Profese DESIGNÉR: Designéři Roman Kvita a Vítek Bechynský dělají čest kreativitě Jesenicka

08.03.2022

Dva velmi šikovné designéry s kořeny na Jesenicku jsme pozvali do dalšího dílu rozhovorů s profesemi, které natáčíme v rámci cyklu Regionální kariérové poradenství na Jesenicku.

Designér je člověk dávající věcem tvary a vzhled, a ty můžete najít všude. Ta profese může znít nedosažitelně, protože designéři zpravidla studují uměleckoprůmyslové školy, my jsme se ale v povídání dobrali toho, že designérem může být klidně také truhlář, grafik, kovář, zámečník, krejčí..., kdokoli, kdo má šikovné ruce a kreativně smýšlející mozek.

Pro Jesenicko je to rozhodně aktuální téma, tvůrčí profese se totiž často stávají těmi pracemi snů a v tomhle případě navíc pracemi snů, kvůli nimž nemusíte opustit rodný kraj. Naopak, život na Jesenicku může kreativitě svědčit. Mimochodem skvělou roli tady sehrávají základní umělecké školy a jejich výtvarné obory, oba účastníci rozhovoru si tím prošli.

Roman Kvita původem z Kobylé i Vítek Bechynský původem z Lipové, jsou živoucí důkazy šikovnosti Jesenicka. Vystudovaný návrhář karosérií aut Vítek například vymýšlí rámy jízdních kol a má firmu na designové vodní dýmky, jež vyváží do světa. To Roman Kvita, držitel prestižního ocenění Red Dot, dělá designové urny anebo krásný nábytek. Ani jeden z nich rozhodně netrpí tím, že by tvořili jen tzv. do šuplíku, všechno to jsou reálné projekty přispívající ke krásnějšímu Česku.

Pod článkem najdete záznam rozhovoru. Mladým to může vžít optimismu do žil, staří poznají další dva jesenické talenty. A většina doma máte nějaké dílničky či kutilské koutky, jen bastlete a hrejte si na designéry.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.