Nová adresa Jeseník: Veronika Bláhová je další, kdo uzavřel smlouvu s Jesenickem

08.11.2021

Známý problém titulků, jak do něj dostat to podstatné. Po setkání s Veronikou Bláhovou, jednou z nejčerstvějších posil Jeseníku, z níž nadšení z přistěhování doslova tryská všemi směry. Neboli, Veronika není nadšená jen z přírody nebo jen ze sportovních příležitostí nebo jen z její současné práce nebo jen z nových přátel. Po pěti měsících života v Jeseníku je stále přesvědčivějším ambasadorem "moudra", že #jesenikjezaodmenu. To má váhu, neboť Veronika toho za svůj mladý život poznala dost na to, aby její utvrzení stálo na pevném základě.

Pochází z Plumlova, malého města s přehradou nedaleko Prostějova, Jeseníky měla celé dětství takřka na dohled, a protože vždycky hodně sportovala, tu a tam se na našich horách objevila - jako lyžařka, jako cyklistka, jako turistka... Těžko ale jako studentka olomouckého gymnázia a následně jako posluchačka na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého tušila, že se na Jesenicko dostane na déle než víkend nebo dovolenou. Zvlášť proto, že byla hodně aktivní, ambiciózní a akurátní. To je přece výbava každého závodního sportovce a Veronika byla hodně závodní, nad všemi provozovanými disciplínami (triatlon, plavání, běh, běh na lyžích, házená, badminton, tenis, florbal, kanoistika...) ční dvě. Vysoko to dotáhla ve volejbale, kde hrála nejvyšší soutěž v kadetkách, juniorkách i 1. ligu žen. Pak palubovku vyměnila za jízdní kolo, na silničním i cyklokrosovém se díky svým výkonům podívala i do reprezentace ČR a nebýt bolestivých pádů, určitě by posbírala řadu super výsledků. No, teď si aspoň může užívat větší pestrost sportů a více na pohodu, aktuálně u ní vítězí běh, tedy pokud se od našeho setkání nic nezměnilo. Ona je tak trochu neřízená střela, klidně by se mohla nadchnout pro ragby. Však to v Jeseníku taky máme ;-)

Po vysoké si ale potřebovala vyřídit ještě jednu záležitost. Tím víc, že jí učitelství matematiky a tělesné výchovy, což je její aprobace, ne úplně naplňovalo (necelé dva školní roky učila na jedné olomoucké ZŠ). Totiž už během ročního studijního pobytu na univerzitě v Turecku si uvědomila, že svět není pouze Česko, a že by si to ráda vyzkoušela i jinde. Jak je u ní zvykem, netroškařila a odletěla prakticky nejdál jak to šlo - na Nový Zéland. V jejím podání to byly multizážitkové dva roky, během nichž pracovala (trenérka, baristka, vedoucí v hotelu), cestovala a sportovala a..., jak to tak bývá u cestovatelských typů, zatoužila po Kanadě. S krátkým mezipřistáním v Česku, kde opět zkusila učitelství, spěchala do kanadského zimního střediska Canmore. Tam se během rok a půl dlouhé štace dostala k průvodcovství psích spřežení či raftů a pro expaty obligátní obsluze v kavárně. Ostatně přetlak adrenalinu a vášeň ke sportu z ní jde ven i v roli občasné průvodkyně turistických a cyklistických zájezdů s vyhlášenou CK Alpina.

Když se v roce 2018 zase jednou vrátila do rodné země, přičichla ke zdejší mediální scéně, a to coby redaktorka a moderátorka regionální TV Morava. Jenže osud chtěl zase trochu jinak, přišel přesun na Slovensko a pak spanilá jízda po krásách Evropy. A některým dobrodruhům holt trvá déle než nám českým peciválům, až si ověří, že ČR je báječná země. To už se začínal rodit plán na novou životní etapu, v níž hlavní kulisy děje tvoří město Jeseník. No, město Jeseník, Veronika "hraje" svůj příběh na plácku značně větším, jsou to celé Jeseníky. Ono, když si někdo zaběhne 20 kiláků nebo v sedle kola ušlape 100 a více kilometrů, opustí hravě i okres Jeseník. Vcelku statečně s ní vše podstupuje i fenka maďarského ohaře Maya. Důležité pro nás je, že výchozím bodem pro ni (aspoň pro teď) zůstává Jeseník. Zárukou je také její čerstvé angažmá na Střední průmyslové škole Jeseník, kde v teplákovce a s píšťalkou dává do těla tamním středoškolákům. Ty samé pak "drtí" v hodinách matematiky. Troufáme si tipnout, že její entuziasmus by mohl některé váhající teenagery zviklat k tomu, že Jeseník nevymění (anebo jen dočasně) za velké město.

Zároveň nemáme strach, že by jí to tu jen tak přestalo bavit, její telefon se denně plní čísly na zajímavé lidi z celého Jesenicka, o mnohých z nich jste už na positivJE mohli číst. Toto je taková nenápadná pojistka, jak v očích "náplav" zvyšovat hodnotu místa, které si zvolili za novou adresu.

A pro positivJE z toho kouká ještě jiný bonus. Zdá se, že s Veronikou vymyslíme i projekt, který nám přinese další aktivitu - společně diskutujeme o spuštěni pozitivních podcastů, nazrál na ně čas.

O něco víc, než dokáže pár odstavečků textu, se vám Veronika Bláhová představí na blížícím se positivJE FESTIVALU, kde vystoupí jako jeden ze šesti spíkrů večerního bloku.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.