Zlatohorský kybertalent Martin Kosinka

08.04.2021

Jako každý zlatohorský rodák je Martin Kosinka patřičně hrdý na svůj původ a dlužno dodat, že ve druhém největším městě okresu ho do života připravili dobře. Od druhé třídy ZŠ, na kterou zde chodil, byl pravověrným skautem a dodnes se jejich filozofií řídí. Však skauting je něco, co se v profesním životopise velmi hodí. Vedle toho se Martin pět roků učil na klavír, nejprve v mikulovické ZUŠce, později po přestupu na jesenický nižší gympl docházel základní uměleckou školu tady v Jeseníku.

Protože na Gymnáziu Jeseník mají kvalitně vyučovanou matematiku a fyziku, a protože tam mají R.U.R. Team, povedlo se Martinovi dostat a vystudovat na Vysoké škole báňské obor Řídicí a informační systémy, což je pro laiky o propojování hardwaru a softwaru. Pořád málo? No dobrá, Martin by třeba dokázal naprogramovat roboty ve fabrikách, nastavit na nich čidla, dat jim úkoly... prostě kybernetika.

Momentálně je na své alma mater na doktorandském studiu, v Centru energetických a environmentálních technologií, kde se zabývá energetikou a řízením ostrovních sítí, což nám přijde hodně blízko tomu, čemu se v poslední době věnují v jesenickém Fenixu, takže energetická soběstačnost, surovinová nezávislost, efektivní využití odpadového hospodářství, obnovitelné zdroje apod.

Už jeho diplomová práce byla lahůdková - řešil v ní energetiku, konkrétně tedy 'Vehicle To Home', což je v praxi asi tak, že přijedete domů s vaší nabitou Teslou a večer koukáte na telku, žehlíte prádlo, vaříte večeři a ohříváte vodu na čaj zrovna z té baterie v elektromobilu. A pozor, s touhle diplomkou teď obsadil fantastickou druhou příčku v kategorii Chytrá infrastruktura a energetika mezi nadanými studenty v soutěži o Cenu Wernera von Siemense. To může být solidní kariérní výtah :-o

Martina Kosinku čekají ještě přes tři roky k Ph.D., pak se uvidí, kam se rozletí a jestli třeba nepomůže Jesenicku s transformací. Minimálně my v positivJE ho k tomu budeme vábit. A budeme to hrát na jeho lásku k Jesenicku, v zimě nejvíc je pro něj běžkování na Rejvízu.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.