Vojtěch Starý dává nový hashtag #jesenikyodmenuji

02.03.2022

Škoda, že většina s vás nemohla na loňském positivJE FESTIVALU zažít tu energii, která sálala z posledního přednášejícího - vysokoškolského studenta Vojtěcha Starého. Ten se nám na pódium nahlásil tak trochu na vlastní pěst, v sále kina jsme pak pochopili proč ;-)

Nevíme, jestli to popíšeme správně, ale Vojta ze sebe podle nás potřeboval dostat to, co dobrého se mu v posledních letech života na Jesenicku přihodilo. Kdyby se jeho energie dala využít jinak, zajisté by na něho menší domácnost pár dnů svítila. Takhle jsme to "schytali" my v sále a vy u monitorů.
Vojta se v dobrém slova smyslu otřel o námi používané motto 'Jeseník je za odměnu' a mírně jej doplnil o 'Jeseníky odměňují'. Absolvent jesenického osmiletého gymplu se pochlubil se svými nejčerstvějšími zážitky, čímž nechtěl říci, jak skvělý je, nýbrž poukázat na to, že něco podobného se může přihodit komukoli z vás.

A o co jako jde? Pandemie přerušila Vojtova vysokoškolská studia agroekologie na brněnské Mendelově univerzitě a doslova ho přikovala k Vidnavě, kde vyrostl. Tam jeho táta provozuje v domě U Černého orla lékárnu a Vojtovi se v období online výuky, kdy školy bylo méně, povedlo v horním patře krásného domu vybudovat stejnojmenné Ubytování U Černého orla. A podle jeho slov se dva dvoulůžkové a jeden čtyřlůžkový pokoj začali od 1. července '21 solidně obsazovat. Je optimistou, neboť Vidnavu i se svým okolím považuje za krásnou, turisty možná ještě ne úplně známou lokalitu.

Druhou, a ještě snad zásadnější myšlenku Vojta prezentoval přes svoje setkávání se se starou paní Elisabeth. Němkou, která byla z rodného Jesenicka po II. světové válce odsunuta do Německa, ale ona se i tak v roce 1993 vrátila zpět do Česka - na Jesenicko. Tak třeba i o tom Vojta mluvil a divákům se snažil vnuknout řečnickou otázkou, že kdo jiný než dnešní mladá generace, má tu nejsnazší cestu k plnění si svých snů, což dává do kontrastu právě s těžkým životním příběhem jeho nové německé "babičky".

Však si to pusťte teď a nechte na sebe zapůsobit magické vystoupení Vojtěcha Starého, dravého mládí slibujícího Jesenicku docela dobrou budoucnost.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.