Tomáš Neuwirth se ptá: Chcete knihu sci-fi povídek z Jesenicka?

11.08.2023

Tenhle způsob vydávání knih nám přijde férový, byť k autorům lehce krutý, rozhodně ale jde z pohledu vydavatelů o vrcholně udržitelný systém. Kniha se netiskne, není-li dopředu jasné, že o ni je dostatečný zájem.

Knižní startovač Pointa hodlá na vlastní kůži otestovat uznávaný jesenický fotograf Tomáš Neuwirth se svojí povídkovou prvotinou 'Sci-fi povídky z Jesenicka'. Jestli předprodá potřebný počet výtisku - a vy to máte ve svých rukách - bude to další důležitá publikace do regionální knihovny. A dokonce v tématu, které Jesenicku není úplně vlastní.

Děj šesti povídek se odehrává tady u nás, některá místa skoro určitě poznáte. Dokonce možná nabydete dojmu, že znáte i některé hrdiny, byť v doslovu autora určitě nebude chybět disclaimer o tom, že jména postav jsou smyšlená a veškerá podobnost je čistě náhodná ;-) Spisovatel Neuwirth je každopádně z obliga, v žánru sci-fi se jakoby nic nestalo. To je další na ději příběhů to sympatické, že nejde o sci-fi extra futurologické. Naopak, Tomáš pracuje vizionářsky s tématy, jako jsou umělá inteligence, vesmír, obnovitelné energie… U čtení se párkrát budete muset štípnout, jestli ještě čtete sci-fi nebo už realistickou beletrii. Teda číst budete, pokud si ji za příznivou cenu 299 Kč předplatí dostatečný počet z vás. Kampaň k tomu startuje 22. srpna, rozhodně vám to na positivJE připomeneme.

Máme rádi, když lidi v něčem talentovaní jdou po hlavě do nových projektů. Stejně jsme se ale zajímali, co vede fotografa a kameramana k tomu, že svou kreativitu upře i tímhle směrem. Tomáš to vysvětlit takto: "U psaní nejsem limitován natočeným materiálem či zachyceným snímkem. Hranici tvoří pouze moje fantazie. A záleží pouze na mně, kam až ji nechám rozvinout. A to mě na tom baví. Ta hravost, ta možnost být v povídce se svými hrdiny během jednoho řádku na opačné straně zeměkoule.".

Přečetli jsme za vás ukázku z povídky 'Komín' odehrávající se v Písečné, kde v nepoužívaném továrním komíně mizí věci a pak i hlavní hrdinové. Bylo to vtipné a rozhodně to znělo napínavě.

Jestli Tomáš Neuwirth půjde do vydání knihy s podobným zaujetím, s jakým se stal oceňovaným dronovým fotografem, dovolíme si mu predikovat i zajímavou literární dráhu.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.