře, ani jen pro bohaté snoby...

Celá Česká republika v letech 2004-2022 "vydělala" na svém členství přes 1 bilion korun (1 000 miliard). Všeobecně se předpokládá, že část peněz byla promrhána neefektivně, věříme ale, že ve většině případů posloužily svému účelu správně.

Počet kaváren je určitým lakmusovým papírkem, jak to v daném místě žije, protože kávová kultura se většinou pojí s ekonomickou prosperitou a poptávkou po gastro službách vyšší kvality.

Jeden by až nevěděl, je-li kuchařina ještě profese nebo už sportovní disciplína, když si vybavíme nedávné hledání nejlepšího českého kuchaře v národním kole světové kuchařské soutěže Bocuse d'Or, kde porotcoval Honza Knedla.

Mladí se tady po studiích moc nevidí, to je známá věc. Kromě jiného argumentují tím, že je na Jesenicku obtížné najít zajímavou práci. Pravidelní čtenáři positivJE by mohli vědět, kolik firem ve skutečnosti umí atraktivní kariéru nabídnout.

Pokud na značkách jako jsou Škoda, Tatra, Avast, Petrof, Kofola, Baťa, Plzeňský Prazdroj demonstrujeme schopnost českých firem uspět na volném trhu, který tady od roku 1989 máme, tak potom na některých místních firmách můžeme demonstrovat také schopnosti podnikatelů z Jesenicka. I oni vedou značky měřící síly s nadnárodními konkurenty.

V souvislosti s bohatou ocelářskou historií, která tady dává práci největšímu množství lidí, ponejvíc píšeme o 'kontejnerářích' ze Zlatých Hor (CS-CONT), Lipové-lázní (JM Containers) a Javorníku (Warex). Nemůžeme ale zapomínat na jinou z úspěšných odnoží železného byznysu - projektování ocelových konstrukcí.

Do věčných debat na téma život v Jeseníku versus život v Praze přinášíme užitečné srovnání - faktor peněz. Tedy, jak je to s výdělky v pro Jesenicko klíčovém sektoru - průmyslu? Ten tu dává práci největší skupině ekonomicky aktivních obyvatel regionu. Pro náš pohled jsme použili krajská data Českého statistického úřadu za rok 2021. Abychom srovnání...

Nám se chce říct "Konečně!". Konečně je i v Jeseníku Scuk - online nákupní platforma, jejímž prostřednictvím se do Jeseníku bude dostávat produkce malých českých farmářů a zpracovatelů ze všech koutů republiky (aktuálně přes tři sta subjektů). Scuk vznikl před lety jako reakce na rostoucí zájem Čechů o regionální produkci typu čerstvá zelenina a...

Všichni, kteří se živíte prodejem zboží a služeb koncovým zákazníkům všeho nechte a pojďte si přečíst, jak může vypadat moderně pojatý prozákaznický přístup. Ukazuje to jesenický Doke, unikátní 'coworkingová dílna' žen, které na Jesenicku ročně uháčkují, uštrikují nebo ušijí přes 100 tisíc čepic, čelenek, nákrčníků a rukavic.

Jak jsme relativně blízko ke zdejší komunitě středoškoláků, těch z eMka počínaje, nemohli jsme přeslechnout jejich ódy na školní bufet. Ano, jde o vědomý střet zájmu, leč rodinné vazby jdou i v positivJE stranou, když je tématem pozitivní věc ;-)

Po vodě druhá nejdůležitější tekutina, pro Čechy tedy rozhodně, proto přinášíme dobré zprávy z nedalekého pivovaru v Hanušovicích. Získal ocenění na nejprestižnější české soutěži lahvových piv O Zlatý pohár PIVEX 2023. K tomu letos přichází s environmentálními tématy a novinkou týkající se všech zdejších štamgastů.

Made in Jesenicko © 2023 positivJE. Všechna práva vyhrazena.