Něco zpráv z jesenického realitního trhu
Dneska přinášíme více otázek než odpovědí, řeč bude o trendu, který někomu přináší radost, někomu dělá vrásky, cesta z deprese je však nasnadě - akcelerovat pozitiva, odstraňovat negativa.
Dostupnost bydlení a ceny nemovitostí na Jesenicku jsou bezpochyby faktorem důležitým pro jeho demografickou budoucnost. Vzali jsme si k ruce data portálu Valuo, který se věnuje analytice realitního trhu ČR, z nich například čteme, že v okrese Jeseník je průměrná cena bytu po rekonstrukci za metr čtverečný 31.350 Kč. Podle jejich jiné statistiky zde ceny dokonce vzrostly od roku 2019 nejvíce v zemi (+63 %). Pro vlastníky nemovitostí a prodávající dobrá zpráva, pro zájemce o koupi přesně naopak. Jen doplníme, že stejný m2 v Praze stojí přes 99 tisíc korun! A teď, čím to je? Nedostatečnou výstavbou, a tedy malým počtem bytů na trhu? Nebo je bytů dost, ale skupují je lidé z velkých měst na důchod, spekulanti a drobní investoři? A nakolik do cen vstupuje růst atraktivity regionu? My jen, že tahle problematika asi není o jedné konkrétní věci.
A ještě jednu kacířskou úvahu si neodpustíme, promiňte. Z obcí zaznívá, jak staví nebo plánují výstavbu sociálních bytů. OK, definice 'sociální' může zahrnovat široké spektrum uchazečů, každopádně my málo (spíše vůbec) neslyšíme o výstavbě dostupných (startovacích) bytů pro mladé lidi a pro mladé rodiny. To nejsou sociálně slabí lidé, to jsou lidé, kteří nám pak utíkají, protože si na startu svých kariér nemohou dovolit platit klasické komerční nájmy, k nimž je i těžké se vůbec dostat.
Teď možná jedna vlaštovka - město Jeseník intenzívně zvažuje projekt družstevního bydlení na svém pozemku naproti budovy soudu, kde by měl vzniknout bytový dům. Právě díky družstevnímu modelu se do něj dostanou mladé rodiny, které třeba nedosáhnou na hypotéku. Město si jako člen družstva může podmínky určovat, aby byty nezískali spekulanti/investoři. Družstevní bydlení čeká v Česku renesance, naše město patří k jedněm z prvních, kdo do toho chce jít.
Ale podobných projektů musí přibývat, aby obce a města měli reálnou sílu moderovat demografický vývoj, protože každého zajímá práce - bydlení - škola a doktor, to je pořád dokola, municipality mají vliv na tři ze čtyřech kritérií.
Prosíme, přečtěte článek na webu a vraťte se věcně diskutovat na Facebook, zajímá nás váš názor ;-)