DATA: Kolika let se dožije dnes narozené dítě, srovnání Jesenicka s ČR

26.02.2024

Dlouhodobý trend je pozitivní, průměrný věk dožití na Jesenicku leze nahoru. Moderní medicína holt umí divy. Věříme, že i když v posledních několika letech rostoucí čísla zbrzdil covid, půjde křivka vzhůru.

Znepokojuje nás jiná věc. Ačkoli žijeme v mimořádně zdravém prostředí s čistým vzduchem, žijeme kratší životy než lidé na většině míst republiky. Oproti českému průměru umírají ženy na Jesenicku o tři, muži dokonce o tři a půl roku dříve.

Vývoj věku dožití mužů a žen v okrese Jeseník (od roku 2005 do roku 2022)

Zdroj: Český statistický úřad, 25.2.2024.

Napadají nás v zásadě dvě příčiny. Za prvé to může souviset s hůře dostupnou zdravotní péčí, a to jak s rychlostí v urgentních stavech, tak z hlediska přístupu k potřebným specialistům v rámci prevence. Za druhé bude nižší věk dožití o tom, jak se tady o své zdraví staráme. Životospráva je základ a my z dřívějších dat víme, že záchyt zhoubných novotvarů je na Jesenicku hlavně u chlapů vyšší, než činí národní průměr.

Naděje dožití podle pohlaví, srovnání okresu Jeseník s průměrem ČR.

Zdroj: Český statistický úřad, 25.2.2024.

Dnešnímu novorozenci by "sudička prorokovala" asi 76 roků dlouhý život u chlapečka a 81 roků u holčičky. Vyhlídky dítěte narozeného a následně žijícího na Jesenicku budou o asi tři roky kratší.

Poopravme si ten všeobecně zakořeněný mýtus, že za zdraví člověka zodpovídá doktor. Omyl, za zdraví si zodpovídá každý sám a lékař nastupuje, až když se něco objeví.

Speciálně kvůli fenoménu dlouhověkosti věříme, že se i na Jesenicku prosadí všechny dostupné preventivní zdravotní programy a že sem masově dorazí chytré měřící technologie 'wearables' (náramky, hodinky, prsteny), s jejichž pomocí dokážete péči o své zdraví významně ovlivňovat.

Naděje dožití podle pohlaví a aktuálního věku
Srovnání okresu Jeseník s průměrem ČR a dalšími okresy. Počet let dožití u novorozence, člověka ve věku 30, 45 a 60 let. 

Zdroj: Český statistický úřad, 25.2.2024.

Kamil Kavka
Data (zdroj): Český statistický úřad
Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.