Profese AJŤÁK: Patrik Pompe prozradil, jak moc je tahle práce dream job

10.11.2021

Mezi osmáky a deváťáky roste zájem o studium oboru 'informační technologie'. Skoro jistě k tomu přispívá i situace na pracovním trhu, kde je po datových analyticích, programátorech, graficích, expertech na umělou inteligenci či kybernetickou bezpečnost obrovská sháňka. Platy jsou tam nadprůměrné a tuhle práci jde dělat z domova, takže i z Jesenicka. Samá pozitiva :-)

Těžko bychom hledali vhodnějšího adepta na představení profese ajťák než Patrika Pompeho, který je ztělesněním naší představy o povolání budoucnosti. Absolvent Gymnázia Jeseník vystudoval brněnské Vysoké učení technické - obor informační technologie a Masarykovu univerzitu - obor aplikovaná informatika a šel "cestou nejmenšího odporu". To u študáka znamená již při vysoké nějakou tu brigádu v softwarové firmě, ideálně o jejím byznysu napsat diplomovou práci a po promoci u ní začít pracovat.

Strávil několik let v Brně ve dvou firmách (Inspire CZ, Mycroft Mind), kde se na pozici vývojáře, a pak softwarového inženýra dostal k zajímavým věcem, jenže srdíčko jej táhlo do rodného Jeseníku, blíže přírodě a nepřeberným možnostem ke sportování.

Na přestěhování vsadil vše a postupně kromě adresy změnil i pracovní vztah ze zaměstnance na freelancera (na volné noze) a předběhl dobu - tu covidovou, která práci na dálku nahrála ještě více. I o tom divákům živého streamu kariérového poradce Kamila Kavky mluvil.

Zkrátka však nepřišli ani ti, co se nechystají být ajťáky. Těm Patrik kladl na srdce, aby se ve svém "profesním zájmu" snažili být zdatní v osvojování si moderních technologií. V tomto směru host video podcastu nemá o mladou generaci obavu.

Jste-li žákem závěrečných ročníků základní školy nebo rodič takto starých dětí, mohlo by vám ¾ hodiny trvající interview zprostředkovat docela autentický obrázek o tom, jakými znalostmi musíte oplývat, abyste se v sektoru IT dobře živili.

IT komunita se na Jesenicku utěšeně rozrůstá, pomáhá tomu úspěšná robotika na gymplu i studijní obor informační technologie na eMku. Zdá se, že zrod technologických startupů se sídlem v Jeseníku je jen otázkou času.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies