Nedáváme na dojmy a mediální masáž, vycházíme z informací přímo tělocvikářů, trenérů a lidí, co se sportování dětí věnují a řekneme vám, že my dospělí bychom se měli červenat. Děti leniví, protože nemají doma sportující rodiče, nemají vzor, který by je přivedl ke sportu. Je tam okolo spousta dalších detailů, ale tohle je to hlavní.
Jestli je na...

Tyhle příběhy by se měly dostat ke středoškolákům, pro něž je dneska kariérní metou práce bankéře či právníka v korporaci. Nic proti nim, ale za pár let mnoho těchto pozic zanikne, prostě zmizí, nahradí je technologie.
Na výrobek z dílny Karla Začala si počkáte déle než na osobně konfigurovanou škodovku, přitom pro jeho zákazníky je objednávání jako...

Než se s příchodem teplého počasí rozprchnete po venku, máme pro vás připomínku osobnosti, která se o slávu Jesenicka zasadila snad nejvíc. Chceme vás poslat do muzea Vincenze Priessnitze, muže svého času tak známého, že mu klidně došel dopis nadepsaný jen 'Vincenz Priessnitz, Europa'.
Když v roce 1999 uplynulo 200 let od narození vodoléčitele...

Až budete ve vášnivé debatě hájit před nějakým "neznabohem" Jesenicko jako jedno z nejlepších míst v naší zemi, přidejte si k obligátním argumentům typu příroda, čistý vzduch, sportovní vyžití, dostatek vody, zlepšující se zdravotnictví, zlepšující se školství atd. i bohatý komunitní život.
My víme, vy asi též, kdo na tomhle posledním argumentu má...

My víme, že se Bílá Voda brzo dostane do literatury. A nebude to nějaký turistický průvodce, ale rovnou román od knižními cenami ověnčené Kateřiny Tučkové.
Brněnská rodačka, spisovatelka, historička umění a angažovaná občanka Brna už pár let studuje historii řeholnic za komunismu internovaných právě do Bílé Vody. Kateřina je známa svou pečlivou...

Důkazem, že má smysl jít za svým snem je Aleš Macenauer aka Zapomělsem. Hudba je jeho srdcová záležitost, které se věnuje dost intenzívně. Když si tenhle melancholický písničkář uvědomil, že má naskládáno dost písniček (hudbu i texty si řeší sám), ale jaksi mu chybí dostatek financí na vydání vlastního CD, nezastavilo ho to. Tento moment je...

Domašovský rodák Petr Kuběnka vám asi velmi snadno zboří mýtus o tom, jak musí vypadat správný hráč pokeru. Nejen proto, že jeho samotného při hraní zdobí mírný úsměv, ale taky proto, že jeho poker face můžete vidět na opravdu velikých turnajích přenášených televizí.
Ve svých 29 letech si svým umem dokázal od pokerových stolů odnést odhadem 3...

Povíme vám jeden příběh, v němž hlavní hrdinka neudělala nic špatně a stejně si start své profesní dráhy musela pořádně vydřít.
Petra Pavelková vystudovala jesenické gymnázium, pak na Univerzitě Palackého v Olomouci učitelství - přírodopis a němčinu. Když se její přítel, vědec Martin Liptay (na positivJE jsme o něm psali 15.1.2019), dostal na...

Výkladní skříň jesenického sportu, to je Fenix Ski Team. Fenixáci potvrzují svoji příslušnost k české elitě v běžeckém lyžování, a i proto má Jeseník dvojnásobnou účast na právě probíhajícím Mistrovství světa v rakouském Seefeldu (19.2. až 3.3.)!
Adama Fellnera už jsme na positivJE představili dříve, teď se s vámi chceme podělit o radost z Jana...

Nedávno jsme vám představili nadějného vědce z Jeseníku Martina Liptaye, dnes můžeme s radostí přihodit další místní jméno obohacující českou vědeckou scénu, mladou vědkyni pocházející z Javorníku, Janu Hroudovou. Že studovala na Gymnáziu Jeseník asi nepřekvapí ;-)
Když nahlédnete to jejího profesního CV, už po pár řádcích je vám jasné, že tohle...

O Tomáši Neuwirthovi už jsme psali. Šikovný fotograf a kameraman (s dronem) křížuje Jesenicko, hledá lokace, fotí a natáčí, postprodukuje ... dělá krásnou práci. Jeho letošní kalendář 'Askiburgijské pohoří', pro jehož vydání se rozhodl až v říjnu(!), je beznadějně vyprodán, ale Tomáš už spřádá plány na 2020.
Dneska jsme tu kvůli jinému jeho úspěchu....

