Dvě úspěšné rodinné firmy okresu Jeseník v žebříčku Forbes

25.05.2020

Asi tak 14 článků na positivJE, jimiž vám dokazujeme, jak dobré je Jesenicko, nahradí jedna zpráva prestižního magazínu Forbes. Časopis zaměřující se na české úspěchy vydal svůj žebříček 150 nejlepších rodinných firem ČR, okres Jeseník v něm má opět dvě zastoupení.
Krize nekrize, prapor zdejšího soukromého sektoru už dlouho hrdě třímá technologicko-topenářský Fenix Group. Rodinný podnik vlastněný a řízený klanem Svozilových (otec se synem a dcerou) by ve Forbesu klidně mohl figurovat v TOP50, protože v posledních letech se právě v polovině první stovky žebříčku pohybuje. Mezinárodní skupina, díky níž ví zatraceně hodně lidí, kde leží Česko a nějaký Jeseník, obsadila 48. příčku. Na tu ji vynesly tržby 1,6 miliardy (průměr za 2017-2019).
Druhým byznysovým zářezem tohoto drsného kraje je mikulovický Plastkon, jehož dvěma stovkám zaměstnanců velí otec Daniel a syn David Hamovi. Designové květináče, řiditelné boby a kupa plastového sortimentu do kuchyně i na zahradu jim vynesly 130. pozici za tržby 309 milionů korun (průměr 2017-2019).
Všimněte si prosím, že obě firmy tady mají svůj vlastní vývoj, že to není jen nějaké "dotahování šroubků". O fenixáckém energetickém startupu AERS jsme psali nedávno (19.5.2020), k Plastkonu jen dodáváme, že vyrábí téměř 2,5 tisíce variant svých produktů, na to už výzkum a vývoj zkrátka potřebuje.
Symbolické poplácání po ramenou posíláme Svozilovým i Hamovým, ale taky každému jednomu jejich zaměstnanci, vždyť se na tom rodinném úspěchu spolupodílí. 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.