Student Roman Timothy Velc chce s mladými vysadit les

01.03.2024

Pro positivJE denní chleba, potkávat se s mladými lidmi z Jesenicka. Máme tak příležitost sledovat, jak nám tady vyrůstá generace sebevědomých lidí, jejichž životní plány a ambice nezřídka hodlají realizovat v rodném kraji.

Už nějaký ten pátek sledujeme i cestu loňského maturanta jesenického gymnázia Romana Timothy Velce, s nímž jsme v Inovačním centru Olomouckého kraje konzultovali podnikatelské záměry. Během studia prvního ročníku lesnictví na brněnské Mendelově univerzitě se Tim vrací do Jeseníku se svým solidárním projektem Společně pro stromy. Coby milovník Jeseníků, které má v kombinéze Fenix Ski Teamu prolyžované křížem krážem, se rozhodl zorganizovat celoroční environmentálně prospěšný projekt spolufinancovaný Evropskou unií a pořádaný neformální skupinou EraYouth. Do projektu jsou zapojeny dětské domovy z Jeseníku a Černé Vody společně s GymJes a jesenickou ZŠ Nábřežní.

Jednou z hlavních aktivit projektu je výsadba minimálně 800 listnatých sazenic na lesním pozemku města Jeseník. Je tím cíleno na prohloubení vztahu mladých k přírodě. Součástí jsou i edukativní workshopy z oblasti ekologie a ochrany lesa.

A není to všechno. Tim má za sebou více jak deset zahraničních výjezdů v rámci programu Erasmus+ (např. Rumunsko, Severní Makedonie, Portugalsko, Turecko, Bulharsko, Slovinsko, Velká Británie ...). Účast si na projektech zařizuje sám a je přesvědčen, že to studenti jesenických středních škol mohou dělat úplně stejně a chtěl by jim s tím pomoct.

Kamil Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.