Třetím positivJE MOTIVÁTOREM vhozeným do jámy lvové, tj. před studenty jesenického gymnázia, byl sám jeho někdejší absolvent, Petr Vítek. Přijal naše pozvání, aby se s budoucími lídry Jesenicka podělil o svoje zkušenosti nasbírané pestrým pracovním i osobním životem.
Petr je spoluzakladatelem české pobočky co-workingové sítě Impact Hub, která v...

Precizní a na sebe extrémně přísní lidé mají těžký život. Všechno dělají na 120 %, s průměrem nejsou spokojení, ta práce, byť vede ke kvalitnějšímu výsledku, je pomalejší ... Známe klučinu z Písečné, který přešvihl rozpočet projektu trojnásobně a čas pro realizaci dokonce 12x! Jenže ten výsledek.
Řeč je o Josefu Holánovi, na VÚT Brno vystudovaném...

Chcete důkaz, že migrace lidí neprobíhá pouze z Jesenicka do 'velkého světa', ale že někteří lidé zvolili opačný směr? Z každého přistěhovalce do regionu máme radost, protože velmi často jde o úspěšné lidi, kteří se tak stávají vítaným kořením života v okrese Jeseník.
Jak dětská p*delka na nočník tenhle popis sedí na Ondru Kozáka, zatraceně...

Když se potkáte se sympatickou a trochu nesmělou studentkou chemie na brněnském Vysokém učením technickém, Terezou Klementovou z Adolfovic, netipovali byste, že se svým spolužákem Matyášem Horálkem možná stojí na začátku něčeho velkého.
Jak se sluší na chemikářku, co prošla jesenickým gymplem, její startup Matelab se týká tohoto pro laika složitého...

Zdá se, že Javornicko je okresním dodavatelem umělecky založených jedinců. Začal to Karel Ditters, pokračuje v tom Zdeňka Morávková, Štěpán Kozub a dneska vám z pod Jánského Vrchu představíme Simonu Kožuchovou.
Půvabná rodačka z Javorníku, aktuálně žijící v Praze, si vlastně celý svůj profesní život dělá co chce a ono se zdá, že tahle jistá...

Je docela možné, že u příštího objevu v léčbě rakoviny bude i vědec z Jeseníku. Opravdu. Absolvent jesenického gymnázia Martin Liptay má založeno na skvělou výzkumnickou kariéru, kterou aktuálně piluje v laboratořích ve švýcarském Bernu.
Chytrý kluk z lékařské rodiny šel po maturitě (2011) na olomouckou Univerzitu Palackého, kde vystudoval...

Hostem druhého dílu přednáškového pořadu 'positivJE MOTIVATOR' byl na půdě jesenického gymnázia jeho nedávný absolvent Jiří Horčička. Se svou skromností váhal, jestli má "právo" předstoupit před studenty a tak, jenže od první minuty bylo jasné, že jeho příběh je dosti zajímavý a inspirativní.
Studenti pozorně vyslechli Jirkovo vyprávění o jeho...

Bylo by příliš pošetilé, přirovnat úspěch jesenického sáňkaře Kryštofa Pokorného k misi jamajských bobistů, ale jistou podobnost v obou příbězích spatřovat lze.
Teda takhle, sáňkařský sport tu kdysi byl velmi populární. Rozhodně proto, že nad Jeseníkem stála jedna ze dvou sáňkařských drah v Česku a zimy tu bývaly tužší a s větším množstvím sněhu....

O dloooouhé cestě za snem je příběh jesenicke rodačky Kateřiny Goodbody (za svobodna Jochcové), která kvůli jeho naplnění musela mnohokrát vystoupit ze své komfortní zóny.
Po vystudování střední školy v Jeseníku (již neexistující oděvní obor) si Kateřina uvědomila, že bez pořádné znalosti cizího jazyka, v jejím případě angličtiny, asi žádnou velkou...

Slavní skladatelé Bohuslav Martinů a Antonín Dvořák udělali naší zemi skvělé jméno v Americe, kde oba několik let žili a pracovali. Tak trochu na ně právě teď navazuje jesenický rodák Roman Placzek, který v USA působí od roku 1996 a celým Spojeným státům ukazuje, jak propracovaný systém výchovy muzikantů u nás v ČR, Jeseník nevyjímaje, máme.
Roman...

Jesenický klub Fenix Ski Team dodal české běžecké reprezentaci dva sportovce na ultratěžký seriál Tour de Ski, kdy běžkaři absolvují v devíti dnech 7 etap od sprintu, přes klasiku a volnou techniku až po vražedný výjezd na sjezdovku ve Val di Fiemme.
Jednadvacetiletý Honza Pechoušek se zúčastnil jen úvodního sprintu, přičemž hned ve druhém závodě...