Franz Kafka jako nový magnet Zlatých Hor?

12.06.2024

Minulý týden 3. června uplynulo 100 let od úmrtí významného spisovatele Franz Kafky. Autora, jehož díla znají čtenáři po celém světě. Jeden z literárně nejvlivnějších spisovatelů 20. století dokáže ještě i dnes zlákat k návštěvě Prahy své početné čtenáře z ciziny.

Napadlo nás – proč by to nemohlo zafungovat i v případě Zlatých Hor, když v nich Kafka prožil možná jeden ze svých nejbouřlivějších milostných vztahů? Málo se to ví, ale vegetarián, abstinent a nekuřák Kafka navštívil město v roce 1905, a pak možná ještě nejméně jednou. Tehdy se v německy zvaném Zuckmantelu hlásil v Sanatoriu Edel, kde se dával zdravotně do pořádku. Pobyt mu kromě tužení tělesné schránky přinesl i nezapomenutelné osobní zážitky. Jeho fanoušci by mohli mít chuť kromě města, kde žil, poznat i místo, na němž jejich oblíbený spisovatel tak nápadně pookřál, když tu našel nejen zdraví, ale i lásku. Z dobových pramenů je navíc známo, že si Franz Kafka pochvaloval také debaty s ředitelem sanatoria doktorem Ludwigem Schweinburgem.

Až půjdete příští rok do kina na film Franz od Agnieszky Holland, dávejte pozor, jestli životopisné drama nezavítá i do Zlatých Hor.

Kamil Kavka
Foto (zdroj): Wikimedia

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.