Dětští členové Klubu sportovního tance Jesenicka Miriam Holaňová a Jan Samek obdrželi čestné uznání v prestižní soutěži Zlatý oříšek. Ta hledá a oceňuje právě děti a mladé talenty z celé republiky.
Natálie Pastuchová Orlová v top 10 žen Česka
Česko má deficit v počtu žen v řídících rolích a je to škoda. Potřebujeme více ředitelek, více starostek, více manažerek, více vedoucích… více lídryň. Chceme tomu pomáhat, tak o vlivných ženách z Jesenicka alespoň píšeme.
Student Gymnázia Jeseník Vojtěch Gryga, mimo jiné člen vítězícího robotického R.U.R. týmu, si připsal jeden významný osobní úspěch. V konkurenci více než 400 středoškoláků z celé republiky postoupil mezi desítku finalistů prestižní Elektrotechnické olympiády, kterou pořádá Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze.
Roman Timothy Velc je aktuálně studentem lesnické fakulty na Mendelově univerzitě, kam zamířil po maturitě na Gymnáziu Jeseník. Ve škole nadšeně využívá výměnné pobyty v rámci programu Erasmus+, což ho dle jeho slov nesmírně posouvá. Posouvá ho i to, že stojí za vznikem mládežnické organizace EraYouth. Spolek je díky Romanově jesenickému původu...
Životní příběh Kláry Sedlákové je jako z učebnice o plnění snů. Narodila se a vyrůstala v Jeseníku, kde v sobě už jako mladá objevila vášeň pro kreativitu a fotografování. V 15 letech sbalila kufry a odešla na střední školu studovat reklamní tvorbu. Cíl byl jasný – stát se specialistkou na vizuální tvorbu a marketing.
Ti z vás, kteří považujete dopravní obslužnost na Jesenicku za špatnou, si budete klepat na čelo. Vidnavský rodák Pavel Ovesný nevlastní auto a z Kobylé, kde žije, vyráží za prací po celém Česku zásadně veřejnou dopravou. S notebookem, jeho hlavní pracovním nástrojem, křižuje republiku po železnici a tím spojuje svoje podnikání na volné noze se...
Babička je učitelkou výtvarné výchovy, maminka vede artově založenou kavárnu a táta hrál na baskytaru v kultovních Priessnitz. Vcelku solidní základ pro to, aby dítě vyrůstající v takhle podnětném prostředí inklinovalo k umění.
Když jsme před nějakým rokem a třičtvrtě naposledy mluvili s trojnásobnou mistryní ČR v přípravě kávy Adélou Mondekovou, věděli jsme, že se rodačka z České Vsi vrací k milovanému sportu – florbalu.
Je dobře, že město Jeseník do příprav strategických plánů zapojuje obyvatele napříč generacemi, protože všem generacím má jejich následné plnění sloužit.
Co tu ten Kavka vlastně dělá?
Tenhle rozhovor bych mohl s klidem věnovat svojí mamce, která mi čas od času klade tu od rodiče zdrcující otázku: "Čím ty se vlastně živíš?". ;-) Žádný div, bez článků positivJE se v pohodě obejde a služby krajského inovačního centra (ICOK) zcela jistě nevyužije. Chci jen říct, že podcast, jehož hostem jsem před pár dny byl, docela trefně...
Honza Kadlec, aktuálně hráč slovenského druholigového týmu Zlaté Moravce, ale jinak fotbalista s kořeny na Jesenicku, spustil charitativní akci, která ho vrací do povodněmi zničeného rodného kraje.
Zakladatel prémiové značky dřevěných hraček Pišlik Václav Kvapil je činorodý tvůrce. Jeho kreativní mysl s duší podnikavce mu nedávno do cesty, lépe řečeno do dílny, přihrála nový projekt.
Zabývá se výrobou dekorací a věnců pro různé příležitosti převážně z přírodních materiálů. Díky neutuchající kreativitě je každý její stoprocentně ruční výrobek opravdovým originálem. Vedle toho Jitka pracuje i s řezanými květinami, s nimiž dekoruje svatby, oslavy a firemní akce.
Hlavní oblastí její tvorby je intermediální produkce. Propojuje knižní kulturu a animovaný film, vede audiovizuální Binary code, pořádá multimediální festival Blacksphere a literární festival Kolébka. Marie je aktivní i v komunitním životě v Rychlebských horách a stojí za obnovou Rychlebského kroje.
V pondělí večer jsem si vyzkoušel, jak se asi v pohádkách cítí dvořané pozvaní královským párem na ples. Rozlehlé sály s překrásnými lustry, stoly prohýbající se pod všelijakými delikatesami, blyštivé garderoby dam, vážení pánové z vyšších kruhů…
Maluje, tvoří a vymýšlí pohlednice, mapy, kalendáře, knižní ilustrace, ručně šité a malované kabelky a tašky, trička pro děti i dospělé a všechna tahle díle spojuje motiv – rychlebská zvířena. Skrze ni výtvarnice Kateřina Preisová podává sdělení o kráse a tajemství Rychlebských hor.
Sochařská škola má na Jesenicku velkou tradici, pokračovatelem je i akademický sochař Roman Boreček. Je autorem busty Vincenze Priessnitze a sochy Rodná země na náměstí Svobody. Ve své tvorbě dlouhodobě zpracovává téma střetu člověka s přírodou, krajinou, živly a přírodními principy.
Další kreativní tváří, která se na jesenických Otevřených ateliérech 2. listopadu představí, je sochařka Iva Svobodová. Coby učitelka výtvarné výchovy na ZUŠce představí svá díla právě v ateliéru budovy umělecké školy na Alšově ulici 243.
Už 35 inspirativních přednášek jsme zprostředkovali zdejším středoškolákům a pokaždé jsme překvapeni, na jak různých životních příbězích hosté positivJE MOTIVATORU demonstrují svá poselství mladé generaci.
Stará dobrá ruční práce, chce se říct, přitom Václav Schlemmer s výrobou prstenů začal teprve v roce 2021 a jeho mistrem byl Youtube. Dnes je značka CoinRings dílnou na prsteny z mincí drahých kovů pro lidi, kteří dokáží ocenit krásu a originalitu ruční práce i jedinečný design reliéfu.
Láska k tanci před lety spojila dvě malé holčičky, když je rodiče přivedli do tanečního kroužku. Po celé dětství pak spolu Aneta se Zuzkou trénovaly a jezdily na soutěže, až se jejich pevné přátelství přetavilo i do společných projektů. Jsou jimi taneční škola, animační agentura a nejnověji vycházející pohádková knížka Princezna a Kašpárek.
Až se příští sobotu veřejnosti otevřou dílny a studia místních umělců a řemeslníků, bude možné nahlédnout pod ruce zručnému truhláři Honzovi Marečkovi. Ten má svoji truhlárnu na Puškinově ulici 337/2 (pod vlakovým nádražím), kde na zakázku vyrábí hlavně nábytek. Práci se dřevem považuje za meditaci.