Víme o firmách, které aktivně řeší udržitelnost svého podnikání

06.10.2023

Škoda, že když se v Česku řekne udržitelné podnikání - ESG (environmental, social, governance), zúží se téma maximálně na úspory energií – v lepším případě, nebo se to zkritizuje jako nesmysl z Bruselu – v horším případě, přitom… Přitom firma, která si metodu ESG reportingu osvojí, pravděpodobně zvýší svoji konkurenceschopnost, stoupne v očích svých zákazníků a odběratelů a stane se přitažlivějším zaměstnavatelem.

Aspoň my jsme si takové poznání odnesli z akce upořádané Inovačním centrem Olomouckého kraje (ICOK) pro zástupce malých a středních firem z Jesenicka. Pozvali jsme je k výrobci přírodní kosmetiky Naturfyt – Bio, který sám je ztělesněním zodpovědného podnikání. Fotovoltaika, šetrné nakládání s vodou, pěstovaná firemní kultura, zájem o své okolí a region… A naplňování parametrů ESG nese ovoce, Naturfyt – Bio patři mezi nejatraktivnější zaměstnavatele v okrese. Prakticky nemá problém obsazovat volné pozice.

Na ESG roadshow & ENVI workshop, kde hlavním řečníkem byla zlatohorská rodačka Radka Nedvědová z PwC, přijali pozvání kromě hostitelského Naturfytu i zástupci Wooxu, VentiAiru, TopTerama a Stomixu, nechyběla zástupkyně Města Jeseník a zúčastnili se i lidé z MAS Jesenicka.

Ti všichni se dověděli více o tom, co nefinanční reporting ESG znamená a proč se o sledované ukazatele (může být např. uhlíková stopa, energetická náročnost, rovnost platů mužů a žen aj.) zajímat, i když se na ně povinnost reportování možná nebude vztahovat. Nebude-li to chtít banka nebo investor, může se na to ptát zákazník či zaměstnanec. Ruku na srdce, i vás jako spotřebitele bude zajímat, za jakých podmínek bylo dané zboží vyrobeno, ne?

Jakkoli se vám to dnes může zdát jako sci-fi, tak doba, kdy udržitelně podnikající firmy budou v zásadní výhodě, se nějakým způsobem blíží. Včerejší setkání s podnikateli chtělo problematiku nasvítit, aby jesenické hospodářství drželo pomyslný prst na tepu doby. A víme, že těch zástupců byznysu, co si o tom přišli promluvit, seriózně řeší, jak se s příležitostí zvanou ESG popasovat co nejlíp a co nejdřív. ICOK se svojí službou ENVI jim bude chtít asistovat.

Foto (zdroj): Inovační centrum Olomouckého kraje 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.