Jesenické firmy investují do vlastní digitalizace

23.06.2022

Hospodářsky a sociálně ohrožené území je označení Jesenicka podle oficiální ministerské terminologie. Ten fakt nerozporujeme, ale jako protiváhu nabízíme i jiný pohled - Jesenicko transformující se.

Fandíme automatizaci místního průmyslu, její míra je dost určující pro ekonomickou sílu regionu. Proto jsme s Inovačním centrem Olomouckého kraje dostali na jedno místo 10 místních firem, které zaměstnávají odhadem nějakých devět stovek lidí, aby nám prozradily, jak ten proces vidí ony. Woox, Řetězárna, Fenix, Plastkon, Ondřejovická strojírna, Top Teramo, Assmont, Gastro Mach, JM Containers a Vesa - 10 suverénních subjektů podnikajících z Jesenicka směrem do zbytku Česka, mnohdy směrem do několika zemí Evropy či celého světa.

Tématem setkání byla digitalizace, jedna z klíčových výzev těch malých, středních a velkých firem, které v konkurenčnímu prostředí potřebují zvyšovat efektivitu, šetřit energie, snižovat uhlíkovou stopu, eliminovat fyzicky náročnou práci nebo cokoli dalšího, co jim umožní "přežít".

Jedním z lídrů tohoto procesu je bezpochyby společnost Fenix. Ta svůj podnikatelský příběh píše už přes třicet let. A právě tahle firma workshop hostila. Ve velmi otevřené atmosféře jsme díky povídání Kateřiny Jezerské a Pavla Kudelky mohli nahlédnout do nitra dnes výrazně automatizované organizace. Při atraktivní prohlídce provozu jsme viděli, jak moc investované desítky milionů korun zaměstnancům ubraly náročné nebo nudné manuální práce. A za tu dobu nepřipravil robot o práci ani jednoho zaměstnance! Ostatně posouvání lidí od ruční k nějak automatizované práci je pro digitalizující se firmy taky téma.

I proto od zástupců Inovačního centra Olomouckého kraje (ICOK) Martina Ohlídala a Pavla Hrůzy zaznělo hned několik nabídek, s čím zdejším firmám můžeme v oblasti 'digi' pomoci.

Nám se zdá, že všem účastníkům udělalo dobře, že mohli nasdílet svoje zkušenosti a naopak, že se mohli nechat vystavit inspiraci někým druhým. V takových setkáních bude positivJE pokračovat, i kdyby trakaře padaly :-)

Foto (zdroj): Martin Ohlídal

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.