CS-Cont, Městský úřad Jeseník, ZD Jeseník, lázně Jeseník - 4 zajímaví zaměstnavatelé

14.04.2022

Zase se potvrdilo, že zvednout zadek a jít do praxe, je někdy víc než sebelíp vyložená teorie. Dovolili jsme si vytáhnout kariérové poradce ze základních škol Jesenicka ke čtyřem zaměstnavatelům, aby pro své svěřence z osmých a devátých tříd navnímali pracovní trh ve 21. století, kam vlastně žáky chystají.

Zastávka číslo 1 - Zlaté Hory - CS-CONT
My jsme věděli, co se tam dozvíme, ale na vyslancích škol bylo vidět překvapení z toho, jak čistý může být provoz v lehkém průmyslu a jak perfektně zorganizovaná je tam výroba obytných a sanitárních kontejnerů. Aby ne, když jich tam na šest stovek zaměstnanců denně vyrobí 80 kusů. Uplatnění ve Zlatých Horách nacházejí svářeči, elektrikáři, instalatéři, zámečníci, uklízečky, lakýrníci, topenáři, montéři a další. Těžká práce je nahrazována automaty, roboty a bude líp, firma má v plánu investovat ročně okolo 100 milionů korun právě do nových technologií.

Zastávka číslo 2 - Jeseník - Městský úřad
Asi největší překvapení dne, že i město může být zajímavý zaměstnavatel ;-) 5 týdnů dovolené pro každého ze 150 lidí, kteří na městě v patnácti odborech pracují. Berou středoškoláky i vysokoškoláky, kteří se pak mohou podílet na tom, jak dobrým místem pro život Jeseník bude. Uplatnění najdou univerzálové z obchodních akademií, žádaní jsou také odborníci např. na životní prostředí, dopravu, stavebnictví..., a k tomu ta jistota výplaty v termínu :-o

Zastávka číslo 3 - Jeseník - ZD Jeseník
Chtělo by se říct, že v zemědělském družstvu je klíčovou kvalifikací kladný vztah ke zvířatům, protože těch mají jeseničtí agrárníci několik set (500 dojnic, 300 ovcí, 70 koz a stejně tak masných krav). 10 tisíc litrů mléka jezdí denně do litovelské sýrárny Gran Moravia, troška z toho množství slouží k výrobě vlastních čerstvých sýrů přímo v sýrárně v Domašově. Poptávají zde ošetřovatele hospodářských zvířat, agronomy, obsluhu i opraváře zemědělských strojů..., ti všichni se mohou těšit z proběhlých i plánovaných mechanizací i automatizací. Prostě pokrok ani v tom zemědělství nezastavíte.

Zastávka číslo 4 - Jeseník - Priessnitzovy léčebné lázně
Sázka na jistotu, jeden z těch větších zaměstnavatelů a dost možná nejprestižnější značka Jesenicka - Vincenz Priessnitz. Lázně letos slaví 200 let, slaví je s asi 250 zaměstnanci, které lázně zaměstnávají v 70 profesích. Kdo vystuduje zdravotnické obory, gastronomii, cestovní ruch nebo ho baví práce ve službách, bez mrknutí oka najde na kopci nad Jeseníkem práci.

Výchovní/kariéroví poradci pochopitelně mají svůj podíl na tom, jak dobře si děcka v devítce vyberou střední školu, tak věříme, že včerejší výjezd přispěl svojí trochou do jejich znalostí místního pracovního trhu, protože jestli něco po poslední zastávce rezonovalo, pak příjemné překvapení, jak pozitivní atmosféru u všech čtyřech zaměstnavatelů účastníci zájezdu cítili.

Pozdravujeme MAP Rozvoje vzdělávání a vzkazujeme, že už chystáme výjezd na rok 2023.   

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.