Nová služba od Sipory je pomocí pro lid pečující na Jesenicku o autisty a postižené

03.04.2024

Vždycky se pozná, když za něčím stojí dobří lidé s velkým srdcem a vždycky jsme rádi, když se to něco týká Jesenicka. Tenhle pocit máme z působení organizace Sipora, jejímž posláním na Jesenicku je podpora lidí s poruchou autistického spektra, duševním onemocněním nebo mentálním znevýhodněním. Službami se jim snaží pomáhat v tom, aby mohli vést nezávislejší a naplněnější životy.

Ředitel a zakladatel neziskové organizace Jakub Barčík je kromě Sipory manažerem na Ministerstvu práce a sociálních věcí, kde pracuje na Oddělení projektů sociálních inovací. To je snad příslíb, že jeho prostřednictvím má Jesenicko přístup k moderním trendům v sociální péči.

Nejnověji na začátku března Sipora spustila provoz terénní odlehčovací služby. "Je to skvělá zpráva nejen pro pečující rodiny, ale také pro celé Jesenicko. Podpora pečujících rodin je totiž podporou celého regionu.", stoji v prohlášení Sipory. Její lidé si službu osahali ve dvou pilotních projektech, aby po jejich úspěchu postavili plnohodnotný program. Díky němu terénní pracovníci zajíždějí přímo do bydliště postiženého klienta, typicky kvůli hygieně, stravě či oblékání. Jsou ale zařízeni i na doprovázení do školy, na kroužky, do kina, na nákupy… To je jejich filozofie – přiblížit klienty co nejvíc normálnímu životu.

Terénní péče je určena rodinám na Jesenicku pečujícím o člověka s mentálním postižením nebo autismem, které si tak mohou odpočinout, vyřídit si vlastní věci nebo jít do práce.

Fungování Sipory je do velké míry závislé na podpoře dárců, k faktickému otevření kanceláře odlehčovací služby na Fučíkově ulici v Jeseníku přispěly Priessnitzovy léčebné lázně, které věnovaly komplet nábytek.

Nezbývá než Sipoře přát hladký přísun financí na poskytování terénní péče, to je v sociálním sektoru vždy zásadní – udržitelnost služby.

Kamil Kavka
Foto (zdroj): Sipora

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.