Obchodní skupina FENIX začala vznikat v roce 1990, kdy její zakladatel Cyril Svozil zaregistroval jednu z prvních soukromých společností v tehdejším Československu, firmu Fenix s.r.o.
V té době nemohl tušit, jak významnou rodinnou firmu během následujících desetiletí vybuduje, když start byl doslova garážový. Nicméně čich na podnikatelskou příležitost pan Svozil prokázal už tehdy a pak ještě mnohokrát. Správně odhadl, že těžký průmysl po revoluci sníží spotřebu energie, tak se ji rozhodl uplatnit na vytápění elektrickými sálavými panely, které začal v Jeseníku vyrábět. Klaplo to a od té doby je to jízda, jakou ofenzivu Svozilovi odsud řídí. Do vedení se kromě manželů Svozilových zapojily i jejich dvě děti Kateřina a Cyril ml.
Dnešní šíře portfolia FENIXu zahrnuje prakticky vše, co si pod elektrickým vytápěním dokážete představit. Hlavním produktem jsou kromě výše zmíněných sálavých panelů, podlahové topné rohože a kabely, které zvyšují komfort obytných, kancelářských i průmyslových prostor, ale poslouží i tomu, komu se nechce na příjezdové cestě v zimě odhazovat sníh. Zbytek tvoří topné folie pro stropní i podlahové vytápění, přímotopné i sálavé konvektory, regulace a doplňkový sortiment.
Jenže to tak za pár let nebude, FENIX je (spolu)tvůrcem nového odvětví. Díky projektu super úsporného domu, jímž je office centrum v Jeseníku, se firma stává lídrem rodícího se segmentu 'chytrých sítí' (smart grids), v nichž vidí budoucnost. Jde o domy, které mají velmi nízkou až nulovou spotřebu energie z externích zdrojů, neboť si ji samy vyrábějí, a dokonce vlastní přebytky umí poskytnout svému okolí. Takže za pár let můžete koukat na televizi díky sousedovým solárním panelům.
Pracovat pro FENIX znamená být součástí revoluce zvané Průmysl 4.0, která je o zavádění nových technologií, robotů, automatizaci a s ní spojené digitalizaci. Pro FENIX bude čest, když u toho budete s ní.  

OTEVŘENÁ OKNA CYRILA SVOZILA
Zakladatel FENIXu by nedotáhl firmu tam, kde je, kdyby neměl pod čepicí. On tomu říká 'ekonomická teorie oken', která říká, že jakýkoli trh je prakticky nevyčerpatelný a otevírá stále další a další příležitosti (okna). A když se některé z oken otevře, prostě u něj musíte být, jinak máte smůlu. Pan Svozil je zjevně dobrý pozorovatel, u několika otevřených oken byl první. Vzkaz pro vás zní, kolem příležitostí (oken) musíte chodit a předvídat, které okno se otevře příště. Není třeba FENIX vaše příští okno?

JSME SVĚTOVÝ HRÁČ NA TRHU ELEKTRICKÝCH TOPNÝCH SYSTÉMŮ
Hrozně moc věříme elektřině, alespoň pokud jde o vytápění budov. Teplo je sálavé, jeho náběh je rychlý a snadno se reguluje. Při správném nastavení jde o velmi ekonomický způsob vytápění. Náš výrobní program zahrnuje vše, co si pod efektivním elektrickým topením umíte představit - topné panely, kabely a rohože, fólie a také konvektory. Nabízíme i topné žebříky do koupelen a osoušeče rukou na WC. Topíte-li elektřinou, bude zázrak, jestli doma nemáte něco s logem FENIX ;-)

Fenix - jídelna pro zaměstnance
Fenix - jídelna pro zaměstnance
Fenix - topná rohož
Fenix - topná rohož
OC Fenix - velkokapacitní baterie
OC Fenix - velkokapacitní baterie

UTVÁŘÍME NOVÝ TRH
Stavbou nové nízkoenergetické kancelářské budovy v Jeseníku, se FENIX důrazně přihlásil o slovo v oborech stavebnictví a energetiky. Koncept 2020, jak označujeme budovy s nulovou či velmi nízkou spotřebou, jsou dokonce aktivním prvkem energetické soustavy, kdy velkokapacitní baterie fungují i jako sdílená uložiště energie pro okolí. Jak víme, sdílená ekonomika frčí a tady navíc mluvíme o řešení přinášející úspory nákladů i větší šetrnost vůči životnímu prostředí.
Tyhle chytré budovy, a může jít o rodinný dům či fabriku, si umí vzít teplo vyzařující třeba z počítačů, anebo dětí pobíhajících po domě.
V tomhle projektu jsme svedli dohromady největší autority oboru, v rámci pracovní skupiny se potkáváme např. se zástupci Českého vysokého učení technického, Energetického regulačního úřadu a ČEZu. Je to nesmírně vzrušující proces, být akcelerátorem takových změn.
K těmto účelům jsme vstoupili do startupu AERS, který se zabývá vývojem a výrobou akumulačních stanic. 

