Martin Kupka přivandroval, aby posílil region

01.08.2019

To se tak někdy stane, že přijedete do Bílé Vody, abyste odsud vyrazili na letní vandr po Rychlebských horách, a zdejší atmosféra vás natolik chytne, že se sem rozhodnete přestěhovat. Tenhle příběh se zakládá na skutečné události a odehrál se v roce 1999.
Martin Kupka se narodil v Mariánském Údolí u Olomouce a celé dětství a mládí prožil v oblasti Oderských vrchů. Během studia psychologie na Univerzitě Palackého v Olomouci podnikl onen osudový přechod z Bílé Vody na Králický Sněžník. Ani po návratu domů nemohl Jesenicko dostat z hlavy, a když po vysoké škole přišla v roce 2001 nabídka jít dělat psychologa do diagnostického ústavu v Žulové, neváhal ani minutu. Pro čerstvého absolventa to byla poučná, ale docela náročná štace, po níž si vzal roční volno, aby zcestoval a poznal Spojené státy americké. Mimochodem, v USA potkal několik zajímavých Jeseníčáků, což mu připomnělo, kde má svůj nový domov. No jasně, z ruzyňského letiště už si to automaticky šinul směr Jeseník. Když milujete pohyb v přírodě, nemůžou vás naše hory nechat lhostejným.
Nicméně s Olomoucí Martin kontakt nepřerušil, vlastně v hanácké metropoli je hodně často, protože na Univerzitě Palackého působí jako odborný asistent psychologie, kde přednáší například klinickou psychologii, paliativní péči, kulturní antropologii anebo psychologii zdraví. Úžasná příležitost předávat studentům spolu s odbornými znalostmi i vlastní zkušenosti, neboť Martin působí i v jesenické Pedagogicko-psychologické poradně, kde se zabývá primární prevencí, terapií, diagnostikou a také kariérovým poradenstvím. Víte třeba, že se na něj můžete obrátit před výběrem střední nebo vysoké školy, aby vám pomohl "diagnostikovat" talent a předpoklady dítěte z hlediska pracovního uplatnění?
Co je taky zajímavé a docela aktuální, je Martinův už sedmiletý výzkum terapie tmou. Slyšeli jste už o tom? To se na týden necháte zavřít do místnosti, spíše apartmánu, kde není žádné světlo, ani umělé, ani to denní. Ne každý to dá, protože se s tím, že nic nevidíte, tak tři dny srovnáváte, zbylé 4 dny si třídíte myšlenky, přehodnocujete svůj život, vzpomínáte ... Klidně se vám vrací historky, na které jste už dávno zapomněli. Takový týden po tmě vás vyjde na 12 tisíc, ale že prý ta investice za to stojí. Martin Kupka o výsledcích výzkumu právě vydal knihu, která přibližuje rozhovory s 32 účastníky terapie tmou. To je vzorek slibující kvalitní analýzu toho, jak tyhle respondenty týden omezené zevní stimulace ovlivnil. Je šance, že kniha bude rezonovat i v zahraničních odborných kruzích.
Víte, co ho jako odborníka také zaměstnává v současnosti? Začíná studovat tzv. environmentální žal, to jsou naše strachy z ekologických katastrof a klimatických změn.
Náš 'olomoučák' je otec dvou dětí, takže jeho volný čas patří hlavně jim. Když si ale může Martin dělat, co chce, zpravidla dostává prostor sport, takže běh, kolo a v zimě běžky nebo sněžnice. Jesenicko - to je prostě osudová záležitost!
Knihu můžete koupit zde.

Foto (zdroj): Michaela Doubravová (Český rozhlas)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.