KULTURA NA JESENICKU

Cokoli se děje v Tančírně Račí údolí přitahuje pozornost. V redakci positivJE nejsme úplnou cílovkou, ale vy z vás, kdo hltáte každoroční dávku elegance a etikety v pořadu StarDance, vás to bude zajímat.

Tohle by se vám mohlo líbit, je v tom pivo, je v tom setkání s přáteli, ta kombinace funguje. Navíc, a to už je důvod s tím být na positivJE, je to pivo z velké části lokální, jak už jsme si u zásadní kulturní akce 'Jeseník se baví' zvykli.

Sedněte na pivko, otevřete knížku, ustelte si pod širákem, pusťte si film, navštivte přátele... Ale neděláte tohle každý pátek? Kdybyste chtěli změnu, máme zajímavý tip, co si počít s vašim odpoledním až večerním časem.

Knihovna Vincenze Priessnitze Jeseník dělá v nových prostorech hodně pro to, aby nebyla pouhým půjčovatelem knížek, což by v dnešní době stejně nestačilo. Pro případ, že by na vině nějakého menšího zájmu o služby byla otevírací doba, si chce jesenická knihovna pořídit biblioschránku, do níž už lze vracet vypůjčené knihy de facto kdykoli 24 hodin...

Jsme svědky proměny filmového průmyslu, jehož návštěvnost v kině přestává být jediným měřítkem úspěchu. Díky streamovacím službám typu Netflix, díky sociální síti Youtube, se dostává k divákům zajímavý/kvalitní obsah i jinak než jen z plátna.

Respekt všem z kultury, které nezlomil lockdown a oni pro nás ihned po uvolnění protipandemických opatření mají nachystány skvělé akce. V případě česko-německého festivalu V centru/Im Zentrum je to o to záslužnější, neboť přípravy programu pátého ročníku s podtitulem ReStART probíhaly, aniž bylo jisté, že bude moci být veřejnosti představeny.

Přibývá pozitivních zpráv ze společenského života, dochází ke zotavování kultury, sportu..., je potřeba začít chodit do kin, knihoven, na sportoviště, trhy apod. Určitý signál k tomu vysílá i Jeseník, třeba finanční podporou některých konkrétních akcí.

Okres Jeseník je malý region, kde ještě pořád platí, že si instalatéra či právníka seženete u stolu v hospodě. Síla slova je ta největší reference. Určitá jména jsou na Jesenicku tak známá, že aniž byste věděli detail o tom, co chystají, víte, že to bude dobré, ať je to co je to.

Jsou jedním ze symbolů vzdělanosti venkova, jsou rozhodně jeho kulturním středobodem, jsou vedeny srdcaři, bez nichž by zanikly nebo minimálně strádaly a neplnily svou roli. Řeč je o malých obecních knihovnách, které půjčují knihy, vedou děti ke čtení, pořádají besedy a veřejné akce, spolupracují se školami... V čase digitalizace a onlajnizace jsou...

Přesně před půl stoletím poprvé veřejně vystoupilo dnes nejslavnější jesenické hudební těleso Dechový orchestr mladých, který při ZUŠ Jeseník založil, a pak dlouho vedle pan Vladimír Vraňovský.

Rodinná nadace Renaty a Petra Kellnerových 'The Kellner Family Foundation' podpořila v roce 2011 uskutečnění nápadu Jardy Knotka a Hnutí Brontosaurus Jeseníky, a sice obnovení pomníku 'Beeckmanův kříž'. Ten se nachází na Březinově ulici na místě, kde v řece utonul baron Fredéric Baron De Beeckman, který se roku 1845 léčil na Gräfenberku.

Úroveň kultury do jisté míry ukazuje kulturu regionu. Ten Jesenický si podle nás nevede špatně. Potvrzuje to i chystaná venkovní instalace 'Přání', kterou budete moci od zítřka do konce května obhlédnout a vyzkoušet na Masarykově náměstí v Jeseníku, jde totiž o interaktivní sochařské dílo Dušana Zahoranského.

Zase si Jesenicko připisuje malý unikát, to když městské Kino Pohoda vrací do provozu 35 milimetrovou promítačku. Asi 40 let na české Meoptě promítali všechny kultovní snímky, aby se do kabiny promítače nakonec nastěhovaly technologie, co si poradí dokonce s filmem staženým z internetu. Ehm, samozřejmě legálně, to je dnes běžný způsob distribuce.

