Štěpán Petruš se z Bruselu přes Prahu a Olomouc blíží k návratu na Jesenicko

06.06.2022

Nikdy nebylo snazší zvednout kotvy z Jesenicka a odejít prakticky kamkoli na světě. Udělat kariéru v zahraničí evidentně lze, jen to vyžaduje porci nějakého úsilí. Fanoušci positivJE ty příběhy Jeseníčáků v cizině znají, dnes máme i pro ně určitou perličku.

Není to tak dávno, co jsme psali o Dagmaře Abtové, která drží prapor Jeseníku v haagské pobočce CzechTrade, odkud pomáhá českým firmám expandovat do Nizozemí. Dnes vám představíme člověka, který byl ve stejné agentuře CzechTrade, měl na starost stejnou zemi Nizozemí, jen tedy seděl v Bruselu a rovněž má silnou vazbu na Jeseník.

Skoro přesně o tři roky se s Dagmarou míjel Štěpán Petruš. On se ze služeb státu - Ministerstva průmyslu a obchodu - stáhl v roce 2014, nicméně pořád drží nastoupenou dráhu experta na mezinárodní obchod.

Štěpán se narodil v Jeseníku, kde odchodil základní školu i gymnázium. Zpětně po letech se cítí být co se týče dalšího směřování ovlivněn paní učitelkou Vrbovou, jíž vděčí za kladný vztah k cizím jazykům. S obtížností studia na střední škole neměl problém, nezměnil to ani nástup na Vysokou školu ekonomickou, na které si vybral mezinárodní obchod a diplomacii.

Po téhle škole jste více méně předurčeni k mezinárodní profesní dráze. Štěpán začal na pozici ekonomického analytika na velvyslanectví Korejské republiky, ovšem za první opravdové zaměstnání se počítá práce pro nizozemskou ambasádu v Praze. Tam nastoupil ve vzrušujícím období vstupu České republiky do Evropské unie, takže byl u mnoha důležitých projektů a obchodních misí pomáhajících nizozemským firmám pronikat na trh v ČR a naopak.

O čtyři roky později měnil dres, nikoli roli, v barvách české agentury na podporu exportu Czech Trade se odstěhoval do Bruselu, kde držel prst doslova na tepu doby, střihnul si půlroční předsednictví ČR Evropské unii (ČR ho nově přebírá i letos v červenci). Je to práce snů, protože si skoro denně ověřujete svoji prospěšnost pro český byznys, jen není pro každého to nevyhnutelné křížení se s politikou. To nakonec otrávilo i Štěpána, takže když po návratu do Česka nedostal od ministerstva žádnou relevantní nabídku, dal službám státu vale.

Opustil "diplomatické kruhy", rozuměj odešel do soukromého sektoru, kde přirozeně využil svých zkušeností a pracoval, respektive pracuje ve společnostech orientovaných na mezinárodní obchod. Chvíli například pomáhal oděvní značce Bushman, nyní už sedmý rok pracuje pro americkou společnost EBSCO, v níž má na starosti rozvoj obchodních aktivit na trzích České republiky, Slovenska, Maďarska, Slovinska, Chorvatska a dalších. Jeho zaměstnavatel patří k nejvýznamnějším hráčům na poli zastupování vydavatelských domů slovutných odborných titulů. Pardon, žádné ABC nebo Rytmus života, ale ty nejsvětovější vědecké žurnály typu Nature nebo Science a jsou to média, jejichž předplatné si kupují hlavně vysoké školy, vědecké subjekty, výzkumná pracoviště, národní konsorcia apod.

Štěpán zodpovídá za obchodní výsledky 12 zemí střední a východní Evropy, obhajovat výsledky lítá za vedením EBSCO do Bostonu. To mu v období covidu umožnilo přesun z Prahy do Olomouce, protože je prostě jedno, jestli jedete/letíte do Budapešti z Prahy či z hanácké metropole.

Každopádně jemu to umožnilo se tak trochu vrátit do rodného Jeseníku, lépe řečeno do České Vsi. Postavil si tam něco mezi letním domem a regulérním bydlením, díky čemu může kombinovat život na Jesenicku, v Olomouci a po světě, když jede navštívit některé ze svých zákazníků.

Jeho životní rytmus potvrzuje stále více zřetelnější skutečnost, že lokality typu Jesenicko budou v následujících letech žádanými adresami, protože k dobře placené práci už nebude potřeba žít v Praze ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.