Jeseník vykopnul 5G

15.06.2020

Uplynulý pátek možná bude jednou považován za důležitý den pro technologickou budoucnost Jesenicka. Do města přijelo několik odborníků majících co říct k projektu 5G, jehož spuštění se připravuje. V posledních dnech se mohlo zdát, že "celý Jeseník" je proti, dokonce se o tom tak trochu šuškalo v celostátních médiích ;-)
Inovační centrum Olomouckého kraje a město Jeseník se pokusili přispět k tomu, aby se připravovaný pilot vrátil do normálu. Do Jeseníku zavítala fakt našlapaná delegace z Ministerstva průmyslu a obchodu v čele s náměstkem sekce digitalizace a inovace Petrem Očkem, Ministerstva pro místní rozvoj s ředitelkou odboru pro regionální rozvoj Marií Zezůlkovou a za Asociaci provozovatelů mobilních sítí se zúčastnil její ředitel Jiří Grund. Hlavním cílem vzácných hostů bylo poznat a seznámit se se subjekty, jimž 5G může dát nějakou konkurenční výhodu pro příští roky. Hosté byli příjemně překvapeni řešením pro seniory od jesenického startupu Oscar Senior, velmi si užili diskusi a video robotů na gymnáziu, pozorně naslouchali vizím v oblasti technologií na Střední průmyslové škole, s ředitelem Vlastivědného muzea zapřemýšleli, co všechno by díky 5G šlo dělat, no a doslova na zadek si sedli ve Fenixu, který je v oblasti chytré energetiky opravdu hodně daleko a 5G ho může vyšvihnout mezi úplnou špičku.
Nejsme slepí, víme, že někteří občané Jeseníku mají vůči 5G výhrady, bojí se zdravotních rizik, nejsou si jisti bezpečností nebo v tom zkrátka nevidí žádný smysl. Hlavně pro ně se v jesenickém kině odehrála beseda na téma zdraví a 5G. Čtyři velké kapacity - odborník na elektromagnetické pole prof. Ing. Jan Vrba CSc. z ČVUT, vědec a profesor doc. MUDr. Marián Hajdúch, Ph.D. z Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc, kterého doplnili jeho dva kolegové z Ústavu molekulární a translační medicíny Petr Džubák a Martin Mistrík. Ti všichni ve svých přednáškách a následné diskusi potvrdili to zásadní - síť 5G, jak je teď koncipována, není nebezpečná, není zdraví škodlivá a ví se to, protože tenhle typ záření zkoumají tisíce vědců už asi 70 let.
Inovační centrum Olomouckého kraje hlásí, že další debaty s odborníky budou pokračovat, my v positivJE se hlavně těšíme na první praktické aplikace a říkáme, pojďme se seriózně zabývat vším, co tenhle region může posunout, moderní technologie tam rozhodně patří.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.