Fenix - výrobna topných kabelů
Fenix - výrobna topných kabelů

O VELIKOSTI TO NENÍ
O naší velikosti možná hovoří čísla, kdy v letošním roce očekáváme tržby přesahující 1,5 miliardy korun. Pro nás je však důležitější, že v domovském Jeseníku dáváme práci 150 lidem a jsme pyšní na to, jak velkými jsme se spolu s nimi stali. A vyrostli jsme i díky našim zahraničním partnerům (dodavatelům a odběratelům), někteří z nich se v čase dokonce stali součástí holdingu FENIX a my tak máme pobočky v 11 zemích světa. Působíme na nejrozvinutějších trzích, přítomni jsme třeba ve Španělsku, Francii i Velké Británii, což je pro nás důkaz toho, že i z horami obklíčeného regionu lze vybudovat úspěšnou světovou firmu. S našimi výrobky se můžete potkat v 65 zemích a počet trhů stále roste.

JE TO BOJ, ALE DAŘÍ SE NÁM
Jsme normální firma, které má své každodenní starosti, řeší problémy, soutěží s konkurencí, platí daně ... Každý den je to ale inspirativní činnost a my všichni z FENIXu jsme na spoustu věcí hrdí.
Barcelonský chrám Sagrada Familia je vytápěn podlahovým topením vyrobeným v naší španělské pobočce. • Naše výrobky jsou použity v pražské turistické atrakci, Zlaté uličce a terária pražské ZOO jsou osazena našimi topnými fóliemi. • Naše nová kancelářská budova na ul. J.Ježka byla v roce 2016 vyhlášena Stavbou roku Olomouckého kraje. • Zakladatel Cyril Svozil získal v roce 2013 prestižní cenu Podnikatel roku Olomouckého kraje. • Česká mutace časopisu Forbes zařadila FENIX na 43. místo v žebříčku 111. největších rodinných firem v ČR. • Od analytické společnosti Bisnode jsme obdrželi finanční rating AAA, kterého se běžně dočkají pouhá 2 % firem.

Fenix - administrativní oddělení
Fenix - administrativní oddělení
Fenix - jedna z výrobních budov
Fenix - jedna z výrobních budov

CHCEME LEPŠÍ JESENICKO
Společnost FENIX si uvědomuje významnost své role na Jesenicku, a ta nekončí pouze zaměstnáváním 150 lidí. Podnik cítí spoluzodpovědnost za kvalitu života a budoucnost našeho regionu. Proto už mnoho let podporuje zdejší lyžařským klub, který jako Fenix Ski Team bojuje o republikové vavříny v běhu na lyžích. Partnerství se ZUŠ Jeseník zase umožňuje veleúspěšnému Dechovému orchestru mladých, aby cestoval za hudebními soutěžemi doslova po celém světě. Přízni se těší též Smyčcový orchestr, Varhanní festival a realizují se i jednorázové pomoci, jakou třeba bylo asijské turné orchestru. Protože FENIXu záleží i na kvalitě zdejšího vzdělávání, přispívá robotickému týmu R.U.R. Gymnázia Jeseník, který je v rámci First Lego League světovou špičkou. Nově jsme se stali partnerem seriálu přednášek pro střední školy na Jesenicku positivJE MOTIVATOR.

Fenix Ski Team Jeseník
Fenix Ski Team Jeseník
Dechový orchestr mladých Jeseník
Dechový orchestr mladých Jeseník
R.U.R. Team Gymnázium Jeseník
R.U.R. Team Gymnázium Jeseník

ZAMĚSTNANCI JSOU NAŠE BOHATSTVÍ
Nemůžeme vám potvrdit obavy některých lidí z automatizace továrních provozů, máme naprosto opačnou zkušenost. Kdybyste porovnali množství fyzicky náročné práce v naší výrobě tehdy a dnes, neuvěřili byste. Mnoho ruční práce bylo nahrazeno roboty a v žádném případě u nás nedošlo k poklesu počtu zaměstnanců. Naopak, nové technologie zefektivňují naši výrobu, zvyšují kapacitu a my tak můžeme růst a expandovat. Mění se pouze požadavky na dovednosti našich pracovníku. Už méně svalů, ale větší zapojení mozků. V posledních pár letech jsme do vylepšení pracovních podmínek investovali okolo 100 milionů korun a máme v plánu s tím pokračovat. 

Fenix - robot
Fenix - robot
Fenix - spojkovna
Fenix - spojkovna
Fenix - obsluha stroje
Fenix - obsluha stroje

CO TAKHLE PRÁCE U NÁS?
Chápeme naši roli velkého zaměstnavatele v regionu a velmi nám záleží na tom, aby se všichni naši spolupracovníci cítili ve FENIXu dobře. Ačkoli se naše společnost pohybuje na vysoce konkurenčních trzích, nepodlehli jsme lákadlu v podobě levnější výroby v Číně, držíme hlavní základnu v Jeseníku. Zde se snažíme vyplácet našim zaměstnancům mzdy vyšší, než je regionální průměr a těm nejlepším se dříve či později naskýtá příležitost ke kariérnímu růstu. Pro všechny pracovníky ve výrobě je garantováno 5 týdnů dovolené, s odpracovanými lety pak přibývají další benefity, jako příspěvek na pojištěni či věrnostní program.
Přemýšlíte o změně zaměstnání anebo Vás zaujal náš příběh, pošlete nám svůj životopis na p.vymetalova@fenixgroup.cz, rádi Vás poznáme. 


VOLNÉ PRACOVNÍ POZICE (0)


FENIX NA positivJE

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.