Michaela Musial se vrátila z Londýna a stala se špičkovou posilou v jesenické nemocnici

12.08.2023

Realita Česka je spíše opačná, mladí lékaři odchází pracovat do zahraničí. My hlásíme jeden pěkný zdravotnický návrat do ČR, dokonce na rodné Jesenicko. V hlavní roli je Michaela Musial, vystudovaná zdravotní sestra, která po absolvování šumperské zdravotní školy odešla do pražské Fakultní nemocnice Motol, aby po sedmi letech na dětské klinice zvedla kotvy a vydala se do Velké Británie. Plán byl jasný, naučit se perfektně anglicky a odletět za sestrou do Austrálie. "Ale protože jsem po pár týdnech potkala šikovného polského chlapce od Krakova, tak se situace změnila a já zůstala v Londýně 13 let.", vysvětlila přímočaře změnu plánů Michaela.

Zůstala v Londýně a rozhodně se nenudila. Začínala jako chůva, pak jako asistentka v jeslích, ale podvědomě stejně směřovala do zdravotnictví. Díky její píli to klaplo, dostala se do jedné z největších nemocnic v Anglii, Fakultní nemocnice University College London Hospital. Ta pro vaši informaci zaměstnává okolo 8 000 lidí.

Tam se vypracovala na vedoucí sestru pediatrických ambulancí, což byl náročný a stresující post. Odměnou byla příležitost pracovat po boku nejlepších lékařských týmů celého Spojeného království. Člověk se těžko ubrání pokušení ptát se Michaely na srovnání českého a britského zdravotnictví. Na to říká, že to fakultní, na nejvyspělejších pracovištích, je si hodně podobné - prostě špičková medicína. Za uši bychom si všichni mohli zapsat ještě jedno její porovnání. Pravila: "Angličtí pacienti jsou určitě trpělivější, neberou zdravotní péči jako samozřejmost a celkově si všichni zdravotníků velice váží.". Ať to ale není to jediné, co si o Michaele budete pamatovat! ;-) Můžete se s ní potkávat na chodbách Nemocnice AGEL Jeseník. Ověnčená titulem Honorovaný bakalář věd z Universtiy South Bank a oceněním Zdravotní sestra - mentor roku 2014, zde působí jako epidemiologická sestra.

Faktor 'rodný kraj' totiž zafungoval i u ní, a tak se i se dvěma dětmi vrátila na Jesenicko. Ty se narodily během jejího působení v britské nemocnici. Vězte, mateřská je tam devítiměsíční.

To je minulost, teď je Michaela posilou nejen v té profesní rovině v nemocnici. Svými zkušenostmi se životem v cizí zemi jistě může působit coby ambasador Jesenicka, že jako ani prestižní Londýn to nad ním nakonec nevyhrál ;-)

Celý rozhovor s Michaelou Musial si můžete přečíst zde.

Text a foto (zdroj): časopis Náš AGEL

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.