WooX nám ukázal, jak inovativní je. Bude o kousek více díky spolupráci s Univerzitou Palackého?

04.06.2021

Pod hlavičkou Inovačního centra Olomouckého kraje jsme se dostali na zajímavou schůzku mezi jesenickou oděvní značkou WooX a Univerzitou Palackého v Olomouci (UPOL) a koukali jsme, kolik zajímavého se dá probrat v něčem pro nás tak běžném, jako je oblečení.

Vědkyni Janu Soukupovou a manažera Vědeckotechnického parku UPOL Filipa Auingera jsme za zástupcem WooXu Janisem Joanidisem přivedli za jeden stůl s jednoznačným cílem, nechat lidi z UPOL představit WooXu zajímavý objev, který se vědeckému týmu Jany Soukupové povedl. Jde o vyvinutí speciální antibakteriální vrstvy ArgeCure, kterou když dostanete na oblečení, tak z obyčejného trička uděláte high-tech funkční produkt s velkou přidanou hodnotou pro zákazníka.

A právě o tom, jestli by WooX zajímalo použití antibakteriálního stříbra na jejich produkty, byla ta schůzka. Nás na ní logicky nejvíce zaujala tahle vrstva pro chytřejší textilie, ale také nás příjemně zaskočilo, jak daleko je dnes WooX v hledání dalších inovativních přístupu k materiálům, z nichž svoji módu šije. Podle toho, co jsme od Janise slyšeli a viděli, jsou docela blízko testování opravdu smart látek, ve kterých klidně můžete lehce zmoknout anebo se pořádně propotit, a ony zůstanou pořád suché. A ve firmě řeší uhlíkovou stopu, udržitelnost materiálů a užitné vlastnosti výrobků.

Vědci si do Olomouce odvezli vzorky a mnoho úkolů co na nich ověřit. Doufáme, že až se upravené vzorky vrátí WooXu budou natolik zajímavé, že se nám v Jeseníku odehraje transfer technologií, jak se říká tomu, když soukromý sektor začne komerčně využívat nějaký objev výzkumné organizace.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.