Z toho by už jednomu hráblo, lockdown nás připravil o kupu interakce s okolím a bohužel návrat do normálního života je spíše v nedohlednu. Hotovou renesanci za korony prožívají podcasty, dělá je kde kdo. Podcast je audio obsah, co si můžete brát s sebou na sport, na výlet, do auta, na záchod..., kdy dokonce i chlap zvládne poslouchat zajímavý...

Bravo! Bravo! Bravo! Druhý díl knihy Zmizelé Jesenicko z pera vyhlášeného lokálního spisovatele a historika Pavla Macháčka, je unikátní svým obsahem - tahle kniha mapuje slovem i obrazem téměř zaniklé osady Jesenicka. To je sám o sobě skvělý počin a knížku by si měl pořídit každý, kdo tenhle kraj žije.

O letním vzácném historickém nálezu u Vidnavy jste už asi slyšeli, nás na tom zaujala samozřejmě poctivost nálezce, a pak ještě ta anabáze s identifikací předmětu. A právě tu jsme si zrekapitulovali s archeologem Vlastivědného muzea Jeseník Milanem Rychlým.
Co se tedy stalo? Pán na houbách si všimnul, že z kamenů vyčnívá kovová čepel. Opatrně ji...

Přátelé, positivJE tu pro vás má menší výzvu. Pojďte s námi být u zrodu jedné skvělé věci, která se bez nás neobejde.
Tomáš Hradil se už dlouhá léta pohybuje kolem zajímavých a Jesenicku prospěšných aktivit, to jste mohli zachytit nejpozději 19.5.2019, kdy jsme o něm psali. Brontosauři, drobné památky, mikulovická Muna...
Po kolikáté už Tomáš spojil...

Vždy, když se přistihneme nad úvahami, že tím (jediným) hlavním, co tenhle region potřebuje pro větší drajv, je podnikavost a vzdělanost, padne nám do cesty věc akcentující úplně něco jiného. Něco, co ve finále též ovlivňuje ten drajv, navíc utváří určitou atmosféru regionu. Tou oblastí je kultura.
Už mnohokrát jsme se přesvědčili, že s touhle...

Tipujeme, že letní divadlo ve Smetanových sadech se vrývá víc a víc do srdcí Jeseníčáků, protože je až dojemné, jak se rodí jeho restart, na němž mají místní nemalý podíl.
Nejprve se do toho pustil spolek Sudetikus Martiny Seidlerové, který se nenechal odradit z počátku vlažným zájmem města, a pořádal v parku kulturní a společenské akce, jako by se...

Pokud je pravdou, že se čte méně a týká se to zejména dětí, možná pro vás máme malý tip, jak jim s tím pomoci. Normálně je ke knížkám dostat přes příběhy z jejich okolí, tohle vám může zafungovat.
Karel Jedonek napsal už tři knížky pohádek a pověstí z Rychlebských hor, pokaždé je krásnými ilustracemi doprovodila Kateřina Preisová. Stejně, jako...

Ten koronavirus nás už mnohému naučil. Kolik firem pochopilo, že by home office mohl být pro zaměstnance zajímavý benefit. Kolik úředníků si vyzkoušelo, že digitální technologie by jim mohly ulehčit. Kolik učitelek, a jak rychle, se skamarádilo s výpočetní technikou. Kolik lidí nově objevilo nakupování po internetu bez front a s nonstop otevírací...

Koho tady máme přesvědčovat o tom, jakým klenotem je pro Jesenicko Tančírna v Račím údolí? Secesní budova je už přes sto let vyhlášeným výletním místem Javornicka a po svém restartu v roce 2015 tohle úžasné místo zažívá plodné období. Za těch pět let se etablovala a plnohodnotně zabudovala do regionálního kalendáře kulturních a společenských akcí,...

Nepřestává nás překvapovat, jak se věci, které se ještě minulý měsíc odehrávaly výlučně fyzicky - 'face to face', dokázaly adaptovat na novou situaci, v níž internet je král. Chcete do muzea teď? Fajn, pojďme na to.
Kde je totiž psané, že muzeum je pouze o výstavách a prezentacích historických předmětů? Třeba Vlastivědné muzeum Jesenicka toho ví tak...

Nejen prací živ je člověk. Ví se už dávno, že homo sapiens potřebuje také hry a zábavu. Troufneme si tvrdit, že na Jesenicku je takových příležitostí dost pro každého, dokonce ta šíře třeba sportovních aktivit a pestrost kulturních akcí je chvílemi nebývalá.
Jestli s tímto našim tvrzením souhlasíte, pojďte to vyjádřit v rychlém hlasování pořádaném...

Made in Jesenicko © 2023 positivJE. Všechna práva vyhrazena.