Vsadili bychom hodně na to, že expert na umělou inteligenci Matouš Jezerský, kterého to teď profesně drží v Praze, v budoucnu najde model, jak se v nějaké formě vrátí na Jesenicko. Šlo to poznat z hřejivých slov, jaká během našeho rozhovoru neustále směřoval k rodnému městu a k horám, za nimiž sem často dojíždí. Naše sázka má i onu nezbytnou...

Ten kluk vás přesvědčí, že odpady nemusí být sisyfovským údělem. Zlatohorský CS-CONT díky němu patří na špici, pokud jde o likvidaci odpadů a recyklaci tam, kde se jej nepodaří eliminovat úplně. To jeho oddělení se stará o zelené stěny na výrobních halách firmy a záhony, v nichž vloni vypěstovali kvanta cuket.

Když na začátku positivJE MOTIVATORU číslo 32 zazněla směrem ke studentům otázka, jaký obchodník podle nich platí v Česku za nejinovativnějšího, nikdo nahlas nezmínil společnost COOP. A přitom je to přesně tak, to tahle skupina opakovaně sbírá v oborových anketách všechna možná ocenění. Vaši pozornost by mohla zvýšit zpráva, že jejich koncept...

Gymnastika je přesně ten typ sportu, který vám na závodech dost tvrdě spočítá, kolik hodin jste mu v tréninku dali. Oddíl moderní gymnastiky La Pirouette Jeseník děvčatům nabízí i nezávodní variantu, ale na rovinu, ony většinou touží prodat na závodním koberci to, co se naučily, že ano? ;-)

Až se budou 19. března v Přerově vyhlašovat Ceny Olomouckého kraje – sportovec roku 2023, zastoupí Jesenicko jeden z jeho historicky nejúspěšnějších sportovců. Borec, který na paralympijských hrách v brazilském Riu 2016 dojel šestý v cyklistickém stíhacím závodě.

Jasně, že to globální firmy dělají i kvůli sobě, aby si zajistily přísun talentů. Na druhou stranu, kdo jiný má plnit roli hybatele ve vzdělávání než bohatí a chytří zaměstnavatelé. Studentské Trenérské Centrum (STC) společnosti Microsoftu je výběrový program zaměřený na středoškoláky s vášní pro moderní technologie. Za tu dobu už je to spíše...

Sportovní lezení má na Jesenicku obrovskou tradici a souvisí to jak s podmínkami, tak s dobrou prací oddílu Horolezci Jeseník. Všechno to navíc doplňuje jesenické sportovní gymnázium, kde se disciplíně věnují. Pomáhá asi i fakt, že jde o sport olympijský.

Pro positivJE denní chleba, potkávat se s mladými lidmi z Jesenicka. Máme tak příležitost sledovat, jak nám tady vyrůstá generace sebevědomých lidí, jejichž životní plány a ambice nezřídka hodlají realizovat v rodném kraji.

Máme radost pokaždé, když z nějakého pódia zazní Jeseník nebo Jesenicko. Obvykle je to dobrá reklama na jeden zajímavý kout Česka. V případě, že zvolání "Jeseník" zařizuje studentka Anna Harbichová, pak je to navíc reklama krásná. Téměř s jistotou se tak totiž děje proto, že Anička opět bojuje na nějaké soutěži krásy.

Mladí lidé v Česku se o politiku přirozeně nezajímají. Jenže volby bez jejich hlasů nepřinášejí objektivní výsledky odrážející názory společnosti napříč generacemi. Tohle uvědomění přivedlo před nějakými šesti lety k jedné myšlence jesenického Honzu Dvořáka. Coby studenta Univerzity Palackého ho nadzvedl výsledek druhého kola předposlední...

Říkejte si, co chcete, ale kamioňáci a autobusáci jsou borci. Na těch našich klikatých, někdy úzkých a někdy i rozbitých silnicích předvádí hotová kouzla. A nemyslíme si to jenom my.

Po mnoha letech zavítala na půdu domovského Gymnázia Jeseník, odkud s maturitou v kapse vylétla do světa velké politiky a později velkého nadačního sektoru. Jana Krákorová (psali jsme o ní na positivJE 28.7.2022) přijala jako třicátá motivátorka pozvání positivJE, aby sedmi desítkám studentek a studentů popsala svůj pestrý příběh.

Michal Zajonc je na javornickém městském úřadě zodpovědný za PR (vztahy s veřejností). Stará se o facebookový profil Javorník a jeho dění a je součástí týmů Meteo Včasné Varování. Ostatně díky Michalovi mají obyvatelé Javornicka i nadstandardně detailní informace o počasí, často doprovozené aktuálními fotografiemi města.

Téma rovnosti mužů a žen vyplave vždycky jednou za čas. To se pak řeší zastoupení něžného pohlaví na vedoucích postech, rozdíly v odměňování mužů a žen nebo míra zaměstnanosti matek s malým dítětem. Česko v tomhle rozhodně nepatří mezi premianty. Důvodů, proč je to blbě, napadne každého několik.

Českému školství moc nejde motivovat žáky, aby je bavilo chození do školy, ve hře je přitom hrozně moc. Dělat s tím něco se snaží anketa o nejoblíbenějšího učitele České republiky – Zlatý Ámos. Váhu to má právě proto, že nominují a svou nominaci před porotou hájí sami žáci.

Pro všechny studenty i absolventy hotelové školy a střední gastronomické školy, všechny podnikatele v pohostinství, kuchaře, číšníky i fanoušky dobrého jídla, mohou být aktuální úspěchy šéfkuchaře Jana Knedly, jehož do světa nožů a hrnců vypustila jesenická hotelovka, velkou motivací.

Už 19. ročník odborné soutěže cukrářů juniorů proběhl tento týden v Jeseníku. Pod organizační taktovkou Střední školy gastronomie, farmářství a služeb se do lázeňského Wiener Kafeehaus sjely studentky cukrářských oborů, aby sobě a taky svým mistrům ukázaly, jak jsou na tom s profesní přípravou.

Po Česku neběhá moc lidí, kteří vystudovali ve Švýcarsku Hotel Institute v Montreux nebo Business Hotel Management School v Lucernu. Jde o školy, na nichž se připravují budoucí manažeři do globálních hotelových řetězců nebo profesionálové pro špičkovou gastronomii. Jedním z absolventů zmíněných prestižních vzdělávacích ústavů je rodák z Javorníku...

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.