Tři zdejší stromořadí chtějí titul Alej roku 2022

29.10.2022

Ani kůrovec nesundal Jesenicko z pódia nejzelenějších okresů Česka, stromů je tady pořád nekonečně hodně. Nejrozšířenější smrky statečně dohání mix listnáčů, nové lesy budou krásné. Co budou, jsou(!) a zrovna na podzim je to vidět. Stromy všude, kam se podíváte.

A pak jsou tu lahůdky v podobě letitých, ale i nových stromořadí patřících neodmyslitelně ke zdravé a fungující krajině. Lidé si k nim budují velmi osobní vztah, však jsou to často němí svědkové jejich dětství anebo jsou jim společníky při procházkách.

K popularizaci stromů jako takových přispívá i soutěž Alej roku, v níž se hledá nejkrásnější stromořadí České republiky. Národnímu kolu předchází kola krajská, v tom Olomouckém se možná schyluje k úspěchu našeho okresu. Ten má totiž v nominaci trojici zástupců z celkem sedmi. To nás naplňuje optimismem, že je tu šance na úspěch. I když, co si budeme povídat, ty aleje budou dělat radost dál, ať v hlasování dopadnou jakkoli ;-)

Zlatohorsko má v TOP7 dvě želízka! To víte, Zlaté Hory mají strom dokonce ve znaku. Asi nějaké znamení... 150 metrů dlouhá javorová alej lemující příjezdovou silnici ke zlatohorské železniční stanici je první. Za nás právě tahle soutěžící alej zapadá do snah Okrašlovacího spolku zlatohorského oživujícího budovu a okolí tamního nádraží.

Druhým reprezentantem Jesenicka je převážně jasanová alej tu a tam mixnutá lipou či javorem, která provází osadou Rejvíz. My jsme jí naměřili kilometr.

Město Jeseník v krajském kole zastupuje Alej nářků, skoro dvousetletá řada hlavně buků, již v dnešních Smetanových sadech nechal vysázet vážený továrník a někdejší starosta Josef Raymann. Rozruch vzbudilo nedávné kácení několika nenávratně poškozených stromů, což zase krásně ukazuje sílu vztahu, jaký lidé umí s řadou starých stromů mít.

Dobrá zpráva pro všechny, od 2. listopadu do 11. ledna můžete poslat hlas vaší nejoblíbenější aleji, půjde to tady.

Foto (zdroj): Alej roku 2022, Jiří Židů

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.