Odstartovali jsme v Jeseníku malou podnikatelskou akademii

26.01.2022

Jedním z léků na nižší platy regionu (jsme na 89 % průměru ČR), je rozvoj podnikatelského sektoru. Jako malý/á podnikatel/ka můžete vydělávat více a spíše se dostanete k práci, která vás baví, jako větší podnikatel/ka navíc můžete dávat práci dalším lidem.

Pomáháme platformě NašlápnuTO, která chce na Jesenicku šlápnout do podnikavosti studentů, včera jsme prvním dílem odstartovali malou podnikatelskou akademii, takové setkání "prvopodnikatelů". Pozvali jsme středoškolské studenty, pozvali jsme podnikavce a oni dorazili.

Tématem úvodního dílu (proběhne jich celkem pět) byl 'podnikatelský nápad' (metoda Lean Canvas), tedy na jednu A4 zpracovaná analýza podnikatelského záměru. Během pár minut víte, jaký problém váš nápad řeší, kdo je vaše konkurence, kolik utratíte za reklamu, co bude tvořit zisk... A protože víme, že nejlepší teorií je praxe, přizvali jsme mezi přednášející lidi z reálného světa podnikání. Naše pozvání přijal výrobce dřevěných hraček Pišlik Václav Kvapil a podnikáním v USA ošlehaný Martin Šejda, aby posluchačům prozradili jejich podnikatelské začátky a nabyté zkušenosti. A třeba se pochlubili tím, zdali si jejich nápady tehdy prošly něčím podobným, jako je metoda Lean Canvas.

Krásně se ukázaly ty dva odlišné přístupy, kdy Václav hovořil více o tom, jak je důležité podnikat v tom, co vás naplňuje. Naproti tomu Martin stavěl do popředí to, dělat smysluplný byznys, který má potenciál vydělávat. Oba recepty jsou legitimní, pochopilo to i publikum. Účastníci se velmi živě obou spíkrů doptávali, čímž vlastně zvyšovali hodnotu své účasti, neboť si odnášeli o to více užitečných informací.

Povídání se trochu protáhlo, a tak došlo i domácí úkoly. K jejich "kontrole" se vrátíme příště - 15. února. To budeme mluvit o produktu - jeho dokonalého pochopení a vyladění. Nasdílet svůj názor na věc přijde majitel domašovské likérky Kyle Bairnsfather a zakladatel technologické firmy Oscar Senior Tomáš Posker. Registrovat se můžete tady.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.