BYZNYS NA JESENICKU

Všichni, kteří se živíte prodejem zboží a služeb koncovým zákazníkům všeho nechte a pojďte si přečíst, jak může vypadat moderně pojatý prozákaznický přístup. Ukazuje to jesenický Doke, unikátní 'coworkingová dílna' žen, které na Jesenicku ročně uháčkují, uštrikují nebo ušijí přes 100 tisíc čepic, čelenek, nákrčníků a rukavic.

Jak jsme relativně blízko ke zdejší komunitě středoškoláků, těch z eMka počínaje, nemohli jsme přeslechnout jejich ódy na školní bufet. Ano, jde o vědomý střet zájmu, leč rodinné vazby jdou i v positivJE stranou, když je tématem pozitivní věc ;-)

Po vodě druhá nejdůležitější tekutina, pro Čechy tedy rozhodně, proto přinášíme dobré zprávy z nedalekého pivovaru v Hanušovicích. Získal ocenění na nejprestižnější české soutěži lahvových piv O Zlatý pohár PIVEX 2023. K tomu letos přichází s environmentálními tématy a novinkou týkající se všech zdejších štamgastů.

Akcie - jo. Nemovitosti - jo. Dluhopisy - jo. Umění - jo. Veteráni - jo. Alkohol? Alkohol taky! Zejména luxusní a ideálně v limitované edici může být dobrou investicí. Zvládnete-li nakoupit a nevypít.

Strávil jsem dva dny v pro mě nejinspirativnějším městě České republiky - Zlíně. Může za to stále přítomný odkaz světového podnikatele Tomáše Bati a práce univerzity nesoucí jeho jméno, kde se právě kreativitě věnují.

S oblibou píšeme o zdánlivých maličkostech majících potenciál roztáčet vetší věci. Tušíme totiž další prohlubování změn chování spotřebitelů. Bude přibývat těch, kteří se budou zajímat o původ potravin. Nepůjde o banány ani kiwi, ale základní potraviny typu chléb, sýr, brambory, maso, jablka, mléko… k vám nemusí cestovat přes "půlku světa".

Jasně, že základní definice podnikání je o soustavné činnosti konané za účelem dosažení zisku a je to v pořádku. Jen do tohoto zaklínadla se v posledních letech dostávají slova, jako zodpovědně, udržitelně, šetrně - s impaktem. A to je taky správě.

Máme rádi data s dobrou vypovídací hodnotou, a to dokonce i když nejsou pozitivní. Právě do takových koukáte a patrně jsou jednou z příčin slabší ekonomické výkonnosti Jesenicka. Jde o investice soukromých subjektů do výzkumu a vývoje. Ten obvykle bývá motorem hospodářského růstu. Potřebujete vyvíjet nové a lepší produkty, abyste drželi krok s...

Víme, že Fenix je jedním z největších výrobců topných kabelů možná i na světě, ale že jeden z pěti strojů na jejich výrobu "přeprogramují" na výrobu strun do 3D tiskáren, to nás vážně baví. A jako vždy v případě Fenixu, ani u téhle "doplňkové činnosti" nikterak netroškaří, s výrobkem mají namířeno na Marketplace Alzy.

Na jesenickém trhu práce je minimálně v některých profesích velmi těsno, vždyť z něj za dvacet let zmizelo přes 8 tisíc potenciálních zaměstnanců (dle dat Českého statistického úřadu mezi lety 2000 až 2021 v okrese Jeseník ubylo 8 324 lidí ve věku 16-64). Být zodpovědný za nábor takových svářečů, může být pro personální oddělení solidní bolehlav.

Developer to má snadné, když mu dáte 67 milionů korun, postaví budovu a všem je jasné, v čem ty peníze jsou. Co ale takový vodohospodář, jehož investiční záměr je zakopaný v zemi v podobě nudných potrubí.

Jsme neochvějní příznivci všeho malého a místního, v čem je to příslovečné srdíčko. Zároveň ale umíme zafandit velkému a nadnárodnímu, když z toho kouká přínos pro Jesenicko. Tušíme, že v osvojování prvků udržitelné ekonomiky se regionální subjekty budou moci inspirovat od těch velkých s celorepublikovou působností.

Green deal v praxi, tak se dá s jistou dávkou nadsázky nazvat podnikatelský příběh Zbyňka Stehlíka ze Žulové. Ten už přes 10 let přispívá k zelenějšímu Jesenicku, když je jeho byznysem výměna starých zdrojů tepla za ekologičtější vytápění. Tedy pomáhá domácnostem přecházet od čoudících kotlů k tepelným čerpadlům nebo k automatickým kotlům např. na...

Perfektně to zapadá do přístupu, jaký vůči napadené Ukrajině Česká republika zaujala. Zatímco ekonomové hovoří o tom, jakými posilami pro pracovní trh Ukrajinci jsou, ve skutečnosti už se objevují i příběhy, kdy sami ukrajinští podnikatelé zaměstnávají Čechy.

Mít v regionu dvoje lázně je privilegium mající pro Jesenicko celou řadu přínosů. Oboje lázně zaměstnávají místní lidi, dávají zakázky místním firmám, nakupují místní produkty, dávají místním k dispozici svoji regenerační a léčebnou infrastrukturu a pomáhají budovat pozitivní image regionu.

Jeseníky jedou. Každoročně v nich návštěvníci z celého Česka i ciziny stráví stovky tisíc nocí, a to v některém ze 176 ubytovacích zařízení, která zde statistici v roce 2021 napočítali. Čárku ve výkazu znamenal každý hotel, penzion, chalupa či apartmán v soukromí.

Vlastně to má být úplně normální, že místní kupují od místních. Tleskáme tomu pokaždé, když na to narazíme v sektoru B2B. Sdílíme jednu ukázku vzorové regionální spolupráce mezi firmami.

Velmi rádi pro vás sledujeme dění v soukromém sektoru. Zajímá nás, jak se vede podnikatelům a firmám, kteří se se svými zaměstnanci podílejí na hospodářském výkonu okresu. V průběhu roku 2022 jsme zveřejnili nemálo pozitivních zpráv. Vzpomeňte s námi.

Žádný podnikatel by neměl zůstat stát stranou ekonomické transformace, ve které se naše země nachází. V ní se totiž podniky "přezbrojují" na vyšší level konkurenčního boje, přičemž motivací k tomuhle procesu je všeobecný nedostatek pracovníků. Ten je na Jesenicku způsoben dvěma fenomény. Jednak odchodem mladých lidí z regionu, a pak tím, že...

My se sbíráme po náročném týdnu na positivJE FESTIVALU, máme chuť vypnout nebo aspoň trochu zrelaxovat. Na kopci nad Jeseníkem je jedno místo k tomu určené, nechte se námi zavést do Priessnitzových léčebných lázní, kde tak krásně pečují o tělo i mysl pacientů.

Jejich příběh možná není úplně tak nápadný, protože "nepečou rohlíky". Na druhou stranu, mají za sebou pronikavý obchodní úspěch. Tedy na někoho, kdo začal s výrobou vína tak trochu z nouze. Roman Šerák byl v roce 2011 bez zaměstnání a s partnerkou Šárkou Vybíralovou přemýšleli, kam se vrtnout. Protože chodili sbírat šípky pro vlastní spotřebu, z...

Pro nás v positivJE je tento týden vrcholem, protože opět po roce pořádáme positivJE FESTIVAL. Na něm otevřeme důležitá témata a budeme se jimi snažit oslovit co nejvíce místních lídrů.

Made in Jesenicko © 2023 positivJE. Všechna práva vyhrazena.