Starosta Miroslav Kocián je chlap na svém místě

12.04.2022

On by si určitě nepřál být nazván hrdinou, skromnost by mu to nedovolila. Jenže když se už nějakých 27 let perete v roli starosty v obci, která nemá na růžích ustláno, musíte být něco jako frajer. Ehm, on by možná Miroslav Kocián nesouhlasil ani s naším zařazením Bílé Vody do jakkoli znevýhodněné oblasti. I když má dědina jen 320 obyvatel a je fakt hodně v rožku Česka a vlastně i Jesenicka ;-)

Nadace Via, která si všímá lokálních hrdinů, přinesla s panem starostou moc hezké povídání, rádi z něj vybíráme to nejzajímavější. Málo se to ví, ale tenhle lokální patriot není původem zdejší, z Valašska na Javornicko se dostal přes práci v lese. Konkrétně do Bílé Vody se pak přistěhoval v roce 1992 právě v době, kdy obec tolik utrpěla vylidňováním. To když se řádové sestry vrátily zpět do svých původních domovů. Ostatně i tenhle fakt ho nanominoval na poloprázdnou kandidátku do obecního zastupitelstva. O tři roky později už Bílé Vodě šéfoval. A šéfuje dodnes.

Na rozdíl od mnohých jiných pochopil blízkost Polska jako výhodu a do značné míry přetočil fokus na přeshraniční spolupráci, i pokud jde o čerpání dotací, bez nichž se obec s ambicemi prostě neobejde.

Bílá Voda si provozuje hospodu a penzion, má komunitní pekárnu, Muzeum izolace, internace a integrace, organizuje vyhlášený Brosmannův festival duchovní hudby... Nově se pouští do zvelebení právě okolí pece a sušárny ovoce. Jde se na to opět příkladně komunitně, v duchu starostova hesla "Jestli chceš mít lepší život, musíš se o to zasloužit taky sám.". Místní pekárna se tedy dočká altánu, letní kuchyně a houpačky pro děti, výhledově se počítá s ovocným sadem a bylinkovými záhony, aby se místo mohlo stát atraktivním cílem pro různé workshopy třeba pro děti z okolních škol.

Není nám známo, jestli Miroslav Kocián hodlá kandidovat na starostu i letos, každopádně i kdyby to položil, zůstane za ním dost práce. A pokud bude pokračovat, za další 4 roky toho zase trochu zvládne v Bílé Vodě vylepšit, nemáme strach.

Námět (zdroj): Jarda Knotek a Nadace Via

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.