Česko má deficit v počtu žen v řídících rolích a je to škoda. Potřebujeme více ředitelek, více starostek, více manažerek, více vedoucích… více lídryň. Chceme tomu pomáhat, tak o vlivných ženách z Jesenicka alespoň píšeme.

Student Gymnázia Jeseník Vojtěch Gryga, mimo jiné člen vítězícího robotického R.U.R. týmu, si připsal jeden významný osobní úspěch. V konkurenci více než 400 středoškoláků z celé republiky postoupil mezi desítku finalistů prestižní Elektrotechnické olympiády, kterou pořádá Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze.

Roman Timothy Velc je aktuálně studentem lesnické fakulty na Mendelově univerzitě, kam zamířil po maturitě na Gymnáziu Jeseník. Ve škole nadšeně využívá výměnné pobyty v rámci programu Erasmus+, což ho dle jeho slov nesmírně posouvá. Posouvá ho i to, že stojí za vznikem mládežnické organizace EraYouth. Spolek je díky Romanově jesenickému původu...

Životní příběh Kláry Sedlákové je jako z učebnice o plnění snů. Narodila se a vyrůstala v Jeseníku, kde v sobě už jako mladá objevila vášeň pro kreativitu a fotografování. V 15 letech sbalila kufry a odešla na střední školu studovat reklamní tvorbu. Cíl byl jasný – stát se specialistkou na vizuální tvorbu a marketing.

Ti z vás, kteří považujete dopravní obslužnost na Jesenicku za špatnou, si budete klepat na čelo. Vidnavský rodák Pavel Ovesný nevlastní auto a z Kobylé, kde žije, vyráží za prací po celém Česku zásadně veřejnou dopravou. S notebookem, jeho hlavní pracovním nástrojem, křižuje republiku po železnici a tím spojuje svoje podnikání na volné noze se...

Tenhle rozhovor bych mohl s klidem věnovat svojí mamce, která mi čas od času klade tu od rodiče zdrcující otázku: "Čím ty se vlastně živíš?". ;-) Žádný div, bez článků positivJE se v pohodě obejde a služby krajského inovačního centra (ICOK) zcela jistě nevyužije. Chci jen říct, že podcast, jehož hostem jsem před pár dny byl, docela trefně...

Zabývá se výrobou dekorací a věnců pro různé příležitosti převážně z přírodních materiálů. Díky neutuchající kreativitě je každý její stoprocentně ruční výrobek opravdovým originálem. Vedle toho Jitka pracuje i s řezanými květinami, s nimiž dekoruje svatby, oslavy a firemní akce.

Hlavní oblastí její tvorby je intermediální produkce. Propojuje knižní kulturu a animovaný film, vede audiovizuální Binary code, pořádá multimediální festival Blacksphere a literární festival Kolébka. Marie je aktivní i v komunitním životě v Rychlebských horách a stojí za obnovou Rychlebského kroje.

Maluje, tvoří a vymýšlí pohlednice, mapy, kalendáře, knižní ilustrace, ručně šité a malované kabelky a tašky, trička pro děti i dospělé a všechna tahle díle spojuje motiv – rychlebská zvířena. Skrze ni výtvarnice Kateřina Preisová podává sdělení o kráse a tajemství Rychlebských hor.

Sochařská škola má na Jesenicku velkou tradici, pokračovatelem je i akademický sochař Roman Boreček. Je autorem busty Vincenze Priessnitze a sochy Rodná země na náměstí Svobody. Ve své tvorbě dlouhodobě zpracovává téma střetu člověka s přírodou, krajinou, živly a přírodními principy.

Stará dobrá ruční práce, chce se říct, přitom Václav Schlemmer s výrobou prstenů začal teprve v roce 2021 a jeho mistrem byl Youtube. Dnes je značka CoinRings dílnou na prsteny z mincí drahých kovů pro lidi, kteří dokáží ocenit krásu a originalitu ruční práce i jedinečný design reliéfu.

Láska k tanci před lety spojila dvě malé holčičky, když je rodiče přivedli do tanečního kroužku. Po celé dětství pak spolu Aneta se Zuzkou trénovaly a jezdily na soutěže, až se jejich pevné přátelství přetavilo i do společných projektů. Jsou jimi taneční škola, animační agentura a nejnověji vycházející pohádková knížka Princezna a Kašpárek.

Až se příští sobotu veřejnosti otevřou dílny a studia místních umělců a řemeslníků, bude možné nahlédnout pod ruce zručnému truhláři Honzovi Marečkovi. Ten má svoji truhlárnu na Puškinově ulici 337/2 (pod vlakovým nádražím), kde na zakázku vyrábí hlavně nábytek. Práci se dřevem považuje za meditaci.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.