100% podnikatel Mirek 'Wristbanditos' Ambrozy

14.05.2019

Co vám na to máme říct, Mirek Ambrozy je jeden z nejpodnikatelštějších příběhů, co jsme na positivJE doposud měli. Třeba ne ve finančním vyjádření, ale v naplnění definice slova podnikatel, jak si ji představujeme my. Však čtěte profil muže, který během své kariéry několikrát uplatnil svoji profesní flexibilitu a čich na příležitost.
Mirek je rodilý Jeseničák, dětství prožil v lázních a s jistou dávkou hrdosti říká, že jako jeden z mála prošel úplně všemi základními školami ve městě. Nábřežka, Průchodka, Božka a pak i tehdy se rozbíhající nižší gympl. Díky tomu zná "všechny" svoje vrstevníky, však on měl asi tak 100 spolužáků ;-) Vystudoval zdejší stavební průmyslovku, ale nikdy se tím neživil, život mu psal trošku jinou story. Pamatujete ještě termín 'civilní služba'? Mirek ji místo základní vojenské služby odkroutil v Divadle Petra Bezruče, kde došlo k prvnímu osvícení - přičichnul k ochotnickému divadlu a dýdžejingu, což začal zúročovat hned po svém přesunu do Plzně, kam následoval svoji tehdejší přítelkyni, dnes manželku, která šla na západ Čech studovat. Mirek, čerstvý 'kulturolog' nastoupil do redakce tamního kulturního zpravodaje na pozici grafika, ale co čert nechtěl, v den nástupu majitel redakci zavřel. Šéf si ho však stáhnul k sobě a začali makat na stejných věcech. V té době mu byznysovou cestu zkřížil bývalý spolužák ze školy, taky Jeseničák, Tomáš Posker (psali jsme na positivJE 23.2.2018), aby společně rozjeli zakázkovou výrobu webových stránek. Podle vzpomínek to v začátcích byl pěkný punk, ale když se dnes podíváte na úspěchy Tomáše (Oscar Senior) a Mirka (Wristbanditos), berete ten jejich divočejší rozjezd jako užitečný. Mira byl naplno ukotvený v Plzni, kde vyráběl grafiku pro většinu kulturních akcí ve městě, jako grafik a později dokonce jako zprávař pracoval pro rádio Kiss Proton Plzeň ... a s vlastní firmou Ambrozy Design se nadále motal kolem výroby webových stránek.
Rok 2007 byl pro Mirka Ambrozyho, ale i pro nás důležitý. Oženil se, a hlavně se se ženou přestěhovali zpět do Jeseníku. Z jeho zkušenostmi pro okres solidní posila. Však krátce zakoketoval i s lokální politikou, aktuálně se ale zdá být naprosto apolitický. Z našeho Jeseníčku podnikal jako reklamní agentura, to když transformoval své služby grafika na poněkud komplexnější nabídku. Sledujte, kolikátá už podnikatelská výhybka. Ten kluk je jako chameleon ;-) Dřelo to, nešlo to, už už to chtěl zabalit, ale někdy v roce 2011 se jeho podnikání začalo přetvářet (po kolikáté už) do dnešní podoby - dodavatele identifikačních pásků na kulturní akce. Jestli vám to zní banálně, tak to jako prrr. Ty papírové (v odborné mluvě tyvek) náramky jsou ze speciálního materiálu, který se vyrábí jenom na dvou místech na světě a Wristbanditos s.r.o. https://www.idpasky.cz/, jak se Ambrozyho společnost jmenuje, patří k zatraceně důležitým zákazníkům. Materiál Tyvek do finální podoby ID náramků vyrábí totiž jen jedna společnost v celé Evropě a můžete hádat ... ano, právě tato firma, a právě tady v Jeseníku! Na výrobě a prodeji papírových, plastových a nově také textilních náramků se v jesenické výrobně podílí celkem 6 lidí a pásky odsud (klidně do 24 hodin od objednání) putují do celé Evropy, nejvíce do Polska, Německa a na Slovensko. Jen pro vaši představu, v roce 2012 Wristbanditos prodali asi 1 milion identifikačních pásek, letos obchod jede tempem 1,5 - 2 miliony pásek měsíčně. Náramky od Wristbanditos znáte z některých lokálních akcí (např. Jesenicko se baví, WooX Up), ale i jako návštěvníci známých hudebních festivalů, Majálesů apod. Firma má dobře našlápnuto, ačkoli u Mirka člověk nikdy neví.
Jedny zadní vrátka by možná měl. Čtyři roky jezdil po republice s food truckem, ve kterém hlavně o víkendech smažil minikoblížky. Až se nechce věřit, s jak širokým úsměvem na to vzpomíná. No, teď už úspěšný podnikatel a šťastný manžel a táta (má 3 dcery) zřejmě nemá myšlenky na noční směny nad fritézou, ale jak vidíte, jeho současný byznys se kolem toho pořád motá.
Tohle se nám líbí, ta jeho schopnost přepřáhnout na něco nového, když je to výhodnější. To se inspirujte, schopnost změnit profesi může být vaše velká konkurenční výhoda na trhu práce.
Mirku, díky za plnotučný příběh. Co chystáš dál? ...

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.