Jesenicko má inovativní firmy

05.01.2021

Do klasické ekonomie dostal slovo inovace americký ekonom českého původu Josef Alois Schumpeter. Inovace znamená vylepšení, modernizaci, zdokonalení..., to je pro každou firmu klíčová dovednost, chce-li fungovat dlouhodobě. Možná právě proto nám tolik záleží na mapování toho, jak moc inovativní je okres Jeseník, lépe řečeno soukromé podniky v něm.

Pro Inovační centrum Olomouckého kraje jsme si udělali malou revizi společností splňujících definici pojmu inovativní, se jmény firem vás rozhodně chceme seznámit.

Jak víte, tenhle region je hodně strojírenský, většina oborových lídru už nějakou dobu sype peníze do automatizací, kterou nahrazují hrubou lidskou sílu anebo jí zcela zastupují, protože firmy mají problém sehnat tu svářeče, tu zámečníky, tu obráběče... Kromě toho, v konkurenčním boji zdejší firmy musí přicházet s lepšími produkty a jejich vývoj se většinou bez nových technologií neobejde. Víme, že modernizací provozů si prošli či procházejí v mikulovickém Plastkonu, ve zlatohorské Česko-slezské výrobní, jesenickém Fenix Trading... Fenix vůbec šlape po nových trendech, v chytré energetice o něm teprve uslyšíme. Kdo dál? Stroje za lidi vyměnil výrobce holí Birki, protože to prostě jde. To v Ondřejovické strojírně (člen Hassmann Group) jsou to náročné zakázky, co nutí fabriku na práci najímat ty nejšikovnější svářeče, schopné překonávat technologické limity.

Stále jsme okouzleni super moderním podnikem Naturfyt BIO, který si díky technickému vybavení a dokonalosti výrobních postupů může troufat na vývoj nových kosmetických produktů a veterinárních přípravků.

Líbí se nám, jak to dělají v SEMACO tools & software, jak kloubí hardware se softwarem, tedy prodej nástrojů pro CNC obrábění, a jak svým zákazníkům pomáhají i s řízením výroby.

Nesmíme ve výčtu podnikatelů, co mají tzv. pod čepicí, zapomenout na Gastro Mach, kteří posouvají českou gastronomickou scénu třeba svým konceptem Bezkuchyně.cz.

Ubezpečujeme vás, že tenhle seznam není ani náhodou úplný, my jej hodláme neustále rozšiřovat, berte jej jako takový výkop. Každopádně pohled na seznam nás naplňuje optimismem, že i díky těmto firmám je budoucnost regionu pozitivní.

Všem škarohlídům poznámka pod čarou - robotizace neznamená úbytek pracovních příležitostí, znamená pouze změnu dovedností, jaké firmy od zaměstnanců potřebují.

#inovacnicentrumolomouckehokraje #inovace #jesenik #jesenicko #ondrejovice #zlatehory #mikulovice #okresjesenik #birki #semaco #plastkon #cesko-slezskavyrobni #ceskoslezskavyrobni #ondrejovickastrojirna #hassmanngroup #naturfytbio #naturfyt-bio #fenixgroup #fenixtrading #gastromach

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.