Zachránci kaple sv. Anny v Horním Údolí dostali ocenění

04.05.2024

Chcete-li posílit identitu vůči konkrétnímu místu, spojte lidi s projektem, za který se většinově postaví. Dosvědčují to výsledky spolku Horní a Dolní Údolí, který před lety vzniknul za účelem záchrany kostela sv. Acháce v Dolním Údolí.

Lidé trvale v obou údolích žijící i chalupáři spojili síly a po opraveném Achácovi upnuli pozornost do prostoru bývalého poutního místa svaté Anny a Marty v Horním Údolí, kde obnovují zdevastovanou kapli svaté Anny a její okolí. Z naprosté ruiny se postupně vyklubala oku lahodící stavba s architektonicky zajímavě řešenou prosklenou střechou.

Před pár dny byly vyhlášeny Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury za rok 2023 a na pódium si došel i předseda spolku Horní a Dolní Údolí Edvard Mamoň. Potlesku se mu dostalo coby vítězi kategorie péče o kulturní dědictví Olomouckého kraje.

Holt, když se lidé semknou kvůli údržbě, opravě či ochraně kulturních památek, zákonitě to zahýbe jejich vztahem k regionu, ať jste starousedlík nebo lufťák. Sláva všem podobným komunitním aktivitám, z jejichž nadšení vstávají z popela další rozpadající se památky.

Kamil Kavka
Foto (zdroj): Olomoucký kraj

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.