Průzkum ukázal, že jesenické děti chtějí podnikat, podpořte je v tom

09.07.2021

Přinášíme vám exkluzivně výsledky průzkumu, který si positivJE udělalo mezi jesenickými středoškolskými studenty. Pro potřeby nedávného setkání s aktéry vzdělávání v regionu, a taky pro potřeby Inovačního centra Olomouckého kraje, jsme si k děckám došli pro pár odpovědí.

Na krátký dotazník zareagovalo 107 studentů, což činí asi 8,5 % všech dětí na Gymnáziu Jeseník, SPŠ Jeseník, Hotelové škole a Obchodní akademii Jeseník a SŠ gastronomie, farmářství a služeb. A co nám zástupci generace Z prozradili?

Že 28 % z nich chce po škole žít ve velkém městě typu Praha, Brno, Olomouc..., přes 21 % by rádo do zahraničí a jen 13 % si svoji budoucnost spojuje s Jeseníkem. No, 27 % je nerozhodnutých, tam se dá Jesenicko ještě zpropagovat ;-)

Co nám udělalo radost, byly odpovědi na otázku, jakým způsobem se děcka chtějí živit. Bereme to s jistou rezervou, ale skoro 40 % z nich dnes tvrdí, že by chtěli podnikat. To je podle nás skvělá zpráva. Protože ten, kdo má chuť podnikat, bude velmi pravděpodobně podnikavý a kreativní a ambiciózní..., a i když to nakonec neskončí s vlastním IČem, dosti pravděpodobně to budou skvělí pracovníci. 30 % studentů chce být v roli zaměstnanců, zbytek prozatím neví.

Zajímavé taky je, že při výběru zaměstnání děcka považují za nejdůležitější náplň práce a pracovní dobu, výše odměny je až třetím místě.

Tak rodiče, školy, zaměstnavatelé, pracujte s tím, jsme vám k dispozici.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.