Festival Marie Krajplové Blacksphere naplní Javorník kreativní energií

16.06.2024

Zítra začíná v Javorníku čtvrtý ročník multimediálního a multižánrového festivalu Blacksphere, který proběhne na několika místech od 17. do 23. června. Hlavní festivalový dům je v javornickém kulturním domě.

Blacksphere se drží své filozofie, že v jeho programu není nic zaběhnuté, naopak, každý rok se různě mění a vylepšuje, což zaručuje přísun svěží kreativity. Mottem letošního ročníku je propojení zvyků a tradic s audiovizuální a multimediální tvorbou.

V programu pochopitelně zůstává hlavní tahák – mezinárodní filmová soutěž. Týden se ponese kromě filmu také v duchu divadla, koncertů, besed, dílen a kurzů. Bohatou nabídku má Blacksphere i pro rodiny s dětmi. Jedním z vrcholů bude velkolepé odhalení nové podoby krojů Rychlebských hor.

Festival si přes své dramaturgické rozkročení zachovává komunitní charakter, na jeho obsahu se podílí skupina umělců a místních kulturních nadšenců okolo umělkyně žijící v Uhelné Marie Krajplové. Díky ní se do Rychlebských hor sjedou kreativci z mnoha zemí. "V horách společně žijeme, tak proč spolu i netvořit? Miluji, když se v Javorníku potkají filmaři z celého světa s místními. Vzniká unikátní pozitivní a neopakovatelná atmosféra, ze které pak čerpáme energii celý rok," říká šéfka festivalu Marie Krajplová.

Organizátorům se daří i daleko od Prahy poskládat umělecky hodnotný program. Vedle filmové přehlídky se stovkou soutěžních filmů, to budou vizuálně podmanivá divadelní přestavení a galerie propojující různé umělecké disciplíny.

Nejlíp uděláte, když se do Javorníka v příštím týdnu vypravíte a něco z Blacksphere zažijete.

Kamil Kavka
Foto (zdroj): Blacksphere

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.