Nová adresa Jeseník: Pro ministra se da pracovat odkudkoli, jak ukazuje David Dvořák

03.03.2023

Cesty osudu jsou nevyzpytatelné a nikdo na světě si nemůže být jist tím, kdy ho život zavane na Jesenicko. Koho už zavál, mapujeme v rubrice 'Nová adresa', kde nám dneska uvízl David Dvořák, povoláním právník na Ministerstvu pro místní rozvoj. Na ministerstvu, které jako všechna ostatní ministerstva sídlí neotřesitelně v Praze. Naštěstí i stát už umí home office ;-)

Nebylo to ale tak přímočaré, rodilý Brňák s vystudovanými právy na Masarykově univerzitě se k nám dostal až po mnoha letech odžitých v Praze, kde se hraje první právnická liga. Tu doktor Dvořák začal hrát na ministerstvu v roce 2003, tehdy ho zlákaly přípravy Česka na vstup do Evropské unie (1.5.2004), s čímž byly spojeny tisíce a tisíce stránek legislativy, kterou naše země musela přijmout. Profesně velmi vzrušující období, kdy David Dvořák pomáhal transferu evropského práva a kdy spoluvytvářel pravidla pro zadávání veřejných zakázek.

Právníkům se někdy stane, že přeběhnou obrazně řečeno na druhý břeh do soukromé sféry - advokacie, potkalo to v roce 2006 i Davida. V roce 2008 pak založil se třemi kolegy (dnes významnou) advokátní kancelář MT Legal a i v ní se specializoval právě na problematiku tendrů a výběrových řízení.

Obnášelo to schůzky u zajímavých klientů, prestižní právnický post a poněkud hektický život v Praze. To všechno byl mix, jež přispěl k rozpadu Davidova prvního manželství, z něhož má devítiletého syna. Osobní věc, leč v ten moment se začal trochu klopotně rodit jeho následný přesun na Jesenicko. Klopotně, protože jako právník cestující za klienty po celé zemi, nepovažujete Jeseník zrovna za ideální výchozí bod služebních cest a nemění to ani fakt, že v Jeseníku žije vaše nová přítelkyně (dnešní manželka) Pavla se svými 2 dětmi. Nebo nemění. Mění a hodně, jen chvíli trvá, než se vám páteční a nedělní pendlování mezi Prahou a Jeseníkem patřičně zají. A taky se na vás musí usmát štěstí, že v Jeseníku seženete slušnou nemovitost, když už to s žitím tady myslíte vážně. Na Davida s rodinou se štěstí doslova křenilo, když se v nabídce realitky objevila nemovitost, po které už před tím dost významně pokukovali. Mělo to jeden háček - museli reagovat velmi rychle, protože pořadník zájemců byl dost dlouhý. David tehdy udělal něco, co vůbec nesedí k jeho naturelu přemýšlivého a analytického tvora. Byl někde na cestách, když mu o domě na prodej volala manželka. "Já jsem musel s koupí domu souhlasit jenom na základě fotek, které mi makléř naposílal do mobilu.", zavzpomínal David s úsměvem. Naštěstí pro manžele Dvořákovi téhle investice nikdy nelitovali, naštěstí pro Jesenicko to byla pro Davida další kotva, aby se definitivně začal považovat za Jeseníčáka ;-) Také náš obligátní dotaz na velikost kulturního šoku, jaký mu stěhování z Prahy do Jeseníku způsobilo, okomentoval tak, jak to moc rádi slyšíme: "Nikdy jsem se tady nesetkal s žádnými narážkami o náplavě. Naopak, všude jsem vnímal velkou vstřícnost. Ať to bylo na úřadech nebo při hledání řemeslníků, vždycky jsem cítil, že jsem tady vítaný.".

Zbývalo vyřešit pracovní dráhu, protože trvalé bydliště v Jeseníku ani péče o syna se úplně neslučovala s časově náročnou prací pro advokátní kancelář. David má navíc syna ve střídavé péči v Praze, kterou proto nemůže ještě pár let úplně opustit. Nakonec k rozuzlení došlo jednoduše. David byl dobře zapsaný na Ministerstvu pro místní rozvoj, kde koneckonců pořád pracuje několik kolegů z jeho první štace (2003-2006). Odsud dostal zajímavou nabídku, aby podruhé vstoupil do téže řeky. Pokud jde o zodpovědnost, tak ta je opět spojená s jeho expertízou - právem Evropské unie. Pokud jde o vstřícnost, tak Davidovi umožnili pracovat každý druhý týden z Jeseníku.

Co je super na těchto personálních posilách regionu, že ony se často různými způsoby zapojují do jeho chodu. Prostě jim není jedno, kde žijí a hodlají přiložit ruku k dílu. Davidovo angažování v barvách Jesenicka se aktuálně projevuje tak, že od podzimních komunálních voleb sedí v roli zastupitele Jeseníku, kde dostává příležitost přetavit své dosavadní zkušenosti ve prospěch města, které si před pár lety zvolil jako svoji novou adresu.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.