Tereza Koukalová je další posilou textilního průmyslu

20.01.2021

Víme, že skvělými ambasadory Jesenicka jsou vysokoškolští studenti, jimž maturitní vysvědčení vystavila některá ze zdejších škol. Dojde vám to i u příběhu talentované naděje, která nám aktuálně roste v Baťově Zlíně na stejnojmenné univerzitě.

V českém prostředí se slovo 'podnikavost' mezi mladými lidmi pořád ne a ne usadit, proto se nám chce "na rukou nosit" každého studenta, co z úst vypustí větu: "Jednou bych chtěl být podnikatel.". I proto jsme rádi za přítomnost Inovačního centra Olomouckého kraje v Jeseníku, to má budoucí podnikatele hledat a pomáhat jim. Možná se tak stane i u Terezy Koukalové, která už na svém snu pár let pracuje.

Jestli se shodneme, že (okres) Jeseník je za odměnu, pak Tereza měla štěstí, že se do něj rodina Koukalových přistěhovala z Kunštátu v jejích 12 letech. Do té doby jako chalupářka z Filipovic znala hlavně zdejší kopce. Dítko byla velmi pilné, už od pěti let chodila do výtvarky, do půlky šesté třídy v Kunštátě dělala plavání, tenis a aerobik. Když se pak přistěhovala na Jesenicko, hory a příroda byly velkou motivací. Hladce zapadla mezi nové spolužáky na jesenické sportovce, kde běhala za FENIX SKI TEAM. A nastoupila do ZUŠky, k paní Krhánkové na výtvarku a k paní Beťákové na zpěv. Sledujete ten Terezčin multitasking? ;-)

Po přestupu ze ZŠ na vyšší gymnázium si podržela už jen tu výtvarku. Sportovní obory se na GymJes teprve plánovaly, i tak nad pokračujícím sportovním studiem přemýšlela. Pak ale přišla série zajímavých setkání při brigádě v Anglii, kdy jí najednou došlo, že při výběru vysoké školy může, dokonce je to žádoucí, vybírat hlavně podle toho, čím by jí bavilo se živit. Tak se stalo, že se s paní Krhánkovou připravovala na talentové zkoušky na Technickou univerzitu v Liberci, obor textilní návrhářství.

První semestr byl krutý, studenty rozřazovali do příslušných oborů až podle výsledků během studia. Tereza věděla, že musí excelovat, aby ji pustili na vytoužené návrhářství. Povedlo se. Závěrečným úkolem ročníku byl návrh a ušití módní kolekce, což Terka absolvovala se zlomenou rukou. Ale i s tím se popasovala. Moc si tři roky v Liberci pochvaluje, škola ji seznámila se vším, co okolo techniky a materiálů v textilním průmyslu potřebuje znát. Ona škole kvalitu splatila tím, že ji ve druháku jako nejmladší ze školy úspěšně reprezentovala na prestižním Prague Fashion Week spring/summer 2020, na Design Week Plzeň, a pak ještě na Bata Innovation Camp, který se svým týmem dokonce vyhrála.

Výrazným udáním kurzu její budoucnosti byla loňská bakalářské práce, do níž si vybrala výrobu módní kolekce šetrné k přírodě, takže za materiál zvolila len, barvy se rozhodla vyvinout si vlastní z přírodních zdrojů. Zabralo to hodně studia teorie, hodně pokusů a taky hodně nervů. Nakonec se jí podařilo vyrobit barvy z kurkumy, řepy a borůvek. Klapnul i autorský potisk, a tak po právu za bakalářskou práci dostala cenu děkanky. Dneska ví, že chce jít 100 % tímhle směrem, a docela si láme hlavu s tím, jak to uchopit podnikatelsky.

I proto je na magisterském studiu ve Zlíně, na Univerzitě Tomáše Bati, Fakultě multimediálních studií, aby se dověděla ještě více o designu oděvů. Studuje distančně, ale intenzívně pracuje na své další kolekci, kde opět počítá s přírodními materiály, nově si k tomu přidává cíl ušít tzv. zero waste kolekci, kde zkrátka nebudou zbytky. Dost nasvědčuje tomu, že se svojí prací se opět dostane na Prague Fashion Week 2022. To už začíná být parádní žhavení motorů na založení vlastní módní značky, což je jeden z Terčiných cílů. Další cíl, možná spíše touha, je tohle podnikání skloubit s návratem na Jesenicko. Jako by nás chtěla přesvědčit, Tereza říká, že zrovna návrhářství lze provozovat odkudkoli a jakýmkoli směrem. Vidíme to podobně, dokonce významně mrkáme na WooX a Lněné, jestli by se neměli s Terezou Koukalovou propojit co nejdříve, dokud není slavná. A drahá ;-)

Ona ale má jasno v tom, že před kýženým návratem do hor si chce střihnout aspoň jednu zahraniční stáž a ideálně i práci pro nějaký renomovaný módní brand. Mimochodem kontakt se zahraničím považuje za zásadní. Souhlasila, abychom zmínili, že kromě Anglie byla taky v Norsku a Skotsku. Pochopitelně ne kvůli chlubení, ale aby inspirovala, protože jí všechny tyhle "brigádní" výlety ovlivnily.

Jsme v očekávání, co Tereza Koukalová ve světě módy nakonec dokáže, založeno na úspěch určitě má.

Kdo chcete Terezu sledovat, jde na její Instagram.

#filipovice #kunstat #jesenicko #zsjesenik #fenixskiteam #feje #gymjes #technickauniverzitaliberec #utb #univerzitatomasebati #modninavrharka #navrharstvi #talentovanastudentka #moda #fashion #modnidesign #terezkakoukalova

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies