O spolupráci žulovské kavárny a jesenických zemědělců

04.05.2023

S oblibou píšeme o zdánlivých maličkostech majících potenciál roztáčet vetší věci. Tušíme totiž další prohlubování změn chování spotřebitelů. Bude přibývat těch, kteří se budou zajímat o původ potravin. Nepůjde o banány ani kiwi, ale základní potraviny typu chléb, sýr, brambory, maso, jablka, mléko… k vám nemusí cestovat přes "půlku světa".

Proto nám je sympatická spolupráce žulovské kavárny Eleanor Café a Zemědělského družstva Jeseník. I malá, zato hojně navštěvovaná kavárna, dokáže spotřebovat desítky a stovky litrů mléka, a proč ho namísto plastových litrovek nezačít nakupovat přímo od výrobce a po kyblíkách? Když právě v Jeseníku máme jednoho prvotřídního. Připomínáme, že ZD Jeseník dodává mléko i na výrobu sýrů Gran Moravia.

Tým Eleanor si tedy vozí mléko z Jeseníku, sám si ho pasteruje i stáčí do sklenic. Část padne na kapučína a spol., z části v Žulové vyrábí sýry. Ty následně můžete ochutnat buď v jejich domácích obložených žemlích anebo naložené ve sklenicích.

Tomu se říká udržitelné uvažování par excellence - snížení uhlíkové stopy, snížení produkce odpadů a podpora lokální ekonomiky. Kéž se budou připojovat další gastronomické provozy, aby se na Jesenicku vyrobené věci pokud možno na Jesenicku i spotřebovaly.

Foto (zdroj): Eleanor Café Žulová, Zemědělské družstvo Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.