Petr Šaj, Bílá Voda a ZŠ Jeseník v nominacích na ceny životního prostředí

08.05.2024

Možná, že kdybychom tyhle lidi a organizace poslouchali dříve, nemuseli jsme dnes žádnou klimatickou změnu řešit. Takhle nezbývá než věnovat energii snižování vlivu lidstva na oteplování planety.

Osvěta a příklady hodné následování jsou přesně ten recept, jak nás přimět k větší uvědomělosti. Do téhle kategorie patří i Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti životního prostředí, kde se v hlasování veřejnost objevují tři adepti z Jesenicka.

Ředitel regionálního pracoviště Olomoucko v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR Petr Šaj dlouho šéfoval Správě CHKO Jeseníky. Svůj profesní život vystudovaný zoolog – ornitolog zasvětil mj. monitoringu ptáků v Jeseníkách, a i proto je nominován.

Bílá Voda, to místo, kde začíná Česko, se do řečí nedostává jenom díky Kateřině Tučkové. Obyvatelé obce na sebe upozorňují bezkonkurenčně nejnižší produkcí komunálního odpadu v zemi. Po přepočtu je to asi půl litru směsného odpadu na osobu denně. Impozantní!

Osmáci ZŠ Jeseník si ve spolupráci s městem Jeseník a městskými technickými službami v rámci ekologické výchovy zkusili zasadit dvanáct vzrostlejších habrů obecných. Mákli si a od té doby spolehlivě ví, jak jsou stromy v přírodě důležité.

Jsou tu tři finalisté mající vazbu na Jesenicko a vy můžete jednoho podpořit hlasem.

Kamil Kavka
Foto (zdroj): Pivovar Holba

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.