Přehlídka jesenických náplav v České televizi pohladí srdce každého jesenického patriota

05.11.2022

To byl ale vypečený díl pořadu 'Pečení na neděli' běžící na obrazovkách České televize. Celý se natáčel v našem 'zapomenutém kraji', který soudě podle mnoha aktérů V pořadu přestává být tím neviditelným regionem, odkud se jenom odchází.

Přehlídku odšpuntoval Tomáš Josef Hanák, jehož rodinné pekárně ve Zlatých Horách se náramně daří, velmi rychle si vybudovali zákaznickou základnu po celém okrese, po kterém Tomáš ochotně a vždy s úsměvem domácí pečivo rozváží. Průvodkyni pořadu Petře Buriánové představil recept na Slezský borůvkový koláč.

Druhým "imigrantem" až z Ameriky byl všem známý Kyle Bairnsfather. Ten divákům prozradil tajemné duchy ukryté v bylinách, svých pár vteřin slávy si užil i jeho ceněný borůvkový likér BLU. Kyle dost razantně odmítl označení, že Jesenicko = chudý kraj.

Manželé Šimíkovi jsou novými občany tak napůl. Šimon z Mikulovic pochází, ale jeho žena Helena roztáčí hrnčířské kolo coby původní obyvatelka Brna. O její značce Helehlína jsme už na positivJE psali. Po shlédnutí videa poznáte její recept na lehký malinový koláč.

Sílu komunity pochopíte na žulovské PlaŽule, unikátním to místě pro společná setkávání tamních obyvatel, kteří díky též přistěhovaným manželům Walekovým dostali roztomilou kavárnu Eleanor, a taky onu sousedskou PlaŽulu.

Před kamerou se objevily i stálice Jesenicka, jako je muzikant a výtvarník Jaromír Švejdík či ředitelka Okresního archivu Bohumila Tinzová.

Hezky se na to kouká a je to žádoucí pohlazení duše každého jesenického patriota. Nedivili bychom se, kdyby po shlédnutí pořadu přibyly další "žádosti o byt", protože jak tam zaznělo "koho Bůh miluje, tomu dovolí žít v Jeseníkách". Fakt to funguje.

Udělejte si půl hodiny čas a přesvědčte se sami (zde). Anebo přijďte 25.11. na Festival patriotů Jesenicka, představíme další dvě posily regionu z vnitrozemí - Hanku Dolákovou a Pavla Rušara.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.