Prestižní cyklistický Závod Míru Grand Prix Jeseníky se každý rok jezdí na silnicích v okolí Jeseníku. Na zdejší asfaltky svým renomé láká ty nejtalentovanější mladé cyklisty - často budoucí hvězdy světové cyklistiky. Pro Jeseníčáky je průjezd pelotonu sportovním svátkem.

Jako chápeme, že velká politika je pro mnoho z vás zapovězené téma, na druhou stranu neříkejte, že jste se nikdy nepohádali třeba o našem prezidentovi, který si tak libuje v rozdělování společnosti?

Do dílny za Václavem Schlemmerem se nám chtělo hned v momentě, kdy jsme uviděli jeho první výtvory. Po pouhých čtyřech letech s fyzikou na základní škole nám zkrátka hlava nebrala to, jak se reliéf, který vidíme na placaté minci, dostane na hranu prstenu. Změnit kolečko v kruh tímto způsobem je trošku záhada.

Je to společným rysem většiny mladých lidí, se kterými se potkáváme - vyzařuje z nich sebedůvěra. Dospělí to možná nazývají mladickou nerozvážností, nám je ale blíže slovo bezstarostnost, z níž ostatně těží i náš dnešní respondent - bernartický Lukáš Kutlák.

Tak dobrá, pouštíme do světa první epizodu positivJE PODCASTU, protože Jesenicko je prakticky nekonečný zdroj pro tvorbu obsahu, který vám chceme doručovat nejžádanějšími způsoby.

Dobře už bylo, tvrdí skeptici a dlužno dodat, že poslední dva roky to z globálního pohledu nejde ideálně a Česko je toho logicky součástí. Nejprve covid, a pak to těžko uvěřitelné přepadení Ukrajiny, které výrazně akcelerovalo energetickou krizi. Jsme pyšní, že se na řešení obou problémů na území České republiky hodně zblízka podílejí i dva...

V těchto dnech asi všichni tušíme, kdo by se měl dostat před Mezinárodní soudní dvůr v nizozemském Haagu. Tohle město je ale sídlem taky pobočky českého CzechTradu v Nizozemsku, a tedy i současným domovem bývalé Jeseničačky Dagmary Abtové, která v proexportní agentuře pracuje. Super zpráva, další z řady úspěšných žen s vlivem, co mají vazbu na...

"Každému bych doporučil zkusit si život v zahraničí. Poznáte nové lidi, nové prostředí, novou kulturu, a taky vám začne mozek myslet úplně jinak. Najednou začnete chtít dělat věci, které vás doma vůbec nenapadly. Například já si v Kanadě zamiloval práci se dřevem.", byla jedna z prvních vět, kterou nám ze Severní Ameriky do Jeseníku sdělil Tomáš...

On by si určitě nepřál být nazván hrdinou, skromnost by mu to nedovolila. Jenže když se už nějakých 27 let perete v roli starosty v obci, která nemá na růžích ustláno, musíte být něco jako frajer. Ehm, on by možná Miroslav Kocián nesouhlasil ani s naším zařazením Bílé Vody do jakkoli znevýhodněné oblasti. I když má dědina jen 320 obyvatel...

Jako balzám na naši jesenickou duší zněla slova Ondřeje Sedláka, když se člověk žijící 17 roků na vyspělejším Západě - konkrétně v irském hlavním městě Dublinu, tak pozitivně vyjadřuje ke svému rodnému kraji. Na Jesenicko se dostává jednou až dvakrát ročně a říká: "Pozoruji, jak se všechno opravuje, jak se staví hala, kluziště, skate park, jak jsou...

Jako lehce staromódní podnikatel narval do zásob nějaký ten milion, protože 'co je doma, se počítá' :-) A byl připraven na objednávky. V předvečer prvního lockdownu měl ve skladech něco, po čem spadla poptávka o přibližně 98 %, protože jeho zákazníky jsou pořadatelé kulturních, sportovních a společenských akcí, a ti byli vypnuti do polohy off....

Škoda, že většina s vás nemohla na loňském positivJE FESTIVALU zažít tu energii, která sálala z posledního přednášejícího - vysokoškolského studenta Vojtěcha Starého. Ten se nám na pódium nahlásil tak trochu na vlastní pěst, v sále kina jsme pak pochopili proč ;-)

Už jsme si zvykli na to, že spousta lidí, o nichž na positivJE píšeme, má ve svém curriculum vitae, v kolonce 'střední škola' uvedeno Gymnázium Jeseník. Teď ale píšeme o studentovi oné školy a už nyní se těšíme, jak za pár let ozdobí sekci 'Lidé' našeho webu nějakým dechberoucím příběhem.

Někdo v tom má jasno od dětství, někdo se k tomu dopracuje později, ale někdo se za celý život nepotká s prací, která by ho vyloženě bavila. Je to škoda a my neopomeneme žádnou příležitost, jak vám servírovat příběhy zajímavých Jeseničáků, kterým se to povedlo. Zveme je pak na positivJE FESTIVAL, například vloni tam byl Marian Hefka.

"Sháním kombajn E-514, vlek za traktor, traktor Zetor 7245 nebo 7745.", i takhle může vypadat život malého farmáře hospodařícího v jesenickém pohraničí. A on takhle i v reále vypadá, leč této realitě ledasco předcházelo.

Made in Jesenicko © 2022 positivJE. Všechna práva vyhrazena.