Jeseník a Mikulovice sídlem dvou úspěšných rodinných firem

16.05.2022

Jeseník připisuje #52, Mikulovice berou #129. Přinášíme výsledky prestižního žebříčku 175 největších rodinných firem Česka pro rok 2022, jak jej sestavila česká redakce Forbesu. Díky pandemii byl pro většinu z nich loňský rok jedním z nejnáročnějších, svoje tržby si musely odmakat více než kdy jindy.

Prozradíme vám, co už jako pravidelní čtenáři positivJE tušíte, že číslem 52 je evropský lídr ve výrobě elektrických topných systému - Fenix Group rodiny Svozilových. Jejich skupině rozkročené od Česka a Slovenska také třeba do Velké Británie, Norska či Španělska a Srbska. Tu pozici na začátku druhé padesátky mu zajistily tržby 1,8 miliardy a zisk 266 milionů korun (počítáno z průměru za poslední tři roky).

Mikulovice se dostaly na mapu českých rodinných firem díky Plastkonu, výrobci plastového vybavení do domácnosti, a nejen do ní. V Mikulovicích za nitky tahají otec Daniel a synové David a Daniel Hamovi, mladší Daniel rodinný klan posílil teprve před pár měsíci. Cenné na Plastkonu je vlastní vývoj včetně designu. Tříletý průměrný obrat 435 milionů přinesl firmě 71 milionů korun zisku, a i ten pomohl k investicím do dalších robotů.

Inu, držet se na byznysovém výsluní chce hodně kvalitní práce, chytrých rozhodnutí, jistou míru inovativnosti a podnikatelského tahu na branku. Nejen ve Fenixu a Plastkonu tohle mají, dalším rodinným firmám z Jesenicka ale do žebříčku Forbesu holt ještě cosi chybí. Držíme pěsti, ať se povede mezeru docvaknout.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.