Nová adresa Bílá Voda: Z markeťáka v Ostravě, se Franta Vrána stal kamnářem z Bílé Vody

29.06.2023

Aby mohlo být vítání, musí být napřed loučení. Volně parafrázujeme slova Zdeňka Svěráka ve filmu Vratné lahve. Aby mohlo být dobře, musí být napřed blbě. By pro změnu pasovalo do úst Frantovi Vránovi. Ten ale nehraje filmovou roli, nýbrž reálný život bývalého Ostraváka v Bílé Vodě. Spád jeho vyprávění nezapře jeho původ, umocňuje to i pestrost jeho dosavadního, 40 roků trvajícího, života.

Předkládáme vám příběh kluka (on se tak cítí), který to v moravskoslezské metropoli dotáhnul na úspěšného marketéra, aby se nakonec stal úspěšným kamnářem, který na zakázky vyráží z osady Kamenička u Bílé Vody.

Pro marketing a reklamní produkci ho vychovala Ostrava. V ní během patnácti let dosáhl profesních úspěchů doslova ve všech marketingových disciplínách a rolích. Byl grafikem, tiskařem, kreativcem, produkčním, obchoďákem, tím vším jak v pozici zaměstnance, tak v roli spolumajitele a později i majitele agentury. Branži zná skrz na skrz, a i proto si mohl před lety dovolit říct "Takhle už dál nechci.". Ta doba totiž nebyla jenom idylická. Když to šlapalo pracovně, nešlapalo to lidsky, když byl tým v pořádku, zase to haprovalo u klientů. Na jeden sukces připadal jeden fuckup a Frantu tohle požíralo. Nestíhaly to kompenzovat ani útěky do přírody. Beskydy a Jeseníky byly víkendovým domovem upracovaného Franty a jeho partnerky Pavly. A tak se jim před 10-ti lety v hlavách zrodil plán na takový malý životní restart.

Malý, pokud považujete přesun z 8. patra ostravského věžáku do bývalého sudetského statku u Bílé Vody za malý. Minimálně rodině a přátelům malým nepřipadal, těm zprávu o stěhování museli poněkud zabalit. Navlíkli to na uspořádání svatby, na které kromě požehnání oddávajícího dostali požehnání od nejbližších k přesunu na Jesenicko. I když se to neobešlo bez rozmlouvání a strašení. Ti rozmlouvači totiž za sebou neměli to martýrium v podobě hledání vhodné nemovitosti, jež jednoho dne přineslo dvouhlasné "Ano, kupujeme." určené sluchu realitního makléře. To ano zaznělo na nemovitost, která z pohledu Franty a Pavly měla tak nějak všechno, co hledali. Les za domem, klid, velký pozemek, polosamota s nejbližší sousedy dostatečně daleko… Až na to, že neduhy stavby se jako na potvoru vyjevily, až se do ní nastěhovali. První čtyři roky neznali nic jiného, než práci a rekonstruování domu a sami sebe se ptali, jestli to takhle chtěli. Pro ně i pro nás naštěstí, se zabydleli a postupně zapojili do okolního života. Tím si je Jesenicko a Javornicko připoutalo k sobě.

Franta ještě i ze zahrady v Kameničce čp. 34 řídil svůj ostravsko/pražský reklamní byznys, ale covid a solidní podraz obchodního partnera urychlili konec jedné dlouhé epizody. Byť Franta si příležitostné obchodní aktivity s letitými klienty drží dodnes, korporátní byznys je definitivně u ledu. Během lockdownu však vyvstala otázka, čím jiným se živit. Zřejmě na Bílovodsku zaujal svou šikovností při opravě vlastního domu a znalostí nejrůznějších řemesel, možná to podpořilo i jeho zastupitelování na obci, každopádně kohosi napadlo, že 'taky fajny chachar', by mohl být i dobrým kamnářem. Mínila legenda kamnářského řemesla Otakar Blahník z Bílé Vody a nabídla Frantovi spolupráci. A on výzvu přijal, dokonce se kamnařině vyučil, no a dneska provozuje Kamnářství Vrána. Tak přímočaré to bylo, přechod z košile do montérek rozhodně vůbec nebolel. Po práci má možná špinavé ruce, ale zato čistou hlavu. V tom, co dělá, je opět úspěšný. Pro vaši informaci, v těchto dnech nabírá zakázky na rok 2025. Je nejšťastnějším živnostníkem široko daleko.

Tím ale jeho působení na Jesenicku nekončí. Do toho chaosu podnikání a rekonstruování z posledních pár let, s manželkou zplodili dvě děti. Těm se bezmezně věnují a opět z toho profitujeme i my domorodci. Přes javornické mateřské centrum Flek, které Pavla nějakou dobu vedla, se zrodila myšlenka na projekt vracející se ke kořenům života v Rychlebských horách, tedy k přírodě a řemeslu. Vznikl Kus z lesa. Pod ním provozují v prostorách muzea v Bílé Vodě kreativní dílnu, dělají příležitostně polytechnickou výuku pro mateřské a základní školy. Jednou měsíčně na základně v Bílé Vodě pořádají kreativní dílny pro rodiny s dětmi nebo řemeslné workshopy či letní kino.

Pořád to není všechno. Vránovi se trochu kuriózně a výhodně dostali ke kompletnímu vybavení zahradnictví, které k sobě přestěhovali. Milovanou bylinkovou zahradu v Lednicko-valtickém areálu mají prochozenu jako nikdo, s vášní pro trvalkové květiny a bylinky by rádi rozjeli v následujícím roku pěstování a prodej i u sebe. Celé se to šije na míru Frantově manželce, která by po skončení rodičovské dovolené našla smysluplnou realizaci, navíc takto ideálně rovnou u domu. A jak jsou oba aktivními občany Bílé Vody, mají v budoucnu v plánu vystavět veřejnou bylinkovou zahradu. Vznikne další "potrava" pro Františka coby místního "manažera pro cestovní ruch". Za domem vyčlenil kus pozemku pro kempaře (bezkempu.cz), vytvořil mapu a průvodce po Bílé Vodě a okolí a návštěvníkům nejsevernější obce Olomouckého regionu nemá problém sestavit klidně i třídenní itinerář, při jehož plnění neopustí třicetikilometrový perimetr.

Takhle činorodý bývalý Ostravák Franta Vrána je, a to jsme nezmínili jeho promotérskou minulost. To se pohyboval na taneční scéně v roli dýdžeje i pořadatele hudebních festivalů a akcí. Pojí se to více s jeho ostravskou etapou, přesto si své jesenické hudebně-promotérské pokračování nalezl v místní crew The Bassline Fanatiqs (DJ FLY), které je členem od roku 2020. A drží rekord! Jako první uspořádal v Tančírně v Račím údolí elektronickou taneční párty.

To nádherně ilustruje jeho přístup k životu - všechno na plné pecky!

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.