Ve Schrothových lázních testují roboty číšníky

17.06.2022

Zkuste se zeptat provozní/ho v restauraci nebo hotelu, a kolik jich na Jesenicku je, jestli nehledá číšníka nebo servírku. Skoro určitě hledá. Jenže lidi došli. Vyučení číšníci nechtějí obsluhovat. Možná hledají zábavnější práci, možná chtějí více peněz, možná nechtějí pracovat o víkendech..., důvody jsou celkem fuk.

Podnikatelům v gastronomii bolehlav s personálem nezávidíme, ale jak to tak na trhu práce bývá, on si s tím nakonec nějak poradí. Třeba tak, že na roznos jídla a úklid stolů najme roboty! To není o 'líbí x nelíbí', to je o holém fungování gastro oboru bez kvalitní lidské síly?

Jak to jednou může vypadat, lze v těchto dnech zažít v lipovských Schrothových lázních, konkrétně jejich Restauraci Grohmanka. Tam jeseničtí špílmachři na vaření a servírování Gastro Mach zapůjčili roboty Bellu a Holu. BellaBot je kočka schopná odnést 6 talířů najednou a ještě na hosta mrknout ;-) HolaBot je pro změnu určena na stahování špinavého nádobí a jeho odvoz do myčky. Na rovinu, zatím je to hlavně atrakce, ve skutečnosti roboty doprovází i živý číšník. Ale docela to naznačuje trend, jaký mají restauratéři a hoteliéři sledovat. Bella i Hola jsou ve zkušební době, jsou však žhavými adeptkami o práci v Hotelu Lípa, který by lipovské lázně chtěly během léta otevřít.

Dovedeme si představit, že mnohé z vás tohle bolí, možná i děsí, my taky netvrdíme, že se roboti objeví hned a všude. My jen poukazujeme na inovace, které už jsou přítomny i tady na Jesenicku, v Lipové, je potřeba s tím pracovat.

Foto (zdroj): Gastro Mach, Schrothovy lázně